Як зробити бетонну підлогу в приватному будинку

Практично всі сучасні підлогові покриття вимогливі до основи. Для м’яких основна вимога — міцність, тому що м’яке підстава рано чи пізно зруйнується під навантаженням. Під жорсткі підстави потрібна ідеальна площину, інакше вони можуть зламатися/погнутися. Тому багато хто приймають рішення зробити бетонну підлогу в приватному будинку. Якщо все зробити правильно, буде тепло, тихо, сухо і можна класти будь-яке покриття.

Дерев’яний або бетонну підлогу в приватному будинку

Останнім часом навіть у приватних будинках стали все частіше робити бетонну підлогу. Вся справа в примхливості деревини. Перше, що важливо — за деревиною потрібен регулярний догляд. Якщо використана не модрина чи дуб, через кілька років зовнішній вигляд залишає бажати кращого. Знову пів доводиться шліфувати, покривати олією/воском/фарбою/лаком. Другий недолік — скрипи. Нескрипучий дерев’яна підлога — це велика рідкість. Третій момент: класти плитку на дерев’яну підлогу, звичайно, можна, але рішення недешеве — потрібен еластичний клей, а коштує він ой як немало. Загалом, поживши деякий час з дерев’яною підлогою, вирішують його замінити на бетонний. Тут є свої «принади», але в експлуатації він простіше. Тільки за умови, що зроблено правильно.

kak sdelat betonnyjj pol v chastnom dome11 Як зробити бетонну підлогу в приватному будинкуЗовсім не те малює уява при словах «дерев’яна підлога»…

Перше, що варто пам’ятати — робити бетонну підлогу в приватному будинку можна, тільки якщо фундамент може винести додаткове навантаження. Якщо при розрахунку фундаменту закладався дерев’яний підлогу, все що ви можете зробити — армовану стяжку чорновий дерев’яній підлозі. І то під питанням. Швидше за все, вам доведеться робити просто суху стяжку на керамзиті або класти листовий матеріал по лагах. Це, звичайно, не бетонну підлогу, але і не дерев’яний.

Бетонну підлогу по грунту

Зробити бетонну підлогу по грунту можна двома способами. Перший метод більш надійний, але дорогий. Він передбачає зворотну засипку і бетонну основу. Другий — більш дешевий, але менш надійний. Його можна використовувати під будь-яке покриття. Тільки під ті види, які не пред’являють вимог до міцності.

kak sdelat betonnyjj pol v chastnom dome12 Як зробити бетонну підлогу в приватному будинкуБетонну підлогу в приватному будинку хороший тим, що на нього можна класти будь-яке покриття… і він не скрипить

З бетонною основою

Цей тип пирога бетонної підлоги дозволяє укладати будь фінішне покриття — керамічну плитку, вінілове покриття, паркет, дозволяє робити підігрів підлоги. Він забезпечує високий рівень захисту від вологи, хороший рівень теплоізоляції. Пошарово виглядає все так (знизу вгору):

 • ущільнений ґрунт;
 • гравій 40-60 мм;
 • бетонна підготовка (В 7,5 );
 • паро і вологоізоляція;
 • утеплювач;
 • армируемая стяжка (плаваюча), марки М 100 або 150 М.

Далі може бути укладений будь-який тип підлогового покриття. При недостатньо рівною стяжці може знадобитися ще шар стяжки з серії наливних підлог. У армируемой стяжці можуть бути покладені труби для водяного підігріву підлоги, або електричний тепла підлога.

kak sdelat betonnyjj pol v chastnom dome13 Як зробити бетонну підлогу в приватному будинкуЯк залити підлоги в будинку на землю: послідовність шарів

Далі детальніше розглянемо кожен з шарів. Для чого він потрібен, яка його роль, які матеріали можна або потрібно використовувати.

Ущільнений грунт

Якщо у вас на ділянці грунт добре відводить воду, можна не робити зворотну засипку, а утрамбувати пісок. На суглинку, глини, в чорноземному шарі, зворотна засипка грунту обов’язкове. Якщо на таких грунтах засипати пісок, в цю зону буде стікатися вода, так як водовідведення навколо набагато гірше. Таким чином, ми штучно створимо у себе під підлогою велику калюжу, яку будуть підживлювати дощі, сніг, що тане… Тому засипаємо назад вийнятий грунт, розрівнюємо і трамбуем.

kak sdelat betonnyjj pol v chastnom dome14 Як зробити бетонну підлогу в приватному будинкуСпочатку виймаємо ґрунт на достатню глибину

Грунт насипати шарами не більше 20-25 см, кожен шар утрамбовувати віброплитою (трамбування) вагою 100-150 кг Більший шар вона не «проб’є». Кількість шарів залежить від висоти фундаменту і товщини інших шарів. Бажано щоб фінішний рівень підлоги був вище покладеної фундаментної гідроізоляції. Але тоді цоколь треба утеплювати вище.

Шар щебеню

Щебінь (не гравій) беруть великої фракції — 50-60 мм. Його розподіляють по ущільненому грунті і теж ущільнюють за допомогою трамбування. Не просто розрівняти і залишити, саме увігнати щебінь у верхній шар грунту. Це значно підвищує щільність підстави, мінімізуючи поява великих тріщин усадки.

kak sdelat betonnyjj pol v chastnom dome15 Як зробити бетонну підлогу в приватному будинкуБетонна підлога своїми руками: грунт ущільнюємо щебенем

Просто насипати щебінь і розрівняти його — це нічого не дає. Крім підйому рівня, ніякої іншої ролі такої шар не грає. А дешевше висоту підняти за допомогою зворотної засипки. А щебінь треба увігнати в грунт, щоб у зв’язці з землею він утворив щільне і міцне підстава під бетонну заливку.

Щоб витрата бетону був менше, бажано вирівняти цей рівень в горизонт.

Бетонну основу

Поверх ущільненого грунту щебенем заливається бетонна підготовка. Вона потрібна як підстава для паро-і гідроізоляції. Ізоляційні матеріали не відрізняються великою міцністю. Укладаючи їх просто на ущільнений грунт, маємо великий шанс отримати дірки. Вони обов’язково з’являться, так як поверх цього шару треба укладати і виставляти армуючу сітку, а це значний обсяг роботи. А ізоляція з дірками — непрацююча ізоляція. Тому, якщо не хочете вогкості в будинку, необхідно зробити бетонну основу.

kak sdelat betonnyjj pol v chastnom dome16 Як зробити бетонну підлогу в приватному будинкуСильно рівняти бетонну підготовку немає сенсу, хоча дуже нерівне підстава важко наплавляти пароізоляцію

Для цього шару можна застосовувати бетон невисокою марки за щільністю — 7,5. Якщо є бажання або необхідність (високий рівень ґрунтових вод), розчин можна зробити зі зниженою поглинанням. Для цього в розчин вводять добавки «Пенетрон», «Пенетрон Адмікс» та інші аналогічні.

kak sdelat betonnyjj pol v chastnom dome17 Як зробити бетонну підлогу в приватному будинкуПенетрон Адмікс використовується в якості добавки в бетон на стадії приготування для отримання гідротехнічного бетону. Забезпечує водонепроникність бетонних і залізобетонних конструкцій на стадії бетонування; бетонних і залізобетонних виробів – на стадії виробництва. Підвищує показники водонепроникності та морозостійкості бетону. Захищає конструкцію від впливу агресивних середовищ: кислот, лугів, стічних та грунтових вод, морської води
Бетонну підлогу в приватному будинку по грунту: гідро та пароізоляція

На бетонну основу укладається паро та гідроізоляція. Зверніть увагу — захист має бути не тільки від проникнення води. Потрібна ще захист від пари. Повинен бути матеріал, який не буде пускати випаровування від грунту у будинок. Для чого це шар? Грунт під будинком має певну природну вологість. Взимку, при плюсовій температурі в будинку, волога буде прагнути з більш холодної області (в грунті) до більш теплого (будинок). Тому на бетонну підставу обов’язково розстеляють пароізоляційний матеріал. Потрібна також захист від вологи. Так що це можуть бути матеріали з комбінованими властивостями або два шари різних.

Найдешевший варіант — щільна поліетиленова плівка. Але її треба класти так, як вона продається — рукавом. Сусідні полотна повинні накладатися один на одного, на 15 см, стики проклеювати двостороннім скотчем. Надійність проклеєних сполук дуже важлива. Можна навіть додатково використовувати силіконові склади. Треба щоб волога з ґрунту в ньому і залишилася. І, все-таки. Плівка — не надто надійний матеріал. Якщо є можливість, краще укласти руберойд (напувається на бетонну основу і на стіни), ще краще — щось з нових паро – гідроізоляцій.

kak sdelat betonnyjj pol v chastnom dome18 Як зробити бетонну підлогу в приватному будинкуЩоб бетонну підлогу в приватному будинку був сухим і теплим, має бути відповідна гідроізоляція фундаменту, утеплення цоколю та відмостки

При настилі гидропароизоляции є тонкість: її треба виводити вище гідроізоляції, яка покладена на фундаменті. Тобто, при укладанні матеріал заводять на стінки фундаменту, там матеріали закріплюємо, стежимо щоб краї не відвалилися в процесі роботи. Виходить своєрідне корито, яке потім укладається утеплювач і заливається стяжка. Тільки тоді захист буде працювати ефективно, бетонну підлогу в приватному будинку буде сухим.

Ще один момент. При укладанні пароізоляції, залишаєте в кутах (там, де завертаєте матеріал на стіни) деяку кількість матеріалу у вигляді складки. Це зменшить ймовірність того, що занадто натягнута плівка або інший матеріал порвуться при випадковому ударі дошкою, арматурою і т. д.

Можуть виникнути питання, коли можна класти пароізоляцію. Якщо є час, чекайте поки основа висохне до робочого стану. Це поки не буде 15-18%. Немає часу — продовжуйте після того, як по бетону можна ходити. Це 48-72 години.

Утеплення

Поверх гідроізоляції укладається теплоізоляційний матеріал. Будь-який, який може бути покладений під стяжку. В останні роки все частіше кладуть пінополістирол. Він має хороші теплоізоляційні характеристики, погано проводить воду/пар, при достатній щільності може бути укладена під бетонну плиту. Є у нього один недолік: в деяких видах (не всіх виробників) можуть селитися комахи і миші.

Використовувати мінеральну вату навряд чи варто, так як вона боїться вологи. Гарантувати повну її відсутність неможливо, тому краще не ризикувати. Є ще один, не надто відомий матеріал — піноскло. У нього теплоізоляційні характеристики ще краще ніж у пінополістиролу, вологу не проводить ні в якому вигляді, і в ньому ніхто не живе. Недолік один — ціна. Вона в два рази вище ніж у недешевого пінополістиролу.

kak sdelat betonnyjj pol v chastnom dome19 Як зробити бетонну підлогу в приватному будинкуНайбільш поширений теплоізоляційний матеріал під бетонну підлогу

Щоб бетонну підлогу в приватному будинку був теплим, утеплювач заводять на стіни — до рівня закінчення стяжки або трохи вище. Потім його можна буде обрізати, якщо виявиться занадто високим. Вкрай небажано допускати, щоб стяжка контактувала з зовнішніми стінами — пол буде холодним. При укладанні, плити просто кладуть, склеюючи між собою. Клеїти до основи їх не потрібно. Утеплювач буде пригружен зверху стяжкою і дітися нікуди просто не може.

Армована стяжка

Останній шар — армована стяжка з ЦПС. Це так зване плаваюче основу. Не забудьте по периметру укласти демпферну стрічку. Стрічку можна не класти, якщо випуск пінополістиролу виходить не нижче, ніж верхній край стяжки. Але при підігріві підлоги пінополістирол виводить на таку висоту не варто. При збільшенні розмірів при нагріванні він стиснеться і потім форму не відновить. Вийде щілину. Демпферна стрічка зберігає еластичність, і після зменшення в розмірах порожнину заповнить.

kak sdelat betonnyjj pol v chastnom dome20 Як зробити бетонну підлогу в приватному будинкуБез утеплення, але з армуванням — теж може бути

Армування можна робити з сітки 100*100 з товщиною прутка 3-4 мм. І це точно не сітка рабиця, а спеціальна жорстка, зварна. В ній всі з’єднання проводів проварені. Шматки сітки кладуть внахлест на 10-15 див. Пов’язувати їх особливої потреби немає. Мінімальна товщина шару бетону — 40 мм. Сітка виставляється на невеликі постаменти — до 1 см, зверху повинно бути не менше 30 мм бетону. Марка бетону залежить від планованого фінішного покриття, але менш М100 сьогодні робити не варто, вище М150 виходить занадто дорого, а щільність така затребувана далеко не завжди. Так що оптимально — ЦПС з пропорціями для бетону М100.

І останній етап — щоб бетонна підлога в будинку був рівним, зазвичай потрібно заливка стяжки. На цьому етапі застосовують вирівнюючі склади, які наливаються тонким шаром і нівелюють всі огріхи.

Як зробити бетонну підлогу економ варіанту

Як вже говорили, якщо робити бетонну підлогу в приватному будинку за описаним вище алгоритмом, отримаємо основу, придатне під укладання будь-якого типу покриття. Але грошей на нього йде предостатньо. Якщо вам потрібно зробити недорогий бетонну підлогу по грунту, деякі шари можна опустити. Така технологія заливки бетонної підлоги хороша для дач, лазні, гостьового будиночка, підсобних приміщень і т. д.

Зверніть увагу! Застосовувати цю технологію заливання бетонних підлог, можливо при не занадто глибокому фундаменті. Він нормально працює при глибині зворотної засипки не більше 20 див.

Пиріг бетонної підлоги тоді виглядає по-іншому (шари знизу вгору):

 • зворотна засипка грунту, пошарово утрамбована;
 • шар утрамбованої глини;

  kak sdelat betonnyjj pol v chastnom dome21 Як зробити бетонну підлогу в приватному будинкуГлину утрамбувати шаром в 20 см

 • пароізоляція (подвійна плівка) із заходом на фундамент;
 • теплоізоляція;
 • армована стяжка;
 • фінішне покриття.

Цей варіант цілком життєздатний. Глина служить в якості гідроізоляційного шару. Покладена на неї плівка, швидше за все, залишиться цілою. Але треба бути акуратними. Тут вже бажано робити стяжку бетоном з низькою всмоктуючою здатністю. Тобто, треба використовувати добавки, які знижують провідність води і пари.

Крім того, на бетонну підлогу в приватному будинку, зроблений за таким «рецептом», небажано класти дорогі покриття. Все-таки велика ймовірність проникнення вологи. Ще момент: якщо не забороняє технологія, під покриття бажана укладання гідроізоляції (все та ж плівка або щось більш серйозне).

Як залити бетон на дерев’яну підлогу

Якщо говорити про те, як зробити правильно, то все треба розібрати, і зробити по одному з описаних вище варіантів. Як тимчасове рішення можна розглядати заливку стяжки поверх дощатої підлоги. Якщо ви впевнені, що лаги в нормальному стані, є провітрювання дощок знизу. Якщо під вашою вагою дошки прогинаються, навіть думати про стяжку протипоказано.

Ви впевнені, що все добре, деревина в хорошому стані, тоді можна робити так:

 • На дерев’яну підлогу укласти гідроізоляцію. На це раз саме гідроізоляцію — щоб вода з стяжки не потрапила на дошки.
 • Покласти армуючу сітку з вічком 50*50 мм з прутка 3-4 мм товщиною (не порвіть гідроізоляцію).
 • Залити стяжку шаром не менше 4 див.

  kak sdelat betonnyjj pol v chastnom dome22 Як зробити бетонну підлогу в приватному будинкуМожна зробити бетонну підлогу своїми руками

Якщо необхідно утеплення — на плівку кладуть екструдований пінополістирол. Так можна залити бетон на дерев’яну підлогу. Але рішення з розряду «так собі». Незрозуміло витримають дошки, як поведуть себе лаги під додатковою дуже значним навантаженням. Крім того, перед роботами необхідно мінімізувати можливі руху деревини. В ЦСП додати фібри — щоб мінімізувати тріщини. А краще використовувати спеціальні еластичні склади — наливні підлоги для дерев’яних підлог. Але вони мають один недолік — високу ціну.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради