Пристрій деформаційних швів в бетонних підлогах

Зробити якісний пів непросто. Треба знати чимало. Наприклад, при заливанні стяжки потрібні робити шви. Про те, як і навіщо робити деформаційні шви в бетонних підлогах — піде мова далі.

Що таке деформаційний шов і для чого він потрібен

Як відомо, стяжка і будь-який бетон не здатний переносити деформації. При виникненні будь-якої напруги він тріскається. В результаті маємо потріскану стяжку. Тріщини в стяжці з’являються з різних причин:

 • З-за внутрішнього напруження, яке виникає при висиханні. Кожен метр стяжки стає «коротше» на 1 мм. Не так багато, але якщо це 5 метрів, то вже 5 мм, якщо 10 метрів, то 1 див. Для нейтралізації цього типу напруг роблять усадочні шви.
 • Температурне розширення мають всі матеріали, бетон теж. Тріщини часто виникають над теплою підлогою, або якщо стяжка проходить як над підігріваються ділянками, так і над «холодними». Також наявність температурних швів обов’язково в неопалюваних приміщеннях. Старт опалення або замерзання — все це призводить до виникнення напруги в бетоні. Шви для компенсації таких змін, називають температурними або температурно-вологісними.

  ustrojjstvo deformacionnykh shvov v betonnykh polakh136 Пристрій деформаційних швів в бетонних підлогахЯкщо говорити про квартири, то деформаційні шви в бетонних підлогах — це покладена по периметру приміщення і в дверному проході перед заливкою стяжки стрічка

 • Через усадки будівель. Взагалі, стяжку не рекомендують заливати в новобудовах. Бажано дочекатися осідання будинку і тільки потім робити бетонну підлогу.
 • При заливанні стяжки в кілька етапів, на стику старого і нового бетону також виникає напруга. Тут теж повинен бути шов, який називають конструкційним.

Будь-яка з перерахованих вище причин призводить до появи тріщин в стяжці. З’являються вони хаотично, хоча деякі місця можна передбачити. Довільно розповзаються тріщини особливо небезпечні і неприємні стяжці над підлогою з підігрівом. Тріщина може порвати тубу, нагрівальний мат або плівку. Щоб бетон не тріскався довільно, роблять деформаційні шви в бетонних підлогах. Потрібні вони для того, щоб бетон тріскався в суворо визначених місцях. У запланованих місцях, перед затокою бетону, встановлюють еластичний матеріал. Це може бути спеціальна стрічка, шнур, дерев’яна планка, планка з пінопласту необхідної товщини.

ustrojjstvo deformacionnykh shvov v betonnykh polakh137 Пристрій деформаційних швів в бетонних підлогахДля вимощення навколо будинку або для тераси, деформаційний шов — це планки (дерев’яні або спеціальні), укладені в ключових точках

Якщо шви у стяжці були зроблені для компенсації зміни розмірів при висиханні бетону, заповнює шви матеріал витягується. Утворилися порожнечі заповнюються ремонтним або еластичним складом. Еластичність потрібно на теплій підлозі або в приміщеннях з постійно мінливими умовами. Тут обов’язково потрібні компенсаційні шви. Особливо якщо зверху укласти жорстке і жесткозакрепленное покриття. Наприклад, плитку або керамограніт.

Деформаційні шви в бетонних підлогах в квартирі і будинку

При заливанні стяжки в будинку або квартирі, необов’язково робити деформаційні шви як на виробництві. Площі не такі великі, отже, і напруга буде невелика. Зазвичай вистачає укласти по периметру приміщення — вздовж стін — демпферну стрічку. Вона дасть зазор в декілька міліметрів, якого, зазвичай, досить.

Після того як стяжка висохне, надлишки демпферної стрічки обрізають врівень зі стяжкою. Якщо на стяжку кладуть плитку, стрічку обрізають після укладання плитки. Вона знизить ймовірність появи тріщин на плитці. В приміщеннях невеликої площі, можна взагалі обійтися малою кров’ю — завести на стіни плівку, яку використовують як гідроізоляцію. Зазор вийде невеликий, але його буде достатньо.

ustrojjstvo deformacionnykh shvov v betonnykh polakh138 Пристрій деформаційних швів в бетонних підлогахЩоб уникнути появи тріщин в бетоні — потрібні шви при бетонуванні

Демпферна стрічка, до речі, виконує ще одну функцію — покращує звукоізоляцію. Якщо ще під стяжку покладений тепло/звукоізоляційний матеріал, ефект буде значним.

Якщо заливається стяжка по всій квартирі одночасно, або в декількох приміщеннях, робити деформаційні шви в бетонних підлогах треба ще і в дверних отворах. Навіть якщо буде просто прохід, арка. Потрібен шов і в місці, де закінчується/починається гаряча зона. Тут точно будуть присутні деформації, і краще їх направити і компенсувати зробивши деформаційні шви в бетонних підлогах.

Якщо заливається велика площа, то шви нарізаються по всій площі з певним кроком. Ділянки, що формуються швами, повинні бути близькі за формою до квадрата. При розробці схеми швів, варто уникати Т-образних перетинів і трикутників. З високою ймовірністю з’явиться тріщина на перекладині букви Т або у вершині гострого кута.

ustrojjstvo deformacionnykh shvov v betonnykh polakh139 Пристрій деформаційних швів в бетонних підлогахУ будинках зазвичай немає колон, але мало що… Деформаційні шви в бетонних підлогах в цьому випадку мають особливим чином

Температурно-усадочні шви в підлогах роблять на певній відстані. Крок нарізки залежить від багатьох факторів, але, в середньому, в 24-36 разів більше товщини стяжки. Наприклад, при товщині стяжки 6 см, крок нарізки швів може бути 144-216 див.

Глибина шва в межах від 1/4 до 1/3 товщини стяжки. При закладці перед заливкою, можна укладати на всю глибину. Ширина шва, знову-таки розраховується, але для звичайних квартир і будинків складає 5-8 мм. При заливці великих площ, потрібен професійний розрахунок. Якщо є у плитах перекриття деформаційні шви будь-якого типу, в вирівнюючої стяжки над ними також повинен бути зазор.

Що робити, якщо деформаційні шви не зробили

Не всі впевнені в необхідності використання демпферної стрічки і в тому, чи потрібні взагалі ці компенсаційні/демпферні/температурні шви. Раніше робили без цих «викрутасів», хіба що на вулиці закладали деревинки. А в квартирах і будинках нічого подібного не робили. Дійсно, не робили, але вимоги до обробки були інші, інші матеріали використовувалися. Про підігрів підлоги взагалі мови не йшло. Які підлоги були? Дерев’яні по лагам, лінолеум моторошного якості, та паркет у великих містах. Всі. Їх клали на погане підстава — зараз таке в якості чорновий основи не всі захочуть приймати. Так що, так, раніше кілька тріщин у підлозі — це норма, сьогодні мало хто з цим погодиться. А щоб стяжка була рівною, без тріщин, потрібні деформаційні шви в бетонних підлогах.

Що робити, якщо стяжку залили, а шви не заклали, не передбачили. Можна нарізати шви за допомогою болгарки, після того як бетон «стане». Коли по ній можна буде ходити, але коли він ще не почав сохнути. При нормальній температурі (+17°C і вище), це 1,5-2 доби (36-48 годин). Пропив робиться алмазним диском по намічених лініях. Вздовж стін, на переходах з кімнати в кімнату, на зовнішніх кутах, якщо такі є.

ustrojjstvo deformacionnykh shvov v betonnykh polakh140 Пристрій деформаційних швів в бетонних підлогахЯкщо вже залита стяжка, а про температурні і усадкові шви у бетоні забули, можна по периметру і в дверях їх нарізати за допомогою болгарки і алмазного диска

Є, звичайно, спеціальні машини для нарізання швів, але для побутового застосування вони нерентабельні. Хоча, контролювати глибину при роботі болгаркою важко. У звичайних вирівнюючих стяжках це не так страшно, а от якщо внизу труби або гріючий кабель…

Пристрій деформаційних швів в бетонних підлогах

Розглянемо як і з чого зробити шви при заливанні стяжки в квартирі або будинку. Як вже сказали вище, якщо заливається підлога тільки в одній кімнаті, то вздовж стін укладається еластичний матеріал. Це може бути:

 • Спеціальна демпферна стрічка. Продається в будівельних магазинах, має товщину від 8 до 10 мм. Такого зазору достатньо для будь-якого приміщення з розмірами менше 8*8 м. тобто, практично для будь-якої кімнати.

  ustrojjstvo deformacionnykh shvov v betonnykh polakh141 Пристрій деформаційних швів в бетонних підлогахПри влаштуванні теплої підлоги, укладання демпферної стрічки вздовж стін обов’язкове. Не зайвою вона буде і при звичайній вирівнюючої стяжки — менше тріщин, так і звукоізоляції це допоможе. Правда, якщо під стяжкою будуть звукоізоляційні плити

 • Дерев’яна планка. Цей тип використовується в основному на вулиці — при затоці бетонних доріжок або вимощення, але може бути використаний і в приміщенні.
 • Пінопласт/пінополістирол завтовшки 1 см, нарізаний на смуги.

З усього перерахованого вище, демпферна стрічка для будинків і квартир є більш кращою. Її не треба виймати, просто обрізати в рівень зі стяжкою або в рівень з плиткою. Зазор закриється плінтусами, а якщо їх немає, його можна закрити затіркою для швів. Надалі, демпферна стрічка служить для поліпшення звукоізоляційних характеристик.

ustrojjstvo deformacionnykh shvov v betonnykh polakh142 Пристрій деформаційних швів в бетонних підлогахНе така вже велика вартість… хоча, якщо робити по всіх кімнатах, буде відчутно

Ті ж матеріали укладаються в тих місцях, де ви забажаєте. Наприклад, у дверях, і там, де починається і закінчується зона підігріву підлоги.

Глибина закладки — не менше 1/3 від товщини стяжки. Якщо армована стяжка, арматуру варто розривати тільки в тому випадку, якщо є шов в плиті. В інших випадках арматура не ріжеться.

Заповнення швів

Якщо шов при заливанні стяжки зробили матеріалу, який потрібно видалити, що утворився після видалення зазор заповнюється. У старих будинках, де зрушення малоймовірні і після висихання стяжки їй нічого не загрожує, можна шви залити все тим же бетоном, заповнити плитковим клеєм, якщо такий є. Можна купити ремонтний склад для бетону.

ustrojjstvo deformacionnykh shvov v betonnykh polakh143 Пристрій деформаційних швів в бетонних підлогахДля заповнення швів застосовують герметик

У приміщеннях з теплою підлогою або там, де велика ймовірність усадок/деформацій, краще заповнювати зазор еластичними складами. Зазвичай це один з герметиків, який після висихання залишається еластичним.

Але тут треба бути акуратними. Еластичність зберігається тільки при невеликому шарі. Точне значення залежить від складу, але зазвичай товщина шару не повинна бути більше його ширини. Тобто, якщо шов у вас 8 мм, глибину заповнювати його герметиком можна не більше ніж на 8 мм.

Якщо шов глибше, знизу укладають еластичний заповнювач, але не герметик. Є штатний рішення — шнур з спіненого поліетилену. Його укладають вниз, якщо залишилася глибина шва підходить під вимоги, зверху наноситься герметик. Якщо глибина все ще велика, укладають два шари шнура.

ustrojjstvo deformacionnykh shvov v betonnykh polakh144 Пристрій деформаційних швів в бетонних підлогахЗакривається деформаційний шов у підлогах за певними правилами

В глибокі деформаційні шви в бетоні, замість шнура зі спіненого поліетилену, можна покласти розрізану на смуги пінопласт підвищеної щільності. Над ним бажано-таки укласти шнур, так як його округла поверхня сприяє тому, що еластичність покладеного зверху герметика зберігається і виявляється більшою мірою.

Герметик для деформаційних швів

Ще раз повторимо, що для збереження еластичних властивостей, шар герметика не повинен бути більше ширини шва. В принципі, для використання в будинку і квартирі підходить будь-який склад, який після висихання не втрачає еластичність. Найбільш доступні за ціною — силіконові і поліуретанові. Другі дорожче, але й характеристики у них краще. Щоб надовго забути про швах, вибирайте саме їх. Силіконові теж виконують свої функції, але необхідно шукати нейтральні (некислотные) склади. Їх плюс в тому, що вони можуть бути пофарбованими. Що дозволить підібрати близьку забарвлення при заповненні швів в плитці. Непогані стартові склади:

 • Ultracolor Plus;
 • Sikaflex-11FC (i-Cure);
 • Loctite;
 • Tytan Industry PU40;

  ustrojjstvo deformacionnykh shvov v betonnykh polakh145 Пристрій деформаційних швів в бетонних підлогахСпочатку закладається шнур (сірий хвіст, який стирчить), потім зверху наноситься герметик

 • Рабберфлекс ПРО ПУ 40 SL (стійок до масел, може використовуватися в гаражі);
 • ISOFLEX P40 ІЗОФЛЕКС;
 • Ceresit (є універсальний силіконовий універсальний поліуретановий);
 • MasterTeks ProfiMaster;
 • ТЕХНОНІКОЛЬ MASTER Преміум;
 • Tytan Professional Neutral PRO.

При виборі герметика для заповнення деформаційних швів на вулиці, до вимог необхідно додати ще переносимість мінусових температур і ультрафіолету. І пам’ятайте, що видаляти застави матеріал і заповнювати деформаційні шви в бетонних підлогах треба не раніше, ніж бетон визріє. Тобто, не раніше, ніж через 28 днів.

Як класти плитку на стяжку з деформаційним швом

Якщо зверху стяжки з компенсаційними швами укладається підлогова плитка або керамограніт, треба забезпечити можливість зрушення і для цього матеріалу. Інші покриття можуть самостійно компенсувати виникають невеликі деформації. Плитка ж, в силу жорсткості, може тріснути. При плануванні розкладки, намагайтеся зробити так, щоб шви плитки/керамограніта перебували там, де проходять деформаційні шви в бетонних підлогах. Максимальне зміщення — 2 див.

ustrojjstvo deformacionnykh shvov v betonnykh polakh146 Пристрій деформаційних швів в бетонних підлогахГотові рішення для укладання плитки і керамограніта на теплий пол

Для того, щоб покриття з плитки і керамограніта могло якоюсь мірою компенсувати тепловлажностные та інші деформації, класти плитку треба на еластичний клей. Один з рекомендованих — Ceresit СМ 16 Flex. Він може бути використаний для підлог з підігрівом, для нестабільних підстав. Придатний для зовнішніх і внутрішніх робіт. Затирка для швів теж є еластична. Є також варіант — Keracolor Flex + Fugalastic, який дає такі ж результати. Ще можна заповнювати шви тими ж поліуретановими герметиками. Вони є в кількох кольорах.

ustrojjstvo deformacionnykh shvov v betonnykh polakh147 Пристрій деформаційних швів в бетонних підлогахЩе пару варіантів

Також для плитки і керамограніта можна використовувати спеціальні профілі і накладки. Для приміщень більш прийнятні алюмінієві з прошарком з термопластичної гуми. Вони можуть встановлюватися в шви підлогової плитки, керамограніту, мармуру. Придатні для шліфування, гума зберігає пластичність, але не дає бруду потрапляти в шов. Є варіанти з різною шириною компенсатора під різну висоту плитки/керамограніта. Є також компенсатори деформаційного шва з алюмінію, які складаються з двох рухомо з’єднаних профілів. Така конструкція дозволяє плитці рухатися в межах декількох міліметрів.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради