Нозематоз бджіл — профілактика і лікування

Нозематоз бджіл — інвазійна хвороба, що представляє реальну небезпеку для всіх членів бджолиної сім’ї і приносить чимало проблем пасічникам. Викликається одноклітинними паразитами роду Nosema. При захворюванні в першу чергу вражається кишечник бджіл. Захворювання має здатність швидко поширюватися, вражаючи цілі вулики, бували випадки, коли нозематозу гинула вся пасіка.

Симптоми хвороби неспецифічні.Основний з них — пронос, може бути викликаний рядом факторів. Найчастіше хвороба дає про себе знати навесні і причиною цього є неправильно організована зимівля, але трапляються й інші випадки цієї недуги. Про них, і про те, як запобігти епідемії нозематозу та боротися з нею, якщо вже так сталося, ми поговоримо сьогодні. Нижче ми відповімо на питання, чи такий страшний нозематоз? Лікування і профілактика захворювання — теми, яких ми також торкнемося.

Шляхи зараження

Будь-яке захворювання не береться з нізвідки. Нозематоз — не виняток. Як було сказано вище, збудником даного захворювання є паразит роду Nosema. Потенційно її носіями можуть бути тварини і людина, але самі від цієї недуги не страждають.

Основні шляхи зараження нозематозом бджіл:

 • погано оброблений інвентар;
 • заражені особини;
 • заражені перга, мед і т. д.;
 • тварини і людина.
 • Виходячи з цього, особливу увагу потрібно проявляти пасічникам на чиїх господарствах раніше був зафіксований випадок захворювання, навіть якщо після цього намітилася позитивна тенденція.

  7a9ae011c297abe1470032aff06e72ec Нозематоз бджіл — профілактика і лікування

  Дія ноземы на організм бджоли проявляється переважно у кишечнику. Саме там спори наземы мають найсприятливіші умови для розвитку. Під дією шлункового соку паразит викидає полярну трубку, через яку зародок потрапляє в епітелій. Через три доби цикл повторюється, порушуються функції кишечника, як наслідок травлення. Появі та розвитку захворювання можуть сприяти:

 • низька якість підживлення;
 • мікроклімат вулика (висока вологість і підвищена температура);
 • нехтування правилами гігієни у вуликах;
 • робота одним інструментом з хворими (що перенесли хворобу) і здоровими бджолами.
 • Щоб не допустити помилки описаної в пункті 4 важливо вчасно виявити захворювання і постаратися ізолювати хворих бджіл від інших. Для цього необхідно знати, як виявляється нозематоз.

  Прояви хвороби

  Нозематоз, лікування якого важливо почати якомога швидше проявляється по-різному в залежності від типу захворювання. Їх виділяють два:

 • Явний.
 • Неявний.
 • У першому випадку бджоли ведуть себе вкрай неспокійно, передчасно залишають вулик після зимівлі. Крім цього сигналом до неспокою є сліди проносу на стінах і підлозі вулика, а також на гілках, огорожах і інших поверхнях, де сиділи бджоли. Зовнішній хворих бджіл млявий, іноді можна помітити тремтіння крил.

  Неявна форма характеризується лише різницею в масштабах лиха. Вищеописані ознаки проявляються лише в окремих особин, по суті, це початок явного типу хвороби і дуже добре, якщо її вдалося діагностувати на даному етапі. Неявную форму можна виявити при ретельному спостереженні за бджолиною сім’єю по зниженню продуктивності матки і зменшення чисельності сім’ї.

  Головне в боротьбі з нозематозом — своєчасна діагностика захворювання, запобігання розвитку епідемії та вжиття профілактичних заходів щодо недопущення рецидиву в подальшому.

  Як можна діагностувати

  Діагностика нозематозу зводиться до розтину тільця бджоли. Досвідчені пасічники настійно рекомендують робити подібні перевірки після кожної зимівлі, а тим більше підійти до цього серйозно, якщо є підозри на нозематоз. З підозрюваних на зараження бджіл витягується кишечник. Зробити це можна двома способами:

 • Акуратно відірвати з допомогою пінцета жало, а разом з ним витягти фрагмент задньої і середньої кишки;
 • відрізати голову комахи, потім витягується товстий, тонкий і середній кишечник.
 • Витягнутий кишечник розглядається на предмет збільшення, збереження поперечної посмугованості, оцінюється колір — кишечник хворого комахи має каламутний молочно-сірий колір, перевіряється на міцність — уражена кишка легко рветься.

  a8b2f2348b60811ea4ec1eae452000d3 Нозематоз бджіл — профілактика і лікування

  Якщо виявлено хоча б один з вищеназваних ознак матеріал відправляється на експертизу в лабораторію для підтвердження діагнозу. Часто, з метою своєчасного виявлення та профілактики захворювання, лабораторне дослідження робиться щороку навесні, незалежно від підозр. Експертиза недешева, але виправдовує свою вартість, порівняно з витратами на лікування нозематозу та втрат, пов’язаних з масовим мором бджіл.

  Краще всього провести дослідження задовго до першого весняного обльоту, випадковим чином обравши 50 особин з кожного вулика. Важливо не переплутати вулики, з яких було взято конкретний матеріал, щоб при виявленні захворювання в конкретному вулику негайно захистити його представників від інших жителів пасіки і приступити до лікування всіма доступними методами.

  Методи лікування

  Лікування нозематозу зводиться до ретельної обробки вуликів і заражених комах з метою знищення всіх спір ноземы. При чому робити таку генеральне прибирання навесні слід у всіх вуликах, а не тільки в тих де виявлено нозематоз, лікування та профілактика якого є обов’язковою для запобігання катастрофічних наслідків.

  Бджоли, після першого весняного обльоту поміщаються в чисті вулики, а брудні відносяться подалі і обробляються антисептичними препаратами. Крім цього слід провести високотемпературну обробку вуликів. Повністю нозема гине тільки при високих температурах, іноді пасічники застосовують навіть випал вуликів, або ретельно промивають вулики гарячим содовим розчином. Для обробки рамок застосовується 4% формалін, стільники обробляються оцтовою кислотою. До речі, пари оцту — ворог №1 для нозематозу.

  Для лікування бджіл, які вже вражені нозематозом застосовуються спеціальні антибіотики:

 • Ноземацід — лікувальний засіб, випускається у формі порошку жовтого кольору, упакованого в ємності по 5 грам. Вводиться в раціон бджіл, шляхом змішування 2,5 грам порошку з 30 мл води і 10л. цукрового сиропу. Процедура повторюється, через 5 днів.
 • Ентеросептол — лікувальний засіб у формі таблеток. Таблетки розтираються в порошок і додаються в сироп з розрахунку 1 грам на 1 літр води. Застосовується курсом протягом 4 днів з п’ятиденним перервою.
 • Фумагілін — лікувальний засіб у формі ампул. Одна ампула розчиняється в 50-100 мл води і розмішується у 25 літрах сиропу. Процедура підживлення повторюється тричі, за часом курс займає приблизно 2 тижні.
 • 15709999621df5083bcc42f333928ccc Нозематоз бджіл — профілактика і лікування

  А що ж народна медицина думає про таку проблему як нозематоз? Лікування бджіл вона зводить до усунення проносу у комах, що не завжди є вірним. Куди надійніше вдатися до перевіреним роками лікарських засобів. Але якщо ви все-таки маєте намір випробувати народні методи лікування, то ось вам кілька варіантів:

 • спиртова настоянка часнику (додається по 1 мл в 200-250 мл сиропу).
 • настоянка червоного мексиканського перцю (50 грам перцю на літр окропу). Витрата 40 мл на 1 літр сиропу.
 • Настоянки полину, щавлю.
 • Нозематоз — яке захворювання легше запобігти, ніж лікувати. Нижче наведемо ряд нехитрих способів уберегти своє господарство від цієї недуги.

  Профілактика

  Враховуючи, всю небезпеку, яку несе в собі нозематоз лікування і профілактика цього захворювання повинні проводитися в комплексі. Комплекс профілактичних заходів включає в себе:

 • Зміст тільки здорових бджіл, відправка на карантин заражених (підозрілих на зараження)
 • Постійна підтримка чистоти в вуликах
 • Підтримка чистоти обладнання та інвентарю, особливо ретельно обробку необхідно проводити після контакту з зараженими (підозрілими на зараження) комахами.
 • Підтримка оптимального мікроклімату в кожному вулику
 • Утеплення та вентилювання вуликів, особливо взимку. Нозема не терпить підвищених температур, оптимальними умовами для розвитку є в міру теплі вологі і погано вентильовані приміщення.
 • Збільшення кількості молодняку навесні. Молоді бджіл менш схильні до нозематозу. Для цього застосовується методи стимулювання матки до яйцекладки.
 • По можливості, проведення лабораторних досліджень на нозематоз кожну весну. Раніше виявлення захворювання — головний козир в успішній боротьбі з ним.
 • Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради