Що робити якщо заграє мед?

Мед — ласощі улюблене багатьма, корисний натуральний продукт, який має властивість псуватися. Зазвичай це трапляється не швидко. Якісний мед, при дотриманні умов зберігання (температурний режим, захист від прямих сонячних променів, тара, матеріали якої інертні по відношенню до компонентів меду), може зберігатися роками, зберігаючи первозданний смак.

Щодо корисних властивостей, то будь-мед починає поступово втрачати їх вже на другий рік, проте його все ще можна застосовувати в якості солодкого десерту, в кулінарії, косметології. Бувають випадки, коли мед вже через рік втрачає товарний вигляд, знаходить різкий запах і покривається піною. Чому мед піниться? Якщо він покрилася плівкою або піною, чи можна використовувати його в подальшому? Про це ми поговоримо сьогодні. Але перш розберемося в причинах цього явища.

Недостатня фільтрація меду

Недостатня фільтрація — причина № 1 чому піниться мед. У такому випадків на його поверхню спливають зайва пилок, віск, перга, залишки комах. При цьому сам мед (крім верхнього шару) зберігає свій первозданний вигляд, консистенцію, не має різких сторонніх запахів. Прибравши верхній шар звичайної ложкою, такий мед можна продовжувати вживати в їжу без частки сумніву.

Щоб уникнути такого прикрого непорозуміння, варто купувати мед у перевірених продавців, перевіряти документи відповідності продукції. При цьому краще всього брати мед уже в тарі, оскільки ймовірність того, що піна підніметься менше, оскільки піднімається вона досить швидко, якщо продукт був упакований навіть кілька днів тому, і має нормальний вигляд, то навряд чи він схильний до подібної проблеми.

Незрілий мед підвищеної вологості

Ще одна причина, чому мед піниться — підвищена вологість продукту, пов’язана зі збором не до кінця дозрілого меду. Такий мед за смаком і властивостям мало відрізняється від витриманого, його збір пов’язаний з певними технічними нюансами виробництва.

Зазвичай такий мед проходить додаткову обробку — витримується в герметичній тарі при температурі 15-20 градусів близько місяця. Таку обробку можна провести і в домашніх умовах, але вона буде ефективною, якщо вологи в меді, трохи більше норми. Якщо ж його вологість далека від ідеалу і перевищує стандартні вимоги на 2-4%, привести в порядок такий мед, можна тільки в промислових умовах.

30fcf1b8d315497cafef4a3322374b81 Що робити якщо заграє мед?

Мед витримують в неглибоких ємностях, з точно підібраним габаритами при температурі 45 градусів і вологості повітря не більше 50%. Варто сказати, що це не завжди робиться. Такий стан речей може бути поясненням чому при зберіганні піниться мед. Вживати такий мед в їжу, все ще можна, знявши верхній шар піни, але його корисні властивості знаходяться під великим питанням, оскільки він не пройшов процес ферментації.

Бульбашки повітря в меді

Повітря — ще один винуватець того, чому мед піниться. Тривале перемішування меду або його багаторазове переливання може надмірно наситити його повітрям, особливо якщо мед багатий азотистими речовинами. Така ситуація не є проблемою. Мед не втрачає своїх властивостей, піну можна зняти і продовжувати застосування такого продукту у всіх сферах.

02e375b70e6f97cb16b6e91a6182aa39 Що робити якщо заграє мед?

У промислових масштабах від зайвого повітря в меді позбавляються шляхом нагрівання продукту до температури 50 градусів протягом 5-6 годин і тривалого відстоювання. Процес здійснюється під жорстким контролем температурних умов. Найменші відхилення в технології перетворюють мед в марний продукт, позбавляючи всіх його корисних властивостей. Тому в домашніх умовах позбутися від бульбашок повітря в банку з медом, не втративши його властивостей, нереально.

Великий вміст глюкози в меді

Глюкоза — один з основних цукрів у складі меду, багато в чому відповідає за кристалізацію продукту і може бути причиною, чому мед піниться. Точніше сказати, в даному випадку утворюється піна, а пухкий білий шар. І в цьому немає нічого страшного, такий мед абсолютно нешкідливий, зберігає всі свої властивості.

Вирішується така проблема способом перемішування меду і подальшого зберігання при температурі не перевищує 15 градусів в герметичній тарі.

Бродіння меду

Чому мед піниться? Ще однією причиною такого явища може стати бродіння меду. Найчастіше йому схильні падевые сорти меду або мед, який не визрів. Трапляється таке і з якісним продуктом, при порушенні умов зберігання (негерметична тара або нестерильна тара, підвищена вологість, висока температура). Таку піну, від піни, яка утворюється у випадках описаних вище, відрізняє однорідність, нагадує мильну масу.

47abf85310a29569fe92524401f0bc89 Що робити якщо заграє мед?

Крім цього мед змінює свої смакові властивості, набуває неприємного хмільний запах. Всі лікувальні властивості продукту, при цьому зводяться нанівець, так і вживати його в їжу в якості десерту, як мінімум несмачно, а, як максимум, може призвести до проблем зі здоров’ям. Щоб уникнути останнього, заграв, мед необхідно перекип’ятити.

Викидати заграв мед необов’язково. Він ідеально підійде для випічки, може вибірково застосовуватися в косметології. Зрештою, з нього можна зробити чудовий хмільний напій — медовуху.

Підробка меду

Підробка може бути ще одним поясненням того, чому мед піниться. Звичайно, такий продукт можна назвати медом з натяжкою, але на жаль він нерідко зустрічається на прилавках вітчизняних магазинів під виглядом і за ціною сьогодення. І добре, якщо вам продадуть натуральний мед з густим цукровим сиропом, набагато гірше, коли реалізують повністю штучний продукт.

e76206341e51a61a3ba8b911bad8d3f9 Що робити якщо заграє мед?

Характерною особливістю розведеного або штучного меду є його розшарування — з часом видає неоднорідність складу. Якщо такий мед починає пінитися його можна продовжувати вживати в їжу, адже він спочатку не був особливо корисним. Крім цього, його можна використовувати в кулінарії (випічка, маринади тощо).

Отже, ми розібралися з основними причинами того, чому бродить і піниться мед, відповіли на запитання: мед піниться що це означає і що робити з вспенившимся медом. Тепер же хочемо нагадати вам основні правила зберігання меду, які якщо не виключать, то принаймні зменшать ризик появи такої проблеми.

Як зберігати мед

Враховуючи складний склад меду, наявність в ньому, в збалансованій кількості, безлічі біологічно активних компонентів, щоб в майбутньому не виникало питання: чому мед піниться, вимоги до його зберігання висуваються досить жорсткі:

 • Тара повинна бути стерильно, герметичною, оптимальні матеріали: скло, фаянс, кераміка;
 • Вологість повітря — менше 75%;
 • Температура зберігання до 20 градусів. При цьому, якщо мед підвищеної вологості, температуру знижують до 10. Про вологість меду можна дізнатися з документації до продавця або в разі швидкого утворення піни, яку необхідно зняти;
 • Темне місце, відсутність прямих сонячних променів.
 • 396a1643e3802452edfae4404f9a24a8 Що робити якщо заграє мед?

  Отже, ми дізналися, що робити, якщо піниться мед, чому це відбувається і як правильно зберігати мед, щоб уникнути цього явища. Наостанок зазначимо, що натуральність і високу якість продукту бджільництва — запорука його довгої і без проблемного зберігання у відповідних умовах.

  Тому головне правило при покупці меду — переконатися в його якості. Для цього необхідно вивчити документи, які підтверджують якість продукту, оцінити органолептичні властивості меду. В ідеалі необхідно купувати мед у виробника. Ризик наразитися на фальсифікат — нікчемний, та й запитати, за неякісний товар буде набагато простіше. Пасічник і знає, чому мед піниться і дорожить репутацією і постійними клієнтами, не стане реалізовувати неякісний продукт.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради