Бджолині стільники, користь та шкоду, як приймати

Соти бджолині — одне з вражаючих уяву явищ природи. Практично в кожній навчальній літературі зустрічаються висловлювання Чарльза Дарвіна про те, що бджолині стільники побудовані при ідеальному співвідношенні економічного використання життєвого простору, матеріалу для вуликів — воску(на одну секцію не витрачається більше півтора грамів), а також праці його будівельників.

Тільки соти бджолині — осередки-шестигранники є міцністю, що дозволяє перевозити стільники в довгих дорогах, не побоюючись за їх стан та збереження. Ніяка інша фігура : ні трикутник, ні квадрат, ні куля не можуть витримати таке навантаження, це було доведено досвідченим шляхом.

Бджолині стільники: користь і шкода, в звичному середовищі бджіл їх вулики стоять вертикально, в пасіках ж бджоли будують свою «інфраструктуру» в рамках спеціальних бджолярів. Ці рамки дозволяють максимально безболісно і комфортно для бджіл забирати мед та інші продукти бджільництва з вулика. Клітинки в сотах завжди мають деякий невеликий нахил і трохи зміщені в бік, що додає їм міцності.

Глибина одиничної рамки приблизно дорівнює дванадцяти міліметрів. Між рамками залишаються проміжки для доступу кисню і більше вільного пересування бджіл, які називаються вуличками.

Чотири види сотень бджіл:

 • Найбільшу кількість секцій створюється для виводка працюючих бджіл і розташовується з нижнього боку сот (їх середній діаметр становить приблизно п’ять цілих і п’ять десятих міліметра).
 • Комірки, в яких зберігається мед розташовані в якості оточення бджолиних (для того, щоб бджолина матка при непорозумінні не наоткладывала в них личинок , вони мають великі кондиції в плані довжини і явну спрямованість вгору).
 • Комірки для трутнів видніються в кутах або порожніх проміжках бджолиних сот (діаметр таких осередків становить приблизно шість або сім міліметрів).
 • Комірки для запасів маточного молочка розташовуються у наріжних місцях(мають пропорції невеликих ємкостей, оскільки матка набагато крупніше звичайних бджіл приблизно вдвічі, розмір таких осередків аналогічний за розмірами приблизно двом звичайним клітинок).

Перед зимівлею бджоли утворюють максимально щільний клуб, звільняються від запечатаних личинок і лялечок, оточують своє збіговисько кормовими запасами, такі бджолині стільники: користь і шкода їх для бджіл.

Будівництво бджолиних сот і особливості змісту вулика

Величезна кількість біологів і вчених тієї або іншої спрямованості намагалися визначити, як ці істоти роблять бджолиний стільник, як передається їх досвід через покоління. Однак достеменно з’ясувати ці секрети містобудування бджіл так ніхто з людей і не зміг. Бджолиний стільник продовжує залишатися цікавою загадкою для вчених і натуралістів всього світу.

Біологи, втім, визначили з чого складається цей дивний і загадковий бджолиний будинок. Споріднені види медоносних бджіл, корисних для людства, наприклад, бджола-тесляр, або листорез, або бджола-антофора, або знаходять будинки, що залишилися від інших організмів, які роблять будинок з підручних матеріалів, жодним чином їх не переробляючи. Тільки бджолині робітники будують житла з речовини їх власного виробництва — з бджолиного воску.

a9e0b030d9a6b5b38c5c2b742a549782 Бджолині стільники, користь та шкоду, як приймати

При детальному розгляді тіла бджоли на ній можна помітити чотири парних залози, які його і виділяють. Ці залози являють собою зеркальцоподобные освіти, на яких утворюються маленькі пластинки воску вагою всього близько двадцяти п’яти міліграмів. Тобто для виробництва всього лише кілограма такого речовини потрібно не менше чотирьох мільйонів цих мікроскопічних пластинок. Ці пластинки потім розм’якшуються щелепами комах і відправляються на будівельний майданчик.

Особливості будівництва бджолиних сот

Бджолині соти будується з використанням принципу поділу праці, кожна окрема бджола виконує тільки одну з п’яти можливих функцій:

 • Будівництво основи для вулика.
 • Ліплення бджолиних сот.
 • Зведення висячих сот.
 • Скріплення окремих елементів вулика.
 • Вилизування поверхні осередків для забезпечення виконання ними своїх функцій.
 • Бджолині соти вимагає для свого будівництва ста тридцяти воскових пластинок, які знімаються з черевця допомогою спеціальних щипчиків на середніх кінцівках бджіл.

  Дуже незвично те, наскільки правильна геометрична форма бджолиних жител, якщо б людина задумався, як побудувати щось подібне, цього б передували дуже довгі математичні дослідження і розрахунки з приводу того , як зробити таке будівництво найбільш економічним і вигідним. Більш того, бджола ніколи комірки, з якої вийшла на світло, це доводить вродженість і инстинктивность знання про те, як правильно будувати свій будинок у бджіл, вносить ще більше сум’яття в думки вчених всього світу.

  Бджолині стільники, користь та шкоду, як приймати: Рясність воскового виділення і продуктивність будівництва житлових рамках залежать від бджолиної видобутку(хабар). Якщо ці комахи добре харчуються вони чудово будують і навпаки, якщо вони погано харчуються, значить вони оголошують страйк і живуть без діла. Бджоли займаються будівельними роботами по кілька разів протягом сезону, найвідповідальніший період в їх будівельної діяльності — закінчення літа: потрібно приготуватися до зими, обробити свій будинок прополісом, законопатити будь-яку щілину, запечатати запаси на зиму. Так само роботи проводяться в середині і на початку літа, так як бджолам треба стежити за тим, щоб наповнювати свіжим медом свої стільники і добудовувати їх. Проводяться заходи певного виду і навесні, бджоли в цей час чистять свої вулики від цвілі і займаються їх перебудовою.

  0193742a6f05ced642ff7b7d0b516d02 Бджолині стільники, користь та шкоду, як приймати

  Свіжі стільники з якісного воску будуть світло-жовтими. У зв’язку з рослиною-медоносом колір меду може бути темніше( при зборі наприклад, з соняшників) або біліше( через збору з таких рослин, як липа,кипрей,біла акція). З часом бджолині стільники темніють. Чим більше секції сот, тим міцніше конструкція, тим краще їх транспортувати, але і тим менше життєвого простору залишається личинкам, тому пасічник повинен регулярно стежити за переплавленням або викиданням старих, потемнілих від випорожнень і залишків коконів, вуликів. В одній рамці поміщається три або чотири кілограми меду, але навряд чи поміститься і півтора кілограма нектару. Потрібно стежити за тим, щоб біля бджіл завжди залишалися вільні минирамки, інакше можна значно втратити в питомій весь меду. Крім цього, потрібно контролювати якість роботи крилатих трудівниць, для цього необхідно:

 • Забезпечувати комах великою кількістю вощини(воскової маси), яке буде рівносильно їх працездатності.
 • Встановити у вулику спеціалізовані рамки для діяльності трутнів, щоб під рамки трутнів не перероблялися звичайні рамки для меду і розплоду.
 • Застосовувати накрепившуюся взимку, міцну вощину.
 • Направити всю невичерпну бджолину енергію на процес роїння.
 • Віск починає вироблятися у бджіл лише з тижневого віку, у нектаронесущих волохатих комах він не виробляється, оскільки виробляють його залози атрофуються самі по собі за непотрібністю

  Зберігати бджолині стільники найкраще в холодному(від плюс одного до плюс десяти градусів за Цельсієм) місці. Використовувати для зберігання краще ящики, оброблені бляхою, яка перешкодить проникненню мишей в бджолине житло, в якому медоносні бджоли зберігають мед. Щоб мед не піддався нападкам молі, треба провести його обробку сіркою, а дно ящика викласти апельсиновими кірками.

  Вживання бджолиних сот

  Бджолині стільники, корисні властивості, як вживати: це самодостатній, готовий до вживання продукт. Нарізані медовими, запашними, воскові вироби часто трапляються на ринку. Вони коштують набагато дорожче звичайного меду і подібного роду продукції через свою довговічності забезпечується бактерицидними речовинами, що містяться в ємностях і виділяються бджолами.

  9c9f160e3377e2f94842bccb0bfbbb0a Бджолині стільники, користь та шкоду, як приймати

  Висока вартість зумовлена і дуже сильною ламкістю сот, і, так само високим вмістом величезної кількості таких корисних речовин: складних по своїй будові жирів і органічних кислот, корисних медових масел, бета-кератин. Віск сам по собі володіє наступними властивостями:

 • Протизапальні.
 • Антигрибковими.
 • Фітонцидні.
 • Багато лікарі рекомендують мед як ліки від багатьох захворювань. Тому краще знати все про бджолині стільники: корисні властивості, як вживати їх.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради