Як почистити килим на дому

Ковролін – це приємне на дотик килимове покриття, але, на жаль, часто викликає складності в прибиранні. Замислюватися про чищенні ковроліну в домашніх умовах рекомендується ще в магазині, під час його купівлі. При регулярному і правильному догляді вдасться істотно продовжити експлуатаційний термін килимового покриття, а також зберегти його привабливий зовнішній вигляд. Хімчистка на дому може здійснюватися двома видами – сухим або вологим прибиранням, кожна має свої переважні особливості.

Основні причини забруднення ковроліну

85d9e5bf81453a1d5efed84e357fb7c0 Як почистити килим на домуЯкщо регулярно чистити ковролін, багатьох забруднень можна уникнути

Перш ніж з’ясувати, як помити ковролін, слід ознайомитися з основними його причинами забруднення. Отримані знання дозволять звести до мінімуму можливі ризики появи нових плям:

 • велика прохідність;
 • наявність домашніх тварин і маленьких дітей у будинку;
 • прийом їжі в недозволених місцях.

За статистикою найбільш поширені види забруднень – це сліди від їжі, сеча і засаленість в результаті великої прохідності.

Як почистити ковролін в домашніх умовах: покрокова інструкція

Вже було зазначено, що існує кілька способів очищення килимових покриттів. Щоб розібратися, як відмити ковролін в кожному випадку буде ефективніше, варто більш детально вивчити всі способи.

Сухий спосіб очищення

5bb7fc1d6405cd4f28cb0a5e1b82d527 Як почистити килим на домуПилосос підходить для щоденного сухого чищення або для попередніх робіт перед вологим прибиранням

Цей спосіб очищення підлогових покриттів вважається найефективнішим. Обумовлено це тим, що з його допомогою вдається видалити до 70% забруднень і патогенних мікроорганізмів. Але на цьому його достоїнства не закінчуються, він простий в реалізації і вимагає малих фінансових витрат. Під час чищення килима немає потреби застосовувати жорсткі абразивні частинки, отже, таким способом очищати покриття можна по мірі забруднення.

Для підвищення результативності сухого чищення слід ознайомитися з наступним:

 • Прибирання завжди повинна починатися з видалення бруду та пилу за допомогою пилососа. Він видаляє дрібне сміття, який в процесі чищення буде заважати. Рекомендується використовувати насадку, яка має форму букви S. Варто додати, що недорогий ковролін з низьким жорстким ворсом треба пилососити, використовуючи грубу щетину.
 • Наступний відповідальний крок – рівномірний розподіл по всій поверхні покриття засобу, призначеного для сухого чищення. Діючі речовини при цьому потрібно круговими рухами ретельно втирати в тканини. Рівномірно розподіливши миючий по всій поверхні, його залишають в спокої на кілька годин. Тривалість процедури повинна залежати від концентрації миючого засобу і масштабності забруднень.
 • Завершальний етап – повторне механічне очищення ворсу, але вже від частинок миючого засобу. Видалити їх потрібно обов’язково, оскільки вони виділяють отруйні речовини.

Можна ще згадати про пінного чищення ковроліну (різновид сухого прибирання). Миючий засіб при цьому – спеціальна піна, яку генерує спеціальне обладнання. Зрозуміло, що це додаткові витрати, але ефективний спосіб. Молоді домогосподарки з маленькими дітьми оцінили цей прилад по достоїнству.

Відразу покриття обробляють пилососом, а потім на всю поверхню наноситься пінне речовина. Тривалість процедури – не більше 30 хвилин, після цього потрібно пропилососити повторно.

Вологе прибирання килимового покриття

3f110333626d26301e98bbb3a03414d6 Як почистити килим на домуВолога чистка не рекомендується для ковроліну з натуральним ворсом

До цього способу краще вдаватися, якщо є необхідність позбутися від застарілих плям. Звичайний пилосос у більшості випадків з ними не справляється. Однак підбирати миючі засоби потрібно акуратно, щоб агресивні потяги не зіпсували підлогове покриття. Щоб килимове покриття не втратило свій зовнішній вигляд і прослужило довго, треба проводити вологе прибирання не частіше 1 разу в три місяці.

Якщо ж з’явилася пляма, то на нього рекомендується діяти локально. Спеціальний плямовивідник повинен наноситися точково на забруднене місце. Важливо не зробити занадто концентрованим розчин, це загрожує зіпсованої структурою килима.

Приступати до вологого прибирання потрібно так само, як і до сухою. Після видалення частинок пилу і дрібного сміття, потрібно спеціальний шампунь інтенсивно круговими рухами втирати в підлогове покриття. Краще всього проводити вологе прибирання з допомогою миючого пилососа, але якщо його немає, то буде достатньо і чистої мокрої ганчірки.

Якщо ковролін виготовлений з натуральних волокон, то варто його ретельно просушити, інакше зростає вірогідність застою вологи і поширення цвілі.

Народні методи прибирання

Поширені випадки, коли з’явилася пляма, а в квартирі немає необхідних миючих засобів. Рекомендується звернути увагу на народні засоби, ефективність яких вже була неодноразово доведена. Варто додати, що використовуються склади не так травматичні для ворсу, як хімічні.

Універсальний народний засіб, на жаль, ще не придумано. Тому в залежності від природи походження плями, доведеться готувати різний розчин:

 • Від плям крові можна позбутися за допомогою подрібненого брускового мила і столового оцту (9%). Для цього на забруднений ділянку наноситься концентрований мильний розчин з вмістом лугу не менше 15%, а після протирають ватним диском з оцтом. На завершення – залишки речовин видаляються чистою водою.
 • Від плям фарбувальних напоїв можна позбутися, використовуючи розчин оцту і етилового спирту у співвідношенні 4:6 відповідно.
 • Забруднення від вина і чорнила видаляються за допомогою концентрованої оцтової кислоти (не менше 50%). Речовина агресивне, тому працювати з ним слід у засобах індивідуального захисту (рукавички, маски, окуляри). Після нанесення обов’язково залишки видаляються чистою водою.
 • Різні солодощі природного походження легко піддаються виведенню при нанесенні прального порошку і лимонної кислоти. Плями спочатку намочують, далі рясно засипають сумішшю прального порошку і лимонної кислоти, залишають на 5-10 хвилин, змивають проточною водою.
 • Жирні плями усувають кухонною сіллю дрібної фракції. Нею місце забруднення краще засипати як можна швидше. Якщо час згаяно і жир вбрався, краще скористатися засобом для миття посуду, але якісним.
 • Від слідів масляної фарби позбуваються за допомогою розчину нашатирного спирту і води в пропорції 1:1.
 • Позбутися від жувальної гумки ефективно допомагає шматочок льоду, загорнутий в марлю. Його потрібно деякий час потримати на испачканном ділянці. Незабаром жувальна гумка сама повинна відпасти.
 • Сліди від парафінових свічок легко зникнуть при впливі на них гарячої праски. Важливо між гарячим покриттям і підлогою покласти газету, інакше можуть залишитися сліди праски на штучних тканинах.

Більше варто розповісти про харчовій соді – універсальному засобі для кожної господині. Використовувати його для сухого способу очищення можна при незначних забрудненнях. Невелика кількість речовини наносять локально і втирають в ворс щіткою. Залишають активну речовину на 1-1,5 години. Після оброблений ділянку потрібно пропилососити. Відмінний результат буде видно вже після першого використання засобу.

Для здійснення вологого прибирання готують водно-содовий розчин, до складу якого входить ? ст. харчової соди і 2,5 л чистої води. Вміст заливають в пульверизатор і рівномірно розподіляють по всій поверхні. Залишити на півгодини, після чого пропилососити килимове покриття.

Огляд магазинних засобів

5e76825c0fd10a9d89fabc9de8a4b058 Як почистити килим на домуVanish використовується для вологого прибирання ковроліну

Існує великий асортимент хімічних миючих, які призначені для чищення килимів. Мабуть, найефективніше і універсальне – це Ваніш (Vanish). Однак незважаючи на заявлену універсальність, варто відзначити, що засоби можуть застосовуватися для догляду не за всіма видами покриттів, часом, від їх використання краще утриматися.

Існують наступні різновиди шампунів Vanish для килимів:

 • шампунь-відбілювач для килимів світлого забарвлення;
 • антибактеріальні сполуки;
 • плямовивідник;
 • шампунь для усунення запахів.

Всі склади придатні для чищення синтетичних волокон, оскільки килимові покриття з синтетики більш стійкі до знебарвлення і витирання. А ось килими з натуральних волокон зносяться швидше, особливо під дією агресивних хімічних складів. Ця тонкість відноситься не тільки до продукції Vanish, але і Санлюкс, Amway, Mitex, Flash і т. д. Їх не можна використовувати для догляду за килимами з замші, шовку, парчі і вовни. Також варто додати, що всі побутові засоби призначені для виведення свіжих, а не застарілих плям.

Багато домогосподарки задаються питанням, як чистити ковролін побутовою хімією. Важливо знати, що для чищення покриттів використовують піну, а не саму рідину. Для досягнення бажаного результату всі засоби потрібно застосовувати згідно з доданою інструкцією.

Рекомендації з використання магазинних засобів:

 • Перед чистою побутовою хімією поверхню очистити від пилу і бруду. Її, як правило, витрушують або пилососять.
 • Відповідно з рекомендаціями виробника готується розчин. Варто відзначити, що концентрований склад здатний нашкодити структури килима, а слабкий не впорається із забрудненнями. Температура води не повинна перевищувати 40 градусів.
 • Отриманий склад потрібно добре збовтати до отримання густої піни.
 • За допомогою губки з абразивними частинками або щіткою піна наноситься на поверхню килимового покриття і ретельно втирається. Рекомендується здійснювати кругові рухи.
 • Якщо треба видалити невеликі плями, то активним складом можна обробляти лише забруднені ділянки. Але для запобігання появи розлучень краще пройтися по всьому підлоговому покриттю.
 • Після нанесення складу, його залишають на килимі на 2-3 години. Після висихання його пилососять для видалення частинок миючого засобу.
 • Процес, як очистити ковролін, не повинен викликати труднощів. Однак варто зазначити, що кожне побутове засіб має своє призначення. Ні в якому разі для чищення підлогового покриття можна використовувати пральні порошки, миючий засіб для посуду і шампуні.

  Правила догляду за ковроліном

  Завжди легше попередити проблему, ніж вирішувати її. Регулярна чистка ковроліну і дотримання всіх профілактичних заходів дозволять підтримувати в будинку чистоту. Нескладні рекомендації допоможуть запобігти швидкий знос і псування килимового покриття, а також зберегти привабливість його зовнішнього вигляду:

  • Не можна очищати покриття гарячою водою, оскільки це згубно впливає на структуру матеріалу.
  • При самостійному очищення в домашніх умовах слід уникати обробки миючими засобами проти ворсу.
  • Не можна часто проводити вологе прибирання підлогового покриття. Оптимальна частота процедури – 1 раз в три місяці.
  • Бруд і нові плями найкраще виводити незабаром після їх появи, поки вони не встигли вбратися в структуру тканин.
  • Не можна стелити килим на мокрі підлоги, вони повинні бути абсолютно сухими.
  • Щоб попередити утворення потертостей або засмальцьованості, варто регулярно міняти положення килима. Як правило, швидко зношуються місця з найбільшою прохідністю.
  • Під ніжки з важкої меблями потрібно підкладати шматочки гуми, завдяки цьому вдасться зменшити деформацію тканин.
  • Варто зазначити, що висока вологість у приміщенні негативно позначається на стані килимового покриття.
  • Килим потрібно пилососити не рідше одного разу в 7 днів.
  • Глибоку (вологу) чистку килима треба обов’язково проводити з інтервалом в 1 рік.
  • З приходом морозів рекомендується килимове покриття вибивати в снігу. Це не тільки очистить тканини від пилу, але і знищить хвороботворні мікроорганізми.
  • Варто утриматися від покупки світлих килимових покриттів для місць з високою прохідністю.

  Це основні рекомендації, дотримання яких дозволяє продовжити життя килима.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради