Благовіщення в 2020 році: дата святкування і народні традиції

 Благовіщення в 2020 році: дата святкування і народні традиції

Благовіщення є одним із дванадесятих свят, які входять у весняний коло народного календаря. Для православних християн Благовіщення набагато більш значуще, ніж для католиків. Тому питання про те, якого числа святкувати Благовіщення в 2020 році, є важливим для більшості жителів України.

Дата святкування

День Благовіщення знаходиться в безпосередній залежності від Різдва. Він присвячений явищу Діві Марії архангела Гавриїла, який приніс Їй Благу Вість про майбутнє народження Сина Божого. Тому дата свята відраховується від Різдва Христового.

Благовіщення святкують за 9 місяців до настання Різдва, тому у нього є постійна дата — 7 квітня. У 2020 році День Благовіщення випадає на вівторок. Незважаючи на те, що щорічно кількість людей, які відзначають це свято, росте, він не є офіційним вихідним. Сьогодні Благовіщення сприймається як церковний і народний свято.

blagoveshhenie v 2020 godu: data prazdnovaniya i narodnye tradicii40 Благовіщення в 2020 році: дата святкування і народні традиції

Подія

За легендою, Діва Марія росла і виховувалася при храмі. По досягненні повноліття, Вона повинна була вступити в шлюб і покинути свій притулок. Для того щоб вибрати Марії гідного чоловіка, священик попросив 12 благочестивих чоловіків принести йому свої палиці і залишити їх на ніч. Вранці посох Йосипа розцвів – таким способом Господь вказав на того, хто повинен був стати чоловіком Діви Марії. До того часу Йосип був вже літньою людиною і, по суті, став для дівчини прийомним батьком, а не чоловіком.

Одного разу, коли Марія сиділа за прядкою в будинку Йосипа, Їй явився архангел Гавриїл. За різними версіями, він постав перед Дівою в образі ангела або голуба. Окремі вчені вважають, що Марія не бачила архангела, а лише почула його голос. Гавриїл приніс благу звістку про те, що Діві Марії належить стати матір’ю Сина Божого.

Вважається, що слова архангела були першою благою звісткою, принесеної людям після гріхопадіння і вигнання Адама і Єви з Раю. Блага звістка полягала не тільки в тому, що скоро повинен був народитися Христос, але і в тому, що люди отримають довгоочікуване прощення за свої гріхи.

Народні традиції

З давніх часів День Благовіщення називали по-різному: Благовещениев день, Зимобор, тобто день, коли весна бореться із зимою і перемагає її, Великий день, Заклинання весни. У річному народному календарі Благовіщення є одним з чотирьох основних сезонних свят. Воно символізує початок весни, а в більш широкому сенсі – і настання нового життя.

З Днем Благовіщення пов’язано безліч обрядів і традицій. Всі вони мають пряме відношення до початку весни і землеробських робіт. У народі вважається, що на Благовіщення прокидаються після зимового сну «гади земні», тобто комахи, змії та ящірки, а в лісах починає звучати спів птахів. У всіх водоймах прокидається риба, щука потужними ударами хвоста розбиває лід, на деревах розпускаються бруньки, а в лісі з’являються перші квіти.

 Благовіщення в 2020 році: дата святкування і народні традиції

Перший день року

Довгі століття Благовіщення ототожнювалося з настанням нового календарного року. Не дивно, що з цим святом пов’язано багато народних обрядів і традицій. На день Благовіщення прийнято вбиратися в нову, гарну і чисту одяг, влаштовувати святковий бенкет і розплачуватися з усіма боргами.

Підготовка до святкування

В очікуванні свята господарі приводили в порядок будинок і двір: лагодили пошкоджений за зиму інвентар, білили стіни та піч, ретельно відмивали кожен куточок. Неодмінно позбувалися від всього старого і непотрібного – пошарпаної, старого одягу і т. п.

За кілька днів до наміченого торжества господині починали готувати святкові страви, оскільки безпосередньо в День Благовіщення, як і на інші релігійні свята, працювати було заборонено.

У переддень свята обов’язково топили баню, адже всі домочадці повинні були зустріти його чистими і одягненими в нові, красиві і чисті святкові одягу.

Святковий стіл

Традиційним прикрасою святкового столу на Благовіщення були «жайворонки» — невеликі печива або булочки у формі птахів. Люди були впевнені в тому, що спів жайворонка приваблює весну, тому на подвір’ї будинку, де є ця пташка, весняне тепло прийде набагато швидше. Господині пекли багато різних жайворонків, серед яких траплялися прісні, і солодкі, великі і маленькі. Їх подавали до столу, а також насаджували на паличку і давали дітям, щоб вони виходили на вулицю і «зазивали» весну. Жайворонка підкидали вгору, немов пропонуючи сонця помилуватися ним.

 Благовіщення в 2020 році: дата святкування і народні традиції

Закликание весни

Однією з найважливіших благовіщенських традицій є закликание весни. Перед сходом всі молоді жінки та дівчата села або села відправлялися зустрічати сонце і закликати весну. Напередодні вибирали закликательницу, яка несла з собою спеченого з прісного тіста жайвора. Дійшовши до краю села, заклинателька піднімалася на пагорб і, з появою перших сонячних променів, підкидала пташку назустріч сонцю. Так вона закликала весну і сонячне тепло. Відбувається дійство супроводжувалося обрядовими піснями, які виконувалися усіма присутніми.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради
×
Тисни «Подобається», щоб читати нас на Facebook
Спасибі, я вже з Вами!