Кокосовий субстрат для рослин – що це, для чого потрібен і як застосовувати

kokosovyjj substrat dlya rastenijj – chto ehto, dlya chego nuzhen i kak primenyat43 Кокосовий субстрат для рослин – що це, для чого потрібен і як застосовувати

Зараз великою популярністю серед городників і садівників користуються брикети з кокосового субстрату. Незважаючи на те, що він зайняв топові позиції серед затребуваних грунтів, багато хто все одно ставлять питання про його використання. Багатьох цікавить: чи потрібно її попередньо знезаражувати, додатково підгодовувати сіянці, використовувати у відкритому грунті.

Що таке кокосовий субстрат?

Кокосову пальму корінні жителі Малайзії використовують не одне тисячоліття. У перекладі з санскриту це дерево називають, як «дерево, яке задовольняє всі життєві потреби». Насправді, кокосова пальма досі залишається їжею, напоєм, будівельним матеріалом. До кінця XX століття єдиною частиною, яку не використовували, залишалася шкірка кокосових горіхів, її внутрішній шар – волокнистий мезокарп.

Вже в даний час в процесі переробки з шкірки навчилися виробляти цінний продукт – кокосове волокно, якого знайшли гідне застосування в автомобільній та меблевій промисловості. Зараз його застосовують для обробки салонів машин, сидінь, при виробництві шин, а також в ортопедичних матрацах. При переробці кокосового волокна залишаються відходи, з яких готують той самий кокосовий субстрат. Західні країни давно навчилися використовувати його в оранжереях, теплицях, на плантаціях, як замінник грунту або добавки до неї.

kokosovyjj substrat dlya rastenijj – chto ehto, dlya chego nuzhen i kak primenyat44 Кокосовий субстрат для рослин – що це, для чого потрібен і як застосовувати

У Росії цей продукт з’явився порівняно недавно, всього 6-7 років тому. Багато городників досі скептично ставляться до його застосування, як і більшість новинок. Головною причиною такого «неприйняття» є, звичайно, недолік інформації про цей продукт.

Кокосовий субстрат – це подрібнені залишки шкірки кокосового горіха. Він на 30% складається кокосових стружок, на 70% – з кокосового волокна. Інакше кажучи, це сучасний, екологічно чистий, зручний наповнювач або замінити грунту.

Переваги і недоліки

Субстрат має чимало переваг порівняно з іншими ґрунтами.

 • Володіє високою вологоємністю, може утримувати вологу в 7-10 разів більше свого обсягу. Завдяки цьому рослини в поливі потребують набагато рідше, тим самим полегшується догляд за розсадою.
 • Це органічно чистий продукт, не містить шкідливих мікроорганізмів і личинок шкідників, тому не схильний до гниття.
 • Має нейтральну кислотність (pH 5,4 – 6,8).
 • У субстрату велика структура, тому він ніколи не злежується, залишаючи грунт рихлою.
 • У ньому багато повітря, завдяки цьому корінці рослин дуже швидко в ньому розвиваються.
 • Сприяє швидкому проростанню насіння, укоріненню живців. Використовують у чистому вигляді і розведеним з будь-яким грунтом.
 • Зручний для зберігання.
 • Недоліків небагато, але вони все-таки є.

  • Перед застосуванням потребує додаткової підготовки;
  • Іноді можна придбати неякісний субстрат, але в цьому винні недобросовісні виробники;
  • Не всі види рослин можна на ньому виростити, наприклад, пустельні кактуси;
  • Щодо недешевий продукт.

  Як приготувати грунт

  Для приготування субстрату спочатку розраховують потреби в грунті. Враховуйте, що з 1 кг сухого кокосового субстрату виходить 15 л грунту. Зазвичай у продажу продаються брикети, з яких отримують 4 або 7 кг кокосового грунту (це написано на етикетці). Як користуватися брикетом, є вся інформація на упаковці. Але тим, хто ще не купив брикети, я розповім, як приготувати грунт.

  Перш за все знадобиться

  • 10-літрове відро або таз,
  • приблизно 5 л теплої води,
  • і сам брикет з сухим субстратом.

  Для приготування, наприклад, 7 л грунту, покладіть брикет у відро або таз, налийте туди 3 л теплої води, залиште на 20-30 хвилин. По закінченні цього часу субстрат набухає, збільшується в обсязі і поступово розпадається на частини. В результаті вийде пухкий повітряний грунт, готовий для використання.

  kokosovyjj substrat dlya rastenijj – chto ehto, dlya chego nuzhen i kak primenyat45 Кокосовий субстрат для рослин – що це, для чого потрібен і як застосовувати

  Корисне доповнення

  Сам по собі кокосовий субстрат не містить поживні речовини. Кількість поживних речовин, що містяться в ньому, вкрай недостатньо для вирощування розсади до моменту висадки її в грунт. В кращому разі живлення вистачить лише до появи семидолей на розсаді.

  Щоб уникнути дефіциту живлення, під час приготування грунту, додайте у воду 1-2 ковпачка будь-яких добрив. Тільки тоді розсада може рости в субстраті до висадки її у відкритий грунт.

  Для отримання живлення рослин надходять іншим способом. Перед посівом насіння живильний грунт розбавляють кокосовим у співвідношенні 1:3. Звичайно, не варто забувати і про правила вирощування розсади для конкретної рослини.

  Застосування кокосового субстрату

 • Розсада. Її вирощують в чистому кокосовому субстраті, або в рівних пропорціях змішують з компостом, поживним ґрунтом, вермікулітом. Але пам’ятайте, що при посіві насіння томатів, перців, баклажанів і т. д. в чистий субстрат, розсада добре в ньому буде рости тільки до пікіровки. Після її пересаджують в живу землю, де є всі поживні речовини для подальшого зростання.
 • Кімнатні рослини. Земля для вирощування кімнатних рослин дуже швидко злежується. Якщо грунт в горщику щільний, рослина розвивається погано. У такому випадку при посадці рослини живильний грунт розлучається навпіл з кокосовим субстратом.
 • Укорінення живців, так як не піддаються гниттю їх корінці.
 • Пророщування цибулинних культур, наприклад, лілій, гладіолусів, жоржин. Таке попереднє пророщування прискорить термін цвітіння.
 • Контейнерні рослини в саду. При вирощуванні бульбових бегоній, каллов, колиуса, пеларгонії (герані) земля в контейнерах швидко ущільнюється після дощів і поливів. Поклавши субстрат в живильний грунт у співвідношенні 1:3, рослини відчувають себе комфортно.
 • Посів насіння. Проращивая насіння квітів, овочів у відкритому грунті або в теплиці, борозенки з висіяним насінням засипають субстратом. Крізь нього сіянцям легше пробиватися крізь грунт.
 • Посадка декоративних квітів і чагарників. Висаджуючи троянди, хризантеми, гортензії і т. д., в лунку додають разом з добривами кокосовий субстрат. В першу чергу так поступають, якщо на ділянці важкий глинистий або сильно перезволожений грунт.
 • Мульчування. Залишилися після вирощування розсади субстрат використовують в якості мульчі, розсипаючи його під чагарники, або між рослин. З часом він розкладеться, перетвориться в органіку.
 • kokosovyjj substrat dlya rastenijj – chto ehto, dlya chego nuzhen i kak primenyat46 Кокосовий субстрат для рослин – що це, для чого потрібен і як застосовувати

  Потрібно знезаражувати кокосовий грунт?

  Сам по собі субстрат екологічно чистий продукт, в ньому відсутні будь-які патогенні мікроорганізми і личинки. Тобто він абсолютно нешкідливий. Не буде зайвим, якщо перед застосуванням польете його розчином фітоспорину. Це зробить ґрунт більш поживним, наситить його корисними мікроорганізмами, які теж потрібні для нормального росту рослини. А надалі придушить зростання патогенних мікробів і грибкових спор.

  Що робити з рештою грунтом?

  Трапляється так, що приготували грунту більше, ніж було потрібно. Що робити з рештою? Викидати? Цього робити не варто.

  Невикористаний грунт можна застосовувати повторно. Головне, його не треба закривати або зав’язувати в мішку. Вологий, він швидко закисне. Такий точно доведеться викинути. Залиште субстрат в незакритій ємності, волога поступово випарується. А при подальшому застосуванні грунт знову розмочують і знову використовують за призначенням.

  Види та форми випуску

  Кокосовий субстрат випускає в 3 видах:

 • Волокно – довгі ниткоподібні волокна довжиною до 30 див Відрізняються міцністю і здатністю утримувати вологу і перешкоджають її випаровування;
 • Торф – самий влагоемкий продукт. Отримують шляхом дрібного помелу шкаралупи горіха;
 • Чіпси – менш влагоемкие, але добре пропускають повітря. Це великі частинки подрібненої шкаралупи.
 • Приготування самого кокосового субстрату займає майже 1,5 року. Технологія його досить складна, так як спочатку подрібнюють шкаралупу, потім вона проходить ферментацію, тільки після цього висушують і пресують. Субстрат випускають у вигляді

  • Брикети, за формою нагадують цегла, при замочуванні збільшуються в 2-3 рази;
  • Таблетки, запаковані в дрібнопористі сітки, щоб не розсипалися;
  • Мати –кокосовий торф, воду вбирає незначно, призначений для вирощування рослин безпосередньо в упаковці.

  Кокосовий субстрат – ціна

  Вартість кокосового субстрату залежить від його кількості в упаковці, регіону і торгових надбавок. Так, упаковка для приготування 7 літрів готового кокосового грунту варто 140-160 рублів. А одна кокосова таблетка діаметром 4,5 см продається всього за 9 рублів.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради