Борна кислота в саду і городі – інструкція по застосуванню

Спектр застосування борної кислоти досить великий. Вона використовується в медицині як антисептичний засіб, як складова проявника у фотографії. А досвідчені городники — садівники вже давно застосовують її у своїй практиці, як добриво — джерело бору, так необхідного для нормального росту і розвитку рослин. Цей мікроелемент дуже важливий, його нестача негативно позначається для рослини, погіршуючи його розвиток і плодоношення.

bornaya kislota v sadu i ogorode – instrukciya po primeneniyu Борна кислота в саду і городі – інструкція по застосуванню

Масштаби кисневого голодування дуже помітні в посушливу погоду. Для цього уважно огляньте рослина, особливу увагу приділіть молодим частинах. Якщо на молодий листі прожилки на листі почали жовтіти, скручуватися, дрібніти, опадати – це перші ознаки нестачі цього мікроелемента. Інший ознака нестачі, коли верхівкові бруньки сповільнюються в розвитку, а бічні, навпаки, посилюються в зростанні. Рослина, бідне бором, цвіте слабко, на ньому погано зав’язуються зав’язі, що позначається на врожайності в цілому.

У зерняткових культур стає грубою шкірка, на пагонах відмирають кора, і верхівки, рослина відстає в рості. І якщо не прийняти термінові заходи, рослина просто загине. Ця стаття – інструкція про те, коли і в яких пропорціях застосовувати це корисне добриво для рослин.

Борна кислота – застосування в саду та городі

Область застосування добрива в саду і городі задоволена обширна. Застосовують його у вигляді розчину з порошку і використовують для замочування насіння перед посадкою, а також для кореневого та позакореневого підживлення. В цілому розчин покращує обмін речовин рослини, сприяє утворенню хлорофілу, допомагає коріння дихати. Іншими словами, на рослину виявляється позитивне дію, в результаті чого

  • поліпшується харчування рослин;
  • збільшується кількість зав’язей;
  • підвищується врожайність;
  • стимулюється утворення нових точок зростання стебел і коренів;
  • підвищується імунітет рослин і стійкість до перепадів температур.

bornaya kislota v sadu i ogorode – instrukciya po primeneniyu1 Борна кислота в саду і городі – інструкція по застосуванню

Добриво використовується для підгодівлі буквально всіх овочевих, плодово-ягідних культур та квітів. Проте слід уважно дотримуватися дозування і вчасно проводити підживлення. Тоді результат вас точно порадує. Отже, розберемо для яких конкретно рослин і коли слід проводити подібні підживлення.

Підживлення проводять кореневі, коли добриво поливається під корінь, і позакореневе, коли рослини обприскують з пульверизатора або спеціальних пристосувань. Обприскування добривом необхідно проводити в суху безвітряну погоду, бажано ввечері після заходу сонця або в похмуру погоду.

Як застосовувати борну кислоту для зав’язей у томатів — пропорції

Томати дуже добре відгукуються на підгодівлю борною кислотою. Всього проводять 3 підгодівлі.

  1. Першу підгодівлю проводять перед цвітінням, коли бутони вже сформувалися, але ще не розкрилися. Розводять 1 г порошку на 10 л води.
  2. Наступне обприскування проводять для кращого зав’язування зав’язей та її проводять, коли рослина починає цвісти, але не раніше, ніж через 10 днів після першої обробки в тій же концентрації.
  3. На самому початку фази плодоношення проводиться третя підгодівля. Її краще провести сумішшю, в яку входять деревна зола, борна кислота та йоду. Спочатку у 5 л окропу розводять 1,5-2 л просіяної золи, настоюють добу. Потім зольний настій проціджують через марлю, додають 10 г порошку, перемішують. І під кінець додають пляшечку йоду, розмішують. Для приготування робочого розчину 1 л отриманого розчину розбавляють у відрі води і поливають під кущ. Витрата – 1 л на кожен кущ.

bornaya kislota v sadu i ogorode – instrukciya po primeneniyu2 Борна кислота в саду і городі – інструкція по застосуванню

Порошок борної кислоти для огірків

Огірки підгодовують за тією ж схемою, що і помідори, але при наведенні розчину використовують вже 5 г порошку, тобто для огірків добрива беруть більше.

Такі підживлення покращують якість і смак огірків, стимулюється формування зав’язей і розвиток плодів, зміцнюється коренева система, рослини легше переносять засуху і пониження температури.

Застосування борної кислоти під час цвітіння полуниці

Підгодівля істотно збільшує врожайність і покращує смак полуниці. Ранньою весною після обробки кущів, під кущики поливають розчин добрива з розрахунку 1 г порошку на 10 л води. Додайте ще до розчину 1 г марганцю, щоб вийшов слабо-рожевий розчин. Під кожен кущик виливають не менше 0,5 л розчину.

Перед цвітінням, коли полуниця викине квітконоси, проведіть обприскування такою сумішшю: 2 г порошку + 2 г марганцю + 1 склянку просіяного попелу. Розчин готується наступним чином. Спочатку потрібно зробити витяжку з золи, для цього 1 склянку золи розводять в 1 літрі води, настоюють добу. Через добу настій проціджують. Одержаний настій доводять до об’єму 10 л, перемішують, а потім додають 2 г марганцю. І вже безпосередньо перед обприскуванням додають порошок борної кислоти. Все добре перемішують і проводять обприскування.

Обприскування краще проводити ввечері, після заходу сонця в суху погоду.

bornaya kislota v sadu i ogorode – instrukciya po primeneniyu3 Борна кислота в саду і городі – інструкція по застосуванню

Як використовувати порошок борної кислоти для капусти

Всі види капусти теж дуже добре відгукуються на підгодівлю борною кислотою, але в першу чергу цвітна і брюссельська капуста. Капусту починають підгодовувати на фазі двох справжніх листочків. Обприскують розчином з розрахунку 2 г порошку на 1 л води. Така процедура сприятливо позначається на рості і розвитку качанів.

Друге обприскування проводять, коли у рослин починають зав’язуватися качанчики. Концентрація для позакореневого підживлення така ж – 2 г порошку на 10 л води.

Третю підгодівлю проводять тоді, коли починають наливатися качани. Розводять 5-10 г порошку на відро води. Норма витрати – по 1 л на 10 кв. м.

bornaya kislota v sadu i ogorode – instrukciya po primeneniyu4 Борна кислота в саду і городі – інструкція по застосуванню

Добре відгукуються на подібні підживлення не лише капуста, але й інші овочі.

Моркву. 2 г порошку розводять у 10 л води і проводять позакореневе підживлення в стадії утворення коренеплодів. Обробка надалі добре позначиться на зберіганні овоча взимку, поліпшить його лежкість, підвищить імунітет у рослин до несприятливих погодних умов.

Буряк. Щоб буряк чудово зростала і на неї не напала серцевинна гниль, її теж підгодовують борною кислотою. Передусім така обробка підвищить її імунітет, і теж поліпшить її зберігання. Для цього 2 г порошку розводять у 10 л води, розмішують і добре поливають з лійки.

Картопля. Обробіть перед посадкою бульби. Розведіть 10 г порошку н на відро води. Витрата розчину – 1 л на 25 кг бульб.

Обприскування борною кислотою дерев і кущів

Не менш корисна підгодівля борний порошок для доносять дерев і чагарників.

Яблуні, груші, вишня, слива. 5 – 10 г порошку розводять у 10 л води, розмішують і обприскуються дерева ввечері після заходу сонця в суху безвітряну погоду. Зрошення проводять рівномірно, це збільшить плодоношення. І добре ще зробити кореневу підживлення в період розпускання бутонів. Другу підгодівлю проводять через 7-10 днів після першої, що теж збільшить кількість зав’язей, вони не будуть опадати, таким чином урожай можна збільшити на 25-30% і покращує лежкість плодів.

Смородина, агрус, малина. Ягідні чагарники теж люблять підживлення борною кислотою. Добре пролити кущі світло-рожевим розчином марганцівки, наведіть розчин у 10 л води і додайте туди 1 г порошку, поливайте під кущ по 2-3 літра. Чагарники добре відреагують і на позакореневе підживлення. В 1 л води розведіть 1 1 порошку, і обприскуйте чагарники під час бутонізації.

Друге подібне обприскування проводять у час цвітіння, а третю, коли зав’язалися ягідки. Такі обробки збільшують врожайність і перешкоджають передчасному осипання ягід.

bornaya kislota v sadu i ogorode – instrukciya po primeneniyu5 Борна кислота в саду і городі – інструкція по застосуванню

Троянди. І ця красуня теж потребує бору, він допомагає квітці кращому засвоєнню кальцію і рясному утворення бутонів. Хороший результат дає весняне обприскування, коли на рослині з’явилися перші листочки. Розведіть у 10 л води 10 г порошку, тобто на 2 л води 1 р. Це буде перша підгодівля.

Другу підгодівлю проводять під час бутонізації шляхом зрошення в тій же пропорції, що і в перший раз. Обробку проводять ввечері на заході в суху погоду.

Таблиця про те, скільки грам борної кислоти розводити на 10 л води

Порошок погано розчиняється у холодній воді. Щоб він добре розчинився, спочатку його розводять у невеликій кількості гарячої (50 С) воді. Добре розмішують його у воді, а коли він розчиниться, потім обсяг води додають до необхідної кількості. Розчин знову добре перемішують і тільки після цього проводять кореневу чи позакореневе підживлення.

В цей таблиці написано, скільки слід розводити порошку для проведення тих чи інших робіт.

bornaya kislota v sadu i ogorode – instrukciya po primeneniyu6 Борна кислота в саду і городі – інструкція по застосуванню

Пам’ятайте, що розчин застосовується одноразово, і подальшого зберігання залишки розчину не підлягають. Якщо він залишився, вилийте його будь-яке дерево або кущ.

І ще, в таблиці йдеться, що порошок у певній кількості розводиться у воді. Зазвичай пакетики продаються в упаковці по 10 або 20 грамів. Але якщо у вас немає аптекарських ваг, то як визначити потрібну кількість. Адже передозування теж може нашкодити.

Ознаки надлишку бору в рослинах виражені досить чітко: листя стають глянцевими, як від надлишку азоту, вигинаються куполообразно вгору, а краї загинаються під низ. Розвиваються симптоми також «по-борному», від верхівки вниз і від старих листків до молодих. У такому випадку корисно дати позапланову підживлення калій по листю. В урожайний рік і/або на худої ґрунті через 5-7 днів після калію підгодувати рослини також азотом.

Можна вчинити так. Якщо у вас пакетик по 10 г, то розкрийте його, вміст висипте на лист паперу, і на око поділіть на 10 рівних частин. Одна з частин буде дорівнює 1 граму. Потім кожну наважку перекладіть в маленький паперовий або поліетиленовий пакетик.

Застосування борної кислоти в саду і городі від мурах

Всі знають, як іноді псують урожай садові мурахи. І тут борна кислота миє прийти на допомогу. Для цього необхідно пакетик з порошком до 10 м перемішати з 2 яєчними жовтками. З отриманої маси скачайте маленькі кульки і розкладіть їх уздовж мурашиних доріжок. Є ще інші способи боротьби з мурахами, якщо вам це цікаво, пройдіть по посиланню.

bornaya kislota v sadu i ogorode – instrukciya po primeneniyu7 Борна кислота в саду і городі – інструкція по застосуванню

Ціна і аналоги борної кислоти

Борну кислоту для обробки рослин можна купити в аптеці і садівничих магазинах Ціна за пакетик в 10 г коштує приблизно 25 рублів.

Багато садівники – городники цікавляться, чим можна замінити порошок борної кислоти, щоб провести обробку рослин на ділянці. Мабуть, аналогів порошку для роботи з рослинами немає. Ось що говорить Огнев Валерій Володимирович, кандидат сільськогосподарських наук,
доцент, селекціонер за пасльоновим культурам, директор селекційного центру «Ростовський» Агрофірми Пошук.

Я не прихильник використання поживних елементів окремо. Всі поживні елементи важливі і незамінні. Тому раціональніше використовувати особливі марки комплексних водорозчинних безбаластових добрив, де є мікроелементи в хелатній формі. Їх треба зовсім небагато. Щоб не залежати від реакції ґрунтового розчину, краще робити позакореневі підживлення. А борна кислота цілком нормальний джерело бору.

Дорогі читачі, думаю, що вам буде корисна ця інформація. Буду рада, якщо ви висловіть свою думку привід застосування борної кислоти на своїй ділянці, напишіть про це в коментарях. Заздалегідь вам вдячна.

 

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради