Встановлення підлогових плінтусів своїми руками: пластикових, дерев’яних, МДФ

Якість виконання фінішної обробки дуже важливо. Саме дрібниці створюють затишок або, навпаки, «вбивають» навіть самий хороший ремонт. У цій статті поговоримо про те, як кріпити плінтус, щоб це було і надійно і красиво.

Види підлогових плінтусів

Мова піде не про форму та асортименті, а про матеріали. Саме від матеріалу часто залежить установка плінтусів. Не з усіма деякі способи монтажу сумісні. Отже, плінтуси для підлоги роблять з чотирьох видів матеріалів:

 • деревини;
 • МДФ;
 • пластика;
 • металу.

ustanovka napolnykh plintusov svoimi rukami: plastikovykh, derevyannykh, mdf58 Встановлення підлогових плінтусів своїми руками: пластикових, деревяних, МДФПідлогові плінтуси є різні, так само як і способи їх установки

Металеві плінтуси частіше ставлять в офісах, хоча в суперсучасних стилях хай-тек, лофт, мінімалізм вони і в квартирі можуть бути доречні. Але, найчастіше, у квартирі або будинку використовують дерев’яні вироби. В останні роки, стають популярними ще МФД і пластик. Їх простіше підібрати під колір підлогового покриття або двері, адже вони часто зроблені за тією ж технологією.

Як кріпити плінтус до стіни або до підлоги?

Кріпити підлоговий плінтус можна як до стіни, так і до підлоги. Найчастіше вибирають кріплення до стіни. Такий спосіб обов’язково застосовують, якщо підлогове покриття має достатньо великий коефіцієнт теплового або тепловлажностного розширення або підлогове покриття не пов’язано з підставою (плаваючий пол). Це такі види покриття:

 • Паркет, паркетна дошка.
 • Масивна дошка.

  ustanovka napolnykh plintusov svoimi rukami: plastikovykh, derevyannykh, mdf59 Встановлення підлогових плінтусів своїми руками: пластикових, деревяних, МДФЯкщо підлогове покриття не «плаваюче» і не паркет, плінтус можна кріпити до підлоги

 • Плаваюча підлога (на підкладці або без), але без приклеювання до основи:
  • ламінат;
  • пробкова підлога.

У всіх інших випадках кріпити плінтус можна і до підлоги. Це навіть простіше. Якщо це, звичайно, не бетонна стяжка. В деревину, фанеру, СВП, ОСБ цвяхи/шурупи входять добре. Якщо стіни рівні, проблем не виникне. Якщо криві, треба буде шукати еластичні плінтуси. Тоді буде можливість приховати дефекти за рахунок гнучкості планок.

Чим кріпити плінтус до стіни: які є способи, їх переваги і недоліки

Перед монтажен плінтусів, бажано подбати про поліпшення тепло-і звукоізоляції. Є шумоізоляція на самоклеючій основі, її продають наклеєну на аркуші. Знайти можна в будівельному або автомагазині. Перед тим, як кріпити плінтус, до нижньої його частини приклейте смужки шумоізоляції. Наклеювати смужки треба з деяким зазором — щоб повітря могло циркулювати. З шумоізоляцією стане набагато тихіше, особливо відчутний ефект буде з ламінатом.

ustanovka napolnykh plintusov svoimi rukami: plastikovykh, derevyannykh, mdf60 Встановлення підлогових плінтусів своїми руками: пластикових, деревяних, МДФКріплення на кліпси. Непомітно, але треба дивитися, наскільки добре тримає кліпса

Є три способи кріплення плінтусів:

 • На саморізи або цвяхи, дюбелі.
 • Приклеювання.
 • На кліпси або монтажні пластини.

Всі три способи не ідеальні. У всіх є плюси і мінуси. Два способи — на кріплення і приклеювання — можна використовувати як для кріплення до стіни, так і до підлоги. На кліпси кріплять лише до стін. Розберемо об’єктивно всі способи кріплення плінтусів. Так можна буде вибрати оптимальний для кожного конкретного випадку.

Наскрізний: на саморізи або цвяхи

Кріплення на саморізи або дюбеля називають наскрізним. Плінтус просвердлюють наскрізь, частина кріплення йде в стіну/підлога. Капелюшок залишається зверху. З точки зору надійності кріплення — відмінний спосіб. З точки зору естетики — сумнівний. Капелюшки кріплення, якщо їх нічим не прикрити, можуть бути вельми помітні.

ustanovka napolnykh plintusov svoimi rukami: plastikovykh, derevyannykh, mdf61 Встановлення підлогових плінтусів своїми руками: пластикових, деревяних, МДФНаскрізне кріплення плінтуса з МДФ до стіни — надійно, але не завжди естетично

З плюсів — при необхідності планки можна зняти без особливого збитку для стіни і самого плінтуса. Особливо при установці на саморізи або дюбеля. Вони нормально викручуються, а потім ставляться на місце. І ще гідність — можна більш-менш нормально притиснути планку до кривих стін (з кривизною 4-5 мм). Інших варіантів практично немає. Для поліпшення естетики можна спробувати замаскувати кріплення, зробити його менш помітним. Але конкретний спосіб залежить від матеріалу і буде описано у відповідному розділі.

Якщо мова йде про пластикові плінтусах з кабель-каналом, то мінуси, пов’язані з стирчать капелюшками кріплення, відсутні. Капелюшки виявляться захованими під кришкою.

ustanovka napolnykh plintusov svoimi rukami: plastikovykh, derevyannykh, mdf62 Встановлення підлогових плінтусів своїми руками: пластикових, деревяних, МДФОтвори свердляться в кабель-каналі. Після закручування саморізів, кабель-канал буде закритий кришкою

На клей

Приклеювання плінтусів до стіни — добре працюючий прийом, але тільки якщо стіни рівні. Рівні — це з максимальним відхиленням не більше 1-2 мм. Інакше треба буде фіксувати «проблемні» місця хоча б до схоплювання клею. Це як мінімум кілька годин. Тримати руками — дуже проблематично. Можна спробувати підперти чимось важким, але спрацьовує не завжди. Ще один недолік — якщо треба буде зняти плінтус, зробити це ой як непросто. Або з шматком обробки, або плінтус по шматках.

ustanovka napolnykh plintusov svoimi rukami: plastikovykh, derevyannykh, mdf63 Встановлення підлогових плінтусів своїми руками: пластикових, деревяних, МДФКлей і всі необхідні комплектуючі для монтажу пластикових плінтусів

Клей для приклеювання підлогових плінтусів — «рідкі цвяхи». При виборі враховуйте матеріал плінтуса і стіни/підлоги. В інструкції обов’язково мають бути вказані обидва склеюваних матеріалу. Дивіться і на час схоплювання. Воно критично як раз для не занадто рівних стін, інакше тримати проблемні місця будете довго.

Можна використовувати замість клею силіконовий або акриловий герметик. Краще, якщо він після полімеризації не буде жорстким — залишиться еластичним. Наприклад, Silicone-Acrylic Sealant 420. Також звертайте увагу на те, щоб він був сумісний з обома поверхнями. Чим еластичний герметик краще? Тим що коли треба буде зняти плінтус, напівжорстку масу можна розрізати ножем. І це при тому що він тримає добре навіть на кривих поверхнях.

Прихований спосіб установки плінтусів — на кліпси

Є новомодний прихований спосіб кріплення плінтусів — на кліпси або монтажні пластини. Суть його в тому, що на стіну кріплять спеціальні пластини або кліпси (меншого розміру). Ці кліпси і пластини мають особливої форми виступи. Є просто виступи, є з зубчиками. На плінтусах зроблені під них пази. При монтажі пази повинні «одягати» на виступи. Ідея начебто непогана, але можуть виникати труднощі при монтажі.

Кліпси для плінтусів треба виставляти рівно рівень. Якщо є лазерний рівень — простіше, інакше — багато мороки. І, навіть якщо кліпси виставлені на одному рівні, нормально «посадити» пази можна тільки на рівних стінах. І домогтися, щоб кожен «клацнув», складно. А якщо не кожна кліпса буде тримати, то плінтуси відходять від стіни. Часто доводиться їх додатково «притягувати» тими ж саморізами. Кріплення, м’яко кажучи, слабкий. Наприклад, L-образні скоби не утримують плінтус, якщо підлогове покриття — лінолеум або ковролін — ще не відлежалося. Вони «вичавлюють» планку з кріплення. Може, трохи пізніше з’являться більш надійні системи, але поки, кріплення плінтуса на скоби ненадійно.

ustanovka napolnykh plintusov svoimi rukami: plastikovykh, derevyannykh, mdf64 Встановлення підлогових плінтусів своїми руками: пластикових, деревяних, МДФНе всі кліпси погані, але пробувати немає можливості

Є і ще один момент: знімають плінтуси з кліпс і монтажних пластин легко. Але повторно встановити ті ж планки вже не вийде — пази раскрошенные і зовсім не тримаються. Треба або підпилювати планки, щоб на кліпси потрапив «свіжий» ділянку, або переставляти кліпси. Що зовсім невесело.

Трохи краще справи з монтажем на напрямну — це спеціальна планка з пазами. Від кліпс відрізняється тим, що вона йде по всій довжині плинтусной планки. Напрямна кріпиться до стіни, а на неї «замикається» плінтус. За рахунок того, що напрямна йде по всій довжині, більш надійне кріплення. І можна домогтися прилягання без щілин. Але тут є своя складність: підлога повинна бути рівною.

Як краще кріпити дерев’яний плінтус

Прибити дерев’яний плінтус цвяхами цей спосіб кріплення відомий давно. За нормативом встановлювати цвяхи/дюбеля/саморізи треба на відстані 80-120 см один від одного на висоті 15-20 мм від підлоги. Довжина кріплення повинна в 3 і більше рази перевищувати товщину плінтуса. Перед установкою кріплення, у масиві попередньо свердлять отвори. Діаметр свердла підбирається на 1-2 мм менше діаметра кріплення. Це не дасть деревині розтріснутися.

Наскрізне кріплення плінтуса — спосіб найпростіший і надійний, але він перестав нас влаштовувати — вимоги до естетики обробки сильно зросли. Стирчать капелюшки мало кого влаштовують. Є кілька способів зробити кріплення непомітним або малопомітним. Перед тим, як кріпити плінтус, виберіть один з них.

ustanovka napolnykh plintusov svoimi rukami: plastikovykh, derevyannykh, mdf65 Встановлення підлогових плінтусів своїми руками: пластикових, деревяних, МДФОсь що виходить, якщо кріпити дерев’яний плінтус саморізами

Найпростіший і дешевий, але не найкращий — «втопити» шляпки глибше, а отвори закрити пластиковими кільцями. Вони є різних кольорів, підбираються в тон. Рішення, чесно кажучи, так собі. По-перше, пластик, як не підбирай, відрізняється від дерева. По-друге, профіль плінтуса не дозволяє укласти ці гуртки рівно, щоб вони повторювали вигини. По-третє, все одно відлітають і губляться.

Можна ще вирізати невеликі чопики з деревини та закрити отвори з їх допомогою. Буде трохи краще, але не ідеально. Все одно вони виділяються — напрям волокон інше.

Щоб мінімізувати втрати, що наноситься деревині, кріпити плінтус на спеціальні цвяхи — фінішні. У них капелюшок по товщині трохи більше стрижня цвяха. Але такий спосіб підходить тільки для дерев’яних плінтусів. І щоб загнати цвях в дерево і не пошкодити деревину, потрібен відбійник і певна вправність. Відбійник гострим кінцем упирається в капелюшок фінішного цвяха, за його товстої стороні стукаємо молотком, заганяючи цвях у деревину глибше.

ustanovka napolnykh plintusov svoimi rukami: plastikovykh, derevyannykh, mdf66 Встановлення підлогових плінтусів своїми руками: пластикових, деревяних, МДФСпеціальні цвяхи і саморізи — щоб кріплення був менш помітний

Той же результат — з мінімальним пошкодженням деревини — можна отримати використовуючи саморізи з потайною головкою. Вони мають невелику головку конічної форми. Їх іноді називають ще «оздоблювальними». При монтажі, головка такого шурупа практично повністю йде в деревину. Є навіть спеціальні саморізи для дерев’яних плінтусів. Вони відрізняються тим, що мають дві ділянки різьблення з різним направленням (див. на фото вище праворуч). Друга частина служить для притягнення планки до стіни.

Залишився невеликий отвір зашпаровують замазкою по дереву. Коли вона висохне, зрівняти наждачним папером з дрібним зерном (400 або менше). Але це якщо плінтус не фарбований і не полірований. Якщо обробку планували проводити після монтажу.

Якщо плінтус темний, такий фокус не проходить. Отвори від встановлених цвяхів видно тільки завдяки «просвечивающейся» нефарбованої деревини. Щоб усунути цей дефект, в магазинах, що торгують меблевою фурнітурою, шукайте меблевий маркер або олівець відповідного кольору. Беріть з собою шматок плінтуса, наробіть в ньому отворів або подряпин, і тестуйте «кандидатів» на місці. Той який дасть кращий результат, можна купувати.

ustanovka napolnykh plintusov svoimi rukami: plastikovykh, derevyannykh, mdf67 Встановлення підлогових плінтусів своїми руками: пластикових, деревяних, МДФДля світлої деревини можна підібрати замазку в тон. Щоб було ще менш помітно, що в неї підмішайте пил, яка обсипається при пилянні деревини

Як кріпити плінтус з деревини іншим способом? Дерев’яні плінтуси — під монтаж на кліпси — теж продають. Але це в основному імпортні системи і коштують вони чимало. І деревина, найчастіше, шпонована. Крім того, що простіше підібрати колір і текстуру, це ще й тепловлажностное розширення зменшує. Але у вологих приміщеннях такі плінтуси, все одно, використовувати не можна.

Чого точно не варто робити, так це кріпити дерев’яний плінтус на клей. Хіба що якщо підлога або стіна мають таке ж тепловлажностное розширення як і сам плінтус.

Кріплення плінтуса з МДФ

Вибрати, як кріпити плінтус МДФ складніше. Можна застосовувати всі три способи: на саморізи/дюбеля, на клей, на кліпси/направляючі. Про те, як кріпити плінтус МДФ на клей, варто розповісти докладніше. Працює цей метод з рівними стінами — якщо відхилення не більше 1-2 мм. Насамперед, плінтуси повинні відлежатися в приміщенні, де будуть встановлюватися, не менше доби, а краще більше. Клей вибирається будь-який сумісний з деревиною і матеріалом стіни. Зручніше, якщо клей буде в тубі, яка встановлюється монтажний пістолет. Нормальні Tytan fix&seal, Soudal fixall. Це з розряду «рідкі цвяхи».

ustanovka napolnykh plintusov svoimi rukami: plastikovykh, derevyannykh, mdf68 Встановлення підлогових плінтусів своїми руками: пластикових, деревяних, МДФКлей наносимо нетовстий змійкою

Спочатку на кутах, планки плінтуса підрізають під потрібний розмір, якщо є необхідність спилюють під кутом 45°. Клей наноситься нетовстий «змійкою», планка притискається до стіни. Намагайтеся не забруднити лицьову сторону і стіни — видаляти складно і рідким і засохлим. Після того як приклеїли, проходьте притискаючи по всій довжині, домагаючись відсутності щілин. Якщо «схоплювання» у клею нормальне, при невеликій кривизни стін можна зробити без щілин. Якщо ні, доведеться в проблемних місцях використовувати вантаж. Потрібно щось важке. Якщо у вантажу є гострі або виступаючі краї, щоб не пошкодити плінтус, укладіть між ним і вантажем якусь щільну тканину. Щось типу фетру, шматка лінолеуму з основою і т. д.

ustanovka napolnykh plintusov svoimi rukami: plastikovykh, derevyannykh, mdf69 Встановлення підлогових плінтусів своїми руками: пластикових, деревяних, МДФДомагаємося, щоб плінтус був впритул, без зазорів

Але навіть відносно рівні стіни — радість не для кожного. Що тоді робити? Як кріпити плінтус МДФ в цьому випадку? Якщо кривизна велика, то варіантів немає, тільки саморізи наскрізь. Установка повністю збігається з тим, що сказано в розділі вище. З тією лише різницею, що трохи простіше підібрати колір заглушки, якщо хочете їх використовувати. Є варіант краще: з обрізків плінтусів, які неминуче залишаться, нарізати кружечків і заклеїти ними капелюшки. Якщо отвори вийшли глибокі, замастити їх, а поверх все ті ж кружечки. Можна домогтися того, що місця установки кріплення просто не знайдете.

При відносно невеликих перепадах — 2-3 мм, можна спробувати закріпити на хороші напрямні. Але при установці направляючої, підлоги повинні бути ідеально рівними, а це теж рідкість. Є спосіб закріпити направляючу для плінтуса так, щоб він потім «надівся» без проблем. Треба відрізати від плінтуса штук 5-6 смужок шириною близько 2 див Ці смужки використовуються як лекала.

ustanovka napolnykh plintusov svoimi rukami: plastikovykh, derevyannykh, mdf70 Встановлення підлогових плінтусів своїми руками: пластикових, деревяних, МДФЯк кріпити направляючу для плінтуса

На краю направляючої надягаємо два шматочки, приставляємо до стіни. Закручуємо саморізи поруч з встановленими шматочками. Вийшло, що ми зафіксували краю направляючої на потрібній висоті. Потім встановлюємо інші «лекала» по всій довжині. Вони не дають провисати профілю, виставляючи його рівно на тій відстані, яку необхідно. З кроком 50-60 см встановлюємо саморізи. Якщо необхідно, пересуваємо «лекала» в потрібне місце. Якщо зробити так, плінтус стане на місце без проблем. І щілин уздовж підлоги не буде.

Монтаж пластикового плінтуса

Пластикові плінтуси не так погані, як здається. Далеко не завжди вони мають «зовсім дешевий» вигляд. Це вже не ті жахливі блискучі вироби з тонкостінного одуряющє пахне пластику. Вид сучасних виробів дуже близький до МДФ. З деревиною, звичайно, не сплутаєш, але і ціна в рази менше. Є пластикові плінтуси з м’якими краями. Вони дозволяють прикрити невеликі щілини без особливих зусиль. Є моделі з кабель-каналом, що закривається кришкою того ж кольору. В канал можна встановлювати кріплення, а потім укладати кабелі. Зручно, надійно і економно.

ustanovka napolnykh plintusov svoimi rukami: plastikovykh, derevyannykh, mdf71 Встановлення підлогових плінтусів своїми руками: пластикових, деревяних, МДФЯк кріпити плінтус ПВХ саморізами або дюбелями

Що може напружувати, так це пластикові кути і з’єднувачі — ось вони виглядають «на любителя». Але нормальний пластик цілком можна запив хорошою пилкою і зістикувати ідеально. Особливо якщо є торцювальна пила. Але і стусло піде. Тільки полотно в ножівку придбайте спеціальний — для пластику. Якщо такого в магазинах не знайшлося, використовуйте полотно по металу. Якщо хочете, щоб виглядали стики бездоганно, доводьте збіг до ідеального, використовуючи наждачний папір з дрібним зерном. І, до речі, якщо плінтус складається з декількох частин, його збираєте і потім всі разом пиляйте. Тільки так всі частини будуть однаковими.

Ще один момент для більш простого з’єднання на зовнішніх кутах. Часто вони «їдуть» при свердлінні. Беремо двосторонній скотч і фіксуємо їх до стіни у потрібному положенні. В процесі установки плінтусів, відрізки теж можна «прихоплювати» один до одного за допомогою скотча, але вже звичайного.

ustanovka napolnykh plintusov svoimi rukami: plastikovykh, derevyannykh, mdf72 Встановлення підлогових плінтусів своїми руками: пластикових, деревяних, МДФПластиковий плінтус з кабель-каналом та кріпленням на направляючу

Як кріпити плінтус з ПВХ або іншого типу пластику, якщо в ньому немає кабель-каналу (паза), який встановлюється кріплення? Можна на клей, але є системи кріплення на напрямну.

Все сказане вище справедливо і для пластикових плінтусів. З тією лише різницею, що перед нанесенням клею, пластик краще знежирити, використовуючи відповідний розчинник (уайт-спірит, наприклад).

Як кріпити плінтус до гіпсокартонної стіні

З приклеюванням проблем бути не повинно — стіни з гіпсокартону зазвичай рівні. А ось при використанні кріплення — саморізів — є нюанси. Найголовніше — не перекручувати, щоб гіпс не лопнув. Є ще кілька моментів.

 • Якщо уздовж підлоги пущений стартовий профіль, проблем бути не може, але треба застосовувати самонарізи для металу, причому хорошої якості.
 • Намагатися потрапити в стійки. Вони повинні бути розташовані кожні 60 см, що якраз збігається з нормами установки кріплення.
 • Якщо стійок немає (ГКЛ приклеєний, наприклад, можна спробувати використовувати більш довгі саморізи — щоб закріпитися в матеріалі стіни, або використовувати спеціальні саморізи по гіпсокартону. Вони можуть бути пластикові чи металеві. І ті, і ті нормальні. Від звичайних відрізняються тим, що різьба у них набагато глибше. За рахунок цього відбувається розподіл навантаження на велику поверхню.
 • Якщо є необхідність, можна використовувати спеціальні дюбелі-метелики.

ustanovka napolnykh plintusov svoimi rukami: plastikovykh, derevyannykh, mdf73 Встановлення підлогових плінтусів своїми руками: пластикових, деревяних, МДФРізниця між саморізом для ГКЛ (зверху) і звичайним саморізом по металу

Загалом, як кріпити плінтус до ГКЛ залежить від того, як він змонтований. Ще від того, який саме плінтус ви кріпите.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради