Статице: вирощування з насіння – докладна інструкція!

Міжнародне ботанічна назва – Limonium sinuatum. Енциклопедичне – важковимовне кермек виїмчастий. Народна – статице (за латинським синоніму назви Statice sinuata. Під іменами статице, лімоніум або морська лаванда найчастіше вирощують це цікаве декоративноквітуча рослина.

statice: vyrashhivanie iz semyan  podrobnaya instrukciya 165 Статице: вирощування з насіння  докладна інструкція!

Статиця: посадка і догляд

Родовід статице

Рослина з роду сімейства Свинчатковые, яке включає 350 видів трав’янистих і здерев’янілих чагарників і квітів, розосереджена по всій Євразії. «Родичів» статице можна зустріти як в Середземномор’ї, так і в Центральній Азії (у її прибережних районах). Там вони утворюють буйні зарості висотою вище півметра. Піщані дюни – теж дуже підходяще місце зростання сімейства статице. Завдяки довгому корені-стрижня рослини можуть без проблем утриматися в будь-який, навіть самої пухкої їй грунті, і добути з її глибин вологу.

Засоленість ґрунтів для статице теж не проблема – рослина прекрасно почуває себе в найбільш наближену до Середземного моря зоні, у прибережній смузі.

statice: vyrashhivanie iz semyan  podrobnaya instrukciya 166 Статице: вирощування з насіння  докладна інструкція!

Кермек (Лімоніум)

Переваги статице як садового рослини

Воно красиво лавандового красою і невибагливо, як бур’ян. Популярність статице зростає з кожним днем, з тих пір як квітникарі виявили – це рослина володіє безліччю переваг.

 • Рослина багаторічна, потужний, «неубиваемое». На нього не нападають шкідники, до нього не чіпляються хвороби інших квіткових рослин. Єдиний шкоду може заподіяти статице сам господар, затока коріння і викликавши кореневу гниль, від якої рослина гине.
 • Може виносити різні кліматичні умови. У природі росте в пустелях при хронічному недоліку вологи, і навіть примудряється пишно цвісти.statice: vyrashhivanie iz semyan  podrobnaya instrukciya 167 Статице: вирощування з насіння  докладна інструкція!

  Статиця лілова

 • Не вимагає багато часу для догляду. Росте практично самостійно, з кожним роком розростаючись і захоплюючи все більшу площу.
 • Ґрунти придатні різні. Ститице буде рости навіть на самій убогою грунті, без добрив.
 • Не любить тільки двох речей – застою води і темряви. Посадіть статице на сонячному місці з дренованим грунтом, і рослина буде дякувати багато років різнокольоровими квітами.
 • У ландшафтному дизайні може використовуватися широко, оскільки забарвлення має різноманітні. Жовтий, бузковий, синій, білий, рожевий, фіолетовий – ось далеко не всі кольори статице, які можна вдало поєднувати з зеленню або іншими квітучими рослинами саду.statice: vyrashhivanie iz semyan  podrobnaya instrukciya 168 Статице: вирощування з насіння  докладна інструкція!

  Кермек, лімоніум або статиця

 • У статице дуже довгий період цвітіння. А бахромчаті мітелочки-суцвіття відмінно стоять в зрізку, тому квітка широко використовують у флористиці для створення букетів і композицій.

Вирощування статице

statice: vyrashhivanie iz semyan  podrobnaya instrukciya 169 Статице: вирощування з насіння  докладна інструкція!

Limonium

Щоб це чудове рослина цвіло, не вимагаючи особливої турботи, у вашому саду, його спочатку необхідно виростити. Клопоти з вирощування з насіння пишного куща окупляться сторицею. Але насамперед це насіннячко необхідно посіяти і трохи за ним поспостерігати.

Умови зростання

statice: vyrashhivanie iz semyan  podrobnaya instrukciya 170 Статице: вирощування з насіння  докладна інструкція!

Фіолетовий лімоніум

 • Сонячні місця, можна вітряні ділянки (на морському узбережжі часом бувають сильні вітри).
 • Піщані ґрунти, вапняки з розсипчастою структурою, з хорошою циркуляцією вологи і проникненням повітря.
 • Для горщикового (кадочного) вирощування почвесмесь наступна: пісок, вапняк водоростевий, садова земля – всього по одній частині.
 • Полив дорослої рослини рясний, але дуже рідкісний. На відкритому грунті вистачає дощів. В засуху – максимум двічі за сезон.
 • Найкраще статице буде відчувати себе в альпінарії, рокарії або на терасі в діжці, заповненої відповідним потребам рослини субстратом.

statice: vyrashhivanie iz semyan  podrobnaya instrukciya 171 Статице: вирощування з насіння  докладна інструкція!

Кермек татарський

Про водному режимі

Статице регулярний полив потрібен тільки коли рослина перебуває на початковій фазі росту – від посіву насіння до саджанця, переміщуваного в грунт. Але навіть у цей час поливати паростки потрібно вкрай акуратно. Неправильний полив – майже єдина помилка у догляді, яка може погубити рослина.

 • Не можна поливати статице, якщо в цей момент на рослину падає сонячне світло.
 • Не можна поливати зверху, по листочкам, завжди тільки під корінь.
 • Полив протипоказаний, якщо при опусканні дерев’яної палички пальця в горщик із землею на 5 см на ній залишається грунт.
 • Сигнал про нестачу вологи – обвислі листочки статице.

Про підгодівлі

Вирощування статице

Частим внесенням підживлень статице квітникаря не обтяжує. Морський лаванді, зростаючої на волі, в садовому грунті, досить одноразового внесення добрива тривалої дії навесні. Дозування – по інструкції. Наступне внесення – на наступний рік. Якщо висаджуєте розсаду цього року, можна внести пролонговану підживлення під посадку і через два місяці одноразово повторити.

Починаючи з вересня місяця, припиняється внесення добрив в садові посадки статице, щоб дати можливість рослині підготуватися до зимівлі.

Якщо статице росте в горщику, удобрюють рослина комплексом мінералів щомісяця протягом.

Про зимівлі

Тут взагалі квітникарям, вирощують статице в саду, турбуватися не про що. Середземноморська «лаванда», як це ні дивно, спокійно витримує морози до -30°С. Зрозуміло, до зимівлі її потрібно підготувати. Як і у будь-яких зимують у відкритому ґрунті рослин, у статице необхідно обрізати стебла з листям. Але якщо у троянд, гортензій та інших чагарників залишають 20-25 сантиметрів стволиков, статице обрізають повністю, до землі.

statice: vyrashhivanie iz semyan  podrobnaya instrukciya 173 Статице: вирощування з насіння  докладна інструкція!

Укриття квітів на зиму

Потім обрізані кущі вкриваються соломою, листям, хвоєю чи хмизом. Зверху можна розташувати нетканий укривний матеріал. Це страховка не від морозу, а від надлишку води навесні, після танення снігу. Накидати сніг на місця укриття статице не треба. Навпаки, як тільки сніговий покрив почне танути, його, разом з укривним матеріалом, необхідно зняти. Так можна запобігти потраплянню зайвої вологи і замокання коренів.

statice: vyrashhivanie iz semyan  podrobnaya instrukciya 174 Статице: вирощування з насіння  докладна інструкція!

Укриті лапником квіти — фото

З рослиною, яка стоїть на відкритому, неопалюваному взимку балконі, надходять ще простіше. Всю зиму вона на цьому балконі і залишається, обмотанное плівкою або мішковиною. Головне, щоб муки не замерзли коріння статице. Інше навесні знову відросте.

statice: vyrashhivanie iz semyan  podrobnaya instrukciya 175 Статице: вирощування з насіння  докладна інструкція!

Статиця (Кермек) на балконі

Посів насіння статице на розсаду

Якщо ви, відпочиваючи на морському узбережжі, вирішили зібрати насіння статице для посіву в своєму саду, робити це потрібно в розпал літа. Саме в цей час рослина утворює плоди, в кожному з яких знаходиться одна досить велика темна насінини. Зібрані насіння поміщають в повітронепроникну ємність і зберігають в сухості до весни.

statice: vyrashhivanie iz semyan  podrobnaya instrukciya 176 Статице: вирощування з насіння  докладна інструкція!

Насіння статице

Семеня статице сьогодні можна без зусиль знайти в квіткових магазинах або замовити поштою. Селекціонери впритул зайнялися морський лавандою не так давно, але результати вражають – вже виведено понад 35 сортів для садового і кімнатного вирощування.

statice: vyrashhivanie iz semyan  podrobnaya instrukciya 177 Статице: вирощування з насіння  докладна інструкція!

Насіння різних сортів

statice: vyrashhivanie iz semyan  podrobnaya instrukciya 178 Статице: вирощування з насіння  докладна інструкція!

Насіння дуже дрібні статіци

Посів насіння можна починати в кінці березня і продовжувати до середини квітня. Традиційно, спочатку готують горщики або контейнери і субстрат. Статице нормально пикируется, тому можна відразу сіяти насіння рядами у великий ящик або контейнер. Головне, щоб грунт в ньому було піщана, дренований, не важка.

Для страховки та розсадні ємності, і почвогрунт рекомендується продезінфікувати. Простіше всього це зробити, приготувавши інтенсивного кольору розчин марганцівки з гарячою водою. Розчином пролити грунту в друшляку і обполоснути попередньо вимиті ящики.

statice: vyrashhivanie iz semyan  podrobnaya instrukciya 179 Статице: вирощування з насіння  докладна інструкція!

Готуємо тару і знезаражуємо грунт

Насіння з пакетиків можна не обробляти. Достатньо замочити їх на кілька годин у теплій чистій воді, потім сіяти у вологий грунт. Зібрані власноруч – бажано спочатку замочити, а після продезінфікувати марганцовочкой.

 • Грунт в ємності рясно полити. Почекати, поки вода вбереться, а зайва витече з дренажних отворів.
 • Насіння розподілити рівними рядками по поверхні, не заглиблюючи.statice: vyrashhivanie iz semyan  podrobnaya instrukciya 180 Статице: вирощування з насіння  докладна інструкція!

  По борозенках висівають насіння

 • Присипати посіви дрібнозернистим піском. Зволожити.statice: vyrashhivanie iz semyan  podrobnaya instrukciya 181 Статице: вирощування з насіння  докладна інструкція!

  Зволожуємо посіви

 • Помістити в ящики умови: вологість – 60%, температура +18°С. У цих умовах поява сходів відбудеться через півтора — два тижні.
 • В очікуванні паростків поверхню скриньки необхідно не пересушувати, регулярно збризкуючи водою.statice: vyrashhivanie iz semyan  podrobnaya instrukciya 182 Статице: вирощування з насіння  докладна інструкція!

  Чекаємо сходів

Пікіровка може проводитися рано, вже після появи перших основних листочків. Пікірують в персональні невеликі ємності по 3 сіянця. Грунт для подальшого вирощування розсади – торф навпіл з піском. Через місяць – другий пікіровка – по одному сеянцу в горщик, щоб спростити процес висадки на клумбу.

statice: vyrashhivanie iz semyan  podrobnaya instrukciya 183 Статице: вирощування з насіння  докладна інструкція!

Пікіровка сіянців

Відео — Посів насіння Кермека виїмчастого(Лімоніума,статице)

Висадка в сад

Середина травня – час висадки молодих сіянців статице в квітники і клумби. Відкритий ґрунт, навіть з поворотними заморозками на ґрунті, не становить серйозної небезпеки для стійкого лімоніума.

statice: vyrashhivanie iz semyan  podrobnaya instrukciya 184 Статице: вирощування з насіння  докладна інструкція!

Кермек крупнолистий

Спочатку грунт на клумбі необхідно перекопати і добре розпушити. Можна додати пухкий компонент (пісок), провапнувати. Якщо є можливість – влаштувати дренажну систему.

Всі бур’яни з клумби видаляються – підростаюча лімоніум «заб’є» бур’яни будь-яких розмірів, але в ніжних сіянців поки недостатньо сил боротися з серйозними дикими конкурентами.

 • Акуратно виймаємо з горщика сіянець разом з грудкою повністю, намагаючись його не зруйнувати.
  statice: vyrashhivanie iz semyan  podrobnaya instrukciya 185 Статице: вирощування з насіння  докладна інструкція!

  Готуємо лунки

  statice: vyrashhivanie iz semyan  podrobnaya instrukciya 186 Статице: вирощування з насіння  докладна інструкція!

  Виймаємо рослина з грудкою землі

 • Опускаємо ком в підготовлений заздалегідь таз з теплою водою на півгодини.
 • Викопуємо ямку на глибину садивного совка. На дно насипаємо трохи гравію. Кладемо пролонговану добриво. Присипаємо піском.
 • Землю, яка залишилася після викопування лунки, змішуємо в окремій великій ємності з піском і доломітового борошном. Вона буде використовуватися для засипки рослини при посадці.
 • Рослина з размокшим грудкою влаштовуємо в посадкової лунці, вирівнюємо вертикально стебло, засипаємо підготовленою сумішшю.statice: vyrashhivanie iz semyan  podrobnaya instrukciya 187 Статице: вирощування з насіння  докладна інструкція!

  Висадка в грунт

 • Грунтовно поливаємо посадки.statice: vyrashhivanie iz semyan  podrobnaya instrukciya 188 Статице: вирощування з насіння  докладна інструкція!

  Не заливайте квітка, але переконайтеся, що земля зволожений

Відео — Кермек широколистий-Limonium platyphyllum

Висадка в горщики

Статице рідко вирощують в кімнатній культурі, але на балконі або терасі вона – часта гостя. Відмінно рослина виглядає у великих підлогових горщиках. Краще всього використовувати глиняні ємності. Глина по структурі пориста, аерація коренів рослини гарантована.

У горщиках обов’язково виконати великі дренажні отвори і покласти солідний шар черепків, керамзиту або гравію.

Ємність поверх дренажного шару заповнюється субстратом на чверть. Потім слід пролонговану добриво, присипка тонким шаром грунту, і можна розміщувати рослину, підготовлене так само, як і для висадки в квітник.

statice: vyrashhivanie iz semyan  podrobnaya instrukciya 189 Статице: вирощування з насіння  докладна інструкція!

Підготовка ємності і засипка грунту

З боків ком засипається ґрунтом, яку треба прим’яти рукою для профілактики утворення пустот і майбутнього осідання. Рослина поливається грунтовно і відправляється на терасу, балкон або в сад.

statice: vyrashhivanie iz semyan  podrobnaya instrukciya 190 Статице: вирощування з насіння  докладна інструкція!

Висадка і полив рослини

Прямий посів у грунт

Це невибаглива легкорастущее рослину можна розмножувати посівом насіння прямо в грунт. Починаються підготовчі заходи в квітні.

 • Очистити від бур’янів, перекопати, розпушити і підготувати клумбу слід так само, як і для висадки розсади.
 • Потім поверхню ще раз ретельно розрівняти дрібними граблями і зробити борозенки по два сантиметри глибиною.
 • У них на відстані 10-15 см один від одного висівається насіння.statice: vyrashhivanie iz semyan  podrobnaya instrukciya 191 Статице: вирощування з насіння  докладна інструкція!

  Посів насіння в грунт

 • Присипаються піщаною сумішшю з торфом або землею.
 • Посіви добре поливають, намагаючись не розмити грунт.statice: vyrashhivanie iz semyan  podrobnaya instrukciya 192 Статице: вирощування з насіння  докладна інструкція!

  Полив посівів

 • Коли сходи підростуть, слабкі видаляють таким чином, щоб інші рослини один від одного знаходилися на відстані 30 см.statice: vyrashhivanie iz semyan  podrobnaya instrukciya 193 Статице: вирощування з насіння  докладна інструкція!

  Проріджування

Культурні сорти лімоніума

Назва Опис
statice: vyrashhivanie iz semyan  podrobnaya instrukciya 194 Статице: вирощування з насіння  докладна інструкція!

«Золотий»

Висота куща – до тридцяти сантиметрів. Оригінальний забарвлення квіток – сонячно-жовтий, апельсиново-помаранчевий. Краї пелюсток прикрашені білою облямівкою.
statice: vyrashhivanie iz semyan  podrobnaya instrukciya 195 Статице: вирощування з насіння  докладна інструкція!

«Маргаритколистный»

Висота – до сорока сантиметрів. Забарвлення квіток – насичена фіолетова. Відрізняється тривалим періодом цвітіння, який триває все літо.
statice: vyrashhivanie iz semyan  podrobnaya instrukciya 196 Статице: вирощування з насіння  докладна інструкція!

«Бондуелли»

Може бути і 15 сантиметрів у висоту, а може дорости і до тридцяти, залежить від умов. Сині квіточки. Облямівка біла. Має найдовший період цвітіння, який закінчується в жовтні.
statice: vyrashhivanie iz semyan  podrobnaya instrukciya 197 Статице: вирощування з насіння  докладна інструкція!

«Чагарниковий»

Цей вид вважається рідкісним, оскільки відноситься до полусуккулентам. Висота його – півметра. Забарвлення квіток – фіолетово-синій. Пелюстки віночка білосніжні. Ідеальний для рокаріїв і альпійських гірок.

Як ще можна розмножити статице

Не тільки розмножується насінням це рослина. Його ще можна розмножити живцюванням. Напевно цей спосіб підійде тим, у кого на ділянці є кілька дорослих екземплярів лімоніума. Живуть ці багаторічні рослини в саду до двадцяти років, тому живцювання – хороший спосіб омолодити постарілий кущ.

Лімоніум (кермек): розмноження

Для живцювання навесні материнське рослина викопується з грунту і уважно оглядається. Цікавлять його корені, з яких і беруться живці. Ідеальний держак – неушкоджена частину кореня, товщиною з звичайний олівець і довжиною близько десяти сантиметрів.

Відрізають кореневі живці з допомогою гострого ножа або садових ножиць. Материнське рослина знову поміщають в грунт. Можна покласти під коріння трохи пролонгованої добрива. Рослина поливають і залишають для продовження росту.

statice: vyrashhivanie iz semyan  podrobnaya instrukciya 199 Статице: вирощування з насіння  докладна інструкція!

Нижні листки з живців видаляють, щоб вони не загнивали в землі

Живці очищають від бічних відростків з грубими волокнами і готують до посадки.

Далі звичайні квіткові горщики або ящик, глибиною не менше 15 см, заповнюється грунтом. Склад, як при посіві насіння для вирощування розсади.

Живці вставляються в отвори в ґрунті, прямий зріз – вгорі. Занурювати в грунт живці необхідно повністю, поглибивши на 2 сантиметри. Зверху все засипається піском, шаром завтовшки сантиметр.

Швидше всього живці укорінятимуться при невисокій температурі – +13°С… 17°С. Поливати живці ні після посадки, ні в процесі вкорінення не потрібно. Коли з’явиться перша зелена поросль, рослини можна полити і можна відразу висаджувати в квітник на нове постійне місце.

statice: vyrashhivanie iz semyan  podrobnaya instrukciya 200 Статице: вирощування з насіння  докладна інструкція!

Лімоніум

Відео — Вирощуємо сухоцвіти

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради