Нуклеусні вулики: визначення, сфера застосування

У співтоваристві бджолярів можна зустріти таке поняття, як нуклеусный вулик. Що таке нуклеус у бджільництві?

Якщо цікавитися конкретним визначенням, що таке нуклеусный вулик, то більшість знаючих людей відповість, що це маленька сім’я бджіл з маткою на чолі. Почасти, це буде вірним припущенням.

Нуклеус дослівно перекладається як ядро, тому, можна сказати, що вулик нуклеусного типу включає в себе невелику кількість особин робочого класу, з однієї заплідненої маткою. Вулик може в себе вмістити не більше 1000 бджіл.

Нуклеусный вулик формується в основному для вирощування молодих бджолиних маток. За рахунок цього, відбувається значне збільшення кількості робочих бджіл, які з часом переселяються в наступну бджолосім’ю. Тепер приблизно ясно, що таке нуклеус, і для чого він потрібен.

Головні відмінності від звичайного бджолиного вулика полягають у наступному:

  • Мала чисельність робочих бджіл. Нуклеусный вулик не може містити в собі велику кількість яєць для вирощування нового покоління.
  • Напад родичів. Вулик схильний прискореним атак бджіл з інших сусідніх вуликів. Однак, щоб захистити свої володіння, бджоли, що народжуються в нуклеусе, розвивають навички боротьби за територію набагато швидше звичайних.

Ще одна відмінність: матки дозрівають набагато довше для відкладання яєць, оскільки вони не запліднені.

Роль вуликів нуклеусів у бджільництві

Нуклеусні вулика потрібні у бджільництві з однієї простої причини: в малонаселеному вулику легше запліднювати і плекати маток. Якщо це спробувати зробити в умовах звичайної чисельності, то потрібно підселяти безліч трутнів, які виконують тільки одну функцію осіменіння. Виникає важливе питання, як сформувати бджолину сім’ю в нуклеусе, що необхідно зробити.

Для досвідченого пасічника важливіше плекаймо робочий клас, який буде приносити мед. Тому, нуклеус на пасіці служить вмістилищем для незапліднених маток.
Деякий час назад, всі типи вуликів вміщували в один, що спричиняло незручності. При цьому дві сім’ї поділяли, але цей поділ не допомагало, і комахи пробиралися з відсіку збору меду у відсік плекання нових яєць.

bf37e95e12f5cb0e2e7e80443ddb6115 Нуклеусні вулики: визначення, сфера застосуванняТепер створили нуклеус – маленький вулик з чотирма рамками всередині. Якщо було прийнято рішення сформувати новий нуклеусный вулик, потрібно уважно стежити за тим, що відбирається для переселення, помилково можна перемістити матку основного вулика. Чим тепліше регіон установки нуклеусів, тим менше медоносних особин необхідно брати.

Після того, як відбулося успішне переселення, вулик добре утеплюють, а вільне місце заповнюють сотами з вощиною. Вічко повинен бути мінімальних розмірів, що підходить тільки для проникнення однієї бджоли. Проте вхід можна розширити в період спарювання підросла матки. Бджола, яка здійснила всі стадії дорослішання незабаром полетить у власне гніздо, таким чином, залишивши в нуклеусе тільки молоде покоління. У новий вулик встановлюють розплід і маточник, який буде готовий незабаром. Багато будують нуклеуси для бджіл своїми руками, при цьому відбувається значна економія.

У перші дні після переселення, у льотка ставлять поїлку, адже молода самочка не в силах самостійно добувати воду. Важливо стежити за кількістю розплоду. Після того, як рамки спорожніють, їх замінюють рамками з яйцями. Бджоляр таким чином відволікає бджіл на плекання майбутнього покоління. Заміну важливо провести строго до періоду яйцепроизводства самої молодої матки.

Споруда нуклеусів власними руками

Формування невеликого будиночка для обмеженої кількості бджіл можна зробити самостійно. Конструкція нуклеусів набагато простіше, ніж звичайного вулика, тому досвід у будівництві вмістилищ для бджілок не важливий, головне слідувати докладним інструкціям по зведенню нуклеусів.

Починають будь-яку будівельну роботу з креслення. Варто заздалегідь визначитися, де буде розташовуватися майбутній будиночок для маток, поставити на цьому місці мітки. Ескіз так само необхідний етап для завершення робіт. У схематичному зображенні маленького вулика обов’язково вкажіть розміри і мета розташування вічок, годівниць, рамок. В результаті повинен вийти ідеальний нуклеусный вулик для невеликої бджолиної сім’ї.

3667be7dad8f558f4a196035bc57a8ca Нуклеусні вулики: визначення, сфера застосування

Збірка нуклеусів відбувається з наступними етапами:

  • З дерев’яних оброблених дощок майструють корпус вулика.
  • Дані по габаритах корпусу можна знайти в плані.
  • Для дна ідеальним матеріалом є фанера, але можна використовувати щось серйозніше. У цьому випадку, вага нуклеусів зміниться в більшу сторону.
  • Льоток – отвір, через який бджоли зможуть по одній вилітати на видобуток меду. Його роблять близько 15 міліметрів, адже сім’я нечисленна. Не варто забувати про гарну вентиляцію.

На завершення, корпус нуклеусів встановлюють на ніжки, виконані з дерев’яних брусків однакового розміру.

При цьому, деякі бджолярі ігнорують це правило, встановлюючи нуклеусовый вулик прямо на землю. У більшості випадків, це може призвести до швидкого псування дна.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради