Цвітна капуста: сорти і порядок вирощування культури – найкраща інструкція!

Цвітна капуста більш вимоглива до умов вирощування, ніж традиційна для нашої країни білокачанна. Так, процес вирощування цвітної капусти пов’язаний з безліччю нюансів, істотно ускладнюють отримання якісного врожаю, проте всі ці складності з лишком окупаються корисною і смачною зеленню, яку можна отримати.

cvetnaya kapusta: sorta i poryadok vyrashhivaniya kultury  luchshaya instrukciya 99 Цвітна капуста: сорти і порядок вирощування культури  найкраща інструкція!

Цвітна капуста

На сьогоднішній день існує безліч сортів цієї культури – від ранньо – до пізньостиглих. Ще з’явилося чимало гібридів, і всі вони помітно перевершують традиційні сорти здебільшого показників.

 • 2 Особливості посадки цвітної капусти
  • 2.1 Спосіб №1. Безрассадный
  • 2.2 Спосіб №2. З допомогою розсади
 • 3 Особливості подальшого догляду
  • 3.1 Відео – Вирощування цвітної капусти
 • Кращі сорти цвітної капусти

  cvetnaya kapusta: sorta i poryadok vyrashhivaniya kultury  luchshaya instrukciya 100 Цвітна капуста: сорти і порядок вирощування культури  найкраща інструкція!

  Насіння цвітної капусти

  Всі сорти культури поділяються на три великі групи:

  • ранні – відрізняються коротким вегетаційним періодом, а також більш щільними головками, оточеними короткими листям;
  • середні – мають листя більшої довжини, головки формуються при температурі понад 20°С;
  • пізні – мають ті ж особливості, що і середньостиглі, от тільки на дозрівання йде більше часу (близько 130 днів).

  Розглянемо найкращих представників кожної з груп.

  Ранньостиглі сорти

  Очевидно, що вони дозрівають першими. Щоб качан повноцінно дозрів, йому потрібно не більше 85-100 днів після перших сходів. Ця група складається не тільки з давно відомих сортів, але і з гібридів (останні не настільки стійкі, але характеризуються більшою урожайністю).

  «Снігова куля»
  cvetnaya kapusta: sorta i poryadok vyrashhivaniya kultury  luchshaya instrukciya 101 Цвітна капуста: сорти і порядок вирощування культури  найкраща інструкція!

  Цвітна капуста «Снігова куля»

  Один з кращих представників ранніх сортів, що дає гарні і щільні головки, які мають класичну трохи плоску форму. Розетка невелика, вага одного плоду коливається в межах 650-850 р, хоча при хороших агротехнічних умов може перевищувати позначку в 1,2 кг. Що характерно, «Снігова куля» розрахований на вживання не тільки у свіжому вигляді, але і у складі різних страв. Ще він дуже смачний.

  cvetnaya kapusta: sorta i poryadok vyrashhivaniya kultury  luchshaya instrukciya 102 Цвітна капуста: сорти і порядок вирощування культури  найкраща інструкція!

  Капуста кольорова «Снігова куля», насіння

  Немає ніяких проблем з плодоношенням, що пов’язано переважно з хорошою стійкістю. Кажучи конкретніше, цей сорт можна вирощувати в тепличних умовах, так і у відкритому ґрунті. Вегетаційний період становить 60-65 днів (якщо починати відлік з дня висадки розсади, а в цілому це не більше 110 діб).

  cvetnaya kapusta: sorta i poryadok vyrashhivaniya kultury  luchshaya instrukciya 103 Цвітна капуста: сорти і порядок вирощування культури  найкраща інструкція!

  Качан цвітної капусти

  До інших переваг «Снігової кулі» можна віднести:

  • підвищену стійкість до хвороб цвітної капусти;
  • високу врожайність за короткий часовий проміжок;
  • швидку адаптацію;
  • відмінну переносимість поганої погоди.

  Що стосується недоліків, то їх назвати складно. Є, щоправда, один момент, який бентежить деяких городників – невеликі розміри головок. Крім того, цей сорт рекомендується вирощувати виключно з допомогою розсади.

  cvetnaya kapusta: sorta i poryadok vyrashhivaniya kultury  luchshaya instrukciya 104 Цвітна капуста: сорти і порядок вирощування культури  найкраща інструкція!

  Урожай цвітної капусти

  «Експрес»

  Цьому сорту властиві невеликі головки (не більше 350-500 м) і розетки, хоча для ранньостиглих сортів подібні характеристики цілком нормальні. Колір самих головок білий, нерідко з легким жовтим відтінком.

  cvetnaya kapusta: sorta i poryadok vyrashhivaniya kultury  luchshaya instrukciya 105 Цвітна капуста: сорти і порядок вирощування культури  найкраща інструкція!

  Сорт Експрес

  Висаджувати розсаду капусти «Експрес» в грунт потрібно в перших числах травня, а дозрілі плоди можна збирати вже через 55-60 доби.

  cvetnaya kapusta: sorta i poryadok vyrashhivaniya kultury  luchshaya instrukciya 106 Цвітна капуста: сорти і порядок вирощування культури  найкраща інструкція!

  Висаджування капусти в грунт

  Сорт краще почуває себе під плівкою, однак при сприятливих умовах можна ризикнути і спробувати виростити його у відкритому ґрунті. Врожайність з 1 м2 становить близько 1,5 кг.

  cvetnaya kapusta: sorta i poryadok vyrashhivaniya kultury  luchshaya instrukciya 107 Цвітна капуста: сорти і порядок вирощування культури  найкраща інструкція!

  Капуста цвітна Експрес МС, насіння

  До інших достоїнств «Експресу» можна віднести:

  • стійкість до бактеріозу;
  • кращі смакові якості серед усіх ранньостиглих культур.

  Мінус лише один – низька стійкість до шкідників цвітної капусти, хоча з цим можна впоратися шляхом обробки грядок спеціальними препаратами і подальшого їх (грядок) укриття.

  cvetnaya kapusta: sorta i poryadok vyrashhivaniya kultury  luchshaya instrukciya 108 Цвітна капуста: сорти і порядок вирощування культури  найкраща інструкція!

  Ефективні засоби обробки капусти від шкідників

  «Дачниця»

  Наступний сорт відрізняється більш тривалою фазою плодоношення. Термін між появою сходів і збором урожаю, як правило, не перевищує 100 діб. Головки круглі, злегка приплюснуті, білого кольору, вага – близько 1 кг.

  cvetnaya kapusta: sorta i poryadok vyrashhivaniya kultury  luchshaya instrukciya 109 Цвітна капуста: сорти і порядок вирощування культури  найкраща інструкція!

  Капуста кольорова «Дачниця»

  Плоди можна їсти в сирому вигляді або заморожувати. Вони містять багато цукру, аскорбінової кислоти.

  cvetnaya kapusta: sorta i poryadok vyrashhivaniya kultury  luchshaya instrukciya 110 Цвітна капуста: сорти і порядок вирощування культури  найкраща інструкція!

  «Дачниця», насіння

  Гібрид «Мовір-74»

  Розмір розетки у цієї гібридної цвітної капусти середній – від 45 см до 95 див. Головки, як правило, округлі або сплощено-округлі, їх діаметр може становити від 12 см до 25 см (все залежить від погоди, якості садивного матеріалу і відходу). А маса головок, відповідно, варіюється в межах 400-1400 р.

  cvetnaya kapusta: sorta i poryadok vyrashhivaniya kultury  luchshaya instrukciya 111 Цвітна капуста: сорти і порядок вирощування культури  найкраща інструкція!

  Капуста цвітна Мовір-74

  Головною відмінністю цього гібрида є білий (рідше – світло-жовтий) забарвлення, а також специфічна горбиста поверхня. Якщо головки виходять великими, то врожайність «Мовира-74» може досягати 4 кг/м2. Дозрівання настає рано (максимум через 105 діб після сходів).

  cvetnaya kapusta: sorta i poryadok vyrashhivaniya kultury  luchshaya instrukciya 112 Цвітна капуста: сорти і порядок вирощування культури  найкраща інструкція!

  Капуста кольорова «Мовір 74»

  Що стосується переваг гібрида, то до таких можна віднести:

  • хороший смак;
  • можливість вживання у свіжому і консервованому вигляді;
  • відмінну чуйність на полив;
  • стійкість до високої/низької температури;
  • можливість отримання 2-х урожаїв протягом сезону.

  Зате стійкість до шкідників і хвороб невисока (наприклад, гібрид нерідко уражається бактеріозом), тому потрібна додаткова захист.

  cvetnaya kapusta: sorta i poryadok vyrashhivaniya kultury  luchshaya instrukciya 113 Цвітна капуста: сорти і порядок вирощування культури  найкраща інструкція!

  Бактеріоз цвітної капусти

  Середньостиглі сорти

  Таким сортам для повного дозрівання потрібно від 120 до 130 днів. Це більше, ніж у ранніх культур, зате і плоди можуть зберігатися протягом тривалого часу.

  «Біла Красуня»

  Головка у представників сорти округла, з білим забарвленням і вкрай щільною структурою. Як правило, одна головка важить 1,2 кг Листя довге, світло-зелені. Цей сорт заслуговує особливої уваги не тільки завдяки відмінному смаку, але і унаслідок високого вмісту корисних мінералів.

  cvetnaya kapusta: sorta i poryadok vyrashhivaniya kultury  luchshaya instrukciya 114 Цвітна капуста: сорти і порядок вирощування культури  найкраща інструкція!

  «Біла Красуня»

  Більш того, дозрівають плоди швидко – максимум через 125 діб після посіву насіння. Якщо плануєте вирощувати цей сорт у відкритому ґрунті, то краще користуйтеся розсадним способом, хоча головки, вирощені під плівкою з насіння, також виходять хорошими.

  cvetnaya kapusta: sorta i poryadok vyrashhivaniya kultury  luchshaya instrukciya 115 Цвітна капуста: сорти і порядок вирощування культури  найкраща інструкція!

  Вирощування цвітної капусти

  До основних переваг описуваного сорти можна віднести:

  • можливість вживання плодів у свіжому вигляді, а також для консервації і заморожування;
  • відмінний смак;
  • тривале зберігання врожаю;
  • високу врожайність у поєднанні з середніми термінами дозрівання.

  До недоліків можна віднести лише низьку стійкість до шкідників та хвороб, що, в принципі, притаманне практично всім середньостиглих сортів.

  «Флора Бланка»
  cvetnaya kapusta: sorta i poryadok vyrashhivaniya kultury  luchshaya instrukciya 116 Цвітна капуста: сорти і порядок вирощування культури  найкраща інструкція!

  Флора Бланка

  Головка біла (вагою до 1,2 кг), розетка злегка піднята. Смак відмінний. Відмінною зовнішньою межею, за якою цей сорт можна відразу дізнатися на грядці, є сильно загорнувшись листям головка.

  Сорт вважається середньостиглим, однак теоретично плоди можуть дозрівати вже на 110-й день після сходів. Тим не менш, зі збором плодів бажано не поспішати – краще ще небагато почекати, чим є недозревшую зелень. Ще у сорту висока врожайність (від 26 т/га), а дозрівання відбувається практично одночасно, завдяки чому можна швидко зібрати плоди.

  cvetnaya kapusta: sorta i poryadok vyrashhivaniya kultury  luchshaya instrukciya 117 Цвітна капуста: сорти і порядок вирощування культури  найкраща інструкція!

  Цвітна капуста. Збір врожаю

  До переваг «Флори Бланки» можна віднести:

  • стійкість до бактеріозу і осінніх заморозків;
  • можливість вживання плодів у свіжому вигляді, їх консервації і заморожування;
  • тривале зберігання плодів.

  Недоліки у культури не виявлено.

  Пізньостиглі сорти

  Їх дозрівання триває понад 130-ти днів, з-за чого вони вирощуються виключно в південних регіонах. І не дивно, адже інакше розсада або дозрівають головки можуть обморозитися. Серед кращих представників категорії – гібридні форми F1.

  «Амеріго F1»
  cvetnaya kapusta: sorta i poryadok vyrashhivaniya kultury  luchshaya instrukciya 118 Цвітна капуста: сорти і порядок вирощування культури  найкраща інструкція!

  «Амеріго F1»

  Дає білосніжні головки, відрізняються відмінним товарним якістю. Розетка листя густа, вкриває головку в спекотні дні. Середня вага однієї головки коливається у межах 2-2,5 кг. Плоди використовуються для вживання в свіжому вигляді, а також для заморожування та переробки. До інших особливостей гібриду ставиться вкрай висока врожайність, інтенсивний розвиток і стійкість до морозів (завдяки останньому «Амеріго F1» рекомендований для осіннього вирощування).

  cvetnaya kapusta: sorta i poryadok vyrashhivaniya kultury  luchshaya instrukciya 119 Цвітна капуста: сорти і порядок вирощування культури  найкраща інструкція!

  Амеріго F1, цвітна капуста

  Дозріває капуста пізно – десь через 75-80 діб після висадки розсади.

  Переваги гібриду наступні:

  • широка сфера застосування;
  • стійкість до низьких/високих температур.

  Однак для нормального розвитку цієї кольорової капусти потрібні мінеральні добрива, а значить, рослини все одно доведеться підживлювати, навіть якщо грунт родючий.

  «Кортес F1»
   Цвітна капуста: сорти і порядок вирощування культури  найкраща інструкція!

  Кортес F1

  Відрізняється щільними білими головками вагою 2-3 кг, що можна вважати свого роду рекордом серед описаних у статті сортів. Плоди використовуються так само, як у попереднього гібрида. Дозрівання традиційно настає пізно – як мінімум через 75 діб після висадки розсади. Це означає, що дозрівають головки можуть «дожити» до осінніх заморозків, однак останні їм не зашкодять.

  До достоїнств гібрида відносять:

  • високу врожайність;
  • здатність «самоприховуватися» (як і в «Амеріго F1»).

  Але якщо вирощувати гібрид неплодородном грунті, то про високої врожайності можна забути. Тому для того щоб отримати 3-кілограмові головки, потрібно багато часу приділити підгодівлі рослин.

  Особливості посадки цвітної капусти

  Культура потребує грунті з нормальною кислотністю. Склад може бути різним, але бажано, щоб грунт був вологим і багатим на добрива, тому на початку весни ще в осінній час потрібно внести золу, доломітове борошно або вапно. Крім того, восени при перекопуванні вноситься мінеральне добриво.

  cvetnaya kapusta: sorta i poryadok vyrashhivaniya kultury  luchshaya instrukciya 121 Цвітна капуста: сорти і порядок вирощування культури  найкраща інструкція!

  Мінеральні добрива

  Цвітну капусту краще висаджувати після наступних культур:

  • боби;
  • цибуля;
  • томати;
  • огірки;
  • буряк.

  cvetnaya kapusta: sorta i poryadok vyrashhivaniya kultury  luchshaya instrukciya 122 Цвітна капуста: сорти і порядок вирощування культури  найкраща інструкція!

  Сівозміна

  Висадку можна проводити як розсадою, так і насінням. Перший спосіб краще для регіонів середньої смуги, в той час як другий використовують жителі півдня.

  Спосіб №1. Безрассадный

  Тут все гранично просто: у перших числах травня удобрені та перекопані грядки зволожуються, після чого в них висівають насіння на глибину приблизно 2 див. Перші головки в такому випадку повинні з’явитися вже в липні.

  cvetnaya kapusta: sorta i poryadok vyrashhivaniya kultury  luchshaya instrukciya 123 Цвітна капуста: сорти і порядок вирощування культури  найкраща інструкція!

  Цвітна капуста у відкритому грунті

  Спосіб №2. З допомогою розсади

  Процес мало чим відрізняється від аналогічних дій при вирощуванні капусти, але про деякі важливі нюанси все ж варто розповісти. Так, коренева система у цвітної капусти не настільки розвинена, тому для посіву можна підготувати один загальний ящик (днів за 6 до пересадки грунт потрібно буде нарізати на квадрати, щоб у рослин сформувалися розгалужені корені).

  cvetnaya kapusta: sorta i poryadok vyrashhivaniya kultury  luchshaya instrukciya 124 Цвітна капуста: сорти і порядок вирощування культури  найкраща інструкція!

  Для розсади кольорової капусти краще всього використовувати спеціальну тару

  cvetnaya kapusta: sorta i poryadok vyrashhivaniya kultury  luchshaya instrukciya 125 Цвітна капуста: сорти і порядок вирощування культури  найкраща інструкція!

  Посів насіння цвітної капусти

  Потім потрібно належним чином підготувати посівний матеріал: насіння слід протримати в 1-процентному розчині марганцівки і окропі, а вже потім можна приступати безпосередньо до посіву.

  Що стосується конкретних строків посіву, то вони виглядають наступним чином:

  • для середньостиглих сортів це період з 10-го квітня по 12-е травня;
  • для ранніх культур і гібридів – з перших до останніх чисел березня;
  • для пізньостиглих – з 15-го березня по 10-е червня.

  cvetnaya kapusta: sorta i poryadok vyrashhivaniya kultury  luchshaya instrukciya 126 Цвітна капуста: сорти і порядок вирощування культури  найкраща інструкція!

  Перші сходи посіяної культури

  Через 2 тижні після посіву розсаду слід загартувати, а пересаджування у відкритий грунт слід проводити, коли погода буде стабільно теплою, при цьому вік паростків перед висадкою для різних груп свій:

  • 35 діб для пізніх;
  • 40 діб для середніх;
  • 60 діб для ранніх сортів.

  cvetnaya kapusta: sorta i poryadok vyrashhivaniya kultury  luchshaya instrukciya 127 Цвітна капуста: сорти і порядок вирощування культури  найкраща інструкція!

  Висадка розсади в грунт

  При пересадці рекомендується використовувати наступну схему: ширина міжрядь має становити 50 см, а відстань між лунками – 25 див Відразу після пересадки рослини прикриваються плівкою, крім того, для більшої приживлюваності їх можна на кілька днів затінити.

  Особливості подальшого догляду

  Після пересадки капусту слід регулярно поливати. Через 2 тижні слід провести підгортання, а ще через 7 днів у перший раз внести підгодівлю. Інші особливості догляду наведені в таблиці нижче.

  Таблиця. Як доглядати за культурою

  Умова Короткий опис
  cvetnaya kapusta: sorta i poryadok vyrashhivaniya kultury  luchshaya instrukciya 128 Цвітна капуста: сорти і порядок вирощування культури  найкраща інструкція!

  Полив

  Поливати потрібно рясно, але переборщувати не варто. Спочатку розсаду потрібно поливати двічі на тиждень (6-8 л/м2). Через кілька тижнів витрата можна збільшити до 9-10 л.
  cvetnaya kapusta: sorta i poryadok vyrashhivaniya kultury  luchshaya instrukciya 129 Цвітна капуста: сорти і порядок вирощування культури  найкраща інструкція!

  Боротьба з шкідниками

  Існує багато шкідників, які можуть вразити цвітну капусту, так і боротися з ними дуже складно. Тому в профілактичних цілях рекомендується обсипати рослини тютюном або золою або, як варіант, обприскувати настоєм лопуха або стебел помідорів.
  cvetnaya kapusta: sorta i poryadok vyrashhivaniya kultury  luchshaya instrukciya 130 Цвітна капуста: сорти і порядок вирощування культури  найкраща інструкція!

  Добрива

  З підгодівлею перед посадкою ми розібралися, тому відзначимо, що в подальшому потрібно періодично поливати рослини розчином з курячого посліду або коров’яку. Деяким сортам необхідні мінеральні добрива.
  cvetnaya kapusta: sorta i poryadok vyrashhivaniya kultury  luchshaya instrukciya 131 Цвітна капуста: сорти і порядок вирощування культури  найкраща інструкція!

  Температура

  Оптимальною температурою для розвитку культури є 16-25°С. Перевищення цього показника призведе до погіршення врожайності.

  У підсумку зазначимо, що якщо ви слідували всім наведеним рекомендацій, але кольорова капуста все одно не дала бажаного результату, то залишається лише знизити густоту посадки.

  Відео – Вирощування цвітної капусти

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради