Тропічний сингоніум: відмінності сортів і особливості догляду в домашніх умовах

tropicheskijj singonium: razlichiya sortov i osobennosti ukhoda v domashnikh usloviyakh62 Тропічний сингоніум: відмінності сортів і особливості догляду в домашніх умовахСингоніум – елегантна вічнозелена ліана родом з жарких тропіків Південної Америки. Незважаючи на екзотичне походження, рослина успішно приживається в кімнатних садах, швидко завойовуючи роль головного прикраси житла. Але вирішивши поселити сингоніум в своєму будинку, потрібно врахувати два важливих фактори: далеко не всі сорти можуть розвиватися за межами дикої середовища проживання, і навіть ті, які придатні, потребують комплексного догляду. Далі дізнаємося, які ліани можна вирощувати вдома, і які їм потрібні умови для розвитку.

Особливості виду

Сингоніум відноситься до багаторічних полуэпифитным рослин сімейства Ароїдні. Гнучкий стебло не галузиться – він або розстеляється по грунту, або чіпляється повітряними корінцями за опору. Пагони в середньому виростає до 1,5-2 м, але в дикій природі відомі випадки, коли ліани досягали 20 м. Стандартна товщина втечі – не більше 2 див.

За рік рослина витягується на 25-30 см і обзаводиться новими 6-7 листами. Останні ростуть по всій довжині стебла в спеціальних вузликах. Пластина може бути цілісною, розсіченою або лопатевої з розподілом на сегменти. По центру проходять рельєфні жилки, у деяких видів вони ж можуть виступати і окантовкою країв. Забарвлення листя варіюється в залежності від сорту, але практично завжди одна з частин пластини має яскраво-зелений відтінок. Поверхня листя також неоднорідна у всіх представників сімейства: вона може бути бархатистою, шкірястою або навіть глянсовою.

tropicheskijj singonium: razlichiya sortov i osobennosti ukhoda v domashnikh usloviyakh63 Тропічний сингоніум: відмінності сортів і особливості догляду в домашніх умовах

Сингоніум ніколи не цвіте у домашніх умовах, а виключно в дикій природі: він починає розпускатися в кінці травня, утворюючи кремові качани з рожевим або червоним покривалом.

Окультурені сорти

Базових видів сингоніум трохи більше 20, але не всі вони можуть рости в кімнатних садках, далеко від природного середовища. Найчастіше в домашніх умовах приживаються наступні сорти:

 • Ножколистный. Сингоніум з тонким стеблом зеленого відтінку висотою до 60 см У молодих екземплярів листові пластини мають стріловидну форму, а у зрілих – стоповидную з розтином на 5-11 сегментів, в залежності від віку. Довжина листя може досягати 30 см, а ширина – 10 див.

  tropicheskijj singonium: razlichiya sortov i osobennosti ukhoda v domashnikh usloviyakh64 Тропічний сингоніум: відмінності сортів і особливості догляду в домашніх умовахНожколистный

 • Ушковидный. Сингоніум з характерним довгим стеблом, який на піку зростання може досягати 1,8-2 м. При цьому товщина стебла не перевищує 2,5 див. сорт отримав Свою назву із-за форми листя: з віком пластини починають нагадувати обвислі вушка. Але вони зберігають пружність і глянсову поверхню. Їх максимальна довжина – до 35 см, а ширина – до 20 см.

  tropicheskijj singonium: razlichiya sortov i osobennosti ukhoda v domashnikh usloviyakh65 Тропічний сингоніум: відмінності сортів і особливості догляду в домашніх умовахУшковидный

 • Вендланда. Медленнорастущая ліана з стреловидними листям, розділеними наконечником на три сегменти. Довжина пластин коливається в межах 15-20 см, а ширина – не перевищує 8 див. Листя мають приємну бархатисту поверхню.

  tropicheskijj singonium: razlichiya sortov i osobennosti ukhoda v domashnikh usloviyakh66 Тропічний сингоніум: відмінності сортів і особливості догляду в домашніх умовахВендланда

 • Пікс. Мініатюрний сингоніум з глянцевими серцеподібним листям. Основна частина пластин пофарбована в дуже соковитий зелений колір, ближче до жилках він змінюється салатним відтінком, а ближче до країв – сріблясто-зеленим.

  tropicheskijj singonium: razlichiya sortov i osobennosti ukhoda v domashnikh usloviyakh67 Тропічний сингоніум: відмінності сортів і особливості догляду в домашніх умовахПіксі

 • Батерфляй. Сингоніум з витягнутими списоподібними листям. Колір може варіюватися від салатового до молочно-зеленого. По всій поверхні проходять світлі прожилки.

  tropicheskijj singonium: razlichiya sortov i osobennosti ukhoda v domashnikh usloviyakh68 Тропічний сингоніум: відмінності сортів і особливості догляду в домашніх умовахБатерфляй

 • Вимоги по догляду

  Щоб сингоніум був здоровим і активно розвивався, йому необхідно забезпечити наступні умови змісту:

  • Грунт. Грунт повинна бути пухкої, щоб безперешкодно пропускати повітря і вологу. Підходящим варіантом буде змішаний субстрат з дернової, торф’яної і листової землі, а також грубозернистого піску.
  • Освітлення. Сингоніум потребує помірному освітленні, тому краще всього розташувати його на західній чи східній стороні. І тільки в зимовий період його рекомендується переміщати на південну сторону або до джерела штучного освітлення.

  Рада. Якщо згодом листя почали знебарвлюватися, переставте сингоніум в більш затемнене місце, де він буде надійно захищений від прямих променів сонця.

  • Температура. В літній час, на який припадає період вегетації, температура повітря повинна бути на рівні 20-22 градусів, а в зимовий – 16-18 градусів.
  • Полив. Влітку сингоніум потрібно зволожувати 2-3 рази в тиждень, взимку – 1 раз в тиждень, контролюючи висихання верхнього шару. У спекотні дні ліану необхідно обов’язково обприскувати 1-2 рази в день. У холодну пору досить 2-3 рази на тиждень протирати листя злегка вологою ганчірочкою.

  tropicheskijj singonium: razlichiya sortov i osobennosti ukhoda v domashnikh usloviyakh69 Тропічний сингоніум: відмінності сортів і особливості догляду в домашніх умовах

  • Підгодівля. Удобрювати сингоніум слід тільки влітку і навесні. Раз на місяць підживлюйте його мінеральними сполуками з мінімальною кількістю кальцію.

  Увага! Якщо ви вибрали сингоніум, який активно росте у висоту, підготуйте для нього опору – декоративну планку або палицю. Рослина закріпиться на ній і прийме природну форму.

  Користь і шкода

  Деякі садівники побоюються тримати сингоніум в домашніх умовах з-за шкоди, який він нібито може завдати. Чи виправдано це? Щоб зрозуміти, треба справедливо розібратися в перевагах і недоліках рослини.

  Відразу ж відзначимо, що сингоніум – ефективний помічник в очищенні повітря. Він поглинає формальдегіди і нейтралізує випаровування ксилолу. Крім того, рослина насичує повітря киснем, нормалізує загальний рівень вологості. Це робить його бажаним гостем в будь-якому містечком житло.

  tropicheskijj singonium: razlichiya sortov i osobennosti ukhoda v domashnikh usloviyakh70 Тропічний сингоніум: відмінності сортів і особливості догляду в домашніх умовах

  Що стосується шкоди, то мова йде про соку сингоніум – важливо уникати його потрапляння в очі, рот або на руки. Якщо це сталося, слід негайно промити ділянку великою кількістю теплої води. В деяких випадках можливі почервоніння шкіри і поява легкого свербіння. З цієї причини сингоніум не рекомендується розміщувати в зонах, доступних для маленьких дітей.

  Як бачите, сингоніум складно назвати вибагливим рослиною. Якщо грамотно підібрати сорт і забезпечити саджанцям базовий догляд (якісну грунт, регулярний полив, комфортну температуру і поживну підгодівлю), можна виростити в домашніх умовах не менш ефектну ліану, ніж у диких тропіках.

  А у вашій колекції є така ліана?

  Сингоніум: відео

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради