Колодне бджільництво: «за» і «проти»

Колодне бджільництво — «медове» господарство обладнане особливим чином. В ньому бджоли, на відміну від традиційної пасіки, в сучасному розумінні, містяться не у вуликах, а в колодах — стовбурах дерев, особливим чином оброблених.

Зустрічається такий тип ведення господарства досить рідко. Своїм корінням він сягає глибоко в історію і сьогодні витіснений більш прогресивними пасічниками та сучасними технологіями. Тим не менш, є ще і «старовіри», які вважають мед здобутий шляхом колодного бджільництва чим то краще пасічного з сучасних вуликів.

Вченими вже доведено, що принципової різниці немає. Якість меду залежить від географії збору, екології, здоров’я бджіл, але ніяк не від способу їх утримання. Так чому ж досі по світу немає, та й зустрічаються прихильники такого типу ведення господарства?

Щоб відповісти на це питання, заглибимось у історію та повернемося до витоків розвитку бджільництва, а потім дізнаємося відгуки, тих хто досі веде колодне бджільництво.

З історії колодного бджільництва

Колодне бджільництво своєю появою зобов’язана правління Петра I. Саме в часи його. Саме в часи його царювання в Росії почався промисловий бум». Розвивалися всі галузі промисловості, які вимагали колосального вкладення деревних ресурсів лісу по всій країні масово вирубувати. Від цього страждали і пасічники, адже на той час всі вони вели бортьове бджільництво, при якому бджоли селилися просто в стовбурі дерева.

Дерева знищувалися, а відповідно рушився і звичний бджолиний уклад. Необхідно було шукати вихід, і він був знайдений. Вже достеменно невідомо хто і коли запропонував селити бджіл у колодах зрубаних дерев, але такі помешкання бджіл дійшли і до наших днів. Що ж являє собою вулик колода, креслення якого сьогодні можна без зусиль знайти на просторах інтернету? Вулик колода — частина спиляного дерева з якої методами вибивання йди випалювання видалена внутрішня частина, а зовнішня відшліфована. Верх завершується закріпленої хрестовиною, призначеної для побудови бджолами стільників.

Зверху такий «будиночок» для бджіл накритий соломою, посередині розміщується льотка. Зазвичай розмір колоди становить 1,5 м, висота 30-40 см — внутрішній діаметр).

Плюси і мінуси колодного бджільництва. Як виготовити вулик колода своїми руками?

Сучасні вулики практично повністю витіснили вулики-колоди з ряду причин. Ну по-перше, що саме очевидне — сучасний вулик, дозволяє забиратися більше меду за сезон, враховуючи його багаторівневість і простоту збірки-розбирання і забір меду.

По-друге, сучасне бджільництво — складна сфера діяльності, яка регулюється людиною з метою досягнення оптимального результату, бджоли обробляються особливими речовинами, пасічники регулюю їх чисельність, контролюють стан здоров’я, що зробити в умовах вулики — колоди досить складно, якщо не сказати неможливо. Тим не менш у колодного бджільництва є ряд переваг:

 • вулик колода — міцніше сучасного складеного
 • вулик колоду зможе спорудити навіть початківець пасічник, без особливих витрат
 • вулик колода має вигідну круглу форму, яка дозволяє економити тепло взимку
 • вулик колода перешкоджає поширенню кліща вароа, оскільки бджоли не ходять по дну, а відстав від бджоли кліщ, впав вниз, вже не може піднятися нагору
 • вулик колоду легко очищати від підмору, досить зрушити, прибрати мертвих бджіл і поставити назад
 • вулик колода повністю саморегульована система, втручання людини в яку не потрібно, що одночасно є і недоліком, оскільки впливати на стан бджіл, і бджолину сім’ю, людина не має ніякої можливості
 • вулик колода — це стильно і витончено. Любителі стилю староруського в екстер’єрі будинку оцінили такий тип бджільництва по достоїнству.
 • ad17498dbc6919f1e95e8a707b1ac116 Колодне бджільництво: «за» і «проти»

  Мінусами вулика колоди є:

 • складність транспортування.
 • неможливість людини впливати на розвиток бджолиної сім’ї.
 • викурювання (знищення абсолютної більшості бджіл) при заборі меду.
 • необхідність постійного природнього розмноження (заселення порожніх колод спійманим роєм бджіл). Тут варто відзначити, що досить часто бджоли самі заселяються в порожні колоди, вважаючи їх цілком придатними для облаштування житла.
 • складність процесу збору меду, адже прямокутний магазин звичайного вулика, навряд чи.
 • Саме тому багатьох бджолярів мучить питання, як виготовити вулик колода своїми руками? Загальна схема виглядає наступним чином. Валиться старе, але не трухляве дерево, вирізається колода висотою до півтора метрів і з неї вибивається або випалюється середина.

  Далі на верхівці закріплюється хрестовина з декількох брусків і накривається це все соломою в якій робиться льотка для бджіл. Докладніше про те, як створити таке житло для бджіл можна дізнатися з навчальних відеоматеріалів.

  Колодне бджільництво сьогодні

  Колодне бджільництво сьогодні — досить рідкісне явище. Сучасне пасічне бджільництво більш доцільно з економічної і технічної точки зору. Мед від бджіл у звичайних сучасних вуликах нічим не відрізняється від того, які збирали і з вуликів колод. По суті вулик колода є предком сучасного розбірного багаторівневого вулика.

  Час іде, технології вдосконалюються, тому частиною історії вже стало колодне бджільництво. Вулик колода своїми руками — хоч і нескладне побудова, але набагато простіше придбати готовий «будинок для бджіл», асортимент яких сьогодні досить великий.

  Окремі любителі всього самого природного в природі продовжують займатися колодным бджільництвом, але швидше за все мета таких людей — не масове виробництво меду, а розведення бджіл у своє задоволення в якості хобі.

  Зустріти таких людей можна у вкрай низкозаселенных районах нашої батьківщини, куди прогрес ще не доніс сучасні тенденції ведення бджільництва. Можливо пройде ще десяток років і колодне бджільництво зовсім залишиться в минулому, подібно бортництва.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради