Цибулиння – застосування в саду і городі як добриво і від шкідників

Застосування стимуляторів росту для розвитку і накопичення поживних речовин у рослинах є невід’ємною частиною органічного землеробства. Одне з природних речовин, що дуже цінно і містить багато поживних речовин — це цибулиння. Як правило, її ми викидаємо у відро для сміття. Хоча багато хто знають, що це чудове народне засіб для лікування багатьох хвороб у людини. Можливо, ще її трохи залишаємо, щоб пофарбувати крашанки. Але чи всі знають, що це прекрасний засіб для городу і саду і його можна використовувати як добриво, і як захист від шкідників і хвороб, які приносять багато проблем для городників.

lukovaya shelukha – primenenie v sadu i ogorode kak udobrenie i ot vreditelejj69 Цибулиння – застосування в саду і городі як добриво і від шкідників

Сухі луски цибулин досвідчені городники використовують як в сухому вигляді, так і готують з них настої, відвари або екстракти. Готуючи потім з них робочі розчини, поливають під корінь або обприскують овочеві та садові культури, кімнатні рослини. Застосовувати розчини можна з моменту висадки розсади на постійне місце і до закінчення плодоношення. Завдяки натуральному складу, розчини можна застосовувати без побоювання, що вони зашкодять рослинам або здоров’ю людини.

Завдяки своїм протизапальну, імуностимулюючу і регенеративним властивостям, цибулиння є чудовим засобом для боротьби з різними хворобами і шкідниками, вражаючих городні культури, садові дерева та кущі.

Корисні властивості цибулиння на городі, як добрива

Доведено, що обробка робочими розчинами з відварів, настоїв або екстракту надають позитивний вплив на рослини, починаючи від висадки розсади в грунт і закінчуючи періодом плодоношення.

 • Рутин і кварцетин, які містяться в лушпинні, є речовинами, які збільшують вміст вуглеводів, тобто цукру в плодах. Тим самим поліпшуються смакові якості перців, томатів, огірків. Крім цього, вони підвищують вміст сухих речовин, плоди мають менш водянистий смак і бпрольшее кількість вітамінів.
 • Каротиноїди, яких тут трохи менше, ніж у моркві або гарбузі, захищають від зараження грибковими захворюваннями, підвищуючи захисні властивості рослин. Також це відмінний імуностимулятор і антиоксидант.
 • Фітонциди згубно діють на різні патогенні мікроорганізми та грибки. Цибулиння, виділяючи фітонциди, своїм запахом відлякує таких небезпечних шкідників, як павутинний кліщ, попелиця та ін Взаємодіючи з фосфорною кислотою, прискорюється обмін речовин, завдяки чому у рослин швидше розвивається коренева система, вона швидше міцніє і починає плодоносити.
 • Вітамін РР (інакше нікотинова кислота) сприяє швидкому розвитку кореневої системи, навіть на важких грунтах. А в поєднанні з вітаміном В1 сприяє кращому засвоєнню з грунту азоту і фосфору, і утворенню хлорофілу в листках.
 • Дія вітаміну С (аскорбінової кислоти) сприяє швидкому росту рослин, підвищує стійкість і допомагає справитися з несприятливими погодними умовами.

lukovaya shelukha – primenenie v sadu i ogorode kak udobrenie i ot vreditelejj70 Цибулиння – застосування в саду і городі як добриво і від шкідників

Для яких рослин застосовується цибулиння

Завдяки своєму хімічному складу, лушпиння є цінним джерелом корисних речовин не тільки для людського організму, але і для рослин. Біологічно активні речовини, що містяться в ній, живлять і тонізують рослини, допомагають позбавитися від різних захворювань, підвищують стійкість проти них, що істотно поліпшують структуру грунту, збагачують його поживними речовинами і мікроелементами.

Всі корисні властивості цибулевих лусочок буквально підходять для всіх рослин. Вони будуть корисні для підгодівлі, як добриво, для перців, томатів, огірків, кабачків і цукіні, гарбуза, картоплі та інших овочевих культур. Розчинами можна обробляти чагарники і полуницю від шкідників. А що залишилася після приготування лушпиння можна закопати під кущиками або кинути на компостну купу. Сухі лусочки можна закопувати в грунт при перекопуванні грядок, таким чином покращитися ґрунтова мікрофлора.

Також відомо і доведено, що цибульні очищення підвищують енергію схожості проростків і схожість самих насіння, перевищують за цим показником, такі відомі біостимулятори, як Энерген або НВ-101.

Як застосовувати цибульну лушпиння на городі і в саду

З лусочок городники зазвичай готують настій, відвар або екстракт (настойку). При їх приготуванні необхідно враховувати наступне. Різні сорти цибулі містять різну кількість корисних речовин. Доведено, що найбільша їх кількість міститься в плодах з жовтою лускою, в червоному його в 7 разів менше, ніж у жовтому. А в білих сортах корисні речовини практично відсутні. А тепер більш докладно, як готувати препарати і як ними користуватися.

Настій

 1. Літрову банку щільно набиваємо лушпинням, заварюємо її 2 л гарячої води, настоюйте 2 доби, проціджуємо. Перед застосуванням настій розбавляємо водою у співвідношенні 1:2, додаємо 1 ст. л. рідкого мила, щоб краще тримався препарат, і проводимо обприскування рослин або поливають з лійки.
 2. Якщо потрібно терміново приготувати розчин для обприскування, настій готуємо так. Відро наполовину щільно заповнюємо цибульними лусочками, заливаємо гарячою (70 С) водою, наполягаємо 12-15 годин, потім проціджують і, не розводячи настій, опрыскиваем уражені рослини.

lukovaya shelukha – primenenie v sadu i ogorode kak udobrenie i ot vreditelejj71 Цибулиння – застосування в саду і городі як добриво і від шкідників

Відвар

Для приготування відвару літрову банку наповнюють доверху цибульними лусочками, заливають гарячою водою, щоб їх просочити водою. Перекладають вміст банки в каструлю і ще наливають 1 л води.

Для приготування відвару краще взяти каструлю, яку не використовують для приготування їжі, так як потім практично неможливо відмити каструлю.

Каструлю з лушпинням ставлять на вогонь. З моменту закипання варимо на повільному вогні 5-10 хвилин. Знімаємо каструлю з вогню, а вміст проціджуємо крізь шар тканини, даємо охолонути. З готового концентрату, перш ніж користуватися відваром, потрібно приготувати робочий розчин. Для цього 2 л відвару наливаємо в 10-літрове відро і доповнюємо до 10 л чистої не хлорованою водою. Перемішуємо і розчин готовий для застосування.

Поливаємо рослини під корінь з лійки з розсіювачем з розрахунку 0,5 л на одне молоде рослина (після висадки розсади) в перші тижні, згодом кількість розчину збільшують в 2-3 рази на одну рослину. Таким чином можна проводити підживлення овочевих культур.

lukovaya shelukha – primenenie v sadu i ogorode kak udobrenie i ot vreditelejj72 Цибулиння – застосування в саду і городі як добриво і від шкідників

Екстракт

Приготування екстракту (настоянки) більш зручніше в приготуванні. І як екстрактора застосовується звичайна горілка або продукт домашнього виготовлення. Збір лушпиння краще починати раніше, так як по мірі зберігання кількість корисних речовин у ній зменшується.

Готують екстракт так. Півлітрову банку дуже щільно набивають цибульними очищеннями і заливають звичайною горілкою. Її потрібно рівно стільки, скільки горілка заповнить простір між лусочками. Банку закривають щільно кришкою і забирають її в тепле місце на тиждень. Через тиждень екстракт буде готовий. Його можна зберігати в холодильнику разом з лушпинням до 6 місяців.

Для збільшення схожості і проростання насіння, а також для їх дезінфекції, роблять робочий розчин з розрахунку 1 ст. л. на 1 склянку води. Потрібно замочити насіння в цьому розчині або пророщувати їх між двома шарами марлі чи тканини. Для удобрення рослин наводять робочий розчин з розрахунку 50-60 мл на 10 л води, поливають рослини методом дощування з лійки або обприскують по листу.

Екстракт краще готувати поетапно. Як тільки накопичили 0,5-літрову банку лушпиння, так відразу і приготуйте екстракт, так як до моменту проростання лука її цінність знижується і корисних речовин у ній вже не залишається.

lukovaya shelukha – primenenie v sadu i ogorode kak udobrenie i ot vreditelejj73 Цибулиння – застосування в саду і городі як добриво і від шкідників

Усі робочі розчини використовуються в тому ж день, коли їх приготували.

Чим корисна лушпиння цибулі для розсади

Як тільки висаджуємо розсаду на постійне місце, потрібно підгодувати розсаду розчином цибулиння. Така підгодівля є універсальним засобом, завдяки ефекту 2 в 1. Так одночасно удобрюється грунт, і в той же час вона знезаражується. Зміцнюється коренева система, рослини швидше адаптуються до нових умов і стають сильними по відношенню до впливу шкідливих мікроорганізмів.

Такі підживлення зміцнюють імунітет рослини, це хороша профілактика різних вірусних і грибкових хвороб. Але найголовніше, це відмінна профілактика кореневої гнилі у овочевих культур, особливо огірків.

Відвар зміцнює стебла розсади, зменшує їхня ламкість. Крім того, покращується обмін речовин, що сприяє гарному врожаю.

lukovaya shelukha – primenenie v sadu i ogorode kak udobrenie i ot vreditelejj74 Цибулиння – застосування в саду і городі як добриво і від шкідників

Для приготування робочого розчину 2 л концентрату цибулиння доводять до об’єму 10 л Перемішують і поливають по 0,5 л під кожен корінь. На перших порах підгодівлю проводять щотижня, пізніше полив проводять 1 раз в 1-2 тижні, але при цьому кількість розчину збільшують в 2-3 рази.

Для обприскування робочий розчин готується, додаючи до 10 л води 50-60 мл екстракту. Поливають за такою ж схемою, що і при використанні відвару.

Проти яких шкідників застосовують цибульне лушпиння?

Фітонциди, які виділяє цибулиння дуже згубно позначається на рості і життєдіяльності шкідників. Тому розчини застосовують у боротьбі з такими шкідниками.

 • Попелиця. Обробку проводять розчинами, приготовленими по одному з рецептів, наступні обробки проводять через тиждень ще 2-3 рази.
 • Павутинний кліщ. Обприскують 1 раз у тиждень протягом 1-2 місяців. При обробці звертайте увагу щоб розчин потрапляв і на нижній бік листків.
 • Хрестоцвіті блішки на редисці, ріпі, редьки, капусти. Обробку краще проводити не розведеним розчином настоянки, або концентрат відвару розводити у співвідношенні 60 мл на 10 л води.
 • Бруньковий кліщ на порічкових кущах. Настій готують з розрахунку 200 г на відро води і настоюють 4-5 днів. Після чого проціджують і обприскують до і після цвітіння.
 • Колорадський жук. Обприскують як молоді, так і дорослі рослини з профілактичною метою багатоденними настоями.

Для профілактики появи шкідників у теплиці поставте відро з завареною цибулевої лушпинням, запах її буде відлякувати шкідників. А також періодично проводите полив дощуванням з лійки з розсіювачем.

lukovaya shelukha – primenenie v sadu i ogorode kak udobrenie i ot vreditelejj75 Цибулиння – застосування в саду і городі як добриво і від шкідників

Як застосовувати цибульне лушпиння при хворобах рослин

Цибульна лушпиння володіє протизапальними, регенеруючими і антимікробними властивостями. Тому її застосування дуже ефективно, як для лікування, так і для профілактики багатьох хвороб рослин.

 • Чорна ніжка з’являється, як правило, на розсаді, коли вона росте на холодному підвіконні в сильно зволоженому грунті. Таке трапляється і з огірками в серпні, коли настають холодні ночі. Щоб цього не сталося, обприскати рослини настоєм за першим рецептом кожні 5-6 днів. Повторіть процедуру 2-3 рази.

lukovaya shelukha – primenenie v sadu i ogorode kak udobrenie i ot vreditelejj76 Цибулиння – застосування в саду і городі як добриво і від шкідників

 • Несправжня борошниста роса, яка може з’явитися в серпні на огірки, тому не чекаючи, коли вона може вразити рослини, з профілактичною метою також обприскуйте рослини. Обробку проводьте кожну тиждень.

Застосування цибулиння для огірків і помідор

Для огірків, помідорів, перцю та інших овочевих культур полив розчинами цибулиння особливо буде корисним. По-перше, знезаражується ґрунт, рослини не уражуються грибковими і вірусними хворобами, в тому числі і кореневою гниллю. До неї особливо чутливі огірки, оскільки вони вимагає частого поливу.

Крім того, огірки, помідори, перці, особливо в умовах вирощування в теплиці, часто вражаються шкідниками. В якості фунгіциду цибульні лусочки використовується для боротьби з шкідливими шкідниками: попелиць, павутинним кліщем, плодожеркою, медяницей і тютюновим трипсом.

Для боротьби з шкідниками краще проводити обприскування по листу. Робочі розчини готуються в тих же пропорціях, що і для підгодівлі, тобто 2 л наливають у відро і доводять об’єм до 10 л, розмішують і проводять обприскування. Або 50 – 60 мл спиртового екстракту розводять в 10 л води. Обробки від шкідників потрібно проводити протягом 3-5 днів, як тільки помітили шкідників на рослинах.

lukovaya shelukha – primenenie v sadu i ogorode kak udobrenie i ot vreditelejj77 Цибулиння – застосування в саду і городі як добриво і від шкідників

Цибульна лушпиння від шкідників на полуниці

Цибульні лусочки дуже корисні і для полуниці. Це допомагає підвищити врожайність, робить ягоди солодший і смачніше, кущики довше плодоносять. Допомагає боротися з сірою гниллю на ягодах, а також зі злісним шкідником полуниці – суничним довгоносиком.

Кущики можна поливати з лійки, або проводити обприскування. Можна використовувати настої, відвари або спиртові екстракти, але обов’язково їх розводите перед застосуванням, як розказано раніше.

Для боротьби з шкідниками обробку проводьте кожну тиждень, поливаючи кущики під корінець з лійки без розсіювача. З профілактичною метою проводите обробки до і після цвітіння.

Суху цибульне лушпиння можна закопати в грунт, при підготовці грядок під полуницю. Розкладаючись, вона знезаразить грунт і допоможе розмножуватися корисної грунтової мікрофлори.

lukovaya shelukha – primenenie v sadu i ogorode kak udobrenie i ot vreditelejj78 Цибулиння – застосування в саду і городі як добриво і від шкідників

Застосування лушпиння від цибулі для кімнатних квітів

Наші кімнатні квіти також схильні до різних хвороб і шкідників. Та вирощування в тісних горщиках не дає їм достатньої кількості поживних речовин, які необхідні для гарного росту і цвітіння. Поливаючи кімнатні квіти розчинами цибулиння, тим самим ми їх удобрюємо і захищаємо від шкідників і хвороб.

Розведіть в 1 л води 5-6 мл екстракту і полийте рослини. Або зробіть настій, заваривши в 2 л гарячої води літрову банку цибулевих лусочок і дайте настоятися 2 дні, після цього процідіть. Для поливу розведіть настій у співвідношенні 1:2 і полийте ваші квіточки. Процедуру повторіть 2-3 рази через кожну тиждень.

І ще цікаве відео про підгодівлі кімнатних рослин цибульним лушпинням.


Дорогі читачі, тепер ви дізналися, що цибулиння дуже корисна для самих різних рослин в саду і городі, так само, як і яєчна шкаралупа, картопляні очистки, шкарлупки від соняшникового насіння, шкірка цитрусових. Не викидайте їх у відро для сміття. Сподіваюся, що я переконала вас в їхній корисності для саду та городу. Якщо ця інформація була корисна для вас, поділіться нею зі своїми друзями, натиснувши на кнопочки соц. мереж. Гарних вам врожаїв!

pinit fg en rect red 28 Цибулиння – застосування в саду і городі як добриво і від шкідників

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради