Як відмити пригорілу каструлю від молока, каші та іншої їжі?

Приготування їжі іноді супроводжується тим, що частина продуктів може прилипати до стінок посуду, а потім і пригорати на них. При цьому стає тимчасово непридатною сама кухонне начиння. Тільки після того, як вдасться відмити пригоріла каструлю, в ній можна буде знову готувати. Але якщо очищати нагар на дні неправильно, можна зіпсувати посуд. Тому корисно знати, чим можна відтирати каструлі і сковорідки, а які засоби і способи застосовувати не рекомендується.

Правила чищення посуду пригорілої

bea816871da9a2816feaa7545f23a2ce Як відмити пригорілу каструлю від молока, каші та іншої їжі?При виборі способу чищення потрібно обов’язково враховувати матеріал каструлі

Головна умова – видаляти утворився нагар потрібно відразу ж. Застарілий чорноту теж можна очистити, але часу і сил на це доведеться витратити набагато більше. До того ж горілий шар від пюре і каші з часом додає металу та емалі жовтуватий відтінок. Відмивати його потрібно буде окремими засобами.

Рекомендації, які допоможуть почистити пригорілі каструлі без шкоди для них:

 • Не можна застосовувати одні і ті ж способи до різної посуді. Є універсальні засоби, придатні для очищення будь-якого матеріалу. Проте деякі речовини і пристосування, відповідні для нержавіючої посуду, можуть пошкодити емальовану поверхню.
 • Ніякі кошти не видаляють повністю пригорілий шар. Їх призначення – розм’якшити нагар так, щоб його легше було відтерти щіткою або мочалкою. Не варто розраховувати на чудодійний речовина, яка сама усуне всю прилиплу гар.
 • В нагріту емальований посуд не можна наливати холодну воду. Від різкої зміни температури емаль здатна потріскатися. Якщо вирішено мити її відразу ж, використовувати потрібно тільки підігріті розчини.
 • Посуд, пригоріла зовні, відчищають тими ж засобами, але поміщаючи її в ємність більшого розміру.
 • Для миття кухонного начиння не рекомендується використовувати пральні порошки і розчини для очищення сантехніки та кахлю. Їх застосування можливе лише у крайньому випадку, коли інші засоби не допомагають. При цьому обов’язково тривале промивання посуду після обробки.

Після утворення нагару необхідно видалити не тільки його, але зробити це так, щоб поверхня каструлі при обробці не була зіпсована.

Безпечні засоби

Якщо довелося спалити продукти на дні каструлі, не можна зшкрябувати їх гострими предметами – ножем, виделкою, викруткою. Вони завдадуть шкоди будь-якій поверхні. Можна застосовувати дерев’яні і пластмасові скребки.

Для алюмінієвої і нержавіючої посуду допустимо використовувати мочалки із сталевої стружки. Нагар з емальованих стінок і дна видаляють кухонними губками з жорстким шаром або пластиковими щітками терками.

З народних засобів, що допомагають відтирати нагар, можна застосовувати дрібний річковий пісок або товчений крейда. Ними посипають забруднену ділянку, а потім протирають губкою або ганчіркою.

Промислові хімічні препарати

Купуючи засіб для видалення підгорівших залишків, потрібно обов’язково читати інструкцію. В ній повинні бути зазначені матеріали, для яких воно годиться, і спосіб застосування.

Сильний препарат Шуманит не підходить для очищення посуду з алюмінію. До того ж він володіє різким запахом, тому працювати з ним потрібно в добре провітрюваному приміщенні.

Інші готові хімічні сполуки, здатні очистити посуд нот жиру і нагару:

 • Гель Саніта Ультра Блиск. Годиться для кухонного посуду з будь-якого матеріалу.
 • Паста Астониш. Універсальний миючий засіб без абразивного дії.
 • Спрей Титан. Для оперативного видалення свіжого пригорілого шару. Розпорошується на забруднення і через п’ять хвилин оттирается губкою.

 

Від сильних забруднень допомагає пральний відбілювач «Білизна». Дно підгорілої каструлі або сковороди заливають водою, в яку додають це засіб з розрахунку 30 – 40 мл на 1 літр. Закривають кришкою і залишають на кілька годин. Потім весь розчин кип’ятять приблизно годину. Нагар відчищається мочалкою, а потім посуд двічі промивається чистою окропом.

Очистити залишки їжі, які тільки що пригоріли, можна з допомогою простого розчину. Каструлю заливають водою і додають в неї дрібно нарізану мильну стружку або засіб для миття посуду. Перемішують і кип’ятять 20 – 30 хвилин. Після цього нагар розмокає і легко видаляється жорсткою щіткою або дерев’яним скребком.

Домашні засоби

f49b7b4246381671c96f044c9c8a7604 Як відмити пригорілу каструлю від молока, каші та іншої їжі?Домашні засоби ефективні, але вимагають більше часу для впливу

Продукти, які прилипли до дна каструлі і згорілі до утворення чорної кірки, можна видалити застосовуючи народні способи очищення. Для цього знадобляться господарські засоби і продукти, завжди є під рукою. Не всі з них є універсальним миючим засобом, придатним для посуду з будь-якого матеріалу. Без проблем можна відмити тільки пригоріла каструлю з нержавіючої сталі. Ця сталь витримує вплив слабких кислот і відтирання з жорсткими щітками і мочалками. Для очищення нагару з алюмінієвих і емальованих предметів потрібно підбирати відповідний засіб.

Сіль

Свіжі забруднення, які не встигли сильно обгоріти, легко розм’якшуються під дією кухонної солі. Її насипають товстим шаром на дно і трохи зволожують. У такому вигляді каструлю залишають на 1 – 2 години. Після цього нагар зчищають під струменем гарячої води.

Для давно підгорівших залишків діють по-іншому:

 • готується концентрований розчин: 100 – 150 г солі на 1 л води;
 • заливається в пригоріла каструлю, повністю закриваючи всю гар;
 • склад кип’ятити на слабкому вогні півгодини–годину;
 • нагар відчищається мочалкою або шкребком.

Сольовий спосіб придатний для каструль з будь-якого матеріалу.

Оцет

Засобом можна почистити алюмінієву та сталеву посуд. Для емальованому начиння не підходить.

9% розчин столового оцту заливають на пригоріла дно і залишають на 2 години. Для кращого дії засобу і захисту від різкого запаху посуд потрібно щільно закрити кришкою.

Після того як розм’якшений оцтом нагар буде видалено будь-яким способом, необхідно промити каструлю звичайним засобом для миття посуду.

Сода

Принцип дії і способи очищення майже такі ж, як і для кухонної солі. Підходить для будь-якого посуду. Свіжий нагар усувають, засипавши його товстим шаром соди, який потім зволожують до стану густої каші. Через 1 – 2 години його можна відтерти жорсткою губкою.

Для сильно підгорівших шарів посуд кип’ятять 30 – 40 хвилин в содовому розчині: 150 – 200 г порошку на 1 л води.

Свіжий нагар легше віддаляється не харчової, а кальцинованою содою.

Для посилення дії суміші готуються з сіллю (у пропорції 1 до 1) або оцтом (на 1 л розчину потрібно 25 мл).

Молочна сироватка

Відмити будь пригоріла всередині каструлю можна за допомогою молочної сироватки. Містяться в ній слабкі кислоти діють повільно, але зате без шкоди навіть для емальованих поверхонь.

Сироваткою заливається пригоріла дно, посуд закривається кришкою і залишають на добу. Після цього розм’яклий нагар видаляються будь-яким способом.

Яблучний сік і ревінь

c89c43b40f38e6522d7cd08896950ce3 Як відмити пригорілу каструлю від молока, каші та іншої їжі?Яблучна шкірка і ревінь допоможуть відчистити алюмінієвий посуд

Містять органічні кислоти, здатні впливати на пригорілі продукти, особливо на алюмінієвих поверхнях. Для очищення краще використовувати зелені яблука і корінь ревеню. Рецепт складу:

 • вода – 2 л,
 • яблучна шкірка – 200 г,
 • ревінь – 50 р.

Проблемну посуд заливають приготованою сумішшю і доводять її до кипіння. Час кип’ятіння 30 – 40 хвилин. Потім каструлю щільно закривають кришкою і дають їй охолонути. Нагар відчищають вже холодної рідини.

Зола і активоване вугілля

Залишками згорілих дров здавна відтирали посуд. Зараз замість попелу можна з тим же успіхом застосовувати вугільні таблетки, які продаються в аптеках. Їх подрібнюють в порошок, яким посипають пригоріла дно. Треба дати золі або вугіллю вбратися в цей шар протягом 30 – 40 хв. Потім в посуд заливається вода і кип’ятити 10 хвилин. Після охолодження нагар видаляється мочалкою.

Кока-кола

Напій володіє властивостями, здатними розм’якшувати щільні пригорілі шари. Діє він повільно, тому залиту кока-колою посуд потрібно витримувати не менше доби. Якщо і після цього не вдасться повністю видалити всю гар, потрібно повторно залити каструлю напоєм і прокип’ятити 10 – 15 хвилин. Навіть найстійкіші забруднення ототрутся щіткою.

Кавова гуща

З її допомогою можна видалити залишки молока, пригорілого в емальованій каструлі. Відпрацьованої гущею посипається дно посуду, а потім її обережно втирають в пригорілий шар. Після дії кави протягом 1 години відтирають каструлю жорсткою губкою.

Силікатний клей

3dacf7ce9db012a6e2bd2cebcf2c6584 Як відмити пригорілу каструлю від молока, каші та іншої їжі?Силікатний клей впорається із застарілим нагаром

Нагар, не віддалений вчасно з алюмінієвого посуду, тримається особливо міцно. У цьому випадку необхідне застосування сильнодіючих засобів. Один з рецептів:

 • вода – 1 л,
 • силікатний клей – 50 г,
 • харчова сода – 100 р.

Інгредієнти ретельно перемішуються, суміш заливається в пригоріла алюмінієву каструлю і кип’ятити 30 хвилин. Після такого впливу оттирается найскладніший нагар.

Видалення плям

Навіть після очищення підгорівших місць на поверхні емальованого посуду залишаються мутні плями. Щоб повернути каструлі первісний вигляд, потрібно обробити стінки і дно відбілюючим складом:

 • вода – 1 л,
 • лимонна кислота – 2 пакетика,
 • харчова сода – 50 г,
 • засіб «Білизна» – 100 мл

Суміш заливається в помутневшую посуд і кип’ятити 15 хвилин. Плями повинні піти. Каструлю потрібно пару раз прокип’ятити в чистій воді для усунення слідів хлорки, яка міститься в «Білизні».

Як запобігти появі нагару

Посуд для приготування їжі бути чистою, без найменших ділянок з прилиплими частинками. На неочищеному місці будь-який продукт буде обов’язково підгоряти знову.

Ретельно потрібно стежити за приготуванням молока, гречки і манної каші. Ці продукти підгоряють легко і швидко. Уникнути цього можна тільки постійним перемішуванням.

Не рекомендується користуватися емальованим посудом з тріщинами і сколами на поверхні. У цих місцях їжа обов’язково буде пригорати.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради