Цибулиння – застосування в саду і городі як добриво і від шкідників

Застосування стимуляторів росту для розвитку і накопичення поживних речовин у рослинах є невід’ємною частиною органічного землеробства. Одне з природних речовин, що дуже цінно і містить багато поживних речовин — це цибулиння. Як правило, її ми викидаємо у відро для сміття. Хоча багато хто знають, що це чудове народне засіб для лікування багатьох хвороб у людини. Можливо, ще її трохи залишаємо, щоб пофарбувати крашанки. Але чи всі знають, що це прекрасний засіб для городу і саду і його можна використовувати як добриво, і як захист від шкідників і хвороб, які приносять багато проблем для городників.

lukovaya shelukha – primenenie v sadu i ogorode kak udobrenie i ot vreditelejj69 Цибулиння – застосування в саду і городі як добриво і від шкідників

Сухі луски цибулин досвідчені городники використовують як в сухому вигляді, так і готують з них настої, відвари або екстракти. Готуючи потім з них робочі розчини, поливають під корінь або обприскують овочеві та садові культури, кімнатні рослини. Застосовувати розчини можна з моменту висадки розсади на постійне місце і до закінчення плодоношення. Завдяки натуральному складу, розчини можна застосовувати без побоювання, що вони зашкодять рослинам або здоров’ю людини.

Завдяки своїм протизапальну, імуностимулюючу і регенеративним властивостям, цибулиння є чудовим засобом для боротьби з різними хворобами і шкідниками, вражаючих городні культури, садові дерева та кущі.

Корисні властивості цибулиння на городі, як добрива

Доведено, що обробка робочими розчинами з відварів, настоїв або екстракту надають позитивний вплив на рослини, починаючи від висадки розсади в грунт і закінчуючи періодом плодоношення.

 • Рутин і кварцетин, які містяться в лушпинні, є речовинами, які збільшують вміст вуглеводів, тобто цукру в плодах. Тим самим поліпшуються смакові якості перців, томатів, огірків. Крім цього, вони підвищують вміст сухих речовин, плоди мають менш водянистий смак і бпрольшее кількість вітамінів.
 • Каротиноїди, яких тут трохи менше, ніж у моркві або гарбузі, захищають від зараження грибковими захворюваннями, підвищуючи захисні властивості рослин. Також це відмінний імуностимулятор і антиоксидант.
 • Фітонциди згубно діють на різні патогенні мікроорганізми та грибки. Цибулиння, виділяючи фітонциди, своїм запахом відлякує таких небезпечних шкідників, як павутинний кліщ, попелиця та ін Взаємодіючи з фосфорною кислотою, прискорюється обмін речовин, завдяки чому у рослин швидше розвивається коренева система, вона швидше міцніє і починає плодоносити.
 • Вітамін РР (інакше нікотинова кислота) сприяє швидкому розвитку кореневої системи, навіть на важких грунтах. А в поєднанні з вітаміном В1 сприяє кращому засвоєнню з грунту азоту і фосфору, і утворенню хлорофілу в листках.
 • Дія вітаміну С (аскорбінової кислоти) сприяє швидкому росту рослин, підвищує стійкість і допомагає справитися з несприятливими погодними умовами.

lukovaya shelukha – primenenie v sadu i ogorode kak udobrenie i ot vreditelejj70 Цибулиння – застосування в саду і городі як добриво і від шкідників

Для яких рослин застосовується цибулиння

Завдяки своєму хімічному складу, лушпиння є цінним джерелом корисних речовин не тільки для людського організму, але і для рослин. Біологічно активні речовини, що містяться в ній, живлять і тонізують рослини, допомагають позбавитися від різних захворювань, підвищують стійкість проти них, що істотно поліпшують структуру грунту, збагачують його поживними речовинами і мікроелементами.

Всі корисні властивості цибулевих лусочок буквально підходять для всіх рослин. Вони будуть корисні для підгодівлі, як добриво, для перців, томатів, огірків, кабачків і цукіні, гарбуза, картоплі та інших овочевих культур. Розчинами можна обробляти чагарники і полуницю від шкідників. А що залишилася після приготування лушпиння можна закопати під кущиками або кинути на компостну купу. Сухі лусочки можна закопувати в грунт при перекопуванні грядок, таким чином покращитися ґрунтова мікрофлора.

Також відомо і доведено, що цибульні очищення підвищують енергію схожості проростків і схожість самих насіння, перевищують за цим показником, такі відомі біостимулятори, як Энерген або НВ-101.

Як застосовувати цибульну лушпиння на городі і в саду

З лусочок городники зазвичай готують настій, відвар або екстракт (настойку). При їх приготуванні необхідно враховувати наступне. Різні сорти цибулі містять різну кількість корисних речовин. Доведено, що найбільша їх кількість міститься в плодах з жовтою лускою, в червоному його в 7 разів менше, ніж у жовтому. А в білих сортах корисні речовини практично відсутні. А тепер більш докладно, як готувати препарати і як ними користуватися.

Настій

 1. Літрову банку щільно набиваємо лушпинням, заварюємо її 2 л гарячої води, настоюйте 2 доби, проціджуємо. Перед застосуванням настій розбавляємо водою у співвідношенні 1:2, додаємо 1 ст. л. рідкого мила, щоб краще тримався препарат, і проводимо обприскування рослин або поливають з лійки.
 2. Якщо потрібно терміново приготувати розчин для обприскування, настій готуємо так. Відро наполовину щільно заповнюємо цибульними лусочками, заливаємо гарячою (70 С) водою, наполягаємо 12-15 годин, потім проціджують і, не розводячи настій, опрыскиваем уражені рослини.

lukovaya shelukha – primenenie v sadu i ogorode kak udobrenie i ot vreditelejj71 Цибулиння – застосування в саду і городі як добриво і від шкідників

Відвар

Для приготування відвару літрову банку наповнюють доверху цибульними лусочками, заливають гарячою водою, щоб їх просочити водою. Перекладають вміст банки в каструлю і ще наливають 1 л води.

Для приготування відвару краще взяти каструлю, яку не використовують для приготування їжі, так як потім практично неможливо відмити каструлю.

Каструлю з лушпинням ставлять на вогонь. З моменту закипання варимо на повільному вогні 5-10 хвилин. Знімаємо каструлю з вогню, а вміст проціджуємо крізь шар тканини, даємо охолонути. З готового концентрату, перш ніж користуватися відваром, потрібно приготувати робочий розчин. Для цього 2 л відвару наливаємо в 10-літрове відро і доповнюємо до 10 л чистої не хлорованою водою. Перемішуємо і розчин готовий для застосування.

Поливаємо рослини під корінь з лійки з розсіювачем з розрахунку 0,5 л на одне молоде рослина (після висадки розсади) в перші тижні, згодом кількість розчину збільшують в 2-3 рази на одну рослину. Таким чином можна проводити підживлення овочевих культур.

lukovaya shelukha – primenenie v sadu i ogorode kak udobrenie i ot vreditelejj72 Цибулиння – застосування в саду і городі як добриво і від шкідників

Екстракт

Приготування екстракту (настоянки) більш зручніше в приготуванні. І як екстрактора застосовується звичайна горілка або продукт домашнього виготовлення. Збір лушпиння краще починати раніше, так як по мірі зберігання кількість корисних речовин у ній зменшується.

Готують екстракт так. Півлітрову банку дуже щільно набивають цибульними очищеннями і заливають звичайною горілкою. Її потрібно рівно стільки, скільки горілка заповнить простір між лусочками. Банку закривають щільно кришкою і забирають її в тепле місце на тиждень. Через тиждень екстракт буде готовий. Його можна зберігати в холодильнику разом з лушпинням до 6 місяців.

Для збільшення схожості і проростання насіння, а також для їх дезінфекції, роблять робочий розчин з розрахунку 1 ст. л. на 1 склянку води. Потрібно замочити насіння в цьому розчині або пророщувати їх між двома шарами марлі чи тканини. Для удобрення рослин наводять робочий розчин з розрахунку 50-60 мл на 10 л води, поливають рослини методом дощування з лійки або обприскують по листу.

Екстракт краще готувати поетапно. Як тільки накопичили 0,5-літрову банку лушпиння, так відразу і приготуйте екстракт, так як до моменту проростання лука її цінність знижується і корисних речовин у ній вже не залишається.

lukovaya shelukha – primenenie v sadu i ogorode kak udobrenie i ot vreditelejj73 Цибулиння – застосування в саду і городі як добриво і від шкідників

Усі робочі розчини використовуються в тому ж день, коли їх приготували.

Чим корисна лушпиння цибулі для розсади

Як тільки висаджуємо розсаду на постійне місце, потрібно підгодувати розсаду розчином цибулиння. Така підгодівля є універсальним засобом, завдяки ефекту 2 в 1. Так одночасно удобрюється грунт, і в той же час вона знезаражується. Зміцнюється коренева система, рослини швидше адаптуються до нових умов і стають сильними по відношенню до впливу шкідливих мікроорганізмів.

Такі підживлення зміцнюють імунітет рослини, це хороша профілактика різних вірусних і грибкових хвороб. Але найголовніше, це відмінна профілактика кореневої гнилі у овочевих культур, особливо огірків.

Відвар зміцнює стебла розсади, зменшує їхня ламкість. Крім того, покращується обмін речовин, що сприяє гарному врожаю.

lukovaya shelukha – primenenie v sadu i ogorode kak udobrenie i ot vreditelejj74 Цибулиння – застосування в саду і городі як добриво і від шкідників

Для приготування робочого розчину 2 л концентрату цибулиння доводять до об’єму 10 л Перемішують і поливають по 0,5 л під кожен корінь. На перших порах підгодівлю проводять щотижня, пізніше полив проводять 1 раз в 1-2 тижні, але при цьому кількість розчину збільшують в 2-3 рази.

Для обприскування робочий розчин готується, додаючи до 10 л води 50-60 мл екстракту. Поливають за такою ж схемою, що і при використанні відвару.

Проти яких шкідників застосовують цибульне лушпиння?

Фітонциди, які виділяє цибулиння дуже згубно позначається на рості і життєдіяльності шкідників. Тому розчини застосовують у боротьбі з такими шкідниками.

 • Попелиця. Обробку проводять розчинами, приготовленими по одному з рецептів, наступні обробки проводять через тиждень ще 2-3 рази.
 • Павутинний кліщ. Обприскують 1 раз у тиждень протягом 1-2 місяців. При обробці звертайте увагу щоб розчин потрапляв і на нижній бік листків.
 • Хрестоцвіті блішки на редисці, ріпі, редьки, капусти. Обробку краще проводити не розведеним розчином настоянки, або концентрат відвару розводити у співвідношенні 60 мл на 10 л води.
 • Бруньковий кліщ на порічкових кущах. Настій готують з розрахунку 200 г на відро води і настоюють 4-5 днів. Після чого проціджують і обприскують до і після цвітіння.
 • Колорадський жук. Обприскують як молоді, так і дорослі рослини з профілактичною метою багатоденними настоями.

Для профілактики появи шкідників у теплиці поставте відро з завареною цибулевої лушпинням, запах її буде відлякувати шкідників. А також періодично проводите полив дощуванням з лійки з розсіювачем.

lukovaya shelukha – primenenie v sadu i ogorode kak udobrenie i ot vreditelejj75 Цибулиння – застосування в саду і городі як добриво і від шкідників

Як застосовувати цибульне лушпиння при хворобах рослин

Цибульна лушпиння володіє протизапальними, регенеруючими і антимікробними властивостями. Тому її застосування дуже ефективно, як для лікування, так і для профілактики багатьох хвороб рослин.

 • Чорна ніжка з’являється, як правило, на розсаді, коли вона росте на холодному підвіконні в сильно зволоженому грунті. Таке трапляється і з огірками в серпні, коли настають холодні ночі. Щоб цього не сталося, обприскати рослини настоєм за першим рецептом кожні 5-6 днів. Повторіть процедуру 2-3 рази.

lukovaya shelukha – primenenie v sadu i ogorode kak udobrenie i ot vreditelejj76 Цибулиння – застосування в саду і городі як добриво і від шкідників

 • Несправжня борошниста роса, яка може з’явитися в серпні на огірки, тому не чекаючи, коли вона може вразити рослини, з профілактичною метою також обприскуйте рослини. Обробку проводьте кожну тиждень.

Застосування цибулиння для огірків і помідор

Для огірків, помідорів, перцю та інших овочевих культур полив розчинами цибулиння особливо буде корисним. По-перше, знезаражується ґрунт, рослини не уражуються грибковими і вірусними хворобами, в тому числі і кореневою гниллю. До неї особливо чутливі огірки, оскільки вони вимагає частого поливу.

Крім того, огірки, помідори, перці, особливо в умовах вирощування в теплиці, часто вражаються шкідниками. В якості фунгіциду цибульні лусочки використовується для боротьби з шкідливими шкідниками: попелиць, павутинним кліщем, плодожеркою, медяницей і тютюновим трипсом.

Для боротьби з шкідниками краще проводити обприскування по листу. Робочі розчини готуються в тих же пропорціях, що і для підгодівлі, тобто 2 л наливають у відро і доводять об’єм до 10 л, розмішують і проводять обприскування. Або 50 – 60 мл спиртового екстракту розводять в 10 л води. Обробки від шкідників потрібно проводити протягом 3-5 днів, як тільки помітили шкідників на рослинах.

lukovaya shelukha – primenenie v sadu i ogorode kak udobrenie i ot vreditelejj77 Цибулиння – застосування в саду і городі як добриво і від шкідників

Цибульна лушпиння від шкідників на полуниці

Цибульні лусочки дуже корисні і для полуниці. Це допомагає підвищити врожайність, робить ягоди солодший і смачніше, кущики довше плодоносять. Допомагає боротися з сірою гниллю на ягодах, а також зі злісним шкідником полуниці – суничним довгоносиком.

Кущики можна поливати з лійки, або проводити обприскування. Можна використовувати настої, відвари або спиртові екстракти, але обов’язково їх розводите перед застосуванням, як розказано раніше.

Для боротьби з шкідниками обробку проводьте кожну тиждень, поливаючи кущики під корінець з лійки без розсіювача. З профілактичною метою проводите обробки до і після цвітіння.

Суху цибульне лушпиння можна закопати в грунт, при підготовці грядок під полуницю. Розкладаючись, вона знезаразить грунт і допоможе розмножуватися корисної грунтової мікрофлори.

lukovaya shelukha – primenenie v sadu i ogorode kak udobrenie i ot vreditelejj78 Цибулиння – застосування в саду і городі як добриво і від шкідників

Застосування лушпиння від цибулі для кімнатних квітів

Наші кімнатні квіти також схильні до різних хвороб і шкідників. Та вирощування в тісних горщиках не дає їм достатньої кількості поживних речовин, які необхідні для гарного росту і цвітіння. Поливаючи кімнатні квіти розчинами цибулиння, тим самим ми їх удобрюємо і захищаємо від шкідників і хвороб.

Розведіть в 1 л води 5-6 мл екстракту і полийте рослини. Або зробіть настій, заваривши в 2 л гарячої води літрову банку цибулевих лусочок і дайте настоятися 2 дні, після цього процідіть. Для поливу розведіть настій у співвідношенні 1:2 і полийте ваші квіточки. Процедуру повторіть 2-3 рази через кожну тиждень.

І ще цікаве відео про підгодівлі кімнатних рослин цибульним лушпинням.


Дорогі читачі, тепер ви дізналися, що цибулиння дуже корисна для самих різних рослин в саду і городі, так само, як і яєчна шкаралупа, картопляні очистки, шкарлупки від соняшникового насіння, шкірка цитрусових. Не викидайте їх у відро для сміття. Сподіваюся, що я переконала вас в їхній корисності для саду та городу. Якщо ця інформація була корисна для вас, поділіться нею зі своїми друзями, натиснувши на кнопочки соц. мереж. Гарних вам врожаїв!

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради