Як порахувати погонний метр: його відмінності від квадратного, як вирахувати вартість товару по довжині

У повсякденному житті при купівлі різних будівельних матеріалів та виробництві робіт всі звикли користуватися метричними одиницями вимірювання. Тому при покупці довгомірних матеріалів величина погонного метра деяких призводить до нерозуміння. А от у деяких випадках застосування цього терміна зручно і необхідно.

kak poschitat pogonnyjj metr: ego otlichiya ot kvadratnogo, kak vyschitat stoimost tovara po dline252 Як порахувати погонний метр: його відмінності від квадратного, як вирахувати вартість товару по довжині

Що таке погонний метр

Метр погонний є похідною величиною від метра, який у відповідності з Міжнародною системою одиниць (СІ) та іншими метричними системами є мірою довжини і відстаней і не відноситься до заходів кількості. Чисельно ці заходи рівні між собою.

Де використовується цей термін

Погонний метр являє собою одиницю виміру кількості погонажних виробів (погонаж). Цю назву отримали вироби, що мають відносно невеликий поперечний перетин і значну довжину.

Поняття словосполучення «погонажний виріб» і слова «погонаж» були утворені від назви «погонний метр», який є одиницею їх вимірювання.

До погонажних відносяться такі вироби:

 • тканини;
 • стрічки;
 • труби;
 • рулонні матеріали;
 • профілі з полімерних матеріалів;
 • різні троси;
 • вироби з дерева (плінтуси, наличники, вагонка) та ін.

Таким чином, погонний метр — це одиниця виміру погонажних виробів, яка використовується для полегшення їх виміру та розрахунку при купівлі та проектуванні.

kak poschitat pogonnyjj metr: ego otlichiya ot kvadratnogo, kak vyschitat stoimost tovara po dline253 Як порахувати погонний метр: його відмінності від квадратного, як вирахувати вартість товару по довжині

Чим відрізняється погонний метр від квадратного

Зовсім різняться поняття погонного і квадратного метрів. Погонний є мірою довжини, а квадратний — мірою виміру площі. Порівняння в різних системах вимірювання не є коректним.

Можливо порівняння даних заходів вимірювання для рулонних матеріалів, наприклад, для лінолеуму, з приведенням до єдиної системи вимірювання.

Щоб визначити площу матеріалу необхідно:

S (кв. м) = A (м) ? B (м),

де А — ширина в м, в — довжина, м, S — площа у кв. м.

Шматки лінолеуму різних розмірів сторін, але однаковою площею, наприклад, в 6 кв. м, можна отримати:

6 м ? 1 м = 3 м ? 2 м = 1.5 м ? 4 м = 1.2 м ? 5 м =…= 6 кв. м (різних варіантів буде безліч).

Погонажний лінолеум має фіксовану ширину, наприклад, 1 м і 3 м.

Тоді, щоб отримати лінолеум площею в 6 кв. м необхідно:

 • для ширини лінолеуму в 1 м потрібно відрізати 6 п. м;
 • для ширини лінолеуму в потрібно відрізати 2 п. м.

При однаковій величині площі, на відміну від метра квадратного, для погонного ширина є величиною постійною.

Ці дві одиниці не взаємопов’язані і перевести погонний метр (п. м.) кв. м можна, якщо немає інформації про ширині виробу.

kak poschitat pogonnyjj metr: ego otlichiya ot kvadratnogo, kak vyschitat stoimost tovara po dline254 Як порахувати погонний метр: його відмінності від квадратного, як вирахувати вартість товару по довжині

Як порахувати метр погонний

Використання цього вимірювального параметра дозволяє полегшити вимірювання і визначення кількості товару, що купується.

Для правильного розрахунку і вибору оптимального варіанту необхідно:

 1. Провести заміри площі приміщення. Правильний розрахунок дозволить у майбутньому уникнути великих надлишків або недостачі підлогового матеріалу та уникнути додаткових витрат.
 2. Зробити вибір необхідної ширини рулону лінолеуму, яка дорівнює обраній стороні квартири, а інша сторона квартири буде визначати довжину рулону в мп, при цьому підбираються достатні розміри матеріалу з урахуванням припусків.

Необхідно відзначити, що лінолеум одного виду має різний розмір по своїй ширині: 1 м, 1,5 м, 2 м, 3 м, і так далі. Звідси і різна площа рулону довжиною в 1 п. м.

Площа відрізку в 1 п. м буде:

 • для ширини лінолеуму в 1 м — 1 кв. м;
 • для ширини лінолеуму в 2 м — 2 кв. м.

Площа відрізка в 2 п. м буде:

 • для ширини до 1 м — 2 кв. м;
 • для ширини 2 м — 4 кв. м.

Таким чином, при розрахунках множимо на ширину кількість метрів погонних і отримуємо площа підлогового матеріалу.

kak poschitat pogonnyjj metr: ego otlichiya ot kvadratnogo, kak vyschitat stoimost tovara po dline255 Як порахувати погонний метр: його відмінності від квадратного, як вирахувати вартість товару по довжині

Приблизний розрахунок вибору лінолеуму для кімнати з розмірами 2 ? 3 м:

 • якщо вибираємо ширину лінолеуму 2 м, тоді довжина рулону буде дорівнює 3 п. м;
 • якщо вибираємо ширину 3 м, тоді довжина буде 2 п. м.

В обох випадках площа буде дорівнює 6 кв. м.

Приблизний розрахунок вибору лінолеуму для кімнати з розмірами 4 м ? 1,8 м:

 • вибираємо ширину лінолеуму 4 м (якщо матеріалу з шириною 1.8 немає або не існує) з довжиною рулону 1.8 п. м;
 • площа буде дорівнює 4 м х 1.8 м = 7,2 кв. м.

Розглянуто варіанти площ для правильної прямокутної форми невеликих розмірів. При великих величинах ширини кімнати виникає необхідність застосування кілька смуг підлогового матеріалу.

У випадках, коли жодна зі сторін кімнати не дорівнює ширині рулону, розрахунки залежать від кожного конкретного випадку.

Часто виникають складнощі при розрахунках і покупці лінолеуму, коли ви справили розрахунок погонажних заходи, а на ціннику відображена ціна одного кв. м.

Як у цьому випадку розрахувати вартість підлогового лінолеуму:

 • ширина рулону лінолеуму множиться на довжину, показники беруться в метрах;
 • одержаний результат перемножується на вартість.

Наприклад, визначимо, скільки коштує шматок лінолеуму шириною 3 м і протяжністю 4,5 м. за ціною 500 рублів за квадрат: (3 ? 4,5) ? 500 = 6750 рублів.

kak poschitat pogonnyjj metr: ego otlichiya ot kvadratnogo, kak vyschitat stoimost tovara po dline256 Як порахувати погонний метр: його відмінності від квадратного, як вирахувати вартість товару по довжині

Можна обчислити вартість кухні по числу метрів погонних

Метр погонний — це умовна одиниця виміру її довжини. Дане поняття використовується при покупці кухонного гарнітура в погонних метрах для орієнтовного розрахунку його вартості. Це такий кухонний гарнітур, у якому кожний наступний його метр використовують таку ж кількість матеріалу у вартісному вираженні, що і попередній, і відрізняється лише різним просторовим розташуванням елементів конструкції.

В цьому випадку значно спрощується задача вибору та визначення приблизної вартості гарнітура, використовуючи це поняття для кухні. Для цього необхідно знати середню вартість 1 п. м гарнітура.

Так можна приблизно розрахувати ціну будь-якої подібної кухні, знаючи її габаритний розмір по ширині.

Наприклад, 1 п. м кухні дорівнює 1500 руб., тоді кухня, розмір якої 2,5 п. м, буде коштувати: 2,5 ? 1500 = 3750 руб.

Для визначення числа погонних метрів кухні заміряємо довжину, де буде встановлений кухонний гарнітур певної ширини. Завмер виробляємо уздовж плінтуса.

Асортимент сучасних кухонь так великий, що обчислення усередненого показника ціни на них не має сенсу. Особливо це стосується ринку індивідуального замовлення. Абсолютно схожі зовні кухні можуть значно відрізнятися за вартістю лише за рахунок використання різної фурнітури.

kak poschitat pogonnyjj metr: ego otlichiya ot kvadratnogo, kak vyschitat stoimost tovara po dline257 Як порахувати погонний метр: його відмінності від квадратного, як вирахувати вартість товару по довжині

Особливості розрахунку підлогового покриття

Матеріали для підлогового покриття представлені великою різноманітністю, і методи їх розрахунку можуть розрізнятися.

Якщо для підлогового покриття використовується паркет, ламінат або керамічна плитка, то його визначають кількість і вираховують в квадратних метрах. Коли застосовують ковролін або лінолеум — розрахунки виробляють в погонних метрах.

Укласти лінолеум в приміщенні можна по-різному:

 1. Якщо замовника не цікавить кількість швів, то буде явна економія матеріалу і коштів, але збільшується час тривалості робіт.
 2. Коли необхідно застосувати мінімальну кількість швів, кількість обрізків різних розмірів буде набагато більше, а виробничий цикл за часом буде скорочено. При цьому витрати на придбання матеріалу зростуть.
 3. Існує два види формування швів. У одних матеріалів вони здійснюються внапуск, в інших встик — це бажано враховувати при розрахунках.
 4. Якщо матеріал має специфічний малюнок, то необхідно збіг деяких елементів малюнка, що спричинить додатковий витрата матеріалу.

При розрахунках необхідно враховувати об’їзд різного роду виступів, наявних в приміщенні (труби, елементи опалення), отвори дверей.

Щоб не помилитися у кількості обраного матеріалу, необхідно зробити розрахунки з урахуванням різних відхилень і особливостей.

Відео про укладання підлогового покриття

Подивіться приклад укладання підлогового покриття.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради