Грядки для полуниці: вертикальні, підвісні, як зробити своїми руками

Зміст

Вертикальні грядки для полуниці користуються попитом серед дачників, які володіють невеликими ділянками. Вигідні ще споруди тим садівникам, які займаються вирощуванням ягід на продаж. Попит на гряди пояснюється тим, що вони займають мало місця, але дозволяють висаджувати велика кількість саджанців. З невеликої ділянки господар отримує хороший урожай.

Особливості підвісних і вертикальних полуничних грядок

Особливістю гряд є незвичайне розташування. Вони займають більше місця в просторі, ніж на землі. Вертикальні конструкції зроблені за принципом стелажа. Чим більше ярусів, тим вони місткішими. Якщо вертикальним грядок потрібен упор на землі, то підвісні конструкції взагалі цього не вимагають. Їх фіксують мотузками на високій опорі, кріплять на паркан, фасад будівлі, стовбури дерев.

271a6ed06a2aaf2c6cfbe69d9ba68ce8 Грядки для полуниці: вертикальні, підвісні, як зробити своїми рукамиПолуницю найчастіше вирощують у вертикальних грядах

Вертикальні і підвісні конструкції користуються великою популярністю при вирощуванні полуниці. Існують спеціально виведені сорти для такої технології. При цілорічному вирощуванні полуниці в комерційних цілях грядки розташовують у теплиці. Якщо вирощувати сезонно ягоди для себе, конструкції встановлюють на городі, в саду, на подвір’ї біля будинку або огорожі. Якщо ділянка рельєфний, їх розташовують уздовж укосу.

Важливо! Вертикальної грядкою вважається конструкція у формі стелажа з довгими ящиками для посадки, а також вкопані в землю труби з прорізаними посадочними віконцями і завантажені грунтом.

Розраховують розміри вертикальної грядки для полуниці з урахуванням зручності її обслуговування. Висота зазвичай до 7 ярусів, що дозволяє легко дотягнутися до верхнього рослини. Довжина гряд на свій розсуд. Обмежень ніяких немає. Роблять рівно стільки, скільки дозволяє ділянку.

Матеріалом для гряд використовують все, що є під руками. Підійдуть пластикові труби великого діаметру, ящики, бочки, палети, автомобільні шини. З брезенту шиють мішки, на великі полотнища нашивають кишені. Дачники споруджують конструкції з квіткових горщиків, обрізаних пластикових пляшок. Підійде все, з чого вийде ємність для посадки полуниці.

Плюси і мінуси вертикальних і підвісних грядок для полуниці

Технологія вирощування полуниці на незвичайних грядках має свої плюси і деякі недоліки. Ці нюанси необхідно врахувати, якщо з’явилося бажання встановити на ділянці вертикальну конструкцію.

143c2a9c074ca40a8cecd3b1e0685cce Грядки для полуниці: вертикальні, підвісні, як зробити своїми рукамиПолуницю на висоті зручно збирати, ягоди завжди чисті, не забруднені землею після дощу

Плюси:

 • на маленькій ділянці є можливість висадити велику плантацію полуниці;
 • ягоди не контактують із землею, що виключає утворення гнилі від вогкості, прилипання грунту під час дощу або поливу;
 • полуниця рідше піддається ураження шкідниками;
 • грядки практично не заростають бур’янистою травою, немає необхідності займатися прополкою;
 • збирання врожаю простіше здійснювати стоячи, нагинатися до землі не доведеться;
 • грядка з квітучою полуницею та зреющими ягодами володіє хорошою декоративністю, здатна у дворі виконати роль квітника.

Мінуси:

 • у спекотну погоду грунт швидко пересихає, потрібні часті поливи;
 • взимку грунт перемерзає, тому потрібно гряду утеплювати, щоб не загинули коріння полуниці;
 • невелика кількість землі швидко виснажується, що вимагає почастішання підживлення.

Незважаючи на наявні недоліки, полуниця на вертикальних грядках на дачі приносить хороший урожай. Технологію облюбували садівники, які прагнуть отримати максимальну вигоду з кожного квадратного метра.

Особливості вирощування полуниці на вертикальних грядках

На вертикальних пристосуваннях росте полуниця точно так, як і на звичайній грядці. Догляд потрібен той самий. Єдиною відмінністю є часта підживлення та поливання. Від цього нікуди не дітися. Землі на грядці мало. Вона швидко виснажується, у спеку пересихає. Городники придумують різні пристосування для спрощення обслуговування гряд. Наприклад, полив облаштовують крапельний або всередині грунту прокладають тонку перфоровану трубку, по якій подають воду до коренів рослин.

b95c962d01d3600d279f14c94dabbf05 Грядки для полуниці: вертикальні, підвісні, як зробити своїми рукамиНа вертикальних конструкціях полуниця росте точно так, як і в звичайному ґрунті

Підживлення роблять рідкими, найчастіше одночасно з поливом. Розведену у воді органіку або мінеральні комплекси вносять раз на тиждень. Насадження обробляють препаратами від хвороб і шкідників.

Як зимує полуниця у вертикальних грядках

Для успішної зимівлі грядку обов’язково утеплюють. Якщо стаціонарна конструкція, її обмотують агроволокном або іншим матеріалом. Переносні невеликі грядки заносять в сарай або інше підготовлене приміщення.

Види підвісних і вертикальних грядок для полуниці

В загальних рисах конструкція всіх гряд однакова. Умовно їх можна розділити на два види. Підвісні грядки – за назвою ясно, що їх підвішують. У цю категорію входять обрізані пластикові пляшки, квіткові горщики, мішки, полотна з нашитими кишенями, інші ємності. Підвішують їх на паркан, стіну будівлі або будь-яку іншу опору.

Важливо! Підвісний можна назвати грядку з труб або інших лотків, якщо вони підвішені до будь-якої опори.

fda46d8387c8c1f500bc3c353f08f767 Грядки для полуниці: вертикальні, підвісні, як зробити своїми рукамиДля ампельної суниці добре підходять грядки у вигляді стовпів

Вертикальні конструкції зазвичай встановлюють на землі. Вони мають жорстку опору. Для ампельних сортів суниці застосовують вертикально вкопані стовпи з товстих пластикових труб з вирізаними посадковими гніздами. Звичайну полуницю висаджують в багатоярусні конструкції з палетів, автомобільних покришок. З дощок збивають стелажі, піраміди.

Як правильно зробити вертикальну грядку для полуниці

Принцип складання конструкції залежить від використовуваних матеріалів, обраної опори, способу кріплення. Спочатку потрібно підготувати своєрідний проект. Він допоможе підрахувати необхідну кількість матеріалів, підібрати відповідні інструменти.

Вертикальні грядки для полуниці з піддонів

З матеріалів готують дерев’яний палет, дрібнопористий садову сітку або неткане полотно, антисептик, солому, грунт. Інструмент простий: молоток, степлер, ножиці.

Найперше готують піддон. Дерев’яну конструкцію просочують антисептиком для захисту від гниття. Один бік і торцеві боки зашивають садової сіткою. Кріплять її степлером. Замість сітки підійде товсте агроволокно або геотекстиль. Обшитий палет перевертають, укладають обшивкою на землю. Приступають до завантаження. Спочатку тонким шаром укладають солому, зверху засипають грунт.

У горизонтальному положенні палет засаджують полуницею. Саджанці висаджують в осередку між дошками на відстані 25 див. Піддон продовжує лежати на землі, поки полуниця вкорениться.

e073fc81d6ad3966077cbdc6b4e113c7 Грядки для полуниці: вертикальні, підвісні, як зробити своїми рукамиПіддон встановлюють вертикально, коли рослини укорінятимуться, заплетуть корінням грунт

Коли полуниця вкорениться, розросталася коренева система скріпить грунт. Палет встановлюють вертикально, притуляють до стіни будівлі або огорожі. Бажано верхні кути піддону зафіксувати до опори, щоб грядка не завалилася.

Як зробити підвісні грядки для полуниці з пластикових пляшок

Існує два способи організувати грядки. У першому випадку з пляшок роблять вертикальні горщики. Спочатку їх розрізають ножицями навпіл. Кришечки викидають. Верхню частину пляшки перевертають вниз горловиною, вставляють у другу половину. Вона виконає роль накопичувача для води. Верхню частину пляшки заповнюють камінням і піском для дренажного шару, насипають грунт, висаджують полуницю. Пляшки навішують на паркан, дерев’яний щит або іншу опору.

720649d8469a3748f9f4f38becbde64b Грядки для полуниці: вертикальні, підвісні, як зробити своїми рукамиВертикальне розташування пляшки вважається саме зручне, так як збільшується глибина горщика для полуниці

За іншим способом вертикальні грядки для полуниці з пластикових пляшок облаштовують методом підвішування ємностей в горизонтальному положенні. Спочатку в бічній частині ножицями вирізають віконце. Через горловину і в області днища проколюють наскрізні отвори, простягають шнур. На нього можна нанизати кілька пляшок. Щоб вони не опускалися під вагою грунту, на шнурі зав’язують обмежувальні вузли. Горизонтально підвішені гірлянди з пляшок засипають дренажем, родючим грунтом. Висаджують полуницю.

0a4dbcf3d501389fbc94782bc93a81fc Грядки для полуниці: вертикальні, підвісні, як зробити своїми рукамиПри горизонтальному підвішуванні пляшки виходить дрібна ємність для полуниці, що ускладнює розвиток її коренів

Вертикальна полунична грядка з труб

З матеріалів потрібні 2 м труби ПВХ товщиною 100-150 мм для корпусу, а також 2,1 м тонкою перфорованої трубки для поливу. Ще потрібні дві заглушки, шматок геотекстилю.

Товсту трубу з одного боку закривають заглушкою. Це буде низ грядки. Відступивши 20 см від заглушки, вирізують віконця діаметром 7 см в шаховому порядку. Крок між отворами 20-25 див. Тонку трубу перфорують свердлом товщиною 1 див Одну сторону закривають заглушкою. Трубку обмотують геотекстилем. Вставляють її кінцем з заглушкою всередину товстої труби, розташовують по центру.

4addd54e20fb75dea6ea8da6e7221f3b Грядки для полуниці: вертикальні, підвісні, як зробити своїми рукамиТруби встановлюють вертикально на землю, надійно фіксують

Заготівку з труб вертикально ставлять на землю, фіксують, щоб грядка не впала. Всередину товстої труби насипають трохи каменів і піску для дренажу, після чого заповнюють грунтом. Дійшовши до кожного отвору, грунт трамбують.

Вибирають спосіб посадки полуниці у вертикальну грядку на свій розсуд. Саджанці можна висадити під час заповнення ґрунтом до рівня кожного отвору, або по закінченню всіх робіт, коли ґрунт буде завантажений. Полив здійснюють через виступаючий шматок тонкої перфорованої трубки. Всередину просто наливають води.

Вертикальні грядки з шин під полуницю

Автомобільні шини є відмінним матеріалом для грядки. В залежності від їх розміру, можна зібрати два виду конструкції:

 1. Якщо покришки різного діаметру, найбільшу шину укладають на землю, засипають грунтом. Зверху кладуть колесо меншого діаметру, заповнюють землею. Подібним чином роблять з нарощуванням кожного подальшого ряду піраміди з шин меншого діаметру. В отримані по краю коліс незакриті посадочні смуги з грунтом висаджують полуницю. Важливо! Перед укладанням піраміди у кожної шини відрізають одну бокову полицю впритул до протектору 44b5c9d1a93a310b6cc2ec59c8e24d82 Грядки для полуниці: вертикальні, підвісні, як зробити своїми рукамиПолуницю в піраміді з коліс різного діаметра поливають прямо по осередкам
 2. Трохи інший пристрій вертикальної грядки для полуниці з однакових по діаметру шин. Бокову полицю у них не відрізають. Колеса просто складають стопкою, заповнюють грунтом. На протекторах шин ножем вирізають віконця, висаджують полуницю.
  e0b65758c31f4f03fa8b0c6520e0d554 Грядки для полуниці: вертикальні, підвісні, як зробити своїми рукамиВ піраміду з шин однакового діаметру по центру вставляють перфоровану трубу для поливу

Полуницю поливати в піраміді з однакових шин доступно тільки на верхньому ярусі. Щоб забезпечити всі насадження водою, по центру встановлюють перфоровану трубу, обмотану геотекстилем. Всередину заливають воду. Технологія аналогічна поливу грядки, зібраної з пластикових труб.

Як зробити вертикальну грядку з бочки для полуниці

Наявність старої бочки спростить процес створення грядки. Не важливо, з якого матеріалу вона виготовлена. На стінках бочки в шаховому порядку прорізають віконця. Відстань приблизно 20-25 см між гніздами. По центру ставлять бочки перфоровану трубу для поливу з заглушкою внизу і обмотану геотекстилем. Спочатку завантаження здійснюють дренажем. Для цього насипають тонкий шар гравію. Наступним етапом готують грунтосуміш:

 • пісок – 1 частина;
 • дернова земля – 1 частина;
 • деревна зола – 200 г;
 • перегній – 1 частина.

c2f6eaf348cf37027152d49a3524fb9b Грядки для полуниці: вертикальні, підвісні, як зробити своїми рукамиМ’які бочки з брезенту для міцності по колу стягують ременем

Підготовлений грунт засипають в бочку. У кожне віконце висаджують саджанець полуниці. Трубу для поливу заповнюють водою по мірі пересихання грунту.

Вертикальні грядки для полуниці з ящиків

Наявність будь-яких ящиків спростить процес створення вертикальної конструкції. Звичайно, картонні коробки не підійдуть. Використовують дерев’яні або пластикові ящики. Опорою для них виступає стелаж. Його роблять у вигляді рамки з дощок або бруса. Стійки можна встановити вертикально або під нахилом. У другому варіанті закріплені ящики утворюють ступені. На таких вертикальних грядках для суниці комфортніше. Рослини нижнього рівня не затінюються ящиками верхнього ярусу.

42a438dbd56e7877e58d11e9093bbfa4 Грядки для полуниці: вертикальні, підвісні, як зробити своїми рукамиКоли вертикальна конструкція оформлена ступенями, ящики верхнього рівня не затінюють полуницю нижнього ярусу

Як зробити вертикальні грядки для полуниці з горщиків

Квіткові горщики можна використовувати для створення вертикальної конструкції. Це вже готові ємності під посадку полуниці. Їх потрібно лише завантажити грунтом, висадити саджанці. Горщики підвішують один над одним за принципом кашпо, кріплять хомутами на паркан, фасад будівлі, щити.

ecc1f3e69aeb628fdedf59da9f618156 Грядки для полуниці: вертикальні, підвісні, як зробити своїми рукамиВертикальну піраміду з квіткових горщиків збирають невисоку

При облаштуванні вертикальної гряди іншим способом, горщики ставлять пірамідою один на одного. Однак багато ярусів створювати не бажано. Вертикальна конструкція без опори ненадійна, здатна впасти від вітру.

Рада! Для надійної вертикальної гряди вкопують у землю трубу, а вже до неї кріплять горщики.

Вертикальна грядка для полуниці з мішка

Ємністю для висадки полуниці послужить мішок, але він не звичайний. Зшивають його з брезенту або іншого міцного матеріалу. Зверху пришивають ручку для перенесення і підвішування. Розмір визначають індивідуально, але великий мішок не потрібен. З грунтом він буде важкий. Ручка не витримає велику вагу, обірветься.

6ede6e42170ef2c1ae60f5574cd198c1 Грядки для полуниці: вертикальні, підвісні, як зробити своїми рукамиПошиття мішка здійснюють з брезенту або іншого міцної тканини

Мішок заповнюють грунтом. Ножем прорізають вікна під висадку полуниці. Якщо мішок довгий, для рівномірного поливу по центру ставлять перфоровану трубу. Вертикальну гряду підвішують на стіну або паркан. У кожне віконце висаджують саджанець полуниці.

Варіант грядки з будівельної сітки

Коли під рукою немає відповідного матеріалу для гряди, споруджують її з будівельної сітки. Спочатку вигинають конструкцію у вигляді труби діаметром 90 см. Краю сітки зв’язують дротом, щоб вона не розгорнулася. Вийшло щось на зразок бочки.

332a0b12d6d896cfc4803665da732004 Грядки для полуниці: вертикальні, підвісні, як зробити своїми рукамиСітку по краях обкладають соломою, щоб грунт не висипався

Всередину труби з сітки завантажують велику солому. Її розправляють по стінках, щоб грунт не висипався. Відразу на всю висоту не роблять. Солома просто не буде триматися. Засипання здійснюють ярусами: солома по краях, а в центрі грунт. Засипали один ярус, приступають до іншого. Після засипки в грунті крізь комірку сітки видавлюють посадочне гніздо, висаджують саджанець полуниці.

Де і як влаштувати вертикальні грядки для полуниці

Компактність вертикальної конструкції дозволяє розташовувати на невеликій ділянці двору практично в будь-якому вільному просторі. Однак не кожне місце підійде. Існує ряд правил та вимог, яких слід дотримуватися:

 1. Вертикальні пасма ставлять на світлому і провітрюваному місці, щоб уникнути появи грибкових захворювань. Оптимально вибрати сонячний ділянку. Ягоди будуть солодкі, наберуть цукристість. У тіні полуниця кисла, довго дозріває.
 2. Від низин краще відмовитися. Грядки облаштовують на висоті, але з упевненістю, що там немає протягів і різких поривів вітру. Оптимально, коли ділянка з вітряної сторони злегка прикритий деревами.
 3. Гряду з полуницею мають у своєму розпорядженні далі від яблуні, шипшини, абрикосу та інших поганих сусідів. Вони пригнічують ягідну культуру, не дають їй розвиватися.

b72fb04a884f4c979061ce748e774fb9 Грядки для полуниці: вертикальні, підвісні, як зробити своїми рукамиПри тепличному вирощуванні ягід на вертикальних грядах забезпечують гарне провітрювання щоб уникнути грибкових захворювань

Якщо ділянка з якихось інших причин не підійшов, повільного розвитку полуниці відразу стане помітно. Місце доведеться змінити.

Посадка полуниці у вертикальні грядки

Посадковим місцем для полуниці служать віконця, прорізані на вертикальній гряді. Висаджувати можна готовий саджанець, приживляти вус або сіяти насіння. Останній спосіб найбільш трудомісткий, не завжди дає позитивний результат.

Схема посадки зазвичай шаховим порядком. Між кущами залишають відстань 20-25 див Терміни такі ж, як і при посадці у відкритий грунт. Звичайно це серпень—вересень, кінець березня і травень. Точна дата для кожного регіону різна, що залежить від клімату.

З добрив при посадці вносять органіку: компост, перепрілий гній, торф із золою. Мінеральні комплекси залишають для наступних підгодівлі. Повністю відмовляються від добрив, у складі яких є хлориди.

Важливо! При посадці саджанця точку росту залишають на поверхні грунту.

Вирощування полуниці в вертикальних грядках

Технологія вирощування нічим не відрізняється від звичайних умов. Важливо тільки частіше здійснювати полив і підгодівлю ягідної культури, так як грунт на вертикальній гряді швидко виснажується і пересихає.

Частоту поливу визначають індивідуально, коли підсохне грунт. Підгодівлю вносять регулярно 1 раз на тиждень. Готують рідкі розчини, так як тверді добрива складно, а іноді неможливо використовувати на вертикальних грядах.

Підгодівлю поєднують з поливом. Органіку розводять у воді з розрахунку 1:10. Мінеральні комплекси роблять по інструкції. Якщо спостерігається слабкий ріст зеленої маси, для підгодівлі готують розчин з 15 г сечовини або сульфату амонію і 10 л води.

4c649a1eda808eec16cfe1a27dabfc04 Грядки для полуниці: вертикальні, підвісні, як зробити своїми рукамиДля хорошого врожаю здійснюють підгодівлю мінеральними комплексами

У процесі росту не залишають більше п’яти вусів. Всі зайві відростки зрізують. Восени обрізають всю слабку і пошкоджену листя. На другому році життя після закінчення плодоношення кущ повністю зрізують до точки росту, вносять азотну підгодівлю, стимулюючу зростання нової листя. Якщо з’являються вуса, їх зрізують.

Підготовка полуниці у вертикальних грядках до зимівлі

У південних регіонах можна обійтися без утеплення гряд, а вод для північних і центральних районів процедура необхідна. Знімні вертикальні грядки полуниць на зиму з опор переміщують на землю. Здійснюють укриття лапником, матами соломи. Можна занести їх у сарай, якщо є вільне місце.

435c74803a2bb36dc7dbf74c708bbe9d Грядки для полуниці: вертикальні, підвісні, як зробити своїми рукамиПіраміди з полуницею покривають декількома шарами агроволокна

Бочки, піраміди та інші габаритні конструкції залишають зимувати на вулиці. Їх вкривають мінімум трьома шарами товстого агроволокна. Стаціонарно встановлені труби ретельно обмотують.

Висновок

Вертикальні грядки для полуниці використовують 2-3 сезони. Після цього насадження і землю оновлюють. Вона сильно виснажена. Мінеральні та органічні підгодівлі не здатні повністю відновити родючість ґрунту.

Відгуки про вирощування полуниці на вертикальних грядках

Наталія Сергіївна Шишкіна, 47 років, Новоросійськ У дворі третій рік стоїть вертикальна полунична грядка. Зробили її з пластикових труб. Метою був просто інтерес ознайомлення з технологією. Полуниця добре росте і плодоносить за умови частих підживлень. Якщо прогавила, ягоди дрібнішають, стають мляві і кислі. Валентин Іванович Нікітін, 59 років, Тула На дачі практикував вирощування суниці в піраміді з шин. Плюс в економії місця. Однак від нечастого перебування на дачі земля пересихає. Урожай отримав маленький. Технологія хороша, але грядка вимагає постійного обслуговування.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради