Випав перший молочний зуб у дитини: що з ним робити за прикметами, можна зберігати

В сучасному світі люди іноді соромляться бути забобонними. На їхню думку, прикмети та повір’я, що прийшли з минулого, безглузді та безпідставні. Проте не все так однозначно. Забобони з’явилися не як розвага, а як спосіб спростити людині життя. Тому ними можна користуватися сьогодні для того, щоб позбутися від побутових або життєвих проблем. Прикмети та звичаї, що стосуються першого зубика, не є винятком з цього правила. Багато хто з давніх традицій несуть практичну користь.

3f4ec72b579a7a6b8d0caa8ce4174e7d Випав перший молочний зуб у дитини: що з ним робити за прикметами, можна зберігати

Прикмети при появі першого зуба

В народі ходять кілька різних прикмет, які належать до появи у дитини перших різців. Звичайний період, у який вони починали рости у малюків, це вік 5-6 місяців.

Якщо зуб прорізався раніше чи пізніше, це було приводом судити про можливе майбутнє дитини. Звертали увагу не тільки на час появи, але й на послідовність заповнення зубного ряду, особливості будови щелепи:

  • Якщо перший зуб виліз понаду — народження брата або сестри через рік після того, як малюк з’явився на світ.
  • Якщо зубки з’являлися з затримкою щодо традиційного терміну (не пізніше 7 місяців), дитині передрікали талант і великі досягнення в певній галузі.
  • Якщо між двома центральними верхніми зубами у малюка містилася монетка, повернена ребром, батьки вважали, що їх чадо буде користуватися успіхом у протилежної статі. Друге тлумачення — везіння у дорослому житті.
  • Малюк народився «зубастим» або у нього в першу чергу з’явилися ікла — поганий знак, що віщує швидку смерть або служіння злу в дорослому віці. Але є і протилежне тлумачення — у дорослому віці людина буде дуже успішний і щасливий.

Ці забобони складно назвати актуальними, адже стоматологи давно довели, що швидкість появи зубів і будова щелепи обумовлено вродженими особливостями кожної дитини, а не містичними причинами.

Є повір’я, яке допоможе молодим мамам визначити момент, коли можна переходити до прикорму.

Прикмета свідчить, що коли виліз перший зуб, малюкові потрібно подарувати ложку, виготовлену зі срібла, і обов’язково постукати нею по зубчикові. Така дія символізувало те, що малюк вже може харчуватися чимось, крім молока своєї матері.

Випав перший молочний зуб: прикмети

З випаданням у дитини першого зуба пов’язано кілька прикмет. Один із звичаїв, широко поширений в країнах Європи, прийшов з Середньовіччя. Перший випав зубик, як і всі наступні, що необхідно було спалювати або знищувати будь-яким іншим способом.

Вважалося, що після смерті душа не здатна знайти спокій, поки не відшукає в світі всі свої випали зуби. Традиція знищувати молочні зубки позбавить у майбутньому душу людини від болісної необхідності відшукувати їх.

Крім того, забобонні люди досить часто спалюють випали молочні зуби, щоб ті не потрапили в руки чаклунам і не стали об’єктом для наведення псування або пристріту.

Звичаї при випаданні

Існують щодо сучасні повір’я і звичаї, які люди практикують по сьогоднішній день. Ці традиції знайшли відображення і в фольклорі, і в масовій культурі. Усім відома традиція класти зуб під подушку, щоб його забрала Зубна Фея, або повір’я про те, що зубик потрібно викинути в затишному місці, щоб його забрала Мишка і подарувала у майбутньому здоровий корінний.

Головне призначення цих забобонів не в тому, щоб вселити дитині думку про існування чарівництва або вищих сил. А в тому, щоб зменшити больові відчуття і дискомфорт малюка в той час, коли у нього будуть випадати різатися зубки і нові.

Дитина, захоплений думкою про незвичайність і таємничості відбувається, забуде про біль. Крім того, деяких дітей лякає розставання з частинкою свого тіла. Для малюка віддати зубик доброму чарівного суті набагато спокійніше, ніж викинути у відро для сміття або спалити.

a73e6e1cd1643c6fac2eeb8434856527 Випав перший молочний зуб у дитини: що з ним робити за прикметами, можна зберігати

Мишка хвостиком махнула

Повір’я про Мишку, яка збирає зубки дітей, є широко поширеним в слов’янських країнах, у тому числі і в Росії. Багато сотень років батьки на Русі розповідали своїм дітям цю казку.

Згідно забобонам, Мишка забирала у дитини випали молочні зуби, натомість дозволяючи вирости корінним. Головним у цій справі було те, що випав зубик потрібно кинути через плече, собі за спину, щоб не побачити, куди він впаде.

Сьогодні люди теж практикують це заняття — сучасні діти викидають свої зуби з балконів або в парках, щоб уже напевно не знайти їх.

Повір’я про фею

Зубна Фея широко відома в західних країнах. Вона виконує приблизно ту ж роль, що і Мишка, — замінює молочний зуб малюка на корінний, при цьому дитина отримує якусь нагороду. Найчастіше це просто монетка або солодкість.

Традиція настільки добре відома, що про неї навіть знімали повнометражні фільми, що мали неабиякий касовий успіх.

Традиційно дітям говорять про те, що за якісний і здоровий зуб нагорода буде більше. Таким способом батьки підштовхують дітей до ретельного догляду за ротовою порожниною і турботі про здоров’я.

Використання в якості амулета

На Русі була поширена традиція використовувати випав молочний зуб для виготовлення амулетів для малюка. Люди були впевнені в тому, що носіння оберега на шиї дозволить відігнати від дитини псування, змови, злих духів і нещастя. Тому по всій території Русі активно практикувалося створення таких амулетів.

Цей звичай настільки щільно увійшов у російську культуру, що в наш час у деяких селах і селах люди досі дотримуються його.

Традиційно зубик клали в невеликий мішечок з червоної тканини, перев’язували його такою ж червоною ниткою і носили на шиї як талісман.

Чи можна зберігати дитячі молочні зуби

Нічого поганого в зберіганні випали зубів дитини немає. Існує такий звичай, за яким родичі зобов’язані зберігати всі випали зуби людини до самої смерті, щоб поховати їх разом з ним. Люди вірили, що в загробному світі душа не знайде спокою, поки не знайде всі свої зуби, залишені в цьому світі. Знищити випали зуби простіше, але можна і зберігати.

Багато сентиментальні мами обзаводяться «скринькою пам’яті» — красивою коробочкою, куди складають бірочку з пологового будинку, першу зрізану пасмо і молочні зуби малюка. Ніякої містичної підґрунтя у такої колекції немає, це лише один із способів запам’ятати дитячий і дитячий вік своєї дитини.

Можна просто викинути

З погляду марновірних людей, викидати молочні зуби малюка — погана ідея. Якщо зробити це, то вони можуть потрапити до чаклунів і чернокнижникам. Для темних магів дитячі молочні зуби — дуже цінний матеріал, який можна використовувати в ритуалах для наведення псування, накладення проклять і пристріту.

Існує повір’я про те, що якщо викинутий молочний зуб знайде й проковтне якусь тварину, то дитина набуде рис цього звіра у своїй зовнішності і поведінці. У нього можуть бути збільшені ікла, замість посмішки буде хижий оскал, він стане агресивним і непідконтрольним.

Тому забороняється викидати просто так молочні зубки, адже це може призвести до негативних наслідків.

Куди ж подіти випав зуб, якщо не хочеться зберігати в квартирі? Якщо його «забрала» Фея, можна закопати зубик в затишному місці. Якщо дитина хоче «віддати» його Мишці, викидає в парку або в полі.


Більшість сучасних мам не вірять у прикмети про молочних зубах. Але не варто відмовлятися від «допомоги» Зубної Феї або Мишки, які заберуть зубик собі. Ці милі традиції привнесуть в життя малюка трохи чарівництва, заспокоять і навчать краще доглядати за своїми зубами.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради