Розпилювання ЛДСП без сколів: інструкції по розкрою, інструменти та обладнання, виготовлення верстата для розпилу ДСП своїми руками

Деревно-стружкова плита (ДСП), а в наш час, в основному, ламінована (ЛДСП) — один з головних матеріалів для виготовлення домашньої майстерні доступною за ціною меблів. Ця плита зроблена з хвойних і листяних деревних матеріалів, тому володіє такими якостями, як міцність і легкість в обробці. Але при неправильному розпилі можливі відколи цього матеріалу. Тому перед виготовленням меблів слід з’ясувати, як правильно зробити розпилювання ЛДСП.

Для цієї мети можна навіть самому зібрати промислове обладнання — розкрійний верстат.

raspilovka ldsp bez skolov: instrukcii po raskroyu, instrumenty i oborudovanie, izgotovlenie stanka dlya raspila dsp svoimi rukami Розпилювання ЛДСП без сколів: інструкції по розкрою, інструменти та обладнання, виготовлення верстата для розпилу ДСП своїми руками

Правила розпилювання

Спочатку потрібно вибрати метод розпилювання.

Обов’язково провести наступну підготовку (розкрій):

 • для захисту ламінованого покриття плити від пошкоджень під час роботи необхідно приготувати малярську стрічку або скотч;
 • для розмітки заготовок — лінійку і олівець;
 • з торців плити відзначити олівцем майбутні точки розпилу;
 • для того, щоб не з’являлися відколи, потрібно наклеїти на місце розпилу малярську стрічку або скотч;
 • після наклеювання стрічки точки попередньої розмітки з’єднати олівцем;
 • приготувати наждачний папір для остаточної обробки ліній зрізу.

Наступне правило відноситься вже не до підготовки, а до дій після розпилу, але є загальним при будь-якому методі: е слі на краях виявлені нерівності, то їх потрібно обробити напилком або рашпілем. Торці, отримані в результаті розпилу, покрити шпоном з малюнком, схожим на малюнок ламінованого покриття.

raspilovka ldsp bez skolov: instrukcii po raskroyu, instrumenty i oborudovanie, izgotovlenie stanka dlya raspila dsp svoimi rukami1 Розпилювання ЛДСП без сколів: інструкції по розкрою, інструменти та обладнання, виготовлення верстата для розпилу ДСП своїми руками

Чому не можна розпилювати

ЛДСП не можна пиляти з допомогою кутошліфувальною машини, яка також називається «болгаркою». При роботі з цим інструментом велика ймовірність травматизму, особливо при застосуванні дисків великого діаметру. Також можна отримати травму, коли з інструменту знімається захисний кожух.

Методи розпилу ЛДСП без сколів

Пиляти можна на форматно-розкрійному верстаті. Але його вартість починається від 50 000 і досягає 1 000 000 рублів. Якщо потрібно розпиляти ЛДСП, щоб зробити для себе кілька предметів меблів, більше підійдуть інші методи.

Подряпина

Слід по лінійці процарапать шилом чи цвяхом розмічальну лінію на товщину ламінованого покриття. Пиляти вздовж цієї лінії, стежачи за тим, щоб краї зубів пилки потрапляли точно в подряпину. Пиляти можна лобзиком або ручною ножівкою.

raspilovka ldsp bez skolov: instrukcii po raskroyu, instrumenty i oborudovanie, izgotovlenie stanka dlya raspila dsp svoimi rukami2 Розпилювання ЛДСП без сколів: інструкції по розкрою, інструменти та обладнання, виготовлення верстата для розпилу ДСП своїми руками

Електролобзик

Підходить для розрізання невеликого по протяжності ділянки. Пилка має бути з найменшим розміром зубів. Рухати лобзик потрібно плавно, без натиску, обороти задати трохи вище середнього рівня.

З того боку, де зуби входять в плиту, сколів практично не буде, а з протилежного — при недостатньому досвіді з’являться, але в невеликій кількості.

raspilovka ldsp bez skolov: instrukcii po raskroyu, instrumenty i oborudovanie, izgotovlenie stanka dlya raspila dsp svoimi rukami3 Розпилювання ЛДСП без сколів: інструкції по розкрою, інструменти та обладнання, виготовлення верстата для розпилу ДСП своїми руками

Циркулярна пила

Потрібен диск пилки з дрібними зубами. При цьому способі довгі прямі розрізи будуть більш вдалими, ніж при розпилі лобзиком. На стороні, де зуби вп’ялися в плиту, сколів не буде. Якщо вони з’являться, то з протилежного боку, як і у випадку з лобзиком.

Застосування напрямних підвищує точність розпила. Пилку при цьому краще закріпити на столі.

raspilovka ldsp bez skolov: instrukcii po raskroyu, instrumenty i oborudovanie, izgotovlenie stanka dlya raspila dsp svoimi rukami4 Розпилювання ЛДСП без сколів: інструкції по розкрою, інструменти та обладнання, виготовлення верстата для розпилу ДСП своїми руками

Пиляння з підрізанням

Буде потрібно велика лінійка (шина), яка фіксується на заготівлі струбцинами. Перший різ проводиться для підрізання ламінату по розмічувальної лінії. Шину треба встановити на лінії, а рез провести на глибину 6-10 мм — сколів не буде.

Другий рез проводиться наскрізь. На лінії входу зубів у плиту сколів не буде, а в місці виходу ламінат вже зрізаний, так що їх просто не може бути.

raspilovka ldsp bez skolov: instrukcii po raskroyu, instrumenty i oborudovanie, izgotovlenie stanka dlya raspila dsp svoimi rukami5 Розпилювання ЛДСП без сколів: інструкції по розкрою, інструменти та обладнання, виготовлення верстата для розпилу ДСП своїми руками

Фрезер

У цьому випадку, спочатку слід пиляти заготівлю лобзиком, відступаючи від розмічувальної лінії на 2-3 мм, а потім вирівнювати лінію за шаблоном. Фреза повинна бути з підшипником. При такому способі можна розрізати і криволінійно.

raspilovka ldsp bez skolov: instrukcii po raskroyu, instrumenty i oborudovanie, izgotovlenie stanka dlya raspila dsp svoimi rukami6 Розпилювання ЛДСП без сколів: інструкції по розкрою, інструменти та обладнання, виготовлення верстата для розпилу ДСП своїми руками

Розпил форматно-розкрійний верстат

Для розпилу верстатом заготівля встановлюється на лівому нерухомому столі до регульованого упору. Відміряють необхідну довжину. Запускається пильний вузол. Коли диск досягне необхідних обертів, стіл просувається вперед.

Заготівля разом зі столом подається на диск для відпилювання потрібного шматка.

Основні налаштування верстата:

 • положення заготовки;
 • глибина розрізу;
 • кут розпилу.

Існують верстати трьох різновидів:

 • легкі (розраховані на робочу навантаження в п’ять годин);
 • середні (8-10 годин);
 • важкі (16— 20 годин).

raspilovka ldsp bez skolov: instrukcii po raskroyu, instrumenty i oborudovanie, izgotovlenie stanka dlya raspila dsp svoimi rukami7 Розпилювання ЛДСП без сколів: інструкції по розкрою, інструменти та обладнання, виготовлення верстата для розпилу ДСП своїми руками

Конструкція

Найбільш популярні моделі — Mj 45kb-2, JTS-315SP SM, Woodtec ps 45, Altendorf F-45. Незважаючи на різні особливості, вони мають спільність конструкції.

Обов’язкові складові раскроечного верстата:

 1. Станина — основа, на якій кріпляться всі механізми. Важкі станини виключають вібрації і коливання, що вкрай важливо для точного розпилювання.
 2. Пильний вузол, що складається з двох дисків. Перший диск розташований спереду вузла і служить для попереднього підпилювання заготовки. Другий — для повного розпилювання плити.
 3. Три робочих столу. Перший — нерухомий, на ньому розташовується вузол. Другий, форматний — рухливий, на ньому відбувається подача плити на диск. Третій підтримує отпиливаемые частини.
 4. Каретка — деталь, що дозволяє форматному столу пересуватися.
 5. Упори та лінійки, які закріплюють заготовку в необхідному положенні.

Залежно від моделі, ціни та особливостей різання верстати можуть мати різні нюанси конструкції.

Додаткові складові верстата:

 • патрубок, що відводить стружку й тирсу, і підключає систему видалення пилу;
 • струбцини для надійного закріплення заготовки на столі;
 • поворотна лінійка і кутові упори, за допомогою яких розпил проводиться під потрібним кутом і без розмітки;
 • рама з наполегливою ногою для розпилювання довгих заготовок;
 • кулькові і роликові каретки.

Перший форматний верстат з рухомою кареткою був зібраний в 1906 році німецьким столяром Вільгельмом Альтендорфом.

raspilovka ldsp bez skolov: instrukcii po raskroyu, instrumenty i oborudovanie, izgotovlenie stanka dlya raspila dsp svoimi rukami8 Розпилювання ЛДСП без сколів: інструкції по розкрою, інструменти та обладнання, виготовлення верстата для розпилу ДСП своїми руками

Як виготовити верстат своїми руками

При використанні форматно-раскроечного верстата можна отримати деталі для меблів високої якості. Це пов’язано з високою точністю процесу виробництва, в тому числі і розкрою. Тому, якщо придбати готове обладнання складно, але почати бізнес по обробці ЛДСП дуже хочеться, можна зібрати верстат своїми руками.

Необхідні інструменти та матеріали

Пильний вузол верстата найчастіше представляє собою зварену конструкцію, так як вона найбільш ефективно протистоїть вібрації.

Інструменти:

 • зварювальний апарат;
 • «болгарка» з диском по металу;
 • електродриль;
 • вимірювальний інструмент.

Для того щоб обладнання працювало протягом декількох років, краще вибирати ті матеріали для його виготовлення, які були піддані термічній обробці.

Матеріали:

 • труби квадратного або круглого перерізу;
 • балка або дві труби круглого перерізу, з’єднані між собою;
 • ролики;
 • сталевий лист товщиною не менше трьох міліметрів;
 • лист ДСП;
 • важільний механізм будь-якої конфігурації.

raspilovka ldsp bez skolov: instrukcii po raskroyu, instrumenty i oborudovanie, izgotovlenie stanka dlya raspila dsp svoimi rukami9 Розпилювання ЛДСП без сколів: інструкції по розкрою, інструменти та обладнання, виготовлення верстата для розпилу ДСП своїми руками

Виготовлення

Виготовлення починається з основних складових і завершується більш дрібними.

Етапи виготовлення верстата для розпилу ДСП своїми руками :

 1. Виготовлення станини. Будуть потрібні труби квадратного або круглого перерізу. Вони обрізаються і кріпляться один з одним за допомогою струбцин. Після перевірки розмірів та правильного розташування компонентів — зварювання.
 2. Виготовлення рухомої каретки. Встановити направляючі, краще всього балку або дві труби круглого перерізу, з’єднані між собою. Каретка повинна бути забезпечена роликами для плавного ковзання.
 3. Виготовлення стільниці. Основа — із сталевого листа завтовшки не менше трьох міліметрів, робоча поверхня — з листа ДСП, на ній кріпляться вимірювальні лінійки.
 4. Виготовлення притисків для листів, наприклад, з важільного механізму будь-якої конфігурації.
 5. По закінченні ріжучий блок підключається з стружкоотсосу.

Якість готових виробів, вироблених на верстатах власного виготовлення, вище, ніж у виробів, створених повністю ручними інструментами, але все ж таки нижче, ніж на верстатах промислового виготовлення.

Відео про розпилі ЛДСП без сколів

У відео можна наочно побачити процес розпилювання ЛДСП без сколів.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради