Як зробити теплі грядки своїми руками? Переваги і недоліки

kak sdelat teplye gryadki svoimi rukami preimushhestva i nedostatki164 Як зробити теплі грядки своїми руками? Переваги і недоліки

У кого є свої городні ділянки знають, скільки всяких рослинних відходів протягом усього сезону залишається. Одним з варіантів пустити їх у діло – зробити теплі грядки. Зазвичай такі грядки експлуатуються 3-4 роки поспіль. Тож, не пошкодуйте своїх зусиль і часу на їх підготовку. Вони неодмінно окупляться ранніми і щедрими врожаями. Тим більше, зробити їх не важко.

Чим відрізняється звичайна грядка від городньої?

Багато плутають високі і теплі грядки, вважаючи, що це одне і те ж. Однак, це зовсім різні речі. Висока – це будь-яка грядка, яку підняли над поверхнею землі вашої ділянки. Вона ніколи не може бути теплою, оскільки лише піднята над поверхнею землі, і вона наповнена тим же грунтом, що і решта грунт на ділянці.

Тепла грядка формується, як «листковий пиріг» з декількох шарів, де нижні шари відіграють роль біопалива. Виділяється тепло від розкладених органічних залишків проникає в коренезаселеному шар, допомагаючи рослинам почати ранній ріст і плодоношення. Така грядка буває високою, навесні вона швидше прогрівається. Тому дозволяє висаджувати ранні овочі і розсаду, що особливо важливо в умовах холодної російської зими.

Які бувають види теплих грядок?

Існує два варіанти:

 • Заглиблені, коли в землі виривається траншея, куди закладають рослинні відходи,
 • Підняті (високі) – розташовуються над поверхнею землі і обгороджені каркасом, куди також шарами укладаються рослинні залишки.

По суті, дана конструкція являє собою «листковий пиріг». А в якості начинки виступають органічні залишки. Принцип дії простий. Коли органічні залишки розкладаються, ефект виходить подвійний: в теплі рослини ростуть швидше, а живлення для рослин вистачає навіть на найближчі кілька років.

Подібні грядки можна робити в теплиці з полікарбонату. Вони гарні будуть для огірків, перців. А зроблені на відкритому грунті і зверху закриті плівкою, вони нагадують розсадники, парники, куди можна садити різні однорічні овочі.

Робиться такі грядки, як восени, так і навесні, принципового значення не має. Але краще робити їх восени, так як за зиму всі шари «пирога» встигають перегнити, а навесні така грядка вже готова до прийому розсади.

kak sdelat teplye gryadki svoimi rukami preimushhestva i nedostatki165 Як зробити теплі грядки своїми руками? Переваги і недоліки

Переваги і недоліки теплих грядок

Підняті теплі грядки краще підходять для північних районів країни. У південних вони не мають тієї актуальності, оскільки там і так теплі зими. Давайте подивимося, які переваги і недоліки подібних споруд на ділянці.

Переваги

 • Відмінна можливість отримати більш ранній урожай при знижених трудовитрати;
 • Можна вирощувати овочі без внесення мінеральних добрив, що дозволяє отримувати екологічно чисті овочі;
 • Використовуються непотрібні рослинні рештки;
 • Грунт виходить більш поживним по набору корисних речовин;
 • Виглядають більш естетично;
 • Не потрібно перекопувати кожен рік;
 • Зручно доглядати;
 • В разі заморозків, можна накрити дугами і покривним матеріалом.

Недоліки

Головний недолік – вони підходять тільки для вирощування однорічних культур, так як взимку грунт, особливо в піднятих грядках, може промерзнути. Висаджуючи таким чином полуницю, суницю, можна втратити врожай. Тому туди ж не варто висаджувати озимий часник, цибулю, цибулинні квіткові культури.

До інших недоліків можна також віднести:

 • швидше грунт пересихає, тому потрібен постійний полив;
 • по мірі перепревания нижніх шарів необхідно щороку досипати землю$
 • фізичні і матеріальні витрати.

Важливі правила при створенні теплих грядок

 • Вибирають просторе і сонячне місце на ділянці;
 • Перед укладанням кожного нового шару попередній рясно проливають водою, «начинка» має постійно бути вологою, щоб відбувався процес розкладу;
 • Для заповнення використовуються виключно відходи здорових рослин, не пошкоджені комахами-шкідниками, або уражені грибковими хворобами.

Як зробити теплу грядку своїми руками – покрокове виготовлення

Висока (припіднята) тепла грядка

Спочатку роблять каркас, дерев’яний з дощок, з шиферу і т. д. Оптимальна ширина каркаса не більше 50-60 см, глибина – не менше 0,5 м, довжина довільна. По кутах каркаса прилаштовують металеві профілі або дерев’яні палиці, якими каркас кріпиться до землі. Якщо грядка планується довгою, то по довжині ще прилаштовують кілька закріплюють профілів або палиць.

Каркас встановлюють на вибране місце, а потім заповнюють його пошарово.

1 шар. Для нього беруть самі грубі відходи, яким, щоб перегнити, потрібно набагато більше часу – деревні тріски, гілки, стебла кукурудзи.

2 шар укладають із залишків рослинного походження – відпрацьовані кущі помідорів, квіткові стебла, залишки овочів, бур’яниста трава.

3 шар оформляємо опалим листям. Причому, чим товще шар, тим краще.

4 шар – родюча земля завтовшки 20 – 30 див.

kak sdelat teplye gryadki svoimi rukami preimushhestva i nedostatki166 Як зробити теплі грядки своїми руками? Переваги і недоліки

Заглиблена грядка

Якщо у вас не виявилося ні дерев’яних дощок, ні металевих профілів, можна зробити заглиблені грядку. Це своєрідна траншея (заглиблення) у землі, без окантовки.

Спочатку виривають траншею, глибиною не більше 2 багнетів лопати, і шириною не менше 50 см, довжина – довільна.

Далі, як і в попередньому варіанті, послідовно укладають всі шари. Щоб вся маса не зливалася в один єдиний ком, сирі матеріали чергують з сухими залишками. Кожен шар присипають землею або піском, злегка трамбують. Товщина шарів – приблизно 10-15 см. На завершення грядку засипають землею, рясно проливають, виливаючи на кожен квадратний метр площі не менше 7 відер води.

Висновок

Як бачите, зробити теплі грядки зовсім не складно. З цим впораються не тільки початківці городники, і навіть жінки, як в цьому відео. А робити чи ні їх вам-вирішуйте самі.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради