Як промити чавунні батареї в квартирі

Незважаючи на те, що все більшу популярність знаходять біметалічні опалювальні батареї, багато людей в домашніх умовах при опаленні своїх приватних осель продовжують віддавати перевагу радіаторів з чавуну. Цей метал має здатність добре зберігати тепло, але у надійних і перевірених чавунних батарей є одна серйозна проблема: у міру багаторічної експлуатації внутрішність радіатора засмічується. Проходження гарячої води по секціях може і без своєчасної промивання вони вже неспроможні повноцінно впоратися з обігрівом міських квартир.

Причини та ознаки внутрішнього забруднення батарей

e269934bfcc599aa3128404c2ecec8c0 Як промити чавунні батареї в квартиріЗ роками чавунні батареї вимагають регулярного чищення

Причиною малої теплоємності чавунних опалювальних радіаторів може бути не тільки подання у них води недостатньої температури, але і внутрішнє засмічення радіатора. Це відбувається в результаті скупчення в ньому:

 • Вапняного нальоту, що утворюється на внутрішніх стінках чавунних секцій із-за тривалого перебування в них протягом опалювального періоду води високої температури. Для уповільнення вапнування у воду, призначену для заливки в опалювальні радіатори, додаються спеціальні хімічні компоненти, однак це не дає 100% ефекту і з часом накип неминуче накопичується в них.
 • Частинок іржі, також виникають усередині конструкції під дією вологи.
 • Мікроскопічних частинок металу, тяганини і т. п.
 • Оскільки повної герметичності чавунних секцій досягти неможливо, усередині них поступово накопичується зовнішня пил і бруд, що потрапляють у воду при змиві, коли вона вливається в батареї або зливається з них під великим напором.

З роками дрібний сміття накопичується всередині секцій чавунної опалювальної батареї, злипається в грудки. Утворюються великі пробки, які повністю або частково перекривають внутрішню порожнину секцій і стають перешкодою для нормального проходження по них теплоносія. В результаті батарея з чавуну замість дуже гарячою стає теплою. Якщо при цьому чавунні ланки нагріваються нерівномірно – одні секції гарячі, інші немає або батареї вгорі теплі, внизу холодні, а загальний опалювальний стояк, що проходить крізь поверхи, зберігає високу температуру, можна бути впевненим, що причиною такої ситуації є засмітився радіатор. Відновити нормальну теплоємність допоможе промивання, яке здатне видалити бруд і продовжити термін його експлуатації ще на кілька років.

Так як промити чавунні батареї зсередини – не найпростіше завдання, для грамотного здійснення процедури до неї необхідно підготуватися. Якщо немає повної впевненості, що все вийде правильно, краще скористатися для цієї мети послугами професійного слюсаря-водопровідника.

Процес промивання зсередини

bac2de3895dc072bfb98f8f364da5baf Як промити чавунні батареї в квартиріПромивка батарей передбачає наявність спеціальних шлангів

Сама по собі чистка опалювальної батареї з чавуну не представляє великої складності. Основна проблема в тому, що чавунний радіатор – важка і громіздка конструкція, розібрати і зібрати яку швидко не вдасться. Так як почистити батареї опалення від пилу, накипу та іржі можна тільки в тому випадку, якщо вони не заповнені водою, приступати до процедури слід лише після закінчення опалювального сезону.

Коли батарея не дуже стара, без слідів іржі на стиках і не покрита декількома шарами фарби, потрібно спробувати знімати ланки радіатора по одному – набагато легше очистити кожну секцію окремо, чим промивати всю конструкцію відразу. Але якщо такої можливості немає, перед господарем постає питання: як промити батарею гармошка всередині цілком. Для зняття конструкції можуть знадобитися наступні інструменти:

 • радіаторний ключ;
 • зубило;
 • молоток;
 • невелика кувалда;
 • паяльна лампа;
 • щітка з металевим ворсом для миття батарей зсередини.

Від’єднавши з їх допомогою пристрій від стояка, його потрібно покласти у велику ємність, наприклад, у ванну, так як інакше прочистити і промити батарею опалення, що знаходиться в квартирі, неможливо. Для більшої зручності займатися демонтажем і перенесенням цілісного радіатора краще удвох, щоб не виникало ризику впустити тяжкість.

Далі, необхідно приготувати промивний розчин, оскільки звичайною водою не вийде повноцінно розчинити і вимити грязьові пробки. Найчастіше для цієї мети використовують кальциновану соду, розчинивши її в окропі з розрахунку 2-3 столові ложки на літр води.

Покроково процес промивки виглядає наступним чином:

 • Окріп обережно залити в радіатор, з одного боку закрити заглушкою, потім, дочекавшись поки через інший отвір під тиском води вийде повітря, поставити таку ж заглушку з іншого боку. Розчин повинен заповнити батарею приблизно на три чверті.
 • Переконавшись, що встановлені заглушки щільно, її потрібно як слід струсити, намагаючись, щоб вода проникла у всі секції.
 • Потім радіатор залишити в спокої на годину-півтора, після чого обстукати по периметру дерев’яним молотком, полегшуючи відхід іржі і накипу.
 • Приєднавши гумовий шланг до водопровідного крана, потрібно відкрити кришку і підвести кінець шланга до отвору.
 • Відкривши кран, зняти другу кришку.
 • Важливо забезпечити максимальний напір водяного струменя, щоб вона могла вимивати бруд. Для створення більш сильного тиску води можна використовувати компресор. Щоб не допустити засмічення каналізаційних стоків щільними частинками бруду, на злив ванни бажано поставити захисну сіточку.

  Прочищати засорившуюся батарею можна не тільки содовим розчином, але і засобом для промивання автомобільного радіатора. Вливши складу в порожнину опалювальної батареї (дозування визначається згідно інструкції, що додається), до нього додають гарячу воду з таким розрахунком, щоб вона була залита на дві третини. Протягом 3-4 годин її необхідно періодично струшувати через кожні 15-20 хвилин. Потім, як і в першому випадку, до радіатора приєднують шланг і промивають великим напором води.

  Серед дешевих, але ефективних народних способів очищати чавунну батарею зсередини, можна згадати чистку за допомогою молочної сироватки або оцтової есенції. Ці кислотні речовини відмінно розчиняють іржу.

  Чистити чавунні опалювальні батареї необхідно з профілактичною метою один раз в 2-3 року, не чекаючи їх засмічення. Це вбереже мешканців квартири від проблем, пов’язаних із забезпеченням нормального теплового режиму в холодну пору року.

  Заходи проти засмічення

  Повністю захистити опалювальні радіатори від забруднення неможливо. Але деякі заходи дозволяють продовжити терміни їх безпроблемної експлуатації. Як почистити батарею від пилу ззовні, знає кожна господиня. Під час регулярних прибирань їх необхідно ретельно протирати вологою серветкою і пилососити, щоб не допустити значного скупчення пилу, яка з часом неминуче потрапляє всередину через зазори в стиках.

  Велике значення в цьому плані має правильна фарбування опалювального радіатора. Кількість фарби на радіаторі не повинно перевищувати 3-4 шари, надалі стару фарбу перед нанесенням нової потрібно видаляти. Особливо ретельно слід очищати від слідів старої фарбування місця міжсекційних стиків. Саме тут в першу чергу з’являються сліди іржі, яка сприяє зрощенню секцій і створює серйозні перешкоди при демонтажі, погрожуючи пошкодженням радіатора.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради