Готовність обленерго Чернівців до віялових відключень

Росіяни, намагаючись знищити українську націю, перейшли до нової фази терору. До обстрілів житлових будинків, пам’яток історії, пологових, транспортної інфраструктури додалися об’єкти енергетики. Масштабні ракетні удари стартували в жовтні 2022 року. Хоча держава-терорист вдавалася до них від початку війни в Україні, цього місяця вони поєдналися із застосуванням іранських дронів, тож пошкоджень енергетичній інфраструктурі завдано найбільше.

Досі ворог не міг дістатися Чернівецької області ― ППО неодноразово працювало на відмінно. Проте 31 жовтня вперше відчути наслідки обстрілів довелося й мешканцям Буковини. Але ПАТ Чернівціобленерго твердо заявляє, що підкорити українців терором та залякати їх темрявою не вдасться. Адже тут готові зробити все, щоб відновити пошкоджені об’єкти та доставити світло в оселі краян, працюючи цілодобово. Чи готове Чернівціобленерго до віялових відключень? На це питання відповідь у компанії ― так.

1 Готовність обленерго Чернівців до віялових відключень

Стан енергетики в Україні

Президент Володимир Зеленський у своєму щоденному підбиванні підсумків зазначив: «Загалом по країні ураження об’єктів енергетики є в різних областях – це обсяг генерації та транспортування електрики, який забезпечує мільйони людей. Лише станом на цей вечір від споживання тимчасово відключені за аварійними та стабілізаційними графіками близько 4,5 млн споживачів». У списку постраждалих він назвав Дніпропетровську, Чернігівську, Житомирську, Черкаську, Запорізьку, Хмельницьку, Сумську, Кіровоградську, Харківську, Київську області та столицю. Але не виключив, що без світла можуть опинитися й мешканці інших регіонів України, адже пошкоджень зазнали майже 40% енергетичних об’єктів.

Декілька років тому йшлося про те, що Українавикористовує потенціал власних ГЕС на 60%. На той час це виглядало так:

Таблиця 1

Виробництво електрики в ПрАТ Укргідроенерго

Показники

Значення

Потужність 103-х агрегатів, МВт

5647

Фактично згенеровано, млн кВт∙год

9969

Можливе отримання за повноцінного використання водних ресурсів, млн кВт∙год

18500

Тож певним чином компенсувати пошкодження одних об’єктів можна було коштом інших. Проте росіяни не збиралися зупинятися, і надалі тероризуючи Україну. Оскільки гарантувати 100%-вий захист неможливо, руйнування маємо значні, перекривати потреби інших регіонів складно.

Зокрема, 31 жовтня росіяни атакували Дністровську ГЕС у Чернівецькій області. Подробиці не публікують, щоб не бути коректувальниками вогню ворогові. Але голова ОВА Руслан Запаранюк заявив, що наслідки удару спричинять негативний вплив на всю систему держави.2 Готовність обленерго Чернівців до віялових відключень

Роль АТ Чернівціобленерго в стабілізації ситуації

Дністровську ГЕС збудували в 1973 році, у 2007 реконструювали основне й допоміжне обладнання, запровадили автоматизований механізм контролю, сучасні цифрові тиристорні системи збудження генераторів. Будівництво гідроакумулювальної електростанції дало змогу збирати воду для виробництва вночі та перетворювати її на струм вдень. Її повна встановлена потужність ― 702 МВт. Щороку ГЕС виробляє 865 млн кВт∙год електроенергії. Фахівці визнають унікальність станції за призначенням, конструкцією, характером інженерних розроблень, обладнанням.

Але російську федерацію це не зупинило. Тому до справи довелося братися Чернівціобленерго. Його головними послугами є:

 • розподіл електроенергії на Буковині;
 • її транспортування;
 • постачання.

Підприємство обслуговує 16675 км ліній електропередач, 3282 трансформаторних підстанції, понад 320 тис. споживачів. Можливість терористичних атак на об’єкти враховувалася Чернівціобленерго, керівництво виконало підготовчі роботи:

 1. Заздалегідь склало плани дій.
 2. Збільшило аварійні запаси.
 3. Визначило кількість співробітників та техніки, яку буде використовувати в разі нестандартних ситуацій.

Не забувають на підприємстві підтримувати ЗСУ. Лише за перших 3 місяці воїнам, військовим адміністраціям, територіальним громадам, волонтерам власник Чернівціобленерго VS Energyпередав майже 51 млн грн, з них пряма фінансова допомога армії склала 30 млн грн.

Свідченням цілковитого підтримання українців є позиція головної компанії. З цієї нагоди висловився один з акціонерів ― Віліс Дамбінс, латвійський інвестор ВС Енерджі. Він наголосив: «Ми розуміємо і те, що наш бізнес відповідальний, щоб люди, підприємства були забезпечені електроенергією. Тому наші співробітники роблять все можливе, щоб енергетична інфраструктура країни якісно функціонувала».

Також організація взяла участь в облаштуванні 26 модульних помешкань для переселенців на Буковині. Паралельно 2 вахтові бригади Чернівціобленерго під керівництвом Сергія Гринька відправилися на деокуповану частину Херсонської області. Їхнє завдання ― відновлення електропостачання.3 Готовність обленерго Чернівців до віялових відключень

Віялові відключення від Чернівціобленерго

Ті, хто жив в Україні в 90-х роках XX ст., пам’ятає скрутні часи, спричинені руйнуванням економіки в державі. Тоді щоденно за графіком споживачі залишалися без світла через брак палива та бартерні розрахунки. Цю ситуацію назвали віяловим відключенням. Вони здійснюються планово, тому під них можна скласти графік.

За аналогією термін застосовують зараз. Проте наразі йдеться також про аварійне відключення.

Електроенергія ― специфічний товар, який має бути спожитий у тому обсязі, що й вироблений, у той самий час. Удари росіян прийшлися місцями її генерування. Уряд одразу скасував експорт, куди раніше відправлялися надлишки електрики. Однак для задоволення потреб споживачів цього виявилося недостатньо. Вмикаючи в розетку різноманітні прилади, абоненти створювали навантаження на мережі, які не могли постачати такий обсяг електрики.

Тож Президент, Прем’єр-міністр, а за ними Чернівціобленерго, керівництво регіону закликали до економії. Мешканців та бізнес просили не вмикати вдень нічого зайвого, перенести свої потреби на нічний час. Для зменшення споживання їх почергово відмикали від мереж, розміщуючи на сайті інформацію. Згодом з’явився графік для регіону та міста Чернівці, обленерго розповсюдило його в соцмережах.

На відміну від інших областей, аварійних відключень вдалося уникнути. Зокрема, це відбулося через високі показники економії електроенергії на Буковині. Але потрібно розуміти, що їх ще можуть застосувати.

Це відбувається, коли в Укренерго спостерігають підвищене навантаження на мережі. Визначається проблемний напрямок. Якщо це Буковина, передається команда про вимкнення в Чернівці, обленерго мусить її виконати впродовж 15 хвилин. Часу на попередження мешканців та складання графіку не буде. Зволікання загрожує зануренню в темряву всієї країни через руйнування обладнання. Тож споживачі мусять узяти це до уваги під час планування щоденної діяльності.4 Готовність обленерго Чернівців до віялових відключень

Економія ― найкоротший шлях до стабілізації

У Чернівціобленерго керівництво та працівники регулярно роз’яснюють населенню причини відключень та просять не обурюватися, адже це лише мінімальні незручності, яких зазнали буковинці. Водночас вони попереджають, що потрібно й надалі ощадливо споживати електрику:

 1. Підприємствам відмовитися від освітлення вітрин та вивісок.
 2. Усім споживачам зменшити кількість увімкнених лампочок.
 3. Не користуватися електроприладами під час піку: 8–11 та 17–23 година.
 4. Мінімально вмикати побутову техніку вдень, перенести всі операції на ніч.
 5. Купувати енергоощадливі моделі холодильників, пральних машин тощо.
 6. Вимикати вуличне освітлення.

На підприємстві нагадують, що стабілізаційні відключення електрики ― вимушений крок, до якого вдаються для підтримання територій, яким зараз набагато важче через постійні обстріли. Там світло зникає щодня на декілька годин. Потрібно діяти разом, спільно йти до перемоги. Економія допоможе зменшити навантаження на систему в регіоні, а Чернівціобленерго підтримає її в робочому стані.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради