Ікони: чи можна брати чужі, викидати, купувати з рук, як позбутися

Православна ікона – це не просто зображення ликів святих або сюжетів з Біблії. Вона, так само як і натільний хрест є символом християнської віри. Побожне ставлення до святих образів породило безліч прикмет, пов’язаних з іконами.

75a2666ba1c6bb076512641c74b91b43 Ікони: чи можна брати чужі, викидати, купувати з рук, як позбутися

Церковні ікони і прикмети

Всі знають, що ікона в домі повинна розташовуватися на самому видному місці. Але не всі в курсі, як треба поводитися з цим атрибутом православної віри. Незнання стало приводом для появи безлічі забобонів, пов’язаних з цим питанням.

Адже віруюча людина не завжди розуміє, де можна купувати ікони, а де не можна. Як вчинити з іконою, що дісталася в спадок від померлого родича або що робити зі старим чином, що прийшли в повну непридатність.

Можна брати чужі ікони

Зазвичай ікони не використовуються в якості подарунка. Бувають, звичайно, випадки, коли приватна особа передає святий образ в дар православного храму чи монастиря. Але в житті завжди є місце для несподіваних ситуацій.

 • Наприклад, хтось із родичів або знайомих людей захотів подарувати або віддати ікону третій особі. З точки зору православ’я в цій події немає нічого поганого. До того ж такі дари роблять зазвичай батьки своїм дітям.
 • Якщо ж ікону хоче віддати або подарувати зовсім стороння людина, то тут приймаюча сторона повинна вирішити сама, приймати або відмовитися. Такий подарунок виглядає незвично, якщо не сказати дивно.
 • Цілком можливо, що від способу хоче позбутися людина, яка не вірить у бога. Але і в цьому випадку прикмета застерігає: чужа річ в будинку несе з собою сторонню енергетику. І вона не завжди може бути позитивною: адже ніхто точно не скаже, які молитви або прохання до бога були перед нею вимовлені.

Можна купувати з рук

Ікони із зображенням православних святих – це своєрідні посередники в спілкуванні людини з богом. Їх можна придбати в кожній церковній або монастирській лавці. Інша справа, якщо людина займається антикваріатом або йому запропонували купити з рук старовинний примірник.

У будь-якому випадку після здійснення угоди святий образ не слід відразу нести до себе в будинок. Краще всього віднести куплену ікону в найближчий храм, щоб батюшка її освятив. Тільки так можна уникнути негативних наслідків, пов’язаних з чужою негативною енергією.

Як позбутися від ікони

Суспільство не може бути однорідним. Хтось щиро вірить у бога і кожен ранок починає з подячної молитви перед образами. Хтось вважає себе атеїстом і заперечує віру. Зрозуміло, що такій людині ікона в домі не потрібна. А як від неї позбутися, він не знає.

365a0980804fe0128771b43a21cf7ce4 Ікони: чи можна брати чужі, викидати, купувати з рук, як позбутися

Колишніх господарів будинку

У житті іноді трапляється так, що куплену житлоплощу колишні господарі не повністю звільнили від меблів і інших предметів ужитку. Така ж доля іноді очікує старі ікони: їх або забувають забрати, або спеціально залишають за не потребою.

Якщо за святинею ніхто не повернувся і не попросив віддати, то з нею можна вчинити так:

 • освятити в храмі і залишити собі;
 • віддати в церкву або монастир;
 • подарувати віруючій людині.

Єдине, чого не можна робити ні за яких обставин, це викидати священну річ на звалище зі сміттям. Крім того, що така поведінка суперечить моральним нормам, воно карається з точки зору народних повір’їв.

Старої

Буває так, що люди знаходять старовинні образу в самому невідповідному для цього місці. Зрозуміло, такий примірник християнського атрибута може бути в поганому стані. Час і умови зберігання не сприяли хорошою схоронності речі.

Віруюча людина, трепетно відноситься до символів віри, ніколи не викине таку ікону на смітник. Він може поступити наступним чином:

 • спробувати самостійно відновити зображення;
 • довірити реставрацію кваліфікованого фахівця;
 • продати або подарувати людині, що займається антикваріатом.

Але ж бувають випадки, коли ікона не піддається відновленню. Тоді її слід віднести в найближчий храм.

Померлої людини

В сім’ях, які дотримуються традицій православ’я, святі образи передаються з покоління в покоління. Ікона, що залишилася після смерті предків, може перейти у спадок одного з близьких родичів.

Якщо ж помирає самотній літній чоловік, який не має близьких родичів, то іконки можуть забрати сусіди чи друзі. З точки зору християнської віри у цій ситуації немає нічого протиприродного.

За народними прикметами отримана таким чином свята річ прирівнюється до благословення. Людина, що отримав ікону після померлого, ніби приймає естафету у служінні богу.

Належала чужим людям

Православна церква спокійно ставиться до того, що ікони переходять з рук у руки. Зрозуміло, якщо це робиться з благими намірами. Чудово, якщо освячена річ перейде від одного віруючого людини до іншої.

Можна спалювати

Іноді обивателі, далекі від церковних традицій, не знаючи, як розпорядитися з непотрібними їм образами, вирішують їх спалити. Кращим рішенням у цій ситуації було б віддати ікони віруючим людям або в церковний прихід.

Палити дозволяється тільки зношені екземпляри, які не підлягають реставрації. Зрозуміло, що викидати такі речі на смітник просто не допустимо. Але і спалювати ікону, не знаючи, як це зробити, теж не слід.

Краще всього віднести до церкви, де відбудеться утилізація в спеціальній печі. Якщо ж такої можливості немає, то можна спалити зображення святого самостійно. Тільки для цього потрібно вибрати затишне місце. І ні в якому разі не спалювати ікону разом з сміттям.

Нешанобливе ставлення до святинь, згідно з народною прикметою, обов’язково відгукнеться негативними наслідками. Це може бути тривала хвороба або навіть смерть.

До чого ікона загоряється від свічки

У цієї події може бути цілком прозаїчне пояснення. Недбале ставлення до протипожежної безпеки може привести не тільки до займання святого образу, але і до пожежі.

Однак народні повір’я розтлумачують таку подію з іншої точки зору. Загоревшаяся від свічки ікона попереджає людину про те, що він повинен переглянути своє ставлення до життя:

 • згадати, кого незаслужено образив, і постаратися загладити свою провину;
 • припинити махінації в бізнесі, які можуть поставити під удар інших людей;
 • зрозуміти, що сімейні цінності називаються так тому, що дорожче близьких людей немає нічого на світі.

d726d7c267deaeca3ca6d03d7dce197b Ікони: чи можна брати чужі, викидати, купувати з рук, як позбутися

Якщо ікона загорілася в будинку людини, ведучого благочинний спосіб життя, то в цьому, швидше за все, винна недбале поводження з відкритим вогнем.

До чого за прикметами пропадає з дому

Коли з дому з тієї чи іншої причини пропадає святий образ, це означає, що житло втрачає захист від нечистої сили. Подія сама по собі неприємне і вимагає від господаря будинку певних дій. Так як ікону вкрали або взяли потайки для якихось поганих справ, то весь негатив дістанеться винуватця.

А господареві дому, незалежно від того, чи знайдеться святиня чи ні, необхідно освятити своє житло. Для цього можна запросити священика або зробити це самостійно. Потрібно буде обійти весь будинок із запаленою церковної свічкою і окропити кожен кут святою водою.

Священний символ віри вимагає до себе дбайливого і шанобливого ставлення. У тих ситуаціях, коли людина не знає, як вчинити, йому слід звернутися за консультацією до священнослужителя. Прикмети, що стосуються ікон, створено простими людьми. А людина, службовець в храмі божому, трактує ці поняття з точки зору православної віри.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради