Користь і шкода дощових черв’яків на городі

polza i vred dozhdevykh chervejj na ogorode38 Користь і шкода дощових червяків на городі

Досвідчені садівники-городники знають, що чим більше дощових черв’яків у грунті, тим родючіші грунт. Навіть в давнину про родючість землі селяни судили за кількістю земляних черв’яків, що живуть на ділянці, і вважали, чим їх більше, тим багатший урожай, а овочі – смачніше. На жаль, зараз дощові черв’яки знаходяться у великій небезпеці і виною тому застосування хімічних добрив і сучасні технології догляду за посадками. Дощові черв’яки – фабрика по виробництву родючого ґрунту. Але чи так це насправді?

Біологічні особливості

Дощові черв’яки можна знайти в будь-якій точці планети, за винятком Антарктиди. Черв’яки люблять вологу, жирну і багату перегноєм грунту. І це добре знають рибалки, які викопують їх для наживки. У родючій землі черв’як заковтує шматочки грунту і витягує з неї поживні речовини. Пропускаючи шматочок грунту через свій кишечник, він збагачує її корисними мікроелементами. Живиться черв’як і листям, які затягують у підземні ходи.

Хоча і говорять, що у дощових черв’яків є 7 сердець, насправді немає жодного. Є кілька пар судин, які проштовхують кров. А так у них є тільки гангліїв, нервові закінчення і кишечник. Черв’яки харчуються тільки загнивающими і відмерлими рослинними залишками.

polza i vred dozhdevykh chervejj na ogorode39 Користь і шкода дощових червяків на городі

У черв’ячків є здатність до регенерації, але це не означає, що якщо розрубати один, то неодмінно буде два. Часто, навпаки, виходить не одного.

У природі існують представники загону кільчастих – карлики (довжиною до декількох міліметрів) і велетні – австралійський земляний черв’як досягає в довжину до 3 метрів.

Розмноження

Дощові черв’яки – безстатеві гермафродити, здатні давати потомство вже через півроку. Розмножуються перехресним заплідненням, знаходять один одного за запахом теплими вологими вечорами. У широкому паску на тілі відбувається запліднення і розвиток яєць, які потім відкладаються коконами в грунт. В залежності від погодних умов срустя 1-5 місяців з яєць вилуплюється до 20 личинок. А ще через 3-4 місяці личинки стають дорослими особинами.

Читайте також:  Пральна машина не віджимає: причини, що робити

При хорошому харчуванні земляні черв’яки дуже швидко розмножуються. Протягом року вони можуть дати потомство до тисячі собі подібних.

polza i vred dozhdevykh chervejj na ogorode40 Користь і шкода дощових червяків на городі

Роль біогумусу для родючості ґрунту

Вперше звернули увагу на можливість використання дощових черв’яків для переробки органіки американські фермери. Вони використовували їх для отримання біомаси та розширення раціону харчування домашніх тварин і птахів.

Доведено, при використанні біогумусу врожайність овочів підвищується в кілька разів. Також прискорюється і дозрівання врожаю на 10-15 днів. Все завдяки ґрунті, що пройшла через стравохід, і після містить всі необхідні рослинам мінеральні елементи і комплексні сполуки.
Крім того, біогумус корисний тим, тому що

  • зменшує кількість шкідників на городі,
  • пов’язує залишки важких металів і видаляє залишкову радіацію,
  • збільшує врожай без застосування хімічних добрив.

Користь і шкода дощових черв’яків

На роль дощових черв’яків у ґрунтоутворенні одним з перших вказав Чарльз Дарвін у 1882 році.

Він навіть припустив наявність у них інтелекту, помітивши, що затаскивание шматочка листа в нору відбувається з вузького кінця, а пучок хвойних голок тягне за основу, щоб полегшити потрапляння. Він спостерігав за ними практично все своє життя і написав наукову працю «Освіта рослинного шару землі діяльністю дощових черв’яків і спостереження за їх способом життя» (1881).

Користь

Земляних черв’яків ще називають почвообразователями, тому що прокладаючи ходи в землі, розпушують грунт і сприяють її насичення киснем. У сиру погоду можна побачити, як черв’яки виповзають на поверхню, а в посушливу погоду йдуть до півметра вглиб і там впадають в несвідомий стан.

За рік черв’яки переробляють велика кількість ґрунту, що дорівнює майже їхній вазі, кілька кілограм опалого листя та інших частин рослин. За добу черв’як легко переробляє близько 25 г грунту. Ґрунт переорюють черв’яками і стає більш родючим. Чисельність черв’яків на 1 кв. м досягає до сотні примірників, а на сирих луках до шестисот. Серед корисних властивостей життєдіяльності черв’яків на городі можна віднести:

Читайте також:  Дамські пальчики — витончений томат для домашніх заготовок. Тонкощі вирощування та опис сорту

polza i vred dozhdevykh chervejj na ogorode41 Користь і шкода дощових червяків на городі

  • розпушування верхнього шару ґрунту, сприяє її аерації;
  • відновлення родючості землі;
  • насичення ґрунту киснем, а це позитивно відбивається на живленні рослин;
  • збагачення грунту корисними мікроелементами – фосфором, кальцієм, магнієм;
  • підтримання росту бактеріальних популяцій;
  • регулювання кислотності грунту.

В процесі перетравлення рослинних залишків у кишечнику черв’яків формуються гумусні речовини, які потрапляючи в грунт уповільнюють вимивання з неї рухомих з’єднань, запобігають водну та вітрову ерозії грунту.

Шкоду

Серед садівників-городників є думка про шкоду черв’яків, які нібито підгризають корінці молодих рослин. Однак, це не більше, ніж міф. Не треба побоюватися черв’яків, вони не можуть принести шкоди просто через особливості свого харчування.

Але все-таки шкоду вони приносять. Дощові черв’яки є проміжними господарями небезпечних паразитів для свиней – метастрогилид. Інвазія викликає у свиней розлад дихання, отруює токсичними продуктами своєї життєдіяльності. Тварини, підхопивши таку інвазію, гинуть. Також вони є проміжними хазяями паразитів – сингамид у птахів, особливо у домашніх – курей, індичок, качок.

Луї Пастер, французький мікробіолог і хімік, вказував у свій час на можливість рознесення спор сибірської виразки дощовими черв’яками зі скотомогильників тварин, загиблих від цієї хвороби. Однак, він помилявся і це вже визнано, оскільки таке просто неможливо через біологічних особливостей черв’яків.

Вермікультура

В даний час у зв’язку з частим застосуванням мінеральних добрив, пестицидів, гербіцидів, популяція дощових черв’яків значно знизилася.

Деякі люди спеціально займаються вермикультивированием, тобто штучним розмноженням дощових черв’яків. Вермикультура – бізнес, що не вимагає великого стартового капіталу. Попит як на самих дощових черв’яків, так і органічне добриво, яке виробляється ними, останнім часом все збільшується.

Розведенням черв’яків можна зайнятися самостійно. Збільшення земляних черв’яків допоможе вапнування грунту. Або розводять їх наступним способом. У вириту яму накладіть листя, харчових відходів, перегній, гній і запустіть туди черв’яків. Через деякий час помітите, що черв’яків у грунті стало набагато більше. Для якнайшвидшого розмноження черв’яків підгодовують триденної настоянкою з скошеної трави, кропиви, кульбаби, харчових відходів.

Читайте також:  Як правильно сушити пуховик після прання в домашніх умовах

Підсумовуючи сказане, хочу сказати, що все-таки користі для людей від дощових черв’яків набагато більше, ніж шкоди. В підтвердження подивіться це відео “Дивовижні мешканці саду”.

Подобається? Поділіться з друзями:
Всезнайко - Корисні поради
Залишити відповідь

×
Тисни «Подобається», щоб читати нас на Facebook
Спасибі, я вже з Вами!