Чому не можна ставити порожню пляшку на стіл – прикмети і забобони

Порожня пляшка, залишена на поверхні, приносить багато неприємностей – так вважали наші предки, і в це вірять багато сучасники. Існують різноманітні пояснення цієї прикмети.

dc174e786a4ccc81222adeeb16ec69c7 Чому не можна ставити порожню пляшку на стіл – прикмети і забобони

Чому не можна ставити порожні пляшки на стіл?

Спустошеною пляшці на столі не місце хоча б з тих міркувань, що високий посудину стає нестійким, його легко зачепити (тим більше у нетверезій компанії).

Якщо крихкий предмет впаде на підлогу і розіб’ється – це призведе до неприємних наслідків.

Темні сутності, що мешкають в битому склі розлетяться по всьому простору, і будуть впливати на людей, які знаходяться в приміщенні. Люди стануть агресивнішими і негативно налаштованими, що спровокує конфлікт. Часто б’ються пляшки в той момент, коли нечиста сила «проситься на свободу».

У стародавніх слов’ян не існувало правила прибирати спорожнілі пляшки зі столу, так як ємності для рідин були іншої форми (прямокутні стійкі судини ніколи не падали). В ті часи, навпаки, порожню тару залишали на столі:

  • як символ достатку, щоб показати, «Ось, скільки ми можемо випити, як здатні пригостити!»;
  • як символ довголіття;
  • як знак того, що серед приймаючих участь у застіллі, найближчим часом ніхто не помре. Адже «за здоров’я» так багато випито.

Традиція прибирати пляшки з’явилася в часи війни 1812 року. Коли козаки відвідували паризькі таверни, вони додумалися ховати пляшки під стіл, щоб менше платити.

У Франції офіціанти пред’являли рахунок за кількістю спустошеною тари на столі. З часом французи почали вважати спиртне в момент подачі, а традиція прибирати зі столу порожню тару залишилася. У свідомості людей прижилася прикмета: «порожня пляшка, залишена на столі – до зайвих витрат».

Народні прикмети про порожній пляшці на столі

Якщо на столі затримається спустошена ємність, то в найближчому майбутньому не буде чим накрити на стіл. Ось, що говорить народна мудрість:

  • Порожня тара будь-якого виду, і пляшки зокрема, залишена на меблях, пророкує господарям будинку збитки, розорення, зубожіння, голод.
  • Притулком нечисті вважається будь-яка порожня брудний посуд. Щоб уникнути неприємностей, забобонні люди на ніч перевертають спорожнілу столовий посуд і кухонне начиння догори дном. А деякі ще зверху залишають перехрещені дерев’яні палички.
  • В судинах з вузьким горлечком мешкає нечиста сила. Це вірування пов’язано зі звуками, які видає пляшка, якщо у неї подути або щось сказати. З тієї ж причини і колодязь забобонні люди наділяли містичними властивостями. Побутувала думка: якщо людина дуне в порожню пляшку або розіб’є її, то злі духи опиняться на волі і розлетяться по всьому будинку.
  • Родили панночці забороняється сидіти поруч з меблями, на якій стоїть порожня пляшка, тому що вважається: у цієї дівчини не буде дітей.
  • Спустошена ємність витягає життєву енергію і силу (не сказано, правда, з людини або будинку). Але тару потрібно прибирати, закривати. Раніше люди настільки боялися, що пляшки без рідини відразу ж виносили на вулицю.
  • Гусарське повір’я: якщо спустошена тара залишається на столі, на наступному зборі компанії буде не вистачати одного з товаришів – він загине в найближчій битві.
  • Порожня пляшка на столі під час бенкету – натяк про те, що гостям пора розходитися. Хороший господар блискавично замінює порожню посудину на повний. Так людина не тільки демонструє своє матеріальне благополуччя, але і проявляє повагу до друзів. А кількість підготовлених запасів питних говорить про те, наскільки господар дорожить своїми гостями.

Наші люди відрізняються винахідливістю і оптимізмом, тому сучасні повір’ями традиції несуть, переважно позитивний характер. Про те, що на стіл не можна ставити порожню пляшку, знають майже всі. А ось про можливість загадати бажання в спорожнілу тару, знають небагато.

Якщо за столом сидить компанія і розпиває вино, то той, кому дісталася остання порція напою з пляшки, може повідати спорожнілому судині своє заповітне бажання. Після цього ємність обов’язково потрібно закупорити (хоча б складеної серветкою).

Важко судити про правдивість такої прикмети (загадані на п’яну голову бажання швидко вивітрюються з пам’яті). Але чому б не випробувати дію повір’я під час найближчого застілля?

Спостереження наших предків допомагають сучасникам діяти правильно. Щоб життя родичів і фінанси були ціліше, люди йдуть прикметами, наприклад, видаляють спустошену тару зі столу.

pinit fg en rect red 28 Чому не можна ставити порожню пляшку на стіл – прикмети і забобони

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради