Як позбутися від цвілі у ванній

У приміщеннях із занадто високим вмістом вологи збільшується ризик розростання цвілевих і грибкових колоній. Небезпека постійного контакту в тому, що мікроорганізми здатні стати причиною хронічних хвороб і алергічних реакцій. Якщо знати, як позбутися від цвілі у ванній, можна швидко усунути проблему.

Основні причини появи цвілі у ванній

ad9af86080dd55f19bdf6a0a4716e0c4 Як позбутися від цвілі у ваннійЦвіль у ванній з’являється при підвищеній вологості і відсутності вентиляції

Для розростання у ванній колонії хвороботворних бактерій і грибків потрібно комфортне середовище. Приміщення має бути насичене вологою. Цьому сприяє утворенню конденсату на трубах і стінках. Фактори ризику його виникнення:

 • Перепад температур. Утворення крапель найчастіше відбувається на магістральних трубопроводах ХВП, особливо під час зимових морозів. З-за різниці температур потоку рідини в трубах і повітря зовні конденсується волога.
 • Недостатня вентиляція. Якщо в приміщенні сантехнічного вузла немає примусового провітрювання, поява конденсату на розведенні і стояку станеться неодмінно. Якщо вентиляція недостатня, це також не вирішує проблему підвищеної вологості. Таке досить часто відбувається в приватних будинках при неправильному монтажі або повній відсутності вентиляційної системи.
 • Невірна розводка. Коли трубопроводи холодного та гарячого водозабезпечення встановлені в безпосередній близькості, конденсат обов’язково утворюється. Комунікаційні магістралі, заховані в стінах, стяжці підлоги або за стелею призводять лише до погіршення ситуації. Обробка швидко псується, знижується період експлуатації всієї водопостачальної системи.
 • Несправність змішувача. Теж призводить до появи конденсату. При цьому крім труб волога утворюється на крані.

7fe33b9558c3fb68f36eb84f31b17328 Як позбутися від цвілі у ваннійПеребіг змішувача може призвести до появи плісняви

Також надмірну вологість створюють протікання труб, причому не обов’язково у вас. Можливо, текти є між поверхами або у сусідів зверху. У суміщених санвузлах вологість підвищується із-за поломки запірної арматури в унитазном бачку.

Проведення часткової прибирання після банних процедур також призводить до перезволоження. Випаровування і краплі вологи на стінках, стиках між керамічними плитками та полімерними панелями потрібно ретельно протирати після купання в душі або ванні.

Розвішування у ванній використаних мокрих рушників для просушування створює парниковий ефект, який обожнюють цвілеві суперечки. Мокру білизну необхідно сушити виключно на свіжому повітрі.

Якщо у ванній стоїть пральна машинка, цвіль і грибок утворюється в її ущільнювальної манжети, шлангах, фільтрах і лотках для кондиціонера і порошку. Основні причини – прання при температурі 40-60 градусів, при якій прилад не дезінфікується, відсутність у використовуваних засобах відбілюючих речовин. Найчастіше грибок з’являється, якщо барабан і лотки після застосування не витирають насухо, щільно закривають дверцята машинки, перекриваючи доступ повітря.

Методи позбавлення від бактеріального нальоту

d0c6685249e4e26ee196696d3e33f480 Як позбутися від цвілі у ваннійПеревірка вентиляції за допомогою аркуша паперу

Видалити грибок і цвіль на стелі і стінах назавжди у ванні та в санвузлі цілком можливо. Насамперед, необхідно усунути фактори ризику, виявивши причину перезволоження повітря.

 • Перевірити роботу вентиляції. Піднести до отвору витяжки аркуш паперу і трохи прочинити кватирку. При нормальній роботі вентиляційної системи лист має прилипнути до решітці. Якщо ж цього не відбувається, потрібно прочищення або переобладнання вентканала.
 • Оглянути запірну арматуру, змішувачі і унітаз. Несправності в роботі цих елементів водопровідної магістралі легко виявити і виправити.
 • Заглянути в гості до сусідів зверху. Ймовірно, протікає стояк.
 • Якщо після перевірки проблем не виявлено, освіта крапель, швидше за все, відбувається в результаті термоперепада. Якщо значення температури потоку рідини і навколишнього повітря мають різницю більше 17 градусів, поява конденсату цілком очікувано. В такому випадку буде потрібно встановити теплозахист на трубу холодного водопостачання.

  Обов’язково перевірте пральну машинку. Велика ймовірність, що цвілеві спори розповзаються саме звідти.

  38d9d44c6e34adebcb59957d19a26eea Як позбутися від цвілі у ваннійОсобливо помітна цвіль на світлому кахлі

  Навіть якщо при огляді приміщення не відразу вдається знайти «розсадник», але у ванній відчувається затхлий запах, слід пошукати чорні і зелені цятки в місцях, прихованих від очей:

  • у кутах стінок, які контактують з ванною;
  • в міжплиткових швів;
  • у місцях примикання сантехнічних приладів до стін;
  • під плінтусами в області раковини і ванни;
  • під килимком на підлозі;
  • у дерев’яній облицюванні;
  • в підставки для зубних щіток.

  Спори, навіть не розростаючись далі, впродовж тривалого часу не втрачають здатність до розмноження. Після виявлення колоній їх слід усунути, використовуючи покупні або домашні засоби проти цвілі.

  Безпечні хімічні засоби і інструменти

  Відмінність промислових складів полягає в тому, що цвіль після обробки втрачає свої агресивні властивості вже через кілька годин. В умовах квартири можна застосовувати спреї:

  • Bagi «Антиплесень» на основі хлору. Виводить не тільки візуально помітну цвіль, але і її спори, позбавляє від неприємного запаху.
  • DEC від «Неохим». Завдяки дезинфікуючим компонентів знищує цвіль і вапняний наліт, створює гідрофобізуючу перешкоду, яка сприяє захисту поверхні від грибка і надалі.
  • PROSEPT Bath Fungi на основі активного хлору. Спеціалізований засіб від цвілі і грибка на стінах у ванній. Застосовувати слід з обережністю із-за вираженого відбілюючого ефекту.
  • Cillit Bang. До складу спрею входить значний відсоток хлору, тому дуже їдкий запах, але зі своїм завданням справляється прекрасно.
  • Mellerud на основі активного кисню. Ліквідує цвіль і її спори, дезінфікує. Володіє пролонгованою дією. Його склад не містить хлор, без запаху. Підходить для обробки багатьох видів матеріалів – каменю, плитки, штукатурки, тканини.

  b413df8fa85e4f4330cd04f7b594b447 Як позбутися від цвілі у ванній

  Bagi «Антиплесень»

  75dc4e14b8e35434c13efa914e2163ea Як позбутися від цвілі у ванній

  DEC від «Неохим»

  9c80e5081f4a88ca8eac49e79d234a0a Як позбутися від цвілі у ванній

  PROSEPT Bath Fungi

  6dfeccb4161624a3ac60bdcaf1e6f411 Як позбутися від цвілі у ванній

  Cillit Bang від чорної цвілі

  837de40dce5dae3561e021f278b43e6d Як позбутися від цвілі у ванній

  Лінійка Mellerud проти цвілі


  Щоб видалити мікроорганізми із швів, стиків, зазорів і інших важкодоступних місць, можна використовувати Unicum – засіб на основі гіпохлориту натрію. Відмінно підходить для кахельної плитки, кераміки, порцеляни.

  Для обробки деталей пральної машинки можна використовувати хлорвмісні відбілювачі, зокрема «Білизну». Кислотні склади застосовувати не варто – вони можуть роз’їсти гуму і пластик.

  Для видалення цвілі знадобляться губки і ганчірки. Після зняття нальоту разом з препаратом їх доведеться викинути, оскільки колонії із швів між плитками і інших вузьких місць прибираються разом з затіркою або герметиком, для зручності слід користуватися шпателем.

  Народні засоби

  3b9ba8118c3a8ed8b404e3c2893164a6 Як позбутися від цвілі у ваннійРозчин мідного купоросу допомагає в боротьбі з цвіллю

  Борються з патогенними мікроорганізмами не тільки покупні засоби. Можна застосувати копійчані домашні варіанти:

  • Мідний купорос. Водним розчином обприскують заражене місце, попередньо оброблене мильною сумішшю. Поверхні дають висохнути, після чого обробку повторюють за необхідності 2-3 рази.
  • Оцет. Столовий 9-процентний розчин – прекрасний антисептик. Губкою або ганчіркою, змоченою в ньому, необхідно обробити ділянку появи мікроорганізмів, дати повністю просохнути. Вимити поверхню водою і ретельно провітрити кімнату.
  • Бура. Природний мінерал, що володіє прекрасними антисептичними властивостями. Сумішшю з склянки бури і 2,5 л води очистити місце покрите цвіллю. Почекати поки висохне, сухою тканиною прибрати утворилися кристали. Велику область поразки обприскують розчином з склянки препарату і 4 л води.
  • Сода. Безпечний і натуральний антисептик. Розводять у співвідношенні – чайна ложка на склянку води. Таким розчином можна прочистити ділянку зараження губкою або за допомогою розпилювача. Після обробки промивати не обов’язково.

   7d810c36de156b75090d1cd69785e11e Як позбутися від цвілі у ваннійВ якості народних засобів від цвілі можна використовувати оцет або соду

  • Перекис водню. Дешева і токсична рідина, яка продається в аптеці. При обробці кольорових поверхонь можливо відбілювання основи.
  • Нашатирний спирт. Чудово справляється з обробкою щільних твердих покриттів – скла або кахлю. Розводять у співвідношенні 1:1 і наносять на стіну за допомогою розпилювача або губки. Через кілька годин розчин змивають водою. Не використовується для пористих матеріалів – дерева, бетону, гіпсокартону.

  Народні методи можуть спрацювати не гірше покупних. Більшість коштів менш токсичні. Але необхідно враховувати, що є ризик помилитися з дозуванням, чому ефект буде меншим. На упаковці покупних коштів завжди є чіткі вказівки до використання.

  Покрокова інструкція з видалення цвілі

  d45eb63c687408649372ad6fd660f6d5 Як позбутися від цвілі у ваннійЗачистка шпателем ураженого цвіллю ділянки стіни

  Для боротьби з цвіллю потрібно поєднувати обробку ділянки зараження механічним і хімічним способом у такій черговості:

 • Надіньте рукавички, респіратор, озбройтеся щіткою і ганчірками.
 • Площа ураження зачистите, використовуючи жорстку щітку або шпатель.
 • Зчистите цвілеві нарости губкою або ганчіркою з препаратом. Обробку ведіть ширше, ніж область поразки. Дрібні спори, непомітні оку, поширюються далеко за межі видимої зони.
 • Обробіть поверхні після очищення складом проти мікрофлори. Щоб закріпити результат, повторіть три рази.
 • Поверхні, несприйнятливі до впливу високих температур, можна додатково обробити парогенератором.

  Якщо цвіллю покрився побілений або пофарбована водоемульсійною фарбою стелю, покриття потрібно зняти шпателем та обробити дезінфекційним розчином. Просто відмити поверхня не вийде – спори проникають всередину шарів штукатурки, побілки і рихлої фарби.

  Якщо цвіль потрапила під силіконовий герметик, його потрібно вичистити. Для цього його з одного боку підцепляють ножем, після чого легко відокремлюють від поверхні. Уражені області потрібно зачистити шпателем, вимити, висушити, обробити знезаражувальним препаратом. Новий шар силікону можна наносити тільки після повного просихання антисептика. Практично те ж саме треба виконати, якщо цвіль утворилася в міжплиткових швів. Нова затирка повинна містити в складі фунгіцидний компонент.

  Профілактичні заходи

  10311d6d201f59aa512173ad27d269ac Як позбутися від цвілі у ваннійЩоб уникнути появі цвілі у ванній, необхідно періодично чистити плитку дезінфікуючими розчинами

  Для запобігання утворенню цвілі і грибка у ванній потрібно створити дискомфорт для їх розвитку: знизити вологість і облаштувати нормальну вентиляційну систему. Відмінний ефект можуть дати такі заходи:

 • Після прийняття душу розправляти шторку у ванній і спеціальною щіткою видаляти краплі води зі стін душової кабінки.
 • Щодня провітрювати ванну кімнату. Потоки повітря не дозволяють спорами цвілі закріпитися на поверхні. Крім цього, відкриті двері дозволяють збільшити освітленість ванною, а цвіль любить темряву.
 • Не допускати стійких появ бруду, систематично промивати плитку та сантехнічні прилади побутовими дезінфікуючими розчинами.
 • Не розвішувати для просушування у ванній мокру білизну і одяг.
 • При недостатній тепловіддачі рушникосушки змінити його або поставити додатковий опалювальний прилад.
 • Стежити за станом вентканалів і при необхідності чистити їх.
 • Забезпечити додаткову вентиляційну систему у ванній кімнаті.
 • По можливості не закривати щільно пластикові вікна і навіть в період зимових холодів відкривати їх в режим мікропровітрювання. Це дозволить поліпшити обмін повітря у всій квартирі.
 • Стежити, щоб на трубах не відбувалося накопичення конденсату.
 • Контролювати вологість повітря.
 • 7d62f92ed6f2eb8ff9c9b799dcf2eeeb Як позбутися від цвілі у ваннійПісля кожного прання витирайте насухо барабан пральної машини

  Щоб періодично дезінфікувати повітря, можна скористатися побутовими іонізаторами та бактерицидними лампами.

  Важливо перевіряти стан пральної машинки, вона може стати джерелом зарази. Після завершення прання барабан витирайте насухо і на кілька годин залишайте відкритим. Також не варто нехтувати періодичної тривалої пранням в режимі без білизни з найвищою температурою і додатковим полосканням. Не слід залишати в барабані мокру білизну і зберігати брудне. Якщо ви застосовуєте кондиціонери, краще запускати додаткове полоскання. Якщо склад погано отмылся, він стає живильним середовищем для цвілі.

  Утворення цвілі в будинку – не простий косметичний недолік. Це серйозний сигнал про неблагополуччя. Цвіль за короткий період може знищити будь-який матеріал і заразити мешканців квартири. Тільки швидко прийняті протидіючі заходи дозволять зупинити розвиток патогенних мікроорганізмів.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради