Обрізка троянд навесні: терміни і правила для початківців

Троянди є досить вибагливим рослиною, які можуть загинути при заморозках, якщо їх як слід не утеплити. Вони погано переносять тінь і прохолоду, вимагають постійного догляду.

Садівники люблять троянди за їх красу і приголомшливий аромат. Для своєї ділянки можна вибрати спеціально виведені сорти для вирощування в північних областях. Такі рослини садять в горщики або кашпо і виносять на вулицю в гарну погоду.

Весняна обрізка троянд необхідна для гарного цвітіння і формування куща. Деякі садівники бояться виконувати цю процедуру, так можна ненароком погубити рослини неправильними діями. Незважаючи на всі побоювання обрізку кущів троянд потрібно проводити в обов’язковому порядку.

Присутність у рослини хворих пагонів, неправильний ріст квіток, а також занадто густа крона часто призводить до плачевних результатів.

0bafd523aed9a5776e36f6186b245f68 Обрізка троянд навесні: терміни і правила для початківців

При неправильній обрізанні існує ризик пошкодити рослину. Такий кущ буде гірше цвісти. Важливо правильно підготуватися до роботи, ознайомитися з порадами досвідчених садівників.

Дотримуючи всі правила, можна домогтися пишного цвітіння троянд, які будуть радувати своєю чарівністю.

Обрізка троянд навесні — покрокова інструкція для початківців

Не варто побоюватися процесу обрізання троянд, так як дана маніпуляція є необхідною. Нирки розташовані по всій довжині пагона, тому можна сміливо обрізати непотрібні гілки.

Необхідно дотримуватися основних правил обрізки:

 • лінія зрізу повинна знаходитися над ниркою 0,5-0,7 см, при цьому потрібно дотримуватися кут нахилу в 45 градусів;
 • колір зрізу — білий або зеленуватий;
 • обрізання виконують на зовнішній нирці, так як нова гілка буде рости зовні;
 • всі переплітаються, обертальні, що ростуть всередині крони, гілки зрізують. Після чого необхідно добре провітрити, забезпечити достатнє освітлення. Тим самим знижується ризик зараження грибковими захворюваннями;
 • чорні пагони слід видалити. Вони визначаються дуже просто: плями темно-бурого або чорного кольору, які можна виявити по всій гілці. Ділянки з “гангренозными плямами” вирізають або видаляють всю гілку цілком;
 • суха і сонячна погода — найбільш оптимальний час для здійснення робіт;
 • необхідно покрити зрізи більше 1 см в діаметрі садовим варом.

Важливо захистити себе, одягнувши одяг, у якої є довгі рукава, рукавиці з щільної тканини, рукавиці, головний убір.

fb469afa30bfb0e28634870acf9c0d6c Обрізка троянд навесні: терміни і правила для початківців

Необхідні інструменти

Для обрізки кущів троянд знадобляться стандартний набір садових інструментів: секатор, гілкоріз або ножівка садова. Важливо, щоб вони мали хорошу заточку і не були забруднені.

Перед роботою всі пристосування необхідно продезінфікувати, виконавши низку дій:

 • занурити в процесі роботи у світлий розчин марганцівки всі наявні інструменти;
 • 70% спирт необхідно залити в балончик, у якого є “пшикалка”, зрошувати леза протягом всієї роботи;
 • обробляють 3% розчином мідного купоросу інструменти, виконані з нержавіючого металу.

Строки коли потрібно обрізати троянди навесні

Перед процедурою важливо переконатися, що на вулиці немає нічних заморозків, так як раптові морози можуть погано вплинути на рослину. Всі маніпуляції проводити до початку сокоруху. Якщо знехтувати цим правилом, то існує ймовірність, що цвітіння троянд буде млявим.

Терміни обрізки залежать від потепління в тій чи іншій області. Необхідно враховувати погодні умови і вибрати відповідний час для проведення процедури.

Самим ідеальним моментом є усталені тепла весняна погода, після набухання нирок, поки зростання нових гілок ще не почався. Цей період настає в березні-квітні.

1ddc02a2268a5d26e9d0801053f39f9e Обрізка троянд навесні: терміни і правила для початківців

Необхідно вибрати теплий і сонячний день і приступити до роботи.

Потрібно враховувати регіон і кліматичні умови всередині нього. У середній смузі, на півдні з помірним кліматом необхідно здійснювати маніпуляцію в березні або на початку квітня.

Якщо взяти північні регіони — Урал, Сибір, то найбільш вдалою процедура буде в кінці травня.

У таких регіонах зігрівання грунту відбувається досить повільно, в будь-який момент може виникнути похолодання.

Обрізка плетистих троянд навесні для початківців

Основною метою обрізання куща служить формування пишного і акуратного куща. Перед маніпуляцією переглядають кущ і виявляють загущенность.

Занадто розрослися гілки необхідно обрізати. Якщо густина гілочок достатня, то весь процес відкладають. Після всіх робіт вдається зберегти витончений і красивий кущ.

7c54d40e2257b26bb28d0b5d5f05f046 Обрізка троянд навесні: терміни і правила для початківців

Якщо знехтувати процедурою, то рослина в ряді випадків буде не до кінця провітрюватися, а так стане більш схильне різним недугам.

З великою ймовірністю це вплине на цвітіння: воно стане млявим і цвітіння відбудеться пізніше звичайного.

Проведення правильної обрізки кущів дасть можливість квітникарю доглядати за кучерявим гіллям, додасть охайний зовнішній вигляд, забезпечить повноцінний ріст рослини.

Насамперед необхідно позбутися від захисного укриття, обрізати гілки рослини, дотримуючись санітарні умови, прорідити гілки, що забезпечують захист кущика. Важливо сформувати кущ так, щоб пагони росли у вертикальному положенні.

5b94fbab3681732642868762e8282761 Обрізка троянд навесні: терміни і правила для початківців

Виконання обрізки плетистих троянд

1. Попередньо забирається матеріал для укриття. Робиться це тільки після того, як встановитися тепла погода. Далі слід провести роботи по обрізці кучерявого чагарнику, спрямовані на позбавлення від пагонів, які загинули.

2. Далі можна формувати сам чагарник. Для цього основні гілки підрізати до 1 здорової нирки, а надмірно довгі гілки обрізати. Створюючи тим самим симпатичну форму чагарнику. Бічні частини також зрізаються, залишаються лише дві-три бруньки на нижній частині.

3. Обрізають внутрішні гілки створюючи тим самим оригінальну і гарну форму.

Всі заходи по обрізці рекомендовано здійснювати з 2 року цвітіння.

Як відбувається обрізка кущових троянд

Для такого виду троянд відсутня необхідність у надмірній обрізанні. Це робиться для створення більш акуратною і витонченої форми чагарнику.

9db8e9e483e8e569f186ff8a4f83040d Обрізка троянд навесні: терміни і правила для початківців

Початківці садівники прагнуть створити розлогий чагарник. При такій формі менше потрапляє волога, і знижується ризик загнивання чагарнику.

Всі роботи необхідно виконувати за схемою:

1. Укриття знімається. Зрізаються загиблі та сухі гілки.

2. Щоб вийшов акуратний і симпатичний кущик всі гілочки зрізаються по 1 здорову нирку.

3. Зрізавши стебло, зачепивши при цьому 1 верхню бруньку вдасться створити багату і пишну корону. Завдяки даної маніпуляції всі наступні бруньки пробуджуються і виходить об’ємний і доглянутий чагарник.

4. Всі гілки, спрямовані в центр, вкорочують, тим самим запобігаючи сплетіння паростків. Такий спосіб додасть акуратний вид чагарнику.

5. Гілки, які заважають, варто видалити. Залишають лише ту, яка є наймолодшою зі світлою корою, що має центральне розташування.

807ccaa4dde12be3e98de8dbf780c6d5 Обрізка троянд навесні: терміни і правила для початківців

На дорослому чагарнику в результаті має бути 4-5 гілок, на яких присутній 3-4 набряклі нирки.

Як правильно обрізати чайно-гібридні троянди

Така категорія квітів в обов’язковому порядку повинна бути оброблена навесні. При виконанні процедури залишається приблизно 5 торішніх пагонів. Тільки на потужних гілках з’являються здорові пагони.

44f2ba28f17e0e5d391aae3db42bcb52 Обрізка троянд навесні: терміни і правила для початківців

На таких стеблах виростає більше нирок, ніж на більш слабких.

Перш ніж приборкати молоді кущі і висадити у відкритий ґрунт їх обрізають на 15 сам, також необхідно залишити по 2-3 бруньки. Більш дорослі кущі зрізують до 20-25 см, при цьому залишається 5-6 бруньок на пагонах.

Пагони, яким вже більше 2 років, потрібно видалити і залишити цвісти троянду на більш молодих гілочках.

a9bffc257940622cf95eaffceb89b8c2 Обрізка троянд навесні: терміни і правила для початківців

Укорочення молодих пагонів дозволяє чагарнику надати пишну і красиву форму.

Потрібно обрізати почвопокривні троянди

Для цього виду немає необхідності в проведенні цієї маніпуляції, щоб сформувати кущ. Обрізання виконують з метою проріджування і в якості санітарної обробки, яка виконується весняний період.

Гілки, що ростуть у вертикальному положенні видаляються. Зберігають лише ті частини, що мають зелену кору.

31cc04d1dc8c61d2f22b5945d1b8f427 Обрізка троянд навесні: терміни і правила для початківців

Один раз у рік проведення обрізки потрібно здійснювати в повній мірі. Всі бічні частини зрізують, залишається лише 2-3 бруньки. Такий метод додасть акуратний вид чагарнику і буде радувати своїм цвітінням ще довгий час.

Як правильно обрізати бордюрні троянди навесні

Рожеві кущі невеликого розміру, які мають 60 см в довжину по душі багатьом дизайнерам. З їх допомогою можна створювати безліч композицій, попрацювати над оформленням саду, зробити його неповторним і красивим.

Такий тип чагарнику необхідно обрізати. Для дорослих кущів важливо видалити бічні гілки, залишити лише ті, які ростуть вертикально.

Бордюрні троянди необхідно прищипувати один раз на рік переважно в третій декаді весни і літа. Процедуру проводять над 4 і 5 листком. В подальшому догляді важливо регулярно позбавлятися від сухих пагонів.

40daa1e0dd40ba5bf7e296c2eb66bb5d Обрізка троянд навесні: терміни і правила для початківців

Всі вироблені маніпуляції позитивно вплинуть на зростання рожевих кущів, зроблять їх пишними і красивими. Від правильності проведення робіт буде залежати ріст рослини, його цвітіння і зовнішній вигляд.

Обрізка кімнатних троянд

Такий квітка є прикрасою будь-якого інтер’єру. Інша назва кімнатної троянди Кордана. Важливо дотримувати всі правила догляду за чагарником і тоді він буде радувати своїм цвітінням довгий час.

Обрізку треба проводити в осінній час. Якщо цей захід з якої-небудь причини не було виконано, то її переносять на весну.

Березень або квітень — оптимальний час для проведення даної маніпуляції. В цей час бруньки набубнявіли і не встигають розпуститися. Укорочуючи минулорічні пагони, залишають 3-4 бруньки, які вже встигли розвинутися.

6f26da06b4d3476173dcd5edf70ec89b Обрізка троянд навесні: терміни і правила для початківців

Форма у кімнатних рослин може бути будь-яка, важливо видаляти загиблі і сухі гілочки. Не забувати зрізати гілки, що ростуть до внутрішньої частини куща.

При непышном цвітіння рослини слід провести ретельну обрізку.

Догляд за трояндами після обрізки

Під час процедури рослина відчуває колосальний стрес.

Щоб знизити негативні наслідки, потрібно здійснити наступні заходи:

 • Рясний полив після процедури знизить стрес рослини. Розпушування землі не дасть утворюватися твердої скоринки.
 • Через 7 днів після робіт важливо проведення профілактичних заходів, які убезпечить від хвороб і шкідників. При цьому використовують мідний купорос.
 • Мульчування грунту суттєво знизить необхідність поливу, підвищить якісні характеристики грунту. Перегній і торф знадобляться для даної маніпуляції.
 • Щоб простимулювати прискорений культури, вносять комплексне добриво.

b4d51afc1e7ee2d8d4042e92da02533c Обрізка троянд навесні: терміни і правила для початківців

Буйне цвітіння троянди забезпечить обрізка кущів у весняний час. Також важливий регулярний догляд за культурою. Не зайвим буде внесення комплексних добрив.

Дотримуючись правила догляду за рослиною, можна домогтися гарних кущів, які будуть прикрашати сад і радувати своїм незвичайним зовнішнім виглядом.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради