Як виростити картоплю з насіння через розсаду в домашніх умовах

kak vyrastit kartofel iz semyan cherez rassadu v domashnikh usloviyakh221 Як виростити картоплю з насіння через розсаду в домашніх умовах

Виростити картоплю бульбами на своїй ділянці можуть практично все, це зручніше і простіше. Але ось насінням? Ми звикли вирощувати з насіння морква, помідори, огірки, редиску і т. д. Але мало хто знає, що розводити нові сорти або оновлювати вподобаний сорт, можна, вирощуючи картоплю насінням. Звичайно, можна замовити з агрофірм вподобаний сорт. Тоді навіщо потрібно вирощувати картоплю насінням? Про це докладніше в статті.

Якщо уважно проаналізувати щорічний урожай картоплі, то помітите, що з кожним роком урожай стає все скромніше. Навіть якщо вносити достатню кількість добрив, вибирати на посадку найкращий посівний матеріал, обробляти бульби для підвищення врожайності, то все одно картопля поступово вироджується. А причина в тому, що сам картопля стає своєрідним накопичувачем різних захворювань – бактеріальних, вірусних та грибкових.

Тому, щоб відновити колишню врожайність, можна піти двома шляхами:

 • Періодично, 1 раз в 5-7 років купувати дорогі елітні високоякісні бульби;
 • Самостійно вирощувати картоплю розсадою в домашніх умовах.
 • Звичайно, другий варіант не тільки економічний, але і надійний. Оскільки немає гарантії, що придбаєте саме елітні сорти, а не звичайні бульби, за зовнішнім виглядом визначити це неможливо. А виростити картоплю насінням можна, купивши готові в пакетиках або заготовити самостійно.

  Насіння картоплі, якими б хворобами картопля не хворів і не був заражений, завжди залишаються стерильними в плані наявності мікроорганізмів. Тому, заготовлюючи або купуючи насіння, ми отримуємо 100% здоровий посадковий матеріал.

  Коли зібрати насіння картоплі

  Вирішивши самостійно заготовити насіння картоплі, збирають картопляні плоди, не бульби. Плоди (зелені кульки або бульбочки) зривають з бадилля перед кнопкою картоплі. Але насіння в них ще не дозріли, їх необхдімо ще дозарювати, залишивши на деякий час у приміщенні. Не достиглі плоди-кульки мають зелений колір, щільні на дотик. При кімнатній температурі насіння будуть харчуватися тими поживними речовинами, які накопичилися в зеленій масі плодів.

  Коли насіння всередині поспіють, плоди стануть темного кольору і м’якими – ознака стиглості плодів.

  Як зібрати насіння картоплі з плодів

  Робиться все досить просто і швидко.

  • Розрізаємо плід навпіл, розкладаємо половинки на чистий аркуш паперу зрізом вниз;
  • Акуратно ножем натискаємо зверху на половинки кульок – насіння самі виділяються з плодів;
  • Рівномірно розподіліть насіння на аркуші, щоб шар насіння був тонший. Залиште насіння не деякий час підсохнути. Волога через пару годин вбереться в лист. Даємо насінню час ще остаточно висохнути;
  • Висохлі насіння акуратно збирають і висипають в паперові пакети. Або просто залишити їх на цьому ж аркуші, а сам лист загорнути, як аптечний пакетик. Не забудьте підписати сорт картоплі. Покладіть пакетик в сухе місце, разом з іншими насінням овочів. Навесні картопляні насіння можна сіяти на розсаду.

  kak vyrastit kartofel iz semyan cherez rassadu v domashnikh usloviyakh222 Як виростити картоплю з насіння через розсаду в домашніх умовах

  Вирощування розсади з насіння картоплі

  Не важливо, ви купили насіння або зробили самостійно, технологія вирощування картоплі розсадою однакова.

  Посів

  Посів насіння проводять в кінці березня – початку квітня. Оскільки коренева система у картопляної розсади слабка і нестійка, грунт для вирощування має бути неодмінно рихлим і повітряним. З цією метою в покупної грунт для овочів додають вермикуліт. Грунт з городу розбавляємо торфом і гноєм. Землю насипати у невеликі контейнери, опрыскиваем водою з пульверизатора, поверхню утрамбовуємо звичайною столовою ложкою.

  Картопляні насіння дуже дрібні, тому їх краще розсипати на невеликий аркуш паперу, складений навпіл. А потім акуратно з паперу розсипаємо їх по всій поверхні землі. Ще раз опрыскиваем водою посіяні насіння, контейнер прикриваємо кришкою і ставимо в тепле місце.

  Надалі відкриваємо кришку і провітрюємо розсаду, це роблять кілька разів в день. Слідкуйте, коли з’являться перші сіни.

  kak vyrastit kartofel iz semyan cherez rassadu v domashnikh usloviyakh223 Як виростити картоплю з насіння через розсаду в домашніх умовах

  Вирощування розсади

  Як тільки насіння проклюнуться, кришку контейнера прибирають, і ємність ставлять в тепле місце на світло. А приблизно через тиждень, коли сеяны трохи підростуть, проводять першу пікіровку в окремі ємності. При цьому пам’ятайте, відразу у великі ємності пересаджувати розсаду не треба, оскільки грунт, яка не освоєна корінням, швидко закисає.

  Ємність для розсади готують з хорошими дренажними отворами. За допомогою маленької лопатки дуже обережно з невеликим грудочкою землі сіянці переносять на нове місце. Якщо сіни трохи витягнулися, їх небагато заглиблюють в грунт. Стеблинка ні в якому разі не притискайте: він дуже ніжний і він легко травмується.

  kak vyrastit kartofel iz semyan cherez rassadu v domashnikh usloviyakh224 Як виростити картоплю з насіння через розсаду в домашніх умовах

  Догляд за розсадою

  Догляд за розсадою зводиться до рівномірного достатнього освітлення, помірного поливу і оптимальній температурі вирощування. Такий догляд необхідно продовжувати протягом усього початкового періоду.

  Картопляна розсада дуже схильна до захворювання «чорна ніжка». Тому її поливають таким чином, щоб стебельце і сама рослина залишалися сухими. Найкраще поливати сіянці невеликим шприцом без голки, виливаючи воду з краю комірки.

  Коли розсада підросте і зміцніє, то її потрібно пересадити (перевалити разом з грудкою землі) в бобільшу ємність.

  Садіння у відкритий грунт

  Коли температура повітря стане досить теплою і стабільною, приблизно середина-кінець травня, картопляну розсаду висаджують у відкритий грунт.

  Догляд за картоплею такий же, як і за звичайним: прополка, підгортання, полив. Але є такий момент: не допускаючи осіменіння бур’янів, їх прополюють і залишають бур’янисту траву в міжряддях. Вони потім виконують роль мульчі, а грунт під ними буде

  • завжди вологою,
  • не буде утворюватися кірка на землі, тобто не потрібно буде повторне розпушування,
  • і не будуть рости інші бур’яни.

  kak vyrastit kartofel iz semyan cherez rassadu v domashnikh usloviyakh225 Як виростити картоплю з насіння через розсаду в домашніх умовах

  Відео “Як виростити картоплю з насіння”


  Дорогі читачі, як бачите, вирощувати картоплю з насіння через розсаду в домашніх умовах зовсім не складно, також як і бульбами. Але користь, для підвищення врожайності, виявляється не мала.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради