Новосілля: прикмети і звичаї при переїзді в нову квартиру або будинок

Переїзд в інший будинок, місто або навіть країну — відповідальний захід, який означає новий етап у житті. Наші предки здавна шанували народні повір’я і прикмети, пов’язані з переміщенням на нове місце. Це допомагало їм облаштувати побут і жити щасливо довгі роки. На жаль, у наші дні багато народні прикмети при переїзді втратили актуальність, і мало хто дотримується старих правил. Щоб життя в новому будинку була безхмарною, а простір — наповнене затишком, слід прислухатися до мудрих предків.

93f89b260606fe3ade20945055446983 Новосілля: прикмети і звичаї при переїзді в нову квартиру або будинок

Що варто зробити до переїзду

Обряди та прикмети, пов’язані з купівлею нового житла, — не просто народні казочки, а правила, значимість яких доведена досвідом поколінь. Переселення в нове місце — клопітка подія, яка забирає багато сил і часу. При переїзді в новий будинок або квартиру важливо правильно упакувати речі і попрощатися з колишнім житлом. Ці дії заспокоять душу і приберуть тривогу. Кожна мудра господиня розуміє, що від атмосфери в новому будинку залежить багато чого, в тому числі і здоров’я близьких людей. Ось чому так важливо ретельно підготуватися до переїзду, керуючись серед іншого народними прикметами.

Щоб не заплутатися в повір’ях і правилах, краще заздалегідь скласти план дій, виписати молитви і замовляння на окремий аркуш. Це допоможе заощадити час і нічого не пропустити.

Підготовчий етап

Підготовка до переселення починається з упаковки речей. Люди дбайливо складають улюблені і потрібні предмети, забуваючи про будинок, в якому провели певний період життя. Незважаючи на те, що переїзд займає багато часу і сил, слід подбати про те, щоб нові мешканці пом’янули колишніх власників добрим словом. Позитивна енергетика спогадів допоможе швидше освоїтися на новому місці. Для цього слід дотримуватися народних прикмет і звичаїв:

 • Зібравши речі, старий будинок або квартиру прибирають, залишаючи оселю чистим і вимитим. Слід помити вікна, підлога та двері, протерти скрізь пил, позбавитися від непотрібного мотлоху. Прибирання потрібна для того, щоб нові господарі згадували колишніх мешканців лише з посмішкою. Крім цього, народні прикмети свідчать, що, помивши підлоги, людина «замивають» особистий емоційний слід, забезпечуючи дорогу в нове життя.
 • Правильно переїхати допоможе прикмета: у старому будинку господиня повинна спекти пиріг і разом з домочадцями з’їсти до останньої крихти. Якщо життя було солодким, то в тісто додають цукор, гіркого — сіль.
 • У старому житло «забувають» маленьку суму грошей, сховавши монети в затишному місці. Зміст прикмети полягає у законі повернення — щоб щось отримати, треба щось віддати.

4262ed892ba1204a3a77051fcec0e940 Новосілля: прикмети і звичаї при переїзді в нову квартиру або будинок

Ритуал прощання зі старим житлом

Завершивши підготовчий етап і звільняючи квартиру від особистих речей, важливо правильно попрощатися з колишнім житлом, дотримуючись давньої приймете при переїзді в інший будинок. Для цього здійснюють ритуал:

 • Колишній власник житла стає обличчям до залу і кланяється в пояс, подумки промовляючи слова прощання.
 • Після того як господар попрощався з будинком, потрібно запалити свічку і, тримаючи її в руці, обійти старе житло. При цьому вимовляють змова: «Все погане, що було — іншим не залишаю, з собою не забираю. Зв’язок з собою перериваю, захист на будинок виставляю». Ці слова оберігають від негативних і злих людей, якими можуть виявитися нові господарі.

Попрощатися слід не тільки з квартирою, але і з сусідами. Можна влаштувати «прощальну» зустріч: приготувати десерт, запросити сусідів на чай. Згодом вони будуть згадувати про людей виїхали тільки з добром, що допоможе освоїтися в іншому місці.

Правила перевезення

Перед тим як перевозити речі на нову квартиру, необхідно дізнатися, як правильно пакувати скарб і які предмети брати не можна. Народні прикмети, пов’язані з перевезенням речей, свідчать:

 • Упаковуючи речі, зі старої квартири забирають потрібні і хороші предмети. Зіпсовані, зламані або речі, що прийшли в непридатність, викидають. Згідно з давньою прикметою, не можна забирати дірявий одяг або стоптанную взуття.
 • Сімейні реліквії, ікони та обереги упаковують окремо, переконавшись у міцності упаковки. Важливо, щоб ці речі не пошкодилися в дорозі і доїхали до нового будинку цілими.
 • Щоб коробки і сумки не загубилися, на кожній з них ставлять ручкою або маркером невеличкий хрестик.

225e19415011b8802c34a5a3a4695901 Новосілля: прикмети і звичаї при переїзді в нову квартиру або будинок

Речі, які, згідно з прикметами, категорично не можна брати з собою і зберігати в квартирі:

 • засушені квіти і рослини;
 • пір’я птахів;
 • стара одяг;
 • особисті речі померлих людей;
 • посуд зі сколами і тріщинами;
 • роги і опудала тварин.

Які дні краще підходять для переїзду

Щоб при заселенні в іншу квартиру переїжджають людям супроводжувала удача, слід вибрати сприятливий для переїзду день. Протягом багатьох століть предки по-різному ставилися до днів тижня:

 • Понеділок — невдалий день для починань, у тому числі і для переїзду в інше житло.
 • Вівторок — сприятливий для нових подій. Заселення у вівторок принесе успіх і везіння.
 • Середа — в середині тижня переїжджати не можна. За старою прикметою, якщо люди заїхали в новий будинок в середу, то там довго не затримаються.
 • Четвер — нейтральний день, який допоможе впоратися з труднощами і повернути ситуацію в кращий для себе бік.
 • П’ятниця — невдалий вибір для довгої дороги і переселення.
 • Субота — чудовий день. У суботу переїжджають буде супроводжувати удача і везіння.
 • Неділя — більше підходить для відпочинку і мрій, а не для клопоту.

Найкращим днем у році, коли переїзд буде легким і вдалим, вважається 14 вересня.

Народні ритуали при в’їзді в новий будинок

При переїзді в нову квартиру бажано дотримуватися такі прикмети, ритуали і правила:

 • Першим у житло запускали кота, щоб тварина прийняло негатив на себе. При цьому не можна силою примушувати вихованця входити в будинок. Згідно з прикметами, треба почекати, поки кіт сам наважиться зайти, або кинути через поріг ласощі. Переїжджаючи в приватний будинок, можна залишити на ніч перед заселенням півника, закривши птицю в кімнаті. Прикмета свідчить, що півень криком виганяє злих духів.
 • Впустивши кота, не слід поспішати зайти — кожен з домочадців повинен кинути вперед монетку, щоб в домі завжди був достаток. Є й інша традиція — монети будь-якого номіналу прикріплюють над дверима.
 • Після кішки, згідно з прикметами, в нове житло входить найстарший член родини. З порожніми руками заходити не можна — господар повинен тримати квітуча рослина, яка вбере негатив і притягне сонячну енергію. Поріг переступають з великою обережністю, щоб не спіткнутися, інакше мешканців буде переслідувати невдача.
 • Перше, що потрібно зробити після прибуття в нове житло, — мисочку налити молока домового або покласти на тарілку солодке частування. Якщо страва зацікавило домашньої тварини, вихованця не можна відганяти.
 • Друга за важливістю прикмета після заходу в нове житло — вимити поріг будинку. Від псування і непрошених гостей захистить шматочок сітки ниток, підкладений під килимок біля вхідних дверей.
 • Якщо в оселі від колишніх власників залишилися дзеркала, їх треба викинути, так як дзеркала вбирають і зберігають негативну енергетику. Дрібне сміття, що викликає підозру (старі монети, голки), згідно з прикметами, викидають, не торкаючись предметів руками.
 • Незалежно від того, куди переїздить родина — у вторинне житло або новобудову — приміщення слід очистити. Зробити це можна за допомогою звичайної солі, розсипавши її по кутах будинку. Через дві години господиня повинна ретельно вимити підлогу в новій квартирі, додавши у відро святої води і приділяючи особливу увагу кутах — саме в них, як говорять народні прикмети, і накопичується погана енергія.

2d843ecb9c94dfeae8d1320726b18bed Новосілля: прикмети і звичаї при переїзді в нову квартиру або будинок

Прикмети і забобони про домовика

Домовик, барабашка, кутний бог — ці слова знайомі багатьом людям з мультфільмів і дитячих казок. Згідно старорусским повір’ями, домовик — це добрий астральний дух, який живе в кожному будинку і оберігає родину від бід і нещасть. Прикмети на новосілля свідчать, що барабашку перед заселенням забирають із старого житла, особливо якщо він був вихованим: не шумів і не пустував.

Взяти домашнього духа в новий будинок можна за допомогою обрядів:

 • На підлогу в квартирі кладуть яскраву коробочку і ставлять мисочку молочка. У коробці розміщують чайну ложечку (не нову), закривають кімнату на дві години. Через зазначений час коробку закривають і забирають в новий будинок.
 • Якщо коробки немає, можна використати старий чемодан, залишивши його в коридорі на ніч і запросивши будинкового прилягти. Попередньо у валізку кладуть м’якої тканини, щоб домовенку було комфортно. Ранок валізу забирають з собою в нову квартиру.
 • Третій варіант підійде тим, у кого вдома є віник. Вважається, що домовики люблять ховатися між прутів, тому, забравши віник, власник автоматично прихопить із собою і барабашку.

Якщо з якихось причин господарі не бажають брати домовичка з собою, то слід вголос попрощатися з духом, залишивши йому частування, і покинути будинок.

Освячення та святкування

Найважливіше, що потрібно зробити після того, як сім’я переїхала в нову квартиру, — прочитати молитву і провести обряд освітлення. Освятити житло можна, запросивши священика, а ось ритуал читання молитви здійснюють господарі:

 • В новий будинок заходять з іконою в руках, потім розміщують образ в центральному куті.
 • Повільно і вдумливо вголос читають молитву.
 • Закінчивши читання, кути і вікна нової квартири треба перехрестити, рухаючись за годинниковою стрілкою.

Народні прикмети при переїзді свідчать, що тільки після прочитання молитви можна влаштовувати новосілля і кликати гостей. За прикметами святкують два рази:

 • Спочатку новосілля організовують у перший або другий день заселення, покликавши тільки рідних людей. Не слід турбуватися про сумки та речі — сенс прикмети криється в тому, щоб наповнити новий будинок позитивом і теплими емоціями.
 • Другий раз гостей звуть, попередньо накривши пишний стіл і розклавши речі. Господиня повинна спекти великий круглий пиріг.

48eecbed6e906cc9c8d4bbc9ff02069f Новосілля: прикмети і звичаї при переїзді в нову квартиру або будинок

Що дарувати на новосілля

Новосілля — це важливе свято, на який прийнято дарувати подарунки. При переїзді в новий будинок краще всього подарувати:

 • Кухонне начиння: чайні сервізи, вази, набори для спецій, банки для круп.
 • Кухонну техніку: хлібопічку, тостер, соковижималку.
 • Текстиль: скатертини, постільна білизна, рушник, красиві тканинні серветки.
 • Предмети декору: картини, вази, статуетки, світильники та інші красиві прикраси простору. Хорошим подарунком буде акваріум або кімнатний фонтан — вода «змиває» негатив в новому будинку і освіжає повітря.

Що не можна дарувати

Відомо, що кожен подарунок несе в собі таємний сенс і енергію. Так наприклад, не можна дарувати на день народження годинник. Згідно забобонам, годинник відлічує час до смерті. Так само і з святом заселення. Народні прикмети при переїзді в нову квартиру свідчать, що не можна дарувати на новосілля друзям наступні речі:

 • Колючо-ріжучі предмети: ножі, виделки, шаблі тощо, якими б гарними і потрібними вони ні були. Згідно з прикметами, ці предмети вносять розбрат в сім’ю.
 • Дзеркала і прикраси з перлів — залучають горе і печаль.
 • Гаманці, портмоне і просто гроші — забирають удачу. Якщо дуже хочеться, можна подарувати скарбничку, заздалегідь поклавши туди пару купюр.

Як уникнути наслідків, передбачених у прикметах

Дотримання прикмет і звичаїв на новосілля вкрай важливо, проте не завжди виходить дотримуватися давніх традицій. Не варто засмучуватися, якщо гості принесли «поганий» подарунок або у господарів немає кішки, щоб запустити тварину першим в новий будинок. Вихід із ситуації підкажуть наступні рекомендації:

 • Якщо у власників немає кота, то першим в нову квартиру вносять квітка. Заходячи в будинок, необхідно думати тільки про хороше і обов’язково загадати найпотаємніше бажання — тоді погані передбачення прийме не збудуться.
 • Якщо гості принесли в подарунок невідповідну річ, то слід дати подарував символічну суму грошей. Тоді предмет буде вважатися купленим і не принесе шкоди.
 • Якщо господиня не дотримала прикмети, забула прочитати молитви або не розсипала сіль по кутах, то потрібно вчинити так: розставляють палаючі свічки в новому будинку, відкривають крани з водою на 15-20 хвилин. Потім читають молитву і забираються в квартирі.

Дотримання прикмет і звичаїв, пов’язаних з переїздом на нове місце, здавна заспокоювало душі наших предків і приносило в їх будинок спокій. Крім ритуалів і прикмет, налагодити сімейний побут і створити затишок у новій квартирі допоможуть гарний настрій, оптимістичний настрій і підтримка друзів і рідних.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради