Трутні — і їх роль у житті бджолиної сім’ї

Трутнів по праву називають самим марним елементом у бджолиній родині. Багато пасічників з метою заощадити мед, який витрачається на харчування трутнів, зрізають їх розплід до того, як вони з’являться на світ, але чи правильний такий підхід. Вчені апиологи, стверджують, що ні, адже бджолина сім’я — саморегулюючий, продуманий природою до дрібниць механізм і втручання людини в його життя не завжди доречно.

Отже, згадаємо теорію. Бджолина сім’я — сукупність бджіл в рамках одного вулика (гнізда), яка складається з:

 • матки
 • робочих бджіл
 • трутнів
 • Деколи, у бджолиній сім’ї можуть з’являтися бджоли-трутовки. Їх досить часто плутають з трутнями. Для сім’ї вони повністю марні, це робочі бджоли з деякими вадами розвитку, які отримали репродуктивні органи.

  Але при цьому здатні відкладати виключно незапліднені яйця. Ось з цим явищем варто боротися, виявляючи трутівок на ранній стадії. Більше їх кількість може свідчити про слабкість матки і навіть неможливості останньої відтворювати потомство, що в свою чергу ставить під загрозу подальший розвиток бджолиної сім’ї.

  Тим часом трутневая бджола споживає ресурси нарівні з іншими мешканцями вулика. З трутнями ж, як правило, боротися немає ніякої необхідності, за рідкісним винятком, коли вони залишаються у вулику в холодній період року. Щоб зрозуміти механізм необхідності боротьби з трутнями, давайте розглянемо їх життєвий цикл.

  Життєвий цикл трутнів. Чи варто з ними боротися?

  Трутень — бджола чоловічої статі. Основна і, практично, єдина функція у бджолиній сім’ї — запліднення матки. Іноді, трутні ще й оберігають розплід від замерзання, але це трапляється нечасто.

  Трутень з’являється на світло зазвичай на початку сезону медозбору (квітень-травень). Клітинки з їх розплодом зазвичай розташовуються по периметру сот. Їх розплід триває практично до закінчення сезону. За один медозбірний період на світ з’являється мінімум триста трутнів. Іноді їх кількість може сягати півтора тисяч. Все це залежить від розміру бджолиної сім’ї та репродуктивного здоров’я матки. І ось тут то і точиться камінь спотикання.

  Деякі бджолярі вважають, що необхідно регулювати чисельність трутнів, при цьому як підібрати оптимальне їх число, як і раніше залишається загадкою. В підтримку теорії необхідності контролювати чисельність трутнів говорить той факт, що за все своє коротке життя кількість трутнів, еквівалентних вагою в 1 кг, може з’їдати до 20 кг меду. При цьому органів для його видобутку вони не мають і існують виключно за рахунок робочих бджіл.

  a9da36dea406d90f15bfe92170fde53a Трутні — і їх роль у житті бджолиної сімї

  Прихильники природного розвитку бджолиної сім’ї, без участі людини, наводять такі аргументи:

 • Чим більше кількість трутнів — тим більш складне конкурентне середовище утворюється навколо матки, відповідно підібратися до неї зможуть тільки самі здорові самці.
 • Зазвичай трутні живуть в межах вулика (гнізда) де з’явилися на світ, однак деякі не проти поласувати медом і в інших місцях. В інших бджолиних сім’ях будь-трутень — бажаний гість, робочі бджоли приймають його за потенційного партнера звий матки і обслуговують по вищому розряду.
 • Бджоли самі здатні регулювати чисельність трутнів, залишаючи до кінця сезону лише найнеобхідніших, і зовсім виганяючи їх з вулика до зими. До того ж трутні оплодотворившие матку гинуть самі.
 • Зрізання розплоду з трутнями викликає необхідність затрачивания додаткової енергії бджолами для відбудови стільників.
 • Щоб зрозуміти їх доводи, повернемося до життєвого циклу трутнів. Перші дні, після виходу з осередку, трутень залишається у вулику і посилено харчується. Приблизно через тиждень він вилітає на ознайомчий політ, а через 2 вже готовий до запліднення матки.

  Між трутнями починається боротьба за доступ до неї. Ось це і є перший етап природного відбору. Велика частина трутнів загине в боротьбі. Решта ж або відразу після запліднення, або до настання холодів. Із закінченням періоду медозбору робочі бджоли усувають трутнів від стільників з медом, а після, вже знесилених самців, виганяють з гнізда.

  До зими трутнів у вулику не залишається. Якщо ж все-таки вони присутні — це сигнал для пасічника про необхідність подбати про нову матці, втім, найчастіше бджоли дбають і про це, вигодовуючи запасну матку на випадок хвороби або смерті основний, так що якщо зимувати у вулику залишилося кілька трутнів, сильно переживати не варто. Відповіддю на питання: скільки живе трутень, буде термін основного періоду медозбору (від 2 до 4 місяців)

  Трутні. Як відрізнити?

  З питанням, трутні: хто це такі, ми вже розібралися тепер дізнаємося, як ідентифікувати трутня серед інших бджіл сім’ї. Основними його відмінностями від робочих бджіл, в середовищі яких він може, і намагається загубитися є:

 • великий розмір, що досягає 15 -17 мм, в довжину;
 • велику вагу — до 250 мг;
 • великі очі;
 • розвинені крила;
 • відсутність жала, воскових залоз, хоботка;
 • висока швидкість польоту;
 • природна незграбність.
 • При всіх цих явних знаках відмінності трутня часто плутають з бджолами-трутовками, які вигодувані маточним молочком і отримали репродуктивну систему, нездатну відтворювати запліднені яйця.

  b46742065650e051f55b52f90bd49342 Трутні — і їх роль у житті бджолиної сімї

  Бджола трутовка може жити цілий медоносний сезон і навіть залишатися у вулику на зиму, адже робочі бджоли не сприймають її як трутня, оскільки вона має всі відповідні органи для забезпечення себе всім необхідним, її роль у сім’ї начебто, як збережена, але при цьому трутовки більш ліниві.

  Крім цього робочі бджоли змушені витрачати багато енергії на незапліднені яйця, що не є доцільним, тому боротьбу з трутовками у великих кількостях з’явилися у вулику, вести безумовно треба. Їх зимівля у вулику у великій кількості свідчить про хвороби і слабкості матки і необхідності підсадки в сім’ю нової королеви.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради