Будиночок для бджіл своїми руками

Медоносні комахи зазвичай розміщують свої гнізда в дуплі дерева або ж під землею. Але в таких умовах отримати велику кількість меду не виходить. Так люди придумали будиночок для бджіл, та ж як його називають «вулик».

Будиночок для бджіл своїми руками може зробити кожен і це не так складно, як може здатися на перший погляд.

З чого почати будувати бджолиний будиночок своїми руками

Хоч бджоли і вважаються не вибагливими, умови проживання краще створити максимально комфортні, адже чим краще живеться, тим більше меду вони будуть створювати. Тому, що б побудувати бджолиний будиночок своїми руками, спочатку зробіть креслення.

Складаючи креслення потрібно враховувати багато тонкощі утримання бджіл. Адже будинок повинен захистити їх від поганої погоди і тим більше холоду. Так само не менш важливим є вільний доступ пасічника до стільників. Адже не хочеться розбирати половину вулика, що б дістати мед.

Читайте також: Як зробити вулик для бджіл? Поради початківцям бджолярам, інструкції та наочні посібники

Корпус

Для корпусу використовуйте деревину, яка була попередньо оброблена і доведена до потрібного рівня вологості. Цей же матеріал використовувати для виготовлення рамок. Скріплюється все цвяхами правильної довжини та діаметру.

Всі живі організми мають здатність розмножуватися і бджоли не виняток. Розмір вулика треба проектувати таким чином, що б ви без проблем змогли розширити його коли у ваших бджіл з’явиться потомство.

02e94e91e3bc503161578e30f43a6975 Будиночок для бджіл своїми рукамиУ кресленні відзначайте дірку для входу бджіл і записуйте розміри всіх елементів. Важливо дотримуватися співвідношення розмірів, адже чим якісніше ви зробите вулик, тим довше він вам прослужить. Звичайно в будь-якому випадку потрібно буде проводити огляд, що б не було пошкоджень і якщо ви їх знайдете, потрібно буде провести невеликий ремонт. Особливо це важливо в холодний період, так як із-за найменшого ушкодження в холодний період, можна втратити велику частину бджіл або навіть всіх.

Найкраще робити 2-3 креслення. Один основний, а інші допоміжні. На допоміжних, повинні бути креслення і розміри окремих деталей, а на основному сам вулик. Не забудьте передбачити відсіки для дорослих бджіл, які будуть доглядати за потомством.

Читайте також: Дадановский вулик своїми руками — креслення та особливості

Види вуликів і особливості їх конструкції

Альпійський: один з найбільш компактних вуликів у ньому є кілька відсіків і немає системи вентиляції.

Дадановский вулик: мабуть самий частий вибір бджолярів, практично у кожного є такий вулик. І не дивно, адже їх корпус будують з дощок хвойних дерев, а вони добре зберігають тепло всередині вулика в холодні періоди.

Вулик з фанери: найбільш дешевий варіант вулика який можна придумати. Побудувати такий простіше простого, а пробути в експлуатації він може більше 5 років.

Касетний: Цей тип унікальний тим, що комахи самі регулюють рівень температури. Досить непоганий вибір для бджолярів, адже не потрібно турбуватися про те, що бджоли можуть замерзнути. Фарбувати такий, вкрай не рекомендується, але покрити розтопленим воском можна.

Пластиковий вулик: Простий в монтажі, легкий і герметичний. Збирати і розбирати їх простіше простого, а транспортувати з місця на місце, дуже зручно.

Північні: стіни корпусу таких вуликів утеплені, це дозволяє бджолам переносити навіть найсильніші морози. Відмінно підійде якщо в ваших краях суворі зими, так як більшість видів бджіл дуже погано переносить низькі температури.

Азіатські: краще всього підійде, якщо бджіл у вас не багато і заводити їх ви не збираєтеся. Їх розміри не дуже великі, відповідно меду буде так само мало. При будівництві, краще всього почати з корпусу.

Кожен бджоляр знає що стіни корпусу бувають різні і окремі їх типи можуть мати кілька шарів, кожен з яких має свої габарити та конструкції. Межі встановлюються на пази, вони повинні бути передбачені в кожному елементі конструкції. Отвір для вильоту, де ж його зробити?

Якщо ви плануєте зробити знімне дно, то його потрібно просвердлити вище середини, а його діаметр повинен становити 2,5-3,5 см. А якщо дно вулика не знімається, то краще розташувати його в нижній частині. Але вже не у формі кола, а прямокутником, висотою приблизно 1.5-2.5 см, а завдовжки 8-12см.

При такому вході потрібно буде зробити невелику конструкцію, на яку бджоли будуть сідати, перш ніж потрапити в будиночок. Але все ж я рекомендую робити знімається дно, так як це значно спрощує догляд за вуликом.

Магазини – одна з різновидів корпусу. Їх використовують в період головного хабар для накопичення меду. Особливо важливо встановлювати їх, якщо у вас слабка бджолина сім’я, яка не може збирати багато меду.

Ще є така конструкція як «Піддашок», по суті той самий магазин, однак у нього немає пазів. Зазвичай їх розміщують під дахом. Використовують його для поліпшень житла бджіл, адже на нього завжди встановлюють утеплення і годівницю. Дах можна зробити з двох матеріалів, дошки і фанера. Закріплюється вона цвяхами у вигляді рамки. Так само на дах краще прибити лист металу. Він захистить вулик від вологи.

Читайте також: Розведення бджіл для початківців: як і з чого почати

Рамки для бджолиного будиночка

Рамки — один з основних елементів вулика. Їм варто приділити окрему увагу. Їх розмір стандартний це 43,5*30см. Її без проблем можна зробити самому з дерев’яних дощечок, у відповідності з вказаними розмірами. Але не забудьте, верхня її частина повинна випирати приблизно на 1 см з кожного боку, що б їх можна було без проблем закріпити в корпусі.

Коли ви зробили рамка, вам залишається протягнути дріт і встановити вощину.

Читайте також: Маточники бджіл: свищева і ройові, як будується

Висновок

Це все, що вам потрібно знати для побудови вулика. Головне не помилитися з вибором типу і кресленням. Якщо ви розумієте, що самі не можете скласти його, краще звернутися до знайомих бджолярів або ж подивитися приклади в інтернеті.

Але якщо ви тільки збираєтеся почати займатися цим, найкращим рішенням буде будиночок для бджіл купити і принаймні наочно подивитися як він влаштований зсередини.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради