Єгипетські символи та їх значення – знаки Стародавнього Єгипту

Стародавній Єгипет – загадкова цивілізація, яка приваблює дослідників і любителів таємничого. Розкопки та дослідження в долині Нілу проводяться вже декілька десятиліть, до цих пір вчені знаходять цікаві предмети, прикраси, амулети, мають глибокий містичний зміст. Сьогодні єгипетські талісмани популярні, завдяки оригінальному і привабливому вигляду, сильному позитивному впливу на володаря.

bda3eb36b21e04331f49edc0b2d6354f Єгипетські символи та їх значення – знаки Стародавнього Єгипту

Єгипетські символи

Культурна спадщина стародавньої єгипетської цивілізації – не тільки піраміди та чудові архітектурні пам’ятки в Гізі, але і численні образи та символи з глибоким сакральним значенням. Одні знаки відображали влада і велич фараона, інші були сильними талісманами, треті допомагали в побуті і додавали сили.

Анкх

f9c4fdf85a01272cb6a97d0338697236 Єгипетські символи та їх значення – знаки Стародавнього Єгипту

Хрестоподібна фігура з вершиною у формі петлі символізує безсмертя. На багатьох єгипетських фресках божества підносять анкх до рота людини, даруючи «подих життя». Буденна назва символу – «єгипетський хрест».

Аменти

Образ підземного Царства померлих. Фігура означає горизонт, за який закочується сонячний диск. В давнину був графічним відображенням Західного Нілу – регіону, де знаходилися місця поховань.

Ба

Спосіб, схожий з душею в християнстві. Виглядає як хижий птах з людським обличчям. Ба виходить з тіла померлого. Вдень допомагає живим, вночі відлітає в могилу покійного.

1ded0f564270f92d65335fb96930fa27 Єгипетські символи та їх значення – знаки Стародавнього Єгипту

Джед

Стилізований образ людського хребта у вигляді стовпа з поперечними «ребрами» у верхній частині. Символізує фізичну силу, непохитність. Зображення часто малювалося всередині трун. Вважалося, що воно допомагає покійному подорожувати по підземному світу.

Шену

Деталь орнаменту, що виглядає як кільце. Виступала талісманом, коли всередині записували ім’я оберігається. Єгиптяни вважали, що людина, що носить шену, буде жити довго, прикрощі та негаразди обійдуть стороною.

9fcd419a6d2c41921c7f280088fd3a11 Єгипетські символи та їх значення – знаки Стародавнього Єгипту

Бенбен

Також називається первинний пагорб. Мається на увазі шматок суші, першим піднявся з морської безодні хаосу. Вчені вважають, що саме бенбен став прототипом пірамідальних поховальних споруд для царів.

Скарабей

Жук-гнойовик. Вважався в стародавності священною комахою, оскільки катил гнойові кульки, що асоціювалося з рухомим по небу сонцем. Яйця жука дозрівають в піску, молоді особини вибираються назовні із землі. За уявленнями єгиптян, так само світ народжувався з нічого, з хаосу. Образ котиться куля скарабея – один з найпопулярніших у вінтажному ювелірному дизайні.

Урей

Кобра. Відноситься до символіки Нижнього Єгипту. Дві змії, зображені на всі боки сонячного диска, символізували спопеляючий погляд бога Ра. В період Середнього Царства кобру чіпляли на головний убір фараона в якості захисного символу. Вважалося, що отруйна змія над головою володаря буде вбивати отрутою наближаються до трону ворогів.

66dfe102a1468cc77e6427ccff84f092 Єгипетські символи та їх значення – знаки Стародавнього Єгипту

Иеб

Фігура, що виглядає як горщик. Спрощений образ серця, в уявленні давніх людей був джерелом життя. Єгиптяни не говорили «чоловік помер», а говорили «померло серце». Це був єдиний орган, не виймаємо з тіла при муміфікації.

Хет

Світильник. Джерело вогню, втілює сонце.

Ка

Графічний знак у вигляді двох витягнутих рук. Також називається «духовний двійник». Стародавні вірили, що при появі людини на світ одночасно народжується і душа-двійник. Коли людина вмирає, в іншому світі зустрічає Ка. Причому двійник безсмертний, продовжує жити в гробниці, де єгиптяни для нього залишали їжу і воду.

30f071d2d99fe47f87b0d2bf4bd67484 Єгипетські символи та їх значення – знаки Стародавнього Єгипту

Сесен

9a2596d24bbe89ffdc380be62dd38a0d Єгипетські символи та їх значення – знаки Стародавнього ЄгиптуЛотос. Єгипетський символ сонячного тепла, народження життя. Графічне відображення Верхнього Єгипту. Як лотос кожен вечір закривається, йде під воду, а вранці прокидається, так і сонце щоразу піднімається на сході.

Ше

Вода. Схематично зображується як вертикально спрямовані хвилясті лінії. За віруваннями єгиптян, основа світу – вода. Життя на посушливої території змушувала населення з особливою повагою ставитися до водних джерел.

Тиет

Він же вузол Ізіди. Таку назву отримав за те, що схожий на скріплюють петлі на шатах богів. Виглядає як анкх з опущеними бічними гілками. Значення – благополучна життя і воскресіння.

Джу

Дві гори, між ними – благословенна нільська долина. Ними підтримувався небесний купол. Охоронцями гір були два леви, що захищають сходить і заходить сонце. Ще гора була символом гробниці, так як ховали померлих на пагорбах, що оточують долину.

Ахет

Горизонт, в Стародавньому Єгипті колишній символом сходу і заходу сонця. Зображується як сонячний диск між двома пагорбами. Божеством, протегують призахідного і висхідного світила, був лев Акер. Знаменитий Сфінкс у Гізі – найпримітніша статуя цього божества.

b632abff3618495fcd54c6a60810099b Єгипетські символи та їх значення – знаки Стародавнього Єгипту

Рехіт

Чибіс із заломленими назад крилами. Так символічно зображувався народ, готовий до послуху, склонившийся до ніг правителя. У пізній період розвитку єгипетської цивілізації замість крил птахи стали зображувати людські руки, сполучені в молитві.

Наос

Скринька з дерева, в якому зберігалися дари богам. Дерев’яні, багато декоровані ємності встановлювалися у храмах, поміщалися в більш великі кам’яні скрині. Значення символу – храм, священне місце.

Систр

Ритуальний ударний музичний інструмент, що використовувався в обрядах на честь богині Хатор. Виглядав як конструкція з дерева або металу з натягнутими всередині нитками. Дзвін, видаваний інструментом, привертав увагу божеств.

Ушебті

Слово російською буквально перекладається як «відповідачі». Це маленькі фігури, що нагадують мумії. Їхнє завдання – допомагати покійному в потойбічному існуванні. Кожна фігура мала свій інструмент, виконувала свою функцію. Померлому єгиптянинові належало 401 ушебті: 365 на кожен день року, а решта 36 – наглядачі.

5a55c389a11567de25ea6c8c114e7146 Єгипетські символи та їх значення – знаки Стародавнього Єгипту

Символи влади в Стародавньому Єгипті

Фараон був для єгиптян втіленням бога на землі. Щоб підкреслити своє особливе положення і зверхність над простими смертними, володар долини Нілу носив і тримав при собі символи сили і влади, до яких належать:

 • Посох і ціп – єгипетські символи самодержавства, безмежної влади, величі. Аналоги давньоєгипетських предметів – середньовічні скіпетр і держава.
 • Немес – смугасте головний покриття, переносна фараонами.
 • Дешрет – червона корона Нижнього Царства.
 • Хеджет – біла корона Верхнього Царства.
 • Хепреш – синій головний убір, що носиться фараоном в бою.
 • Пшент – біло-червона корона об’єднаного Єгипту. Об’єднання Царств сталося в 3100 році до н. е .. Перший володар, одягнув подвійну корону – Нармер.
 • Атеф – корона Озіріса, що складається з білої основи і червоного пір’я.
 • Сехем – символ божественної влади, якою наділений фараон. Виглядає як посох із зображеними вгорі очима.
 • Уас – скіпетр, що символізує силу володаря. Являє собою посох, увінчаний собачою головою.

5197da3285445ef184efd744c9ba628c Єгипетські символи та їх значення – знаки Стародавнього Єгипту

Символ кішки в Єгипті

До кішок в Єгипті ставилися по-особливому. Хижачок шанували за спритність і хитрість, їх наділяли здатністю бачити те, що приховано від людських очей. Кішка, на думку єгиптян, вміла перетворюватися в інших істот, вільно подорожувала по загробному світу, проживала 9 життів.

Як талісман котяча статуетка рекомендується людині, життя і діяльність якого пов’язана з ризиком. Фігурка допоможе спортсмену долати фізичні навантаження, самотній людині знайти любов.

Символом чого є статуетка, визначається матеріалом виготовлення:

 • бронзова сприяє гармонійним любовних відносин, захищає від самотності;
 • срібна залучає гроші і удачу, сприяє кар’єрному росту і успішному веденню бізнесу, оберігає від чорного магічного впливу;
 • золота наділяє власника витонченістю, елегантністю, здатність підносити себе, вливатися у високе суспільство.

a9dcb0c540668579f827539a4eef3c85 Єгипетські символи та їх значення – знаки Стародавнього Єгипту

Символи в єгипетських богів

Статуетки єгипетських божеств і їх фотографії сьогодні поширені як елемент інтер’єру. Це не тільки стильна прикраса, але і сильний талісман будинку. Найбільш популярні:

 • Ра – денне світило. Про це божество чув навіть дитина. Фараони вважалися синами Ра. Зображувався Бог чоловіком з соколиного головою і сонячним диском над нею. Зображення оберігає від бід, забезпечує благополучне життя.
 • Ісіда – богиня родючості і багатого життя, захисниця дітей. Поставала як жінка з рогами і сонцем над головою. Статуетка виглядає красиво, вважається сімейним оберегом.
 • Перо Маат – богиня правосуддя і справедливості, переможниця зла. За єгипетськими віруваннями, коли людина помирає, його душа відправляється на суд. Судді зважують душу за допомогою пера богині. Грішна душа пожирается Амту – монстром з крокодилячим тілом і левиною головою. Перо як амулет допустимо носити тільки чесним і порядним людям. Це відмінний оберіг для волонтерів, соціальних працівників, миротворців.
 • Уаджет – око бога світла Гора, захищає і зцілює. Один з найпопулярніших нині амулетів, які використовуються не тільки як декор і натільну прикраса, але і як татуювання.
 • Ібіс – шанована єгиптянами птах, уособлення бога науки і знань Тота. Рекомендується як амулет науковцям, викладачам, діячам культури і мистецтв, езотерикам, екстрасенсів.
 • Жаба – втілення богині народження і родючості Хекет. Сприяє нормальному протіканню пологів, тому придбати статуетку рекомендується вагітним жінкам.
 • Крилатий сонячний диск – символ бога Гора. Сьогодні популярний як татуювання і деталі натільних прикрас. Образ неба і дарованої сонцем життя, посилає носія потужний потік позитивної енергії.

Єгипетські обереги і амулети

Символи Стародавнього Єгипту активно використовувалися в якості не тільки елементів натільних прикрас, але також храмових розписів, домашніх настінних малюнків, одягу, статуеток.

Статуетками зазвичай були боги і священні тварини.

Браслети, персні, намиста прикрашалися скарабеями, безліччю сакральних знаків. Так єгиптяни намагалися захистити себе і свій будинок від бід і негативного магічного впливу.

Сучасні ремісники, як і стародавні майстри, створюють різні єгипетські амулети. Сьогодні можна придбати статуетки та біжутерію із:

 • дерева;
 • напівдорогоцінного каміння (бірюзи, сердоліку, нефриту та інших);
 • металу (найчастіше бронзові, золоті, срібні).

Найпопулярніші, що купуються і набиваемые у вигляді тату амулети Єгипту:

 • анкх;
 • скарабей;
 • уаджет;
 • перо Маат;
 • крилатий сонячний диск.

Придбані єгипетські амулети вимагають активації.

Статуетки, виконані з натурального матеріалу, вже наділені магічною силою, отриманої від природи. А ось активація прикрас відбувається за допомогою сонячного світла. Сонце наповнює виріб потужною позитивною енергією, не дає вбирати негатив.

Щоб активувати прикраса, необхідно надіти, вийти в сонячну погоду в дообеденное час в безлюдне місце. Повернутися обличчям до світила, покласти праву руку на амулет, подумки попросити його про допомогу і захист. Виріб носити, не знімаючи, 3 дні.

Єгипетські обереги пов’язані переважно з могутніми силами природи, уявними єгиптянами у вигляді божеств, тому вимагають шанобливого до себе ставлення. Щоб амулет надійно захищав, наповнював простір позитивною енергією, не можна закидати в дальній кут. Необхідно частіше спілкуватися з ним, періодично заряджати, очищати від накопиченого негативу.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради