Як часто поливати гортензію: садову та кімнатну в горщику

8f4c5d899bf72c1581b5f8e444960df5 Як часто поливати гортензію: садову та кімнатну в горщику

Гортензія, квітуча в саду або на підвіконні, є гордістю рослинника, так як ця квітка досить примхлива і вимоглива. Виростити цю рослину неможливо без належного догляду, і найбільш важливу роль грає правильний полив. Садівникові необхідно знати, як часто поливати гортензію і як це правильно робити. Не завадить і інформація про те, що можна додати в воду при поливі, адже від цього залежить і здоров’я куща, і відтінок кольорів.

Від чого залежить частота поливів гортензії

Гортензія вкрай вологолюбива, її латинська назва перекладається як «посудина з водою». Однак страждати вона може не тільки від сухості грунту, але і від перезволоження. Якщо рослина постійно заливати, її коріння почнуть гнити. Тому до поливу гортензії потрібно ставитися уважно, враховувати кілька факторів:

 • умови вирощування гортензії. Квітка, що росте в кімнатних умовах, вимагає не такого ж догляду, як садова;
 • структуру ґрунту. Глинистий грунт важкий, погано вбирає і так само погано випаровує вологу, в ньому вода часто застоюється. Піщаний грунт легкий, легко вбирає воду, але і випаровує її теж швидко. До того ж в ньому мало поживних речовин. Поливати гортензію, що росте на глинистому ґрунті, слід рідше, ніж вирощувану на піщаній землі, і в меншій кількості. Після поливу такий грунт потрібно рихлити. На піщаному грунті гортензію поливають часто, при цьому полив нерідко поєднують з підгодівлею. Грунт, в якому багато піску, потребує мульчування;
 • погоду при вирощуванні рослини у відкритому грунті. Якщо погода дощова, рослини поливають рідше або знижують витрату води;
 • вологість повітря в приміщенні, де росте гортензія. Оптимальною для неї вважається вологість близько 65 відсотків і температура близько 20 градусів. Якщо в квартирі жарко і сухо, то поливати квітку доводиться частіше;
 • пора року. Цей параметр має значення при вирощуванні гортензії в приміщенні. Садову рослину в холодну пору року не поливають.
 • Кімнатну гортензію поливають в такій кількості, щоб промочити весь земляний грунт. На дно горщика при її посадці або пересадці обов’язково насипають дренаж.
 • Садову гортензію поливають під корінь, витрачаючи на кущ від 2 до 4 відер води в залежності від віку рослини, погодних умов і структури грунту.

Режим поливу кімнатної гортензії

Режим поливу кімнатної гортензії вибудовують з урахуванням сезону, температури і вологості повітря в приміщенні.

 • Приблизно з середини весни до початку осені гортензію, вирощувану в приміщенні, поливають приблизно 2 рази на тиждень. Про необхідність поливу судять за станом землі в горщику. Як мінімум верхній шар грунту до чергового поливу повинен встигнути просохнути.
 • З осені до настання холодів полив гортензії скорочують до одного разу на тиждень.
 • Взимку гортензію поливають тільки тоді, коли грунт в горщику повністю або майже повністю висох. Якщо квітка стоїть на підвіконні над радіатором опалення, поливати її доводиться не рідше разу на тиждень.
 • Після появи навесні у гортензії першого листя, переходять до літнього графіка поливу.

56d0b8bb2150e3e6608e89bd9bca309a Як часто поливати гортензію: садову та кімнатну в горщику

Режим поливу садової гортензії

При посадці гортензії у відкритий грунт воду ллють в лунку, потім від поливу саджанця утримуються на кілька днів. Перший час рослину поливають кожні 3-4 дні. Коли кущ укорінився, його поливають так само, як дорослу рослину.

Полив гортензії у відкритому грунті здійснюють в залежності від погоди.

 • Навесні перший полив гортензії здійснюють після сходження снігу. У різних регіонах цей момент припадає на різний період і може зрушуватися в різні роки. У нас це відбувається зазвичай до середини або кінця квітня. Перший або другий полив гортензії можна поєднати з підгодівлею.
 • Якщо весна дощова і похмура, до літа гортензію можна поливати раз в 1,5-2 тижні. Якщо весна суха, полив слід здійснювати щотижня.
 • Влітку гортензію, зростаючу в саду, поливають 2 рази в тиждень, при цьому розраховуючи, щоб води вистачило, щоб промочити землю на глибину 50 см. При цьому важливо лити воду під корінь, не потрапляючи на листя і квіти рослини.
 • Здійснювати полив квітів рекомендується у вечірній час або, в крайньому випадку, вранці. Вдень поливати рослини допускається тільки в похмуру погоду.

81aa492ac075f79356b0b92c4146abf9 Як часто поливати гортензію: садову та кімнатну в горщику

Чим поливати гортензію

Гортензія дуже чутлива до якості води. Водопровідна вода для поливу цієї рослини не підходить через низьку температури і високий вміст хлору. Якщо іншої води використовувати ви не можете, водопровідній потрібно дати можливість відстоятися як мінімум протягом доби і нагрітися до температури, щоб не відрізнялася від температури навколишнього середовища. Через високу жорсткості, низької температури і знезараженням хлором водопровідної води поливати гортензію з шланга не рекомендується.

Найкраще для поливу гортензії підходить така вода:

 • дощова;
 • тала;
 • очищена і пом’якшена.

Деякі рослинники використовують для поливу цієї квітки навіть питну бутильовану воду.

Пом’якшити воду можна, додавши в неї трохи лимонної кислоти. Це одночасно допоможе збільшити кислотність грунту. З огляду на те, що гортензія погано почуває себе в лужному грунті і навіть хворіє через це хлорозом, використання підкисленою рідини для її поливу точно не піде їй на шкоду.

Що можна додавати в воду для поливу гортензії

Різні добавки в воду, призначену для поливу гортензії, можуть вводитися з двома цілями: підгодувати рослину або відрегулювати кислотність грунту. Останнє необхідно не тільки для того, щоб гортензія відчувала себе добре, але і для додання її квітам бажаного відтінку. Правда, це можливо тільки в разі вирощування гортензії крупнолистової і тільки в тому випадку, якщо квіти у неї не білі, а кольорові. Чим більше в грунті алюмінію і чим він кисліший, тим насичений колір у квітки. Чим менше алюмінію і чим більш лужний грунт, тим квіти у гортензії рожеві. Зростаючий в нейтральній по кислотності грунту квітка має кремовий відтінок. Саме алюміній надає гортензії синяву. Цього елемента в грунті стане менше, якщо в ній багато фосфору, а до збільшення доступності алюмінію призводить збільшення в грунті калію.

234e5c029ee2ac59bd3c66e9fe8e91ce Як часто поливати гортензію: садову та кімнатну в горщику

В воду при поливі гортензії можна додати:

 • крейда, гашене вапно або доломітове борошно, але тільки за умови, що pH субстрату не зросте більш ніж до 6 одиниць. Це дозволить зробити квітки гортензії рожевими;
 • монофосфат амонію теж допоможе зберегти рожевий колір пелюстів гортензії;
 • розчин сірчанокислого алюмінію (15 г на літр води) дозволить зробити квітки синіми, але тільки за умови достатньої кислотності грунту;
 • розчин алюмокалієвих квасців. Для насичення ґрунту алюмінієм і додання квітам синього відтінку досить використовувати 5 г цієї речовини на 1 л води;
 • неміцні розчини оцту або лимонної кислоти допоможуть зробити грунт більш кислим, а квіти гортензії – більш синіми ;
 • слабкий розчин марганцівки – він не тільки дозволить надати бутонам синій відтінок, але і допоможе захистити рослину від ряду захворювань, зробить пагони міцнішими і гнучкими;
 • кисле молоко або сирну сироватку, які теж виступають одночасно і як підгодівлю, і як засіб для підвищення кислотності грунту.

Примітка! Поливаючи кущ гортензії з різних сторін різними розчинами, можна виростити на ньому бутони різних відтінків – рожевого, бузкового, кремового, блакитного, синього.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради