Як правильно кип’ятити білизну: біле, кольорове, дитяче

Поява пральної машинки і різноманітність побутових хімічних засобів спростило догляд за речами. Але кип’ятити білизну ще не безглузде заняття, а способом не тільки очистити одяг, але і провести її обробку, адже при високих температурах гинуть шкідливі бактерії. Такий спосіб приведення одягу в порядок використовували з давніх часів.

kak pravilno kipyatit bele: beloe, cvetnoe, detskoe42 Як правильно кипятити білизну: біле, кольорове, дитяче

Обробка за допомогою високотемпературного впливу дає можливість провести дезінфекцію таких видів одягу, як:

 • дитячий;
 • медична;
 • гігієнічна (рушники, білизна, постільна білизна).

Ці категорії речей вимагають стерильності, тому кип’ятіння або по-іншому виварювання необхідно для приведення їх у порядок і забезпечення належного рівня чистоти та безпеки. Незважаючи на те що багато сучасні побутові засоби мають антибактеріальний ефект, все ж є ситуації, в яких прокип’ятити речі буде надійніше. Наприклад:

 • при дезінфекції речей хворого або перехворіла на інфекційні захворювання;
 • щоб вивести плями з одягу — жир, кров, фрукти тощо;
 • щоб відбілити і зробити білизна свіжим;
 • для зменшення ризику виникнення алергічних реакцій.

Кип’ятіння проводиться протягом 30-120 хвилин.

Які засоби використовують?

kak pravilno kipyatit bele: beloe, cvetnoe, detskoe43 Як правильно кипятити білизну: біле, кольорове, дитячеПід час кип’ятіння речі беруться щипцями або схожим інструментом.

При кип’ятінні білизни в каструлі потрібно мати:

 • Миючі — господарське мило, хлорка, порошок.
 • Дерев’яні щипці/палка/толкушка.
 • Ємність для виварювання. Каструлю замінюють бляшаним тазиком, емальованому мискою або оцинкованим відром.

Перед процедурою виварювання варто перевірити ємність на наявність сколів, бруду, пошкоджень. Посуд, у якій буде проводитися кип’ятіння, повинна бути місткою, щоб одночасно кип’ятити кілька речей, а також постільна, вимагає чимало місця. Бажано також, щоб у посуду для кип’ятіння були ручки, за які зручно брати руками.

Рецепти розчинів

Надають білизну і дезінфікують речі такі розчини:

 • 2 великі ложки перекису на відро води.
 • 2 ст. л. нашатирю на 10 л.
 • 1,5 ст. л. борної кислоти на 10 л.

Для багатоцільового використання готують такі кошти:

 • Класичний. Подрібнена на тертці мило (1 брусок), 10 л води, 2 великі ложки соди. Виварювати в розчині білизна максимальний час. Виводяться будь-які плями.
 • Модифікований рецепт. Порошок для прання без добавок, 3,5 л «Білизни», відро води. Кип’ятити одяг не більш півгодини. Досягається максимальне відбілювання.
 • Для дитячий речей. Використовується класичний варіант з дитячим милом без будь-яких добавок.

Як правильно кип’ятити?

kak pravilno kipyatit bele: beloe, cvetnoe, detskoe44 Як правильно кипятити білизну: біле, кольорове, дитячеПри виконанні термічного процесу важливо дотримуватися всіх правил.

Щоб не зіпсувати речі при вываривании, потрібно знати деякі правила і дотримуватися рекомендації. Тоді догляд за одягом буде проведено успішно. Виварювати білизну потрібно також виходячи з того, до якого типу воно відноситься — білому, кольоровому або дитячому. Так можна не допустити линяния речей, їх деформації або інших несподіваних ситуацій. Загальні правила:

 • Набрати чисту воду в ємність для кип’ятіння, поставити її на середній вогонь.
 • Коли вода трохи підігріється, можна додавати пральний порошок, щоб він краще розчинився.
 • Перевантажувати каструлю або таз не варто, вода при кип’ятінні піднімається на більш високий рівень і вийти за межі посудини.
 • Після того, як вода закипіла, бажано зменшити вогонь і продовжувати кип’ятити. Час визначається в залежності від забруднень, кількості і якості тканини.
 • Кольоровий одяг

  Кольорові речі краще кип’ятити, додаючи порошок із захистом кольору. Варто пам’ятати головне правило: світлі тканини прати зі світлими, а темні з темними. Якщо їх поєднати, насичені тони одягу забарвлять світлі. Краще відсортувати перед процедурою речі одного відтінку, так вони точно не забарвлять один одного.

  Біле при кип’ятінні

  kak pravilno kipyatit bele: beloe, cvetnoe, detskoe45 Як правильно кипятити білизну: біле, кольорове, дитячеЩоб уникнути псування одягу необхідно проводити сортування за кольором.

  Натільна і постільна білизна, білі шкарпетки, рушники білого кольору ні в якому разі не потрібно стирати з кольоровими речами. Справа в тому, що температура води при кип’ятінні набагато вище, ніж при стандартній пранні, тому вона сильніше роз’їдає барвник, який може забарвити білосніжні речі. Тому кип’ятити білі речі потрібно окремо, попередньо перевіривши ємність на забруднення, які також перейдуть на вироби.

  Дитячі речі

  Дитячий текстиль вимагає пильної уваги у догляді, його кип’ятять частіше, ніж решта білизна або одяг. Тканини тут ніжні, тому краще забезпечити їм дбайливий догляд. Їх перуть окремо від речей для дорослих, порізно з постільною, рушниками, білизною дорослих. Кип’ятити дитячі речі потрібно довше для ретельної обробки і відбілювання, додавати дитячий порошок або мило.

  Якщо на каструлі є іржаві плями, вони перейдуть на одяг при її вываривании. Тому їх потрібно видалити перед початком такої прання.

  Короткі висновки

  Прокип’ятити білизна в домашніх умовах не так складно, як здається на перший погляд і буде ненабагато довше за часом, ніж машинне прання. Поставивши білизну на вогонь, можна продовжувати займатися іншими домашніми справами, необов’язково стояти над ним під час процесу виварювання. Досить перевіряти, щоб вода не википала і покривала текстиль. Якщо речі спливають догори, потрібно допомогти їм палицею або щипцями зануритися рівномірно в посудині.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради