Як пасинкувати томати у відкритому грунті: докладний опис, схеми і таблиці

Багато сортів помідорів потребують пасинкування. Суть цієї процедури — видалення зайвих пагонів. Таким чином садівник заважає рослині набирати зелену масу і перенаправляє його сили на формування повноцінних плодів. Щоб правильно пасинкувати томати у відкритому типі грунту, потрібно знати, як, коли і за якою схемою робити.

kak pasynkovat tomaty v otkrytom grunte: podrobnoe opisanie, skhemy i tablicy6 Як пасинкувати томати у відкритому грунті: докладний опис, схеми і таблиці

Навіщо потрібна процедура

Грамотний овочівник не залишить без уваги примхливу томатну грядку на своєму городі. Щоб зібрати гарний урожай, недостатньо правильно садити, удобрювати, поливати рослини. Один з важливих аспектів догляду за помідорами їх пасинкування. У цій процедурі в тій чи іншій мірі потребує майже кожен сорт пасленового овоча.

Після пересадки у відкритий або тепличний грунт розсада помідорів починає приживатися і активно випускати бокові відростки-пасинки. Ваше завдання — зупинити інтенсивне нарощування зелені. Чим більше у куща бадилля, тим дрібніше виростуть плоди. Пасинкувати помідори потрібно ще й для:

 • економії мінералів і мікроелементів, отриманих з поживного грунту або після збагачення грядки добривами;
 • зниження ймовірності розвитку хвороб, які з’являються при загущенні помідорної плантації;
 • видалення хворих і слабких відростків, загального оздоровлення куща;
 • прискорення отримання врожаю.

Увага! Пасинкувати помідори необов’язково, але бажано. Окремі детермінантні (низькорослі) взагалі не потребують такої процедури. В інших випадках нюанси пасинкування визначаються індивідуально.

Принципи проведення процедури у відкритому грунті

Якщо пасинкувати помідори неправильно і рубати без розбору всі відростки, можна цілком загубити кущ. Головною проблемою городника стає вибір пасинків для відсікання. Одні спеціалісти радять видаляти гілочку, поки її довжина не перевищила 3-5 див. Інші — 6-7 див.

kak pasynkovat tomaty v otkrytom grunte: podrobnoe opisanie, skhemy i tablicy7 Як пасинкувати томати у відкритому грунті: докладний опис, схеми і таблиці

Однозначно не варто позбавлятися від дуже маленьких гілочок помідорів. На початковому етапі не завжди легко відрізнити пасинки від окисних квіткових (плодових) кистей. Особливо фермерам-новачкам. Ознаки різнотипних томатних пагонів:

 • Вегетативний відросток проявляє себе у вигляді дрібних зачатків листочків.
 • Плодові пагони — це мініатюрна кисть з зачатковими квіточками.
 • Увага! Новоутворення обох видів часто близько сусідять на стеблі. Будьте уважні, щоб не видалити потенційний урожай.

  Відростки з’являються у висадженої розсади помідорів приблизно в один час з дебютною квіткової пензлем. Під нею виростає перший і самий міцний росток. Його зберігайте для більшого врожаю. Всі з’являються нижче в умовах відкритої грядки обривають або відсікають за винятком окремих випадків. Про особливості пасинкування помідорів в умовах теплиці, читайте в іншій нашій статті.

  Увага! Іноді томатний кущ з віддаленими відростками перестає розвиватися. На цей випадок заощаджений верхній пасинок стане основним стеблом.

  На грядці під відкритим небом пасинкувати помідори потрібно до появи на стеблі 6-8 листочка. У цей період вже формується плодовий сегмент рослини. Грунтовно підросли пасинки томат буде підживлювати в першу чергу. Якщо проігноруєте цей рада або пропустіть терміни, кисті з майбутніми зав’язями помідорів почнуть закладатися через листи. А в звичайних пазухах для квітів утворюються відростки.

  Види процедури для різнотипних томатів

  Пасинкування у відкритому грунті має відмінності залежно від сортової приналежності помідорів:

  kak pasynkovat tomaty v otkrytom grunte: podrobnoe opisanie, skhemy i tablicy8 Як пасинкувати томати у відкритому грунті: докладний опис, схеми і таблиці

  • Детермінантні сорти. Самостійно перестають рости після утворення кінцевого числа квіткових кистей. У цей момент рослина перенаправляє сили на дозрівання плодів. На півдні бічні відростки на таких помідорах залишають повністю. У Центральному і схожих по клімату регіонах кущ формують у 3-4 стебла.
  • Середньорослі різновиди. З них найчастіше роблять кущі з 2 стебел. Іноді доречно залишити і 3-й пасинок з числа потужних і здорових. Тонкість вирощування середніх помідорів — прибирати верхній пасинок можна тільки тоді, коли будете впевнені, що головний стебло продовжить зростання і розвиток.
  • Індетермінантні помідори. Вони не зупиняють ріст весь сезон. Без належного пасинкування урожай вийде непоказним. Своєчасно обривайте всі бічні відростки. Якщо заготовили мало розсади помідорів, залиште перший міцний пасинок і сформуйте кущ в 2 стебла-батоги. Як правильно проводити процедуру формування куща, ми описали тут.
  Відкритий грунт Теплиця
  Кількість стебел Кількість стебел
  1 2 3 4 1 2 3 4-5
  Детермінантні помідори
  супердетерминантные сорту + + + +
  детермінантні сорти + + + + +
  штамбові сорти + + + +
  Індетермінантні помідори + + + +

  Інструкція та рекомендації фахівців

  Відростки у помідорів в період активного росту з’являються безперервно. Оптимальний варіант — видаляти їх 1-2 рази в тиждень. Важливо робити це поступово. Якщо запустити грядку, а потім разом оголити всі стебла, томати відчувають сильний стрес, можуть захворіти або пригальмувати розвиток. З тієї ж причини бажано не допускати відростання довгого і товстого пасинка.

  Рада. Не шкодуйте відгалуження — на нових стеблах все одно не виросте повноцінний урожай помідорів.

  Відростки на томатах або обривають вручну, або зрізують. У першому випадку працюйте в рукавичках або вимийте руки. Обламують різким акуратним рухом убік. Росток відривається без проблем.

  В точці облому може залишитися пеньок. Це не зашкодить рослині. Для роботи використовуйте гострий ніж або садові ножиці. Інструмент слід знезаражувати перед початком маніпуляцій і після проходження кожного кущика. Інакше ризикуєте рознести по грядці помідорів шкідливі мікроорганізми.

  kak pasynkovat tomaty v otkrytom grunte: podrobnoe opisanie, skhemy i tablicy9 Як пасинкувати томати у відкритому грунті: докладний опис, схеми і таблиці

  Інші важливі аспекти проведення процедури:

 • Плануйте пасинкування помідорів в теплий, сонячний день. Працюйте рано вранці. За світловий день рослина встигне загоїти ранку на місці обриву або зрізу.
 • У похмурий день працювати теж можна. У цьому випадку присипте ранки деревною золою.
 • Починайте обробку зі здорових і найбільш важливих для вас примірників. Хирляві, пожовклі, потемнілі кущі залиште на наступний день. Є ймовірність, що вони заражені. За допомогою такої хитрощі ви знизите загрозу для здорових томатів.
 • При потужної підгодівлі кущі іноді випускають нижні відростки вже після формування декількох плодових кистей. Їх теж потрібно видаляти.
 • Прибирайте і ті відростки, які утворюються в гущі квіткової кисті.
 • Іноді в точці зрізу на стеблі помідора через час з’являється новий паросток. Його слід ліквідувати повторно.
 • Плюси і мінуси пасинкування

  Пасинкувати помідори — значить, підвищити їх імунітет, зробити більші плоди. При цьому загальна врожайність конкретного куща стає більше або не скорочується через зменшення кількості потенційно плодоносних пагонів. Акуратні кущики або зелені батоги роблять доглянутою грядку в теплиці або на повітрі. Якщо грамотно контролювати ріст бічних відгалужень, можна завчасно висаджувати розсаду щільніше на 1 кв. м.

  Один з плюсів пасинкування помідорів — продовження плодоношення детермінантних сортів після вершкования. Коли кущ перестав випускати квіточки, можна продовжити зростання за рахунок одного з останніх пасинків. Виберіть найближчу до останніх квітам гілочку і простимулює її зростання. Вона зможе утворити ще 2-3 квіткові кисті, а потім теж завершкуется.

  Индетерминантным сортам вершкование слід проводити штучно. Вирахуйте час, щоб останні помідори встигли визріти до закінчення сезону. Обірвіть верхівку головного стебла. Всі інші квіточки і зав’язі залиште. Батіг перестане рости і безглуздо виробляти нові плоди. Зазвичай такі маніпуляції проводять на початку серпня.

  kak pasynkovat tomaty v otkrytom grunte: podrobnoe opisanie, skhemy i tablicy10 Як пасинкувати томати у відкритому грунті: докладний опис, схеми і таблиці

  Основний мінус пасинкування — тонкість роботи. Не беріться за неї, поки детально не ознайомитеся з властивостями висадженого сорту. Помідори відрізняються ступенем гіллястості. Що добре одному сорту, може ввести інший стрес. Правильність процедури означає зменшення зеленої маси, але не зниження врожаю.

  Видалення листя у томатів

  Вирощувати домашні помідори допомагає обривання листя. Починаючи з останніх весняних днів, у рослин слід видаляти нижні листочки. За порадами фахівців, не більше 1-3 штук в тиждень. Якщо оборвете більше, завдасте шкоди рослині. Ваше завдання — повністю позбавити стебло від листя до моменту формування кисті зелених томатів.

  Рада. Листочки обривайте різким рухом убік. Якщо ламати їх вниз, ризикуєте відірвати частину шкірки стебла.

  Переважна більшість сортів помідорів в грунті подужає дозрівання лише тих плодів, що зав’язалися до 1 серпня. У частині різновидів термін ще коротше — до липня. Повноцінний урожай не дадуть навіть найпривабливіші суцвіття, які з’явилися після дедлайну. У них просто не вистачить часу до холодів. Тому видаляйте всі нові пагони.

  Пасинкувати помідори у відкритому грунті корисно. Так ви допоможете рослині сконцентрувати сили і швидше налити плоди. Правильність процесу залежить від сорту культури, складу грунту, особистих уподобань городника.

  А які хитрощі пасинкування помідорів знаєте і використовуєте ви?

  Правильне пасинкування помідорів: відео

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради