Коли і як правильно садити часник озимий восени 2020

Щиро рада поділитися з вами цікавою інформацією про найбільш стародавній і володіє цілющими властивостями овочевій культурі. Ця культура є безцінним даром природи людству. Часник – багаторічна трав’яниста рослина сімейства «цибульні». Існує версія, що назва його на латині «Allium Sativum» походить від кельтського «all» — гострий, їдкий; інша версія – від перського «alii», що означає жар, пекучість. Латинське слово «sativum» перекладається, як посівної, культивований. Російська назва «часник» походить від дієслова чесати, дерти, скребти зі значенням «розщеплена, розколота цибулина».

Батьківщиною її вважають Джунгарію – рівнину між горами Східного Алтаю і Тянь-Шаню. Окультурення часнику відбувалося в гірських районах Таджикистану, Туркменії, Узбекистану, Афганістані, Пакистані, на Півночі Ірану, Індії.

В даний час часник обробляють майже у всьому світі. Найбільше культуру вирощують у Китаї, де його називають «саун», в Іспанії і країнах Середньої Азії. Розрізняють два види озимий, полюбляє супіщані ґрунти та ярий – легкосуглинкові грунти. Оскільки на дворі початок вересня і вже наближається час посадки озимого, розповім вам подробненько як здійснити його вирощування у відкритому грунті.

kogda i kak pravilno sazhat ozimyjj chesnok osenyu 2019255 Коли і як правильно садити часник озимий восени 2020

Як правильно посадити часник восени у відкритий ґрунт?

Для отримання хорошого врожаю озимого часнику його треба грамотно посадити. І хоча ця культура вкрай невибаглива, для її посадки під зиму велике значення має:

 • вибір сорту,
 • час посадки,
 • місце для посадки,
 • стан грунту,
 • правильне внесення добрив,
 • глибина посадки, відстань в ряду і між рядами.

kogda i kak pravilno sazhat ozimyjj chesnok osenyu 2019256 Коли і як правильно садити часник озимий восени 2020

Вибір сорту.

Кращими сортами озимого часнику вважають: «Грибовський 60», «Ювілейний Грибовський», «Комсомолець», «Гулівер», «Любаша», «Лідер», «Харківський фіолетовий» та ін. Для посадки треба відбирати цілі, здорові, неушкоджені головки, помірних розмірів і краще з великою кількістю зубков. Всі зубки повинні бути «одягненими», «голі» зубки (без жорсткої шкірки) висаджувати не треба, так як вони не зійдуть.

Розділяти головки на зубочки не раніше ніж за добу до посадки, так як вони можуть підсохнути і не зійти. Щоб уберегти часник від хвороб, його можна замочити в розчині марганцівки на 2 години.

Час посадки.

kogda i kak pravilno sazhat ozimyjj chesnok osenyu 2019257 Коли і як правильно садити часник озимий восени 2020

Моя бабуся стверджує, що озимий вид з незапам’ятних часів намагалися посадити до свята Покрова Пресвятої Богородиці (14 жовтня). Мій сусід по дачі садить насіння 31 вересня, аби до морозів він встиг добре вкоренитися: і тоді при будь-яких морозах він не пропаде. Прикладом може бути часник, який випадково залишився в землі (падалиця), він при будь-яких низьких зимових температурах не пропадає без укриття і дуже рано проростає навесні. Якщо його посадити занадто рано, і він проросте ще до заморозків, то рослини будуть ослаблені і врожай знизиться. Погодні умови кожної восени бувають різні і точної дати посадки озимого виду не існує.

Орієнтиром для правильного вибору часу посадки цього чудового овочу є ранкова температура грунту кілька днів поспіль не вище +14 — +15 градусів. При цьому обов’язково треба враховувати регіональні особливості.

Підготовка насіння.

Зубки перед садінням сортують за розміром і замочують у розчині кухонної солі (3 ст. ложки солі на 5 л води) протягом 2 хвилин. Потім зубки поміщають на 1 хвилину в розчин мідного купоросу (1 ч. ложка купоросу на 10 л води) , після чого їх промивають водою і висаджують на грядки.

kogda i kak pravilno sazhat ozimyjj chesnok osenyu 2019258 Коли і як правильно садити часник озимий восени 2020

Після чого можна садити зимовий часник восени

При вирощуванні культури велике значення має правильний вибір місця посадки. Воно повинно бути рівним, не в низині, щоб не було застою води і добре освітлювалося сонцем. Дуже важливий для врожаю і сівозміни. Ні в якому разі не можна саджати зубки на місце, де росли цибуля, картопля, морква і сам часник, щоб уникнути його захворювань.

kogda i kak pravilno sazhat ozimyjj chesnok osenyu 2019259 Коли і як правильно садити часник озимий восени 2020

Кращими попередниками для посадки озимого часнику є бобові, капуста, кабачки, патисони, гарбуз. Можлива його висадка і на місці баштанних культур, огірків, томатів, сидератів, перцю, зернових культур.

Як підготувати грядку під озимий часник (які добрива внести)

Після вибору місця посадки озимого часнику необхідно прибрати бур’яни, внести перегній (але ні в якому разі, не гній) і золу з розрахунку відповідно 0,5 відра і 1 л банку на 1 квадратний метр. Потім грядку перекопати і заскородити граблями. Таку підготовчу роботу необхідно виконати не пізніше двох тижнів до висадки овоча, а краще за 20-30 днів. Орієнтувати грядки з Півночі на Південь.

kogda i kak pravilno sazhat ozimyjj chesnok osenyu 2019260 Коли і як правильно садити часник озимий восени 2020

Якщо грунт дуже важка глинистий, щільна і на ній довго застоюється вода, то за місяць до посадки часнику необхідно внести на кожен квадратний метр грунту під глибоку перекопування на повний штик лопати по відру торфу і річкового піску.

Якщо ж грунт, навпаки, надмірно пухкий піщана, то потрібно її ущільнити додаванням глини і перегною. Глину перед внесенням потрібно дуже добре посушити, потім роздрібнити буквально на найдрібніші частини до стану порошку і тільки після цього в поєднанні з піском можна вносити в грунт. Зазвичай на квадратний метр під перекопування потрібно і того і іншого (тобто піску і глини) по відру.

kogda i kak pravilno sazhat ozimyjj chesnok osenyu 2019261 Коли і як правильно садити часник озимий восени 2020

Власникам торф’яних грунтів, які часто є кислими, крім внесення 250 гр. вапна на 1 кв. м. радять додати ще відра піску, обов’язково річкового і глини, приготованої за вищеописаним способом. Все це вноситься під обов’язкову перекопування грунту.

До речі, ви знали, що в 1858 р. французький хімік підтвердив антибактеріальні властивості рослини. Він розклав часточки часнику на блюдо з бактеріями і помітив, що навколо кожної часточки не стало бактерій. Цей овоч використовували під час воєн для дезінфекції ран солдатам ще при Олександрі Македонському. Часник рятував людей від укусів змій і скажених звірів, нейтралізуючи отруту. Сучасна офіційна медицина підтверджує антибактеріальні, антивірусні, антиатеросклерозные властивості рослини, його здатність розріджувати кров, знижувати артеріальний кров’яний тиск, зміцнювати імунну систему, запобігати ракові захворювання та ін

На яку глибину і як садити часник озимий восени

Перед посадкою озимого часнику необхідно видалити виросли на грядці бур’яни, розпушити землю вилами і рясно полити водою. Щоб застрахувати культуру від хвороб, можна обробити грядку розчином перманганату калію малинового кольору. Сапою зробити борозенки для рядів на відстані 20-25 см, щоб зручно було прополювати міжряддя.

kogda i kak pravilno sazhat ozimyjj chesnok osenyu 2019262 Коли і як правильно садити часник озимий восени 2020

Ця культура не любить глибокої посадки і вдавлення зубков в землю. Тому краще змайструвати кілочок з дерева з фіксованою довжиною заглиблення 6-8 див. (для регіонів з суворими зимами 10-15 див). Невеликі зубки садити на глибину 4-5 см, великі – на глибину 7-9 див. По намічених рядах кілочком зробити лунки. Між лунками залишати 7-10 див., але можна і більше.

kogda i kak pravilno sazhat ozimyjj chesnok osenyu 2019263 Коли і як правильно садити часник озимий восени 2020

У кожну лунку акуратно помістити зубок часнику денцем вниз, строго вертикально і кожен зубочек його гострою стороною орієнтувати на південь, щоб майбутні листочки не перепліталися. Правильність обраної глибини садіння зубків підтверджується, якщо над верхівкою посадженого зубки до рівня землі можна помістити ще таких же 2 зубки. У кожну лунку додати деревної золи і засипати землею.

kogda i kak pravilno sazhat ozimyjj chesnok osenyu 2019264 Коли і як правильно садити часник озимий восени 2020

Грядку необхідно обов’язково замульчувати компостом, лушпинням з насіння, перегній соломою. Як тільки синоптики будуть прогнозувати морози, грядку треба вкрити голками або ялиновим гіллям хвойних дерев, сухими стеблами рослин без насіння та ін. Товщина укриття повинна бути не менше 4 див.

Якщо зима буде малосніжна необхідно на грядку накидати додатково снігу. Навесні, як тільки закінчаться заморозки, велике укриття з грядки треба прибрати, а дрібну залишити мульчу.

При появі сходів міжряддя необхідно розпушувати на глибину 3 см, щоб забезпечити надходження кисню до кореневої системи. Якщо тривалий час відсутні дощі, грядку треба поливати. Як тільки утворюються стрілки їх обов’язково слід видалити. Перед збиранням часнику полив не виробляти.

Коли перестають утворюватися нові листя, а старі пожовкли і полягли – часник готовий до прибирання. Запізнюватися із збиранням врожаю не можна, так як він знову піде в зростання, головки розпадуться на зубки, і він стане не придатний для тривалого зберігання. У південних регіонах його прибирають до свята святих апостолів Петра і Павла (12 липня). Ще одна прикмета – коли на решті несорванной стрілкою «квітка» лопнув – можна копати часник. Копати найкраще вилами або висмикувати. Дати йому трохи обсохнути, потім обтрусити землю.

Як зберігати часник озимий для посадки восени?

Сушити часник необхідно на повітрі в тіні зі стеблами протягом 10 днів. Краще розкласти його на дошки або на ящики. В залежності від погодних умов він може сушитися і довше. Після того, як стебло стане абсолютно сухим треба обрізати секатором коріння та стебло, залишаючи «шийку» довжиною 2 див. Відібраний для посадки восени матеріал найкраще зберігати в марлевому мішечку в сухому і темному місці (можна в коморі або підвалі).

kogda i kak pravilno sazhat ozimyjj chesnok osenyu 2019265 Коли і як правильно садити часник озимий восени 2020

При домашньому зберіганні часнику можливо більшу всихання головок, що цілком природно. Тому в місці зберігання має бути не занадто сухо, але і не занадто сиро: оптимальна вологість приміщення в межах 50-80%.

Посадка часнику восени за місячним календарем 2020

Супутник Землі Місяць має значну масу і діє на нашу планету і все живе на ній силою свого тяжіння. Особливо це помітно на рідинах – вода в океанах, морях і водоймах. Вода – основа всього живого, у тому числі й рослин.

kogda i kak pravilno sazhat ozimyjj chesnok osenyu 2019266 Коли і як правильно садити часник озимий восени 2020

В зростаючої фази Місяця вода піднімається до стеблу рослини, викликаючи інтенсивне зростання його надземної частини. На убуваючому Місяці вода і поживні речовини концентруються в підземній частині рослин і сприяють інтенсивному росту їх кореневої системи і краще приживанню рослин.

Отже, часник треба садити на убуваючу Місяць. Вплив на зростання рослин мають і 12 Знаків Зодіаку, в яких перебуває Місяць. Найбільш продуктивний Знак (самий родючий) – Рак. Заборонена посадка у дні повнолуння і новолуння. У 2020 році ці дні відповідно припадають на такі числа місяця посадки зубков:

 • вересень — 14 і 28;
 • жовтень – 14,28 дні збіглися з вереснем;
 • листопад – 12,26 числа.

Сприятливими днями за місячним календарем в 2020 році для посадки озимого виду під зиму (відповідно для кожного регіону) є:

 • у вересні 18,19,22, 23, 24;
 • у жовтні 15,16,20,21,26,27;
 • у листопаді 16,17,22,23,24,25.

Коли садити часник озимий у Сибіру?

Традиційно садити часник озимий у Сибіру починають з 20 вересня по 14 жовтня. Але ці числа можуть зміщуватися у зв’язку з орієнтацією на погоду і місячний календар. При посадці культури під зиму в цьому регіоні необхідно використовувати тільки адаптовані для Сибіру його сорти.

kogda i kak pravilno sazhat ozimyjj chesnok osenyu 2019267 Коли і як правильно садити часник озимий восени 2020

Терміни посадки часнику в Підмосков’ї в 2020 році під зиму

Оптимальні дні посадки в Підмосков’ї починаються з 18 вересня і тривають до 12 жовтня. При посадці цієї культури восени необхідно стежити за температурою, яка не повинна опуститися нижче 10*С. З урахуванням місячного календаря найкращими термінами посадки озимого часнику в цьому регіоні в 2020 році є: 18, 19, 22, 23 і 24 вересня.

В які дні садити часник на Уралі

Для посадки озимого часнику на Уралі підходить вересень. Процедуру посадки проводять за 30-35 днів до початку заморозків.

kogda i kak pravilno sazhat ozimyjj chesnok osenyu 2019268 Коли і як правильно садити часник озимий восени 2020

Для посадки часнику під зиму необхідно вибирати тільки морозостійкі його сорти.

kogda i kak pravilno sazhat ozimyjj chesnok osenyu 2019269 Коли і як правильно садити часник озимий восени 2020

Спасибі за прочитання. Сподіваюся, що ця стаття допоможе вам у вашій нелегкій праці. І поспішаю нагадати вам, що часник дуже корисний продукт. Люди використовували зубочки з глибокої давнини як лікувальний засіб від багатьох захворювань, в кулінарії і просто в свіжому вигляді. Глиняна цибулина часнику була знайдена в гробниці єгипетського фараона Тутанхамона (похований в 1323 р. до н. е..). Про культуру згадується в «Одіссеї» Гомера, в Біблії, в працях Гіппократа і багатьох вчених – медиків всіх відомих цивілізацій. Крім цілющих властивостей, йому приписували магічні властивості, як оберегу людини від нечистих сил, від удару блискавки, від відьом, вампірів.

У ньому містяться:

 • вітаміни В1, В2, В3, В5, В6, В9, бета-каротин, З;
 • мінерали-калій, кальцій, фосфор, магній, марганець, натрій, цинк, селен, залізо;
 • органічні кислоти, ефірну олію та ін

Харчова цінність 100 г свіжого часнику:

 • білки – 6,4 г
 • жири – 0,5 г
 • вуглеводи – 33,1 р
 • цукру – 1

Енергетична цінність – 149 Ккал.

Наостанок відео, про те як і коли садити часник озимий.

Тому якщо ще не приготували аджику з часником, то поспішіть! До нових зустрічей! Здоров’я вам і щедрого врожаю! З вами була Олена.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради