Як вирощувати цибулю Эксибишен вагою в 1 кг? Посадка і догляд

kak vyrashhivat luk ehksibishen vesom v 1 kg posadka i ukhod117 Як вирощувати цибулю Эксибишен вагою в 1 кг? Посадка і догляд

Цибуля Эксибишен – шедевр голландської селекції. Він полюбився багатьом городникам не тільки своїми розмірами. Так, при гарному догляді цибулини можуть досягати 800 грам і навіть більше 1 кілограма. Багато городників, вирощуючи його, допускають прикрі помилки, в результаті не досягають очікуваного результату. Але якщо грамотно підійти до процесу вирощування, то, безсумнівно, ви виростите саме такий лук. Хоча, особливих секретів немає. Як вирощувати цибулю Эксибишен, буде докладно розказано в статті.

Достоїнства і недоліки лука Эксибишен

Навіщо вирощувати такий великий лук, запитаєте ви? Таке питання задають люди, які ніколи його не пробували. За смаковими якостями він набагато перевершує звичайний. Цибуля має солодкуватий, приємний, в міру гострим смаком, має соковиту і щільну консистенцію. Але особливо приємно, що, очищаючи його від лусочок, ви не будете проливати сльози.

До достоїнств ще належить:

 • його вирощують на ріпку і зелене перо;
 • має короткий термін дозрівання;
 • можливість посіву насінням навесні і під зиму, як і цибулю-сіянку;
 • використовують в салати і консервуванні.

До мінусів відносять його короткий термін зберігання, не більше 4 -х місяців. Новачкам же здасться складним процес його вирощування. Однак, спробувавши посадити його хоча б раз, потім вже не здасться процес вирощування складним.

kak vyrashhivat luk ehksibishen vesom v 1 kg posadka i ukhod118 Як вирощувати цибулю Эксибишен вагою в 1 кг? Посадка і догляд

Терміни посіву

Цибуля Эксибишен вирощують насінням через розсаду або безпосередньо у відкритий грунт. Найкращі результати дає вирощування цибулі через розсаду. Але вирощуючи розсадою, майте на увазі, його висаджують після минования загрози заморозків.

Щоб розрахувати час посадки насіння на розсаду, орієнтуйтеся на те, що у фазі розсади цибуля має бути 35-40 днів. Ще 3 дні дається на прокльовування насіння після їх замочування. Ось і рахуйте, коли у вас з’явиться можливість посадки сіянців у відкритий грунт. Шляхом зворотного відліку ви визначите оптимальний термін посіву насіння. У південних регіонах – це приблизно кінець лютого – початок березня. У Сибіру, на Уралі і в північних областях – термін посіву – квітень-місяць.

kak vyrashhivat luk ehksibishen vesom v 1 kg posadka i ukhod119 Як вирощувати цибулю Эксибишен вагою в 1 кг? Посадка і догляд

Посів цибулі за Місячним календарем

Багато городників дотримуються строків посадки тих чи інших овочів, орієнтуючись на Місячний календар. Вони вважають, що в повню й молодик посадкою взагалі не варто займатися, стверджуючи, посадки будуть гірше рости.

У 2019 році молодий місяць буде 5 лютого, 6 березня, 5 квітня, а повний місяць – 19 лютого, 21 березня, 19 квітня. Прихильникам місячного календаря слід запам’ятати ці числа і посадками не займатися.

Несприятливі дні:

 • 4, 5 лютого,
 • 3, 4, 30, 31 березня,
 • 1, 27, 28 квітня,
 • 24, 25 травня 2019 року.

Сприятливі дні:

 • 20-28 лютого;
 • 1, 2, 5, 22-29 березня;
 • 2-4, 20-26, 29,30 квітня;
 • 1-4, 20-23, 26-31 травня 2019 року.

Вирощування розсади цибулі Эксибишен

Вирощувати розсаду доводиться із-за тривалого періоду розвитку. Таким чином ви отримаєте 100 % гарантію хорошого врожаю. При вирощуванні розсадою цибулю зросте більшим від 800 грамів і більше. Такої ваги при вирощуванні насінням ви не отримаєте, найкраще – вага цибулин буде 150-300 грам.

Вимоги до грунту

Цибуля Эксибишен – крупноплодное рослина любить дуже родючий грунт. Він найкраще росте на родючих піщаних і супіщаних ґрунтах з нейтральною кислотністю. Грядки з цибулею розташовуйте на добре освітленому місці. І буде краще, коли грядки будуть підняті. У цьому разі під час затяжних рясних дощів вода не буде застоюватися на поверхні грядок, і корінці не загинє.

З осені бажано провести розкислення грунту, а також посадити сидерати. Навесні залишки сидератів закладають при перекопуванні в грунт, доповнюють перегноєм і золою.

Для розсади готують грунт: перегній і пісок в рівних частинах, або купити готовий грунт в магазині.

Підготовка ємностей для розсади

Насіння сіють в окремі ємності – стаканчики, або в глибокі лотки. Хоча і в равликів сіянці теж непогано розвиваються. Головна умова: висота ємностей не менше 10 див. також місця корінцях вистачить. На дно насипають дренаж з дрібних шматочків пінопласту.

Стаканчики можна приготувати самим з поліетиленової плівки. Для цього шматок плівки розміром 20х20 см щільно зовні загортають, наприклад, на глибокий склянку. Краї плівки кріплять скотчем. Дно плівки підгинають і теж фіксують скотчем. Стакан дістають, а отриману поліетиленову форму заповнюють заздалегідь підготовленим грунтом. Стаканчики ставлять щільно один до одного в розсадні ящики, щоб вони не завалилися набік.

kak vyrashhivat luk ehksibishen vesom v 1 kg posadka i ukhod120 Як вирощувати цибулю Эксибишен вагою в 1 кг? Посадка і догляд

Підготовка насіння

Зазвичай, насіння Эксибишена продаються в пакетиках вже обробленими. Але при бажанні їх можна замочити в рожевому розчині марганцівки на 15 хвилин.

Перед посівом для кращого проростання насіння замочують. Складену в 2-3 шари тканину або серветку змочують водою. На вологу серветку рівномірно розсипають насіння. Зверху знову прикривають вологою серветкою. Ставлять насіння в тепле місце. Через 3 дні насіння проклюнуться, з’являються тонкі білі паростки. Це той термін, коли насіння висаджують в підготовлені стаканчики або лоток.

Ви запитаєте: навіщо пророщувати насіння? Справа в тому, що насіння не завжди добре сходять, іноді схожість 30-70%. Щоб не засаджувати зайві стаканчики, висаджують кожне насіннячко окремо. Якщо вам байдуже, якої ваги зросте цибулина, тоді висаджують насіння відразу в стаканчики, а потім пікірують. Але в такому разі при пікіровці втрачається 30-40% розсади.

Посів насіння

У паростків дуже ніжні корінці, тому кожне насіннячко висаджують в окремій ємності. Цибуля пізніше добре приживеться і росте.

У склянці робимо невелике поглиблення в 1 см і поміщаємо туди насіннячко. Краще брати насіння пінцетом, щоб не пошкодити паростки. Потім насіннячко злегка присипаємо землею і обов’язково рясно поливаємо теплою водою.

Як тільки показалися перші зелені паростки, відразу ж починаємо досвічувати розсаду. Світловий день повинен бути, як мінімум, 10-12 годин. При короткому світловому дні розсада витягується, завалюється і з неї нічого доброго вже не виросте. Досвічувати краще фитолампами.

Висіваючи насіння в кінці березня – на початку квітня і вирощуючи розсаду на вікні, в цьому випадку її не досвічують, оскільки світловий день в цей час достатній.

Коли висаджувати розсаду в грунт

Як тільки на сіянцях з’являться 2-3 пір’їнки, розсада готова до посадки в грунт. За 2-3 дні до висадки в грунт сіянці не поливають, інакше земляний ком при посадці розкришиться.

Посадка розсади у відкритий грунт

Спочатку готуємо грядку для висадки розсади в грунт. З цією метою грядку перекопують лопатою або розпушують з допомогу мотоблока на глибину 30 см На 1 кв. м додають відро перегною і склянку деревної золи. Якщо грунт кисла, її необхідно раскислять крейдою або доломітового борошном. Хоча доцільніше раскислять грунт восени. До речі, зола є не тільки хорошим розкислювачем грунту, але і добривом.

 • На підготовленій грядці робимо лунки або борозни глибиною близько 10 див. Якщо грунт не родючий, на дно лунки додаємо по жмені перегною і золи. Ретельно перемішуємо, поливаємо водою.
 • Прибираємо скотч і поліетиленову плівку з саморобних стаканчиків або стискаючи одноразовий, акуратно дістаємо і ставимо в підготовлену земляну кашку розсаду разом з грудкою землі.
 • Притримуючи однією рукою розсаду, інший акуратно підсипаємо землю до сеянцу. Заравниваем землею до рівня точки зростання.
 • Сіянці висаджують один від одного на відстані 25-30 см. Часто садити не слід, оскільки великій рослині необхідно більше харчування.
 • Після висадки обов’язково добре поливаємо теплою водою, приблизно по 1 л на кожен кущик, щоб вийшло повітря, грунт добре осів, а до кореневої системи прилипла земля. Так розсада краще приживеться і відразу почне розвиватися далі.
 • kak vyrashhivat luk ehksibishen vesom v 1 kg posadka i ukhod121 Як вирощувати цибулю Эксибишен вагою в 1 кг? Посадка і догляд

  Догляд за посадками лука

  Висаджену розсаду обов’язково мульчуємо. Мульча дає чимало переваг по догляду:

  • утримує вологу,
  • не дає рости бур’янам,
  • у жарких областях не дає луку перегрітися, коли температура навколишнього повітря більш 30?С.

  Мульчуючи посадки відразу, вже через 2 дні цибуля буде виглядати здоровим, пір’ячко позеленіють, стануть міцнішими і виглядають так.

  Догляд за посадками зводиться до поливу та видалення бур’янів. Полив лука проводять раз в 3-4 дня. У дощову пору поливати не треба. Щоб земля була постійною вологою, роблять крапельний полив. А прополка від бур’янів при мульчуванні не знадобиться, а одинично пробилися прибрати недовго.

  Підгодівля

  На родючому грунті підживлення проводити не обов’язково. Але якщо її потрібно провести, підгодовують 1 раз в 10 днів зеленим добривом, золою, настоєм курячого посліду.

  Боротьба з шкідниками і хворобами

  Частим шкідником, який дуже любить солодкий цибуля, капустянка. Щоб убезпечити цибуля від цього шкідника, розсаджуючи розсаду, додавайте в лунку дрібно накрошенную яєчну шкаралупу. Гострі краї скорлупок припадуть до смаку медведке, вона піде з цього місця. Шкарлупками підсипають землю навколо рослини.

  Ефективний спосіб відлякати вовчка – додавання тирси, змочених дьогтем, в лунку і навколо рослини. Запах дьогтю також відлякає шкідника.

  Іншою бідою обертається і цибульна муха. Щоб не привернути її увагу, скористайтеся звичайною дитячою присипкою. Її можна купити в будь-якій аптеці і коштує вона недорого. Перед посадкою припудріть перо цієї присипкою. В її складі є тальк, крохмаль і окис цинку, який захищає рослину від грибкових інфекцій, і екстракт календули. Її запах теж мухи не люблять, також, як і запах чорнобривців.

  kak vyrashhivat luk ehksibishen vesom v 1 kg posadka i ukhod122 Як вирощувати цибулю Эксибишен вагою в 1 кг? Посадка і догляд

  Як виростити цибулю з насіння у відкритому ґрунті

  Якщо ви живете в регіоні, де тривалий і тепле літо, а це південні області, цибулю вирощують з насіння безпосередньо в грунт. Причому врожай отримують вже в цьому сезоні. Підготовка грунту нічим не відрізняється від того, як ви її готуєте перед висадкою розсади.

  Насіння перед посівом поміщають на вологу серветку на 2-3 дні, щоб вони набубнявіли. Безпосередньо перед висадкою їх на кілька годин поміщають в теплий рожевий розчин марганцівки, потім злегка просушують і висівають. Деякі городники з метою економії часу роблять стрічки з насінням ще до настання сезону посадок. Насіння приклеюють на клейстер на туалетному папері, висушують і згортають в рулон і залишають до посадки в грунт.

  Посів насіння в грунт проводять в квітні – травні, коли він прогріється до 10-15?С. У підготовлені борозенки, розташовані на відстані 15-20 см, висівають набряклі насіння або розкладають стрічки. Важливо пам’ятати, насіння сіють не ближче, ніж 20-25 см один від одного на глибину 1 см Після посадки насіння присипають не товстим шаром землі, а після добре поливають. Після появи сходів помічаєте, що насіння посаджені часто, їх проріджують, інакше цибулю зросте не таким великим і навіть дрібним.

  Догляд за насадженнями

  Вирощуючи цибулю в грунті з насіння, буде потрібно більш ретельний догляд. Сіянці сходять слабкими, тому важливо зберегти їх від несприятливих умов, бур’янів, шкідників і хвороб.

 • Після посіву замульчуйте грунт, щоб бур’яни не заглушили сходи, а зайва волога не випаровувалася;
 • Для профілактики грибкових інфекцій землю обробіть Фитоспорином;
 • Полив проводите не частіше 1 разу на 4 дні, особливо це важливо на початку росту рослини і в період формування цибулини.
 • Надалі догляд за цибулею Эксибишен такий же, що і при вирощуванні через розсаду.

  Прибирання і зберігання врожаю

  Коли зелені пір’я на 30-40% і навіть більше засохнуть, саме час збирати врожай. Цибулю збирають в суху погоду, інакше прибрані в дощові дні цибулини, схильні до загнивання. Слідкуйте за прогнозом погоди. Очікуючи дощі, постарайтеся прибрати цибулю завчасно. Якщо все-таки не вдалося уникнути дощів, складіть цибулю в напівтемне приміщення і залиште там для просушування на 3-4 дні.

  Після просушування, верхівки обрізають. Зберігають цибулю в сухому приміщенні. Але щоб не втратити товарні якості овоча, використовуйте цибулю Эксибишен в салати і для консервування не довше 4-х місяців.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради