Як позбутися від мурашок в дерев’яному будинку

Мурахи займають одне з перших серед комах місць за поширеністю на планеті – вони зустрічаються всюди, за винятком Арктики і Антарктики. Відомо 12 тисяч видів мурах, з них на території Росії зустрічаються близько ста різновидів. Більшість видів корисні, оскільки харчуються що паразитують на рослинах комахами – попелиць, гусеницями і їх личинками. У природі мурахи живуть у норах або мурашниках, часом досягають величезних розмірів. Але існують мурахи, які обирають місцем проживання будинок людини, стаючи шкідниками, і тоді з ними доводиться боротися. Серйозну небезпеку вони становлять для будинку, побудованого з дерева.

Види мурах

59ed0578d5f32ea15fa80ab767824898 Як позбутися від мурашок в деревяному будинкуМурахи в будинку можуть жити постійно або періодично з’являтися в пошуках їжі

В дерев’яній споруді можуть зустрітися як лісові мурахи, так і ті різновиди, які не здатні вижити поза людського житла. Перші не так небезпечні, оскільки, прогулявшись по будинку в пошуках їжі, йдуть у мурашник. Але вивести домашніх мурашок, для яких житло людини являє собою місце проживання, непросто. Щоб визначити, які саме комахи завелися в будинку, потрібно вміти розрізняти їх за зовнішніми ознаками:

 • розмір – лісові мурашки великі, сягають 5-9 мм у довжину, тоді як величина домашніх не перевищує 3 мм;
 • забарвлення – домашні мурахи жовтувато-коричневого кольору, у лісових груди і нижня сторона голови руді, а черевце і потилицю чорні;
 • поведінка – лісові можуть боляче вкусити, домашні не кусаються.

Частіше в будинку зустрічаються фараонова мурахи, що отримали таку назву, тому що вперше були виявлені на муміях в гробницях великих правителів Єгипту, звідки потрапили в Європу на кораблях. В умовах європейського клімату можуть жити тільки в сприятливих умовах людського житла. Для цього виду характерний рудий окрас і дрібний розмір – робітники не більше 2 мм, самці 3 мм, самки (матки) – до 4 мм, Самці і самки мають крила, але не літають. Матки втрачають їх після спарювання. Ці комахи, розмножуючись цілорічно, утворюють дифузні гнізда по всьому приміщенню в темних місцях: у щілинах підлоги, за плінтусами і т. д. Кожна сім’я збільшується приблизно на 2-3 тисячі особин на рік.

Будинкові мурашки, або мурахи-злодії, ще більш дрібні, ніж фараонова – робочі особини від 1 до 2 мм. З-за цього їх гнізда дуже важко виявити. Можуть жити як у домашніх, так і в природних умовах, де селяться поблизу мурашників більш великих видів, харчуючись їх личинками та яйцями. Забарвлення – від яскраво-жовтого (працівники) до темно-коричневого (самці і самки).

Чорний мураха також може жити як у природі, так і в дерев’яному будинку, влаштовуючи свої гнізда в деревних щілинах. Його забарвлення варіюється від чорного до темно-коричневого, тільце покрите дрібними ворсинками.

Найбільш небезпечні для дерев’яних будівель деревні мурахи, або шашелі. Вони використовують дерево в якості їжі і будівельного матеріалу. Шашелі гризуть брус, проробляючи в ньому ходи, і здатні за кілька років перетворити стіни будинку в потерть. Деревні мурахи можуть оселитися і в каркасному будинку, несучі конструкції якого виготовлені з дерева і відмінно підходять для пристрою гнізд.

Причини і профілактика появи в будинку

4f7a15b26ab81161eb8a61ddb410f3c2 Як позбутися від мурашок в деревяному будинкуЗовнішній вид мурашки-злодія

Причини появи комах в дерев’яному будинку залежать від їх виду. Мурахи-злодії заходять в оселі тільки в тому випадку, якщо поблизу немає мурашників інших видів, де вони зазвичай паразитують. Фараонова мурахи можуть з’явитися в результаті наступних причин:

 • Зараженість сусіднього приміщення – якщо мурахи оселилися в кухні, вони дуже швидко поширяться по всьому будинку. Також комахи можуть прийти з підвалу, так як волога і тепла атмосфера є ідеальною для їх розмноження.
 • Поганий санітарний стан місць, де зазвичай скупчуються харчові відходи.
 • Хронічно подтекающие водопровідні крани – ці комахи дуже люблять вологі місця.
 • Господарі принесли мурашину матку з собою – з одягом, меблями, побутовою технікою або продуктами харчування.

Щоб не залучати комах, необхідно своєчасно видалити з дому харчові відходи, ретельно прибирати приміщення кухні та їдальні, не залишати в кухні немитий посуд і недоїдену їжу. Також потрібно вчасно усувати всі протікання води. Гнізда фараонових мурашок треба шукати поблизу від раковин, подтекающих труб, під плінтусами і в тріщинах стін на кухні. Якщо мурахи водилися в старому житлі, переселяючись в нове, потрібно ретельно очистити одяг і килими, особливо підлогові, а м’які меблі та побутову техніку бажано замінити.

Шашелі охочіше приживаються там, де в дереві виникають осередки гнилі і підвищеної вологості, оскільки деревина легше піддається їх щелеп. Як правило, швидше за все подібні процеси починають розвиватися в нижніх вінцях колод. В цілях профілактики негативного розвитку подій необхідно уважно стежити за станом цієї частини будинку і вчасно проводити необхідні профілактичні роботи, що включають збереження сухості просочення деревини та її складом, що запобігає гниттю.

Способи боротьби з комахами

Позбутися від мурашок в дерев’яному будинку можна за допомогою професійних препаратів, що випускаються хімічною промисловістю або народними засобами. У п’ятірку кращих промислових інсектицидів входять:

 • Гет – російське засіб, випускається у вигляді капсул, що містять суспензію білого кольору. Діюча речовина – хлорпірифос. Суспензія розводиться водою в пропорції 1 до 10 і розпорошується з пульверизатора. Вмісту однієї капсули достатньо для обробки 100 кв. метрів. Середня ціна одного флакона об’ємом 199 мл – 790 рублів.
 • Комбат – рідкий препарат південнокорейського виробництва. Розфасовка – флакон з дозатором. Активні речовини – имипротрин, цифегнотрин. Ціна флакони ємністю 400 мл – від 440 до 600 руб.
 • Доктор Клаус – рідкий німецький інсектицид, який містить отруйні для комах речовина – альфациперметрин. Упакований в 600-милилитровый флакон з дозатором. Середня ціна – 630 руб.
 • Рейд (Нідерланди) – розчин, розфасований в 300-милилитровые флакони, забезпечені дозатором. Розпорошується по ураженої площі. Середня вартість одного флакона – від 260 до 320 рублів.
 • Раптор – інсектицид виробництва Туреччини. Балон з розпилювачем об’ємом 350 мл містить активні речовини: дельтаметрин, пиперонилбутоксид, циперметрин. Ціна однієї упаковки – від 270 до 300 руб.

 • Після розпилення аерозолів низької або середньої для людини і домашніх тварин токсичності мурахи гинуть протягом 4-6 днів. Відгуки користувачів дають цим препаратам тільки позитивну оцінку, підкреслюючи їх ефективність та відсутність неприємного запаху.

  У числі популярних засобів також гелі Домовик, Чистий Будинок, Абсолют, якими змащуються плінтуса, щілини і тріщини в стінах. Коли мурашки приносять у гніздо гелеві частинки і починають зчищати їх з лапок, гинуть не тільки вони самі, але і всі так чи інакше контактують з ними особини.

  Діючою речовиною таких засобів, як Фас-Дубль і Машенька, що випускаються у формі порошку або крейди, є дуст. Потрібно обробити ними плінтуса, тріщини та інші місця в приміщенні, в яких можуть жити мурахи. Коли вдається помітити стежки комах, їх також слід обробити інсектицидами. При стиранні сліду порошку або крейди обробку необхідно повторювати до тих пір, поки мурахи не зникнуть.

  36be37ed89527bb9b3f7793721366acd Як позбутися від мурашок в деревяному будинкуІз знищенням робочих мурах чудово справляється липуча пастка

  В якості інсектицидів можна використовувати і народні засоби – вони не менш ефективні і при цьому нешкідливі для людини і домашніх тварин. Найбільш популярні наступні:

 • Фиторепелленты – перцева м’ята, бузина, гвоздика, полин, помідорна бадилля. З них потрібно приготувати відвар і протерти ним підлогу, плінтуси і стіни зараженого приміщення. Також можна розкласти на підлозі і в шафах пучки цих трав. Вологу обробку необхідно повторювати раз в тиждень, а трави замінювати на свіжі кожні два тижні. Дія трав не знищує мурах, але допомагає відлякати і запобігти їх подальше поширення.
 • Липкі пастки, які виготовляються зі скотчу, посыпанного цукровим піском. Однак цей спосіб винищує лише робочих мурах – знищити матку з його допомогою неможливо.
 • Якщо обробити мурашині стежки соком часнику, його запах і печіння завадить комах знайти шлях до їжі і змусить їх піти з дому. Але для цього обробіток потрібно проводити часто, не рідше двох разів на тиждень, щоб не дати запаху видихнутись.
 • Нерафінована соняшникова або інше рослинне масло, яким змазують краї ємностей для зберігання продуктів, завадить мурашкам проникнути в них.
 • Розвівши у воді цукор, варення або мед, отримують сироп-приманку, який розливають у дрібну посуд і розставляють по периметру приміщення уздовж плінтусів. Потрапивши в таку пастку, робочі мурашки, які пересуваються від одного гнізда до іншого, гинуть. Однак на самок і самців, які не залишають гнізд, цей спосіб вплинути не може.
 • Борна кислота – давно відомий засіб проти комах. Її можна розсипати по периметру приміщення, або, додавши сирий яєчний жовток і цукор, скачати в кульку і приготувати отруєну приманку.
 • Однак позбутися від фараонових муравйов в дерев’яному будинку народними методами можливо лише на початковій стадії їх поширення. Коли гнізд стає багато, краще скористатися промисловими препаратами.

  Всі описані засоби застосовуються і в боротьбі з червицями. Виявити цих мурах будинку дозволяють сліди їх діяльності – дрібна деревна пилок, що залишається після свердління ними ходів у деревині. Позбутися від деревоточців можна радикально, повністю знищивши їх колонію і ретельно обробивши або замінивши новими уражені частини дерев’яної конструкції.

  За межами будинку знищувати деревних мурах не можна, так як вони допомагають очищати лісу від стовбурів загиблих дерев. Вони входять в список охоронюваних комах, занесених в Червону книгу.

  Найнадійніший спосіб позбутися від домашніх мурашок – це знищити їх гніздо разом з маткою. Якщо цього не зробити, будь-які заходи будуть мати лише короткочасний ефект. Якщо, незважаючи на всі зусилля, мурахи не йдуть з дому, потрібно звернутися за допомогою до професіоналів, у розпорядженні яких є ефективні сучасні засоби боротьби з комахами.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради