Мульчування грунту — що це таке? Правила мульчування

mulchirovanie pochvy  chto ehto takoe pravila mulchirovaniya140 Мульчування грунту — що це таке? Правила мульчування

Читаючи різні статті на тему вирощування овочів і догляду за ними, читачі часто зустрічаються з таким поняттям – мульчування грунту. Однак, мало хто знає, що таке мульча, в яких ситуаціях її застосовують, добре це чи погано. Сьогодні я розповім, що це за агротехнічний прийом, його плюси і мінуси, основні правила мульчування.

Мульчування – що це таке?

Мульчування грунту – проста і ефективна технологія успішного землеробства. Вперше, як агротехнічний прийом, що застосовувався вже в 17 столітті.

Сама процедура полягає в поверхневому покритті ґрунту мульчирующим матеріалом. Таким чином грунт захищена від несприятливих впливів зовнішнього середовища. Роль мульчі виконують будь-які матеріали. Існують 2 види мульчі:

 • Органічна – до неї відноситься скошена трава, кора, тирса, тріска, солома, листовий опад і т. д. З часом вони перегнивають, збагачуючи грунт корисними речовинами, мікроелементами. Крім цього поліпшується її структура, змінюється кислотність грунту в кращу сторону.
 • Неорганічна – виконує декоративну функцію. До цієї групи відносяться камінь, гранітна та мармурова крихта, щебінь, керамзит, кольорові синтетичні матеріали. Для захисту від бур’янів і несприятливої погоди захищає плівка, неткані матеріали (спанбонд, укривний матеріал, агротекстиль).

Корисні властивості

При правильному використанні органічна мульча виконує наступні функції:

 • захищає коріння рослин від перепадів температур (перегрівання влітку, замерзання взимку);
 • перешкоджає випаровуванню вологи біля коренів;
 • сприяє оптимальному рівню кислотності грунту (як раскислить грунт?);
 • збагачує корисними речовинами, мікроелементами, покращує її структуру;
 • перешкоджає вивітрювання і вимивання корисних речовин з грунту;
 • пригнічується ріст бур’янів;
 • сприяє розмноженню та активної роботи в ґрунті корисних бактерій;
 • захищає рослину від шкідників;
 • скорочує число поливів, перешкоджає розбризкуванню грунту при поливі;
 • запобігає гниттю овочів і ягід.
 • Види мульчі

  Згідно з відгуками в інтернеті, є багато думок за і проти. Розберемо найбільш популярні види мульчі, плюси і мінуси при їх використанні.

  Органічна мульча

  Гній і компост – відмінна мульча. Крім основної дії, живить грунт корисними речовинами, в першу чергу азотом. Але є один недолік: темний колір притягує тепло, в сонячну погоду рослини можуть просто згоріти.

  Солома – мульчуючий матеріал для картоплі, полуниці, огірків, томатів, у теплиці. Відмінно тримає тепло землі. До недоліків можна віднести те, що при перепревании знижується рівень азоту в грунті, тому потрібна додаткова підгодівля нітратами.

  mulchirovanie pochvy  chto ehto takoe pravila mulchirovaniya141 Мульчування грунту — що це таке? Правила мульчування

  Скошена трава. Цей вид мульчі увазі саме скошену траву з газонів, а не бур’яни з городу. Скошена трава багата азотом, тому її можна використовувати впевнено. Вона нагрівається при розкладанні, перешкоджає проходженню повітря і вологи до коріння рослини. Застосовують у теплицях, у відкритому грунті, біля кущів, дерев, на квітниках. Восени можна використовувати в якості мульчі бур’яни, залишки сидератів, але не на грядках. Під осінніми дощами трава швидше перепревает, до весни вийде хороший родючий шар.

  Опале листя. Листя збирають тільки зі здорових дерев: липи, клена, черемхи, горобини. Це ідеальна мульча для часнику, цибулі, полуниці, тобто для тих рослин, які пересідають і обробляються восени. Краще не використовувати березові і дубові листки. До опалим листям поставтеся з обережністю, інакше листя може стати рознощиком грибкових захворювань по всьому городу.

   Мульчування грунту — що це таке? Правила мульчування

  Хвоя. Умісці з хвойними голками з лісу можна приносити перепревшую землю, мох, причому корисні властивості мульчі від цього тільки поліпшуються. Але з-за швидкого перепревания доводиться часто її оновлювати. Підходить для полуниці, баклажанів.

  Торф добре підходить для піщаного та глинистого ґрунту. Для мульчування використовують якісний низинний торф, без різних вкраплень і бур’янів.

  Тирса – дешевий матеріал, де є лісопилки, то взагалі можна дістати безкоштовно. До недоліків можна віднести те, що потрібно транспорт, щоб його привести. З часом тирса можуть злежатися, в результаті коріння рослин можуть випре. В тирсі міститься велика кількість дубильних речовин, які можуть загальмувати розвиток рослин.

  В якості органічних матеріалів для мульчі використовують також шкаралупу волоських горіхів, соняшникового насіння, хміль з відходів виробництва пива, морські водорості, картон, папір.

  Неорганічна мульча

  Сучасна промисловість пропонує різні укриття – укривний матеріал, спанбонд, плівку. Вони чудово виконують роль мульчі.

  Але є декілька моментів, на які зверніть увагу.

  • Під чорною плівкою швидше нагрівається грунт. Якщо на вулиці спека, то це може до загибелі рослин: при високій вологості і температурі корені можуть зіпрівати й загинути.
  • Укривний матеріал хороший тим, що пропускає повітря і вологу. Істотний недолік в тому, що при необхідності рясніше полити рослину, матеріал доводиться знімати. А якщо зробивши прорізи, як на полуниці, то доведеться поливати, намагаючись потрапити в отвори. Кращий вихід в цьому випадку – крапельний полив.

  mulchirovanie pochvy  chto ehto takoe pravila mulchirovaniya143 Мульчування грунту — що це таке? Правила мульчування

  Як готувати мульчу?

  Для приготування мульчирующего матеріалу з гілок, кори, деревних відходів потрібно садовий подрібнювач. Скошену траву збирають після газонокосарки (тримера). А хвою, опале листя, солому можна розкладати, не подрібнюючи.

  Основні правила при мульчуванні

  Весна – найкращий час для мульчування грунту. Весняне мульчування захищає рослину від перегрівання і пересихання кореневої системи. Середина літа – кінець осені, коли грунт ще тепла, насичена вологою дощів, другий важливий період для мульчування. Восени мульча захищає рослину від оголення і вимерзання коріння взимку.

  Щоб результат вас не розчарував, при мульчуванні необхідно дотримуватися правила:

 • Мульчуючий матеріал розкладається на поверхні обробленої землі, на якій вирощуються овочі;
 • Перед мульчуванням, прополите і взрыхлите землю. Прослідкуйте, щоб грунт не був сухим, в той же час не перезволожений. При необхідності полийте і внесіть добрива;
 • Оптимальним шаром для мульчі вважається 5 див. Якщо грунт глинистий, то шар повинен бути не більше 2 см, щоб не було вимокання рослин. Більш легка мульча, листя чи хвоя, наноситься шаром 7 див.
 • Оновлювати шар мульчі слід кожен рік або 1 раз у кілька років в залежності від використовуваного мульчирующего матеріалу. На важких ґрунтах її додають у міру необхідності, але не частіше 1 рази в 2 роки. Бажано на одній ділянці кожен рік міняти види мульчі;
 • Мульча помітно згладжує коливання всередині грунту, тому приступають до мульчування тоді, коли земля вже розмерзлася. Інакше днем грунт буде менше прогріватися сонцем;
 • Мульчуючий матеріал не повинен впритул прилягати до стовбура або кореневій шийці: по-перше, це призводить до грибкових захворювань, як наслідок, до загнивання. По-друге, навесні до загибелі рослин з-за того, що місце зіткнення довго не відтає;
 • Для запобігання розповсюдження інфекції шар мульчі обробляють фитоспорином або акторой.

 • Якщо враховувати всі умови ділянки і слідувати цим правилам мульчування, то мульча буде вам гарним помічником. Нехтуючи ними можна отримати цілком зворотній ефект.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради