Цитомегаловірус при вагітності: наслідки для плода

Цитомегаловірус при вагітності представляє велику небезпеку для плода, якщо мати раніше не хворіла цією інфекцією, тобто при первинному зараженні. Цитомегаловірус є різновидом вірусів герпесу. Заразитися їм достатньо складно, але цілком допустимо. Визначити точний час зараження складно, оскільки хвороба може довго протікати в прихованому вигляді.

Види і протікання ЦМВ

Існує кілька варіантів розвитку захворювання:

 1. Вроджена форма. Проявляється збільшенням печінки і селезінки, може розвиватися жовтяниця, у важких випадках інфекція викликає внутрішнє кровотеча, порушення роботи ЦНС.
 2. Гостра форма. Симптоми схожі з простудним захворюванням, додатково може бути збільшення слинних залоз, наліт в ротовій порожнині.
 3. Генералізована форма. Запальні процеси присутні в деяких органах травлення, відзначається зниження імунітету.

Факт. Дане захворювання вважається невиліковним, як і інші інфекції, спричинені різновидами вірусів герпесу.

citomegalovirus pri beremennosti: posledstviya dlya ploda31 Цитомегаловірус при вагітності: наслідки для плодаШляхи передачі та наслідки цитомегаловірусу.

Потрапляє в кров вірус сприяє виникненню імунної реакції, яка характеризується виробництвом антитіл — імуноглобулінів IgM і IgG.

Потрібно знати. Спочатку утворюються імуноглобуліни IgM, що характеризують первинне зараження вірусом. Надалі утворюються імуноглобуліни IgG, які будуть присутні на все життя. Визначити вид зараження можна за допомогою аналізу крові на антитіла до цитомегаловірусу, який обов’язково необхідно проводити під час вагітності.

Хороший рівень імунітету не дозволить хвороби проявлятися повторно, але людина буде носієм вірусу.

Способи зараження

Існує кілька можливих способів передачі вірусу:

 • під час статевого акту;
 • через побутові контакти;
 • вертикальним шляхом (цитомегаловірус у вагітних передається плоду);
 • через грудне молоко;
 • через поцілунок;
 • при недотриманні санітарно-гігієнічних заходів під час операцій;
 • при переливанні крові.

Симптоми

При добре розвиненому імунітеті симптоматика захворювання може бути відсутнім. Часто хвороба виявляє себе тільки під час приєднання простудних захворювань або при зниженні імунних сил.

Основні симптоми:

 • підвищення температури тіла;
 • слабкість;
 • головні болі і запаморочення;
 • нежить;
 • запалення мигдаликів та/або слинних залоз;
 • збільшення лімфовузлів.

Найчастіше симптоми схожі з простудними захворюваннями. Генералізована форма вражає весь організм і викликає запалення деяких внутрішніх органів (печінки, нирок, легенів, нервової системи).

Цитомегаловірус при вагітності

Наслідки цитомегаловірусної інфекції при вагітності залежать від часу зараження жінки. Імунна система в цей період слабшає, тому можливість первинного зараження або розвитку рецидиву збільшується.

Важливо! Первинне прояв хвороби вважається найнебезпечнішим — цитомегаловірус вражає плід, що може провокувати розвиток патологій у його розвитку, завмирання вагітності і викидень.

Наслідки для плода при зараження цитомегаловірусом в першому триместрі вагітності особливо небезпечні, тому що при цьому велика ймовірність мертвонародження або викидня. Зараження через родові шляхи або на пізніх термінах менш небезпечно і проявляється у дитини в перші дні після народження підвищеною температурою і слабкістю, що може тривати досить довгий час.

citomegalovirus pri beremennosti: posledstviya dlya ploda32 Цитомегаловірус при вагітності: наслідки для плодаВажливо! Найчастіше прояв цитомегаловірусної інфекції (ЦМВІ) схоже з простудним захворюванням, інші симптоми виникають вкрай рідко.

Цитомегаловірус при вагітності найбільш небезпечний тим, що може протікати безсимптомно. Він є одним з небагатьох вірусів, здатних проникати через плаценту, тому аналізи на його виявлення рекомендується здавати на етапі планування зачаття. При його виявленні на ранніх термінах виробляють штучне переривання вагітності, але робиться це тільки після проведення ретельного дослідження, оскільки у багатьох випадках є можливість зберегти дитину.

Факт! Особливо небезпечні наслідки для дитини при вагітності цитомегаловірус може нанести в комплексі з іншими присутніми інфекціями — токсоплазмозом і краснуху.

Можливі варіанти зараження при вагітності

Можливість зараження вірусом визначається за результатами діагностики.

Аналіз на цитомегаловірус
Показник Розшифровка
IgM-, IgG- Відсутність імунітету до вірусу. Існує небезпека первинного інфікування
IgM-, IgG+ Імунітет. Немає ризику первинного зараження, ризик вторинного загострення залежить від стану імунної системи, піддається профілактиці
IgM+, IgG- Первинне інфікування. Необхідно лікування. Під час планування вагітності вимагає відстрочки зачаття до формування імунітету
IgM+, IgG+ Вторинне загострення. Необхідно лікування

Розшифровка аналізів на антитіла до цитомегаловірусу.

Три можливих варіанти:

 1. Цитомегаловірус IgG позитивний при вагітності. Найбільш безпечний варіант для перебігу вагітності, оскільки такі результати аналізу означають, що у жінки є імунітет до захворювання: вона вже перехворіла даною інфекцією. Небезпека може виникнути тільки при виникненні рецидиву, але такі випадки вкрай рідкісні і значно менш небезпечні для плода, ніж первинне зараження.
 2. У другому можливий варіант позитивні імуноглобуліни G до цитомегаловірусу визначаються вже при вагітності, тоді як аналізи перед зачаттям не проводилися. У такому разі важко встановити, коли відбувалося первинне зараження: до зачаття або вже в період вагітності. Для цього необхідно проводити аналіз на авідність антитіл, тобто на здатність антитіл знищувати вірус. За результатами можна буде визначити давність зараження. Проведення такого аналізу на пізніх термінах є нерезультативним.
 3. Відсутність будь-яких антитіл. Самий рідкісний випадок — повна відсутність імунітету до цитомегаловірусу. У такому випадку жінці потрібно бути вкрай обережною і намагатися уникати можливого зараження.
Усереднені значення авідності та їх розшифровка
Індекс авідності Інтерпретація Діагноз
менше 35-40% у крові виявлені IgG низькоавидні нещодавнє первинне інфікування
40-60% «сіра зона» невизначена стадія первинної інфекції невизначений результат, рекомендується повторний аналіз через 1-2 тижні
більше 60-70% высокоавидные IgG давня інфекція

При проходженні обстеження перед зачаттям здавати аналізи на звідність не потрібно.

Факт. За авідності антитіл можна визначити, чи відбулося зараження протягом 3-х останніх місяців. Якщо воно сталося раніше, то точний час зараження цитомегаловірусною інфекцією у вагітних визначити неможливо.

Діагностика

Комплекс діагностичних процедур:

 • аналіз на визначення антитіл до цитомегаловірусу проводиться на ранніх стадіях вагітності, в ідеалі — перед зачаттям;
 • полімеразна ланцюгова реакція — виявлення ДНК вірусу в крові;
 • виявити цитомегаловірус в мазку при вагітності можна за допомогою мікроскопічного дослідження біологічного матеріалу;
 • цитологічне дослідження — для цього необхідно взяти зразок слини і сечі.

Лікування

Лікування цитомегаловіруса при вагітності здійснюється з допомогою спеціальних противірусних препаратів. Додатково призначаються препарати інтерферону та інші імуностимулятори. Вся терапія спрямована на знищення вірусу, усунення симптомів інфекції, попередження зараження плоду, а також на підтримання імунітету жінки. Часто призначаються вітамінно-мінеральні комплекси, за допомогою яких організм жінки відновлюється швидше і краще чинить опір перебігу хвороби.

Під час першого триместру лікування цитомегаловірусної інфекції у вагітних утруднено в зв’язку з малою кількістю дозволених препаратів. У наступні два триместру їх вибір більш широкий і проведене лікування буде ефективнішим.

Пологи при поточної інфекції не заборонені. Для попередження зараження плода необхідно проводити обробку родових шляхів за допомогою спеціальних розчинів, вагінальних свічок та інших коштів. У деяких випадках може призначатися кесарів розтин.

Важливо! Лікування необхідно проводити тільки під наглядом лікаря, у важких випадках жінка потребує госпіталізації.

Профілактика

Під час вагітності підбирати противірусні препарати потрібно особливо ретельно у зв’язку з ризиком виникнення патологій у плоду. При відсутності антитіл до цитомегаловірусу вагітній жінці необхідно дотримуватися деякі профілактичні заходи:

 • уникати контактів з маленькими дітьми, які часто є носіями цього вірусу;
 • перед їжею і періодично протягом дня необхідно ретельно мити руки з милом, а також дотримуватися особисту гігієну;
 • користуватися окремим посудом, не пити з чужих кухлів і т. п.;
 • заборонено використовувати чужу косметику і косметичні інструменти;
 • уникати людей з простудними захворюваннями;
 • не вступати в незахищені статеві контакти з новими партнерами;
 • перед зачаттям провести аналіз на визначення антитіл до цитомегаловірусу у обох партнерів.

Додатковими заходами, необхідними для зниження ризику виникнення рецидивів, є заняття спортом, регулярні прогулянки, збалансоване харчування, вживання вітамінних комплексів. Ведення здорового способу життя значно покращує здоров’я матері і благотворно впливає на внутрішньоутробний розвиток дитини.

Кожна жінка, яка планує завагітніти, обов’язково повинна пройти повне медичне обстеження. Виявлення найбільш небезпечних інфекцій є самим необхідним аналізом, який повинні пройти обидва партнера. Щоб швидко виявити зараження ЦМВІ під час вагітності, необхідно постійно спостерігатися у лікаря.

Пам’ятайте! Матеріал призначений тільки для ознайомлення.

Обов’язково проконсультуватіся з вашим лікарем.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради