Правила прибирання прибудинкової території в зимовий період

Взимку дуже часто можна почути розмови міських жителів про те, що де-то, на кого-то впала з даху снігова лавина, у дворі такі кучугури, що не можна пройти, слизько – падають і травмуються люди, випав сніг, а влада нічого не робить для його усунення. Такі розмови швидко набирають обертів і переходять у досить жваву дискусію, часом доходить навіть до конфліктів. Але незадоволені жителі при цьому самі нічого не вирішують.

В основному справа в незнанні і необізнаності про те, хто відповідає за виконання, хто виконує якісь правила прибирання снігу існують. Знаючи це все, багато людей могли б без скандалів і претензій пережити зимовий час, а в разі необхідності, розповісти у відповідній службі про існування проблеми.

Хто відповідає за дотримання і виконання прибирання

bfc57bf06720e0986ffb1f05f6dc7f84 Правила прибирання прибудинкової території в зимовий періодПравила і норми прибирання прибудинкової території для кожного регіону встановлюються індивідуально

Прибудинкова територія – це площа біля багатоповерхового будинку, де в основному розміщується дитячий майданчик, паркінг, гаражі, клумби та інше. Не завжди ця зона відповідає бажаному зовнішнім виглядом: наявність сміття, снігових заметів і загальне неналежний стан змушує обурюватись мешканців будинку. Тому слід знати, хто несе відповідальність за прибирання цієї ділянки і куди звернутися за допомогою.

Дотримуватися порядок і виконувати на прибирання прибудинкової площі повинні:

 • керуюча компанія;
 • співробітники ЖК, ОСББ, ЖБК;
 • підрядні фірми, яких ЖК, ОСББ, ЖБК обрало в якості виконавчих служб;
 • самі мешканці будинку (можливо, в якості суботників).

Норми прибирання мають приблизно такий зміст:

 • Сніговий покрив переміщається на 2 метри з проїжджої частини та тротуару в кювет.
 • Прибраний сніг скидається на кучугури або складується валами.
 • В першу чергу опади зчищають на територіях, що піддаються швидкому втоптування.
 • Проїжджі ділянки і тротуари повинні бути повністю звільнені від снігового покриву.
 • Пішохідні зони, дитячі майданчики і стежки до сміттєвих контейнерів зобов’язані посипати хімічними реагентами, які послабляют і запобігають ковзанню.
 • Місця, де розміщені каналізаційні люки, повністю вилучаються від обледенелости і снігу.
 • Обов’язково взрыхляется сніговий покрив, що знаходиться на клумбах в зоні висадки і зростання декоративних рослин.
 • Проводиться прибирання біля входу в підвали.

З приводу правил прибирання території в зимову пору, стверджувати, що повинно бути так, як виконують її в сусідній області або на іншому кінці міста – не можна, тому що норми прибирання регламентуються у всіх по-різному. Регіони – в залежності від характерних географічних і кліматичних умов, будинки – від індивідуального угоди і договору зі своєю організацією.

Які терміни прибирання після снігопадів

fb693bc7a8e50d7d6a0ea19bc13125ef Правила прибирання прибудинкової території в зимовий періодЯкщо випало багато опадів, періодичність прибирання на цей час може бути збільшено

Прибирання зимових опадів має свої нормативні правила, вони полягають в наступному:

 • Про те, що очікуються снігопади, синоптики інформують комунальників заздалегідь, зазвичай, інформування відповідальних служб має становити не менше 4-х годин до початку сильних опадів. За цей час робітники повинні повністю підготуватися до негоди: озброїться необхідним інвентарем, реагентами і покрити ними жваві проїжджі частини, круті спуски, підйоми, пішохідні стежки.
 • Періодичність очищення дворових територій в сніжну погоду становить близько 3 раз в 24 години (якщо погода сприятлива, достатнього одного разу).
 • Якщо через снігопади на прибудинковій зоні просування неможливо або сильно ускладнене, прибирання проводиться безперервно. Але фахівець може чистити не весь периметр, а лише пішохідну стежку, ширина якої дорівнює 3 метрам, щоб відновилося безперешкодне проходження.
 • Робота двірників повинна починатися вранці після 7 годин, а закінчуватися (під час значних снігопадів) не пізніше 23.00. За цей час бажано кожні 4 години повністю замінювати зміну робітників.
 • Утворилися в результаті прибирання непрохідні зони, снігові вали не повинні перевищувати 80-100 см у висоту і 150-200 см в ширину. Такі кучугури повинні бути вивезені з двору протягом 2-9 доби.

Для чищення тротуарів періодичність ефективної роботи відповідає кілька інших аспектів:

 • кількість опадів, що випали;
 • клас прохідності для тротуару (1 – слабка прохідність, 2 – середня, 3 – високий);
 • температура повітря.

Наприклад, тротуар з поганою прохідністю під час снігопаду -2 градуси слід прибирати раз на 3 години. Якщо температура вища, а снігопад припинився, достатньо 1 разу на три дні.

Але кожна область має свої особливості і рівняти всіх під одні норми не слід тому, що північна частина країни, характеризує постійними і великими опадами, часто потребує безперервної роботи. А в Москві налічується 5 класів прохідності по тротуарах, причому це залежить від кількості людей, що проходять в годину.

Регламент механізованого і ручного чищення

Згідно з регламентом проведення прибирання і чищення прибудинкових площ від снігових та крижаних мас, використовується два основних види чистки території:

 • Ручна – основна, для дворових майданчиків, тротуарів, магазинів та інших місць, куди неможливо застосувати снігоприбиральні машини. До того ж, це набагато економніше як для міського, так і для приватного (у разі відповідальності підрядних фірм) бюджету. У такому варіанті робота проводиться прибиральниками, які застосовують в процесі боротьби з негодою лопати, мітли, ломи та інший інвентар.
 • Механізований спосіб, що включає в себе використання спеціалізованої транспортної техніки. Цей метод доречний буде на широких дворових тротуарах, проїздах, парковках, площах біля магазинів, розважальних центрах та інших важливих місцях міста, які потребують обов’язкової розчищенні.

Для застосування механізованого очищення від снігу слід враховувати габарити та прохідність спецтехніки, оскільки автопарк комунальних служб повинен вміщати в себе самоскиди, трактори, міні-трактори, причепи та інші снігоприбиральні машини. Даний спосіб робить розчищення снігу набагато швидше і не менш якісно, ніж при ручному збиранні.

Яка техніка і засоби використовуються

ab941404488353d96191a52a420eaf40 Правила прибирання прибудинкової території в зимовий періодЛопата снігоприбиральна використовується під час ручного прибирання або в якості додаткового інструменту для механізованого чищення

Пристосувань для очищення від снігу достатньо, але при його виборі слід враховувати багато нюансів, основним з яких буде ручний або механічний спосіб збирання.

Найпростішим і доступним для кожного є лопата снігоприбиральна. Це спеціальний інструмент, для виготовлення якого використовують пластик або дерево, що головним чином і відрізняє такий інвентар від звичайної лопати.

Лопата снігоприбиральна має вигляд ковша (прямокутної, трапецієподібної форми з високими краями (бортиками). Це ефективний, популярний і маневрений інструмент, але використовується на невеликих територіях, так як для роботи з ним витрачається багато сил, енергії і часу.

Альтернатива лопати – скребок. Він стане доречним при наявності крижаний прошарку під снігом або ожеледі. Звичайно ж, сил у роботі з ним витрачається значно більше, ніж при застосуванні лопати, але кінцевий результат вийде краще.

Друге, чим повинні бути озброєні всі комунальні підприємства – реагенти. Це хімічні речовини, що володіють антиковзаючими, антиожеледними і антикорозійними властивостями. Їх дія однаково гарний, різниця лише в ціні і вплив на предмети і речі, які до них торкаються.

Наприклад, суміш з солі і піску – прекрасний засіб, найдоступніше, але сильно псує взуття. А рідкий реагент, до складу якого входить хлорид магнію і калію, буде дорожче, але він мінімізує негативний вплив реагентів на метал. Суміш, яка складається з мармурової крихти та піску, не поступається двом попереднім, але на ній можуть економити, тому що її вартість для багатьох бюджетів відіграє важливу роль.

Є суміші з кам’яною сіллю і гранітною крихтою, вони здатні швидко прибрати сніговий і льодовий покрив, знизити кількість автомобільних аварій і травматизму серед пішоходів завдяки гарному зчепленню, здатності плавити лід і діяти при температурі до -30 градусів.

Піщано-солоні тверді суміші – доступна ціна, легкість у застосуванні, ефективну дію при – 31 градусі, а хлористий натрій робить їх безпечними для навколишнього середовища. До того ж, широко застосовується в практиці завдяки невибагливим до умов зберігання і комфорту у використанні для найбільш простих снігоприбиральних машин.

Мармуровий щебінь – допоміжний, але хороший засіб проти ожеледиці. Можна з’єднати з іншими елементами, що піде тільки на користь. Але в чистому вигляді він не потребує особливих умов зберігання і транспортування, до того ж є екологічно чистим продуктом. Витрата буде більше, ніж використання хімічних засобів.

Застосовуються обмеження в застосуванні реагентів і фрикційних коштів, в середньому це становить 200-300 г/м, на прибудинкових територіях – не більше 30%

Третє, що має бути присутнім в кожному місті – спеціальна снігоприбиральна автотехніка. Це можуть бути трактори, екскаватори, навантажувачі, причіпи, фрезерно-роторні очищувачі. Використовують також самоскиди, розприскувачі реагентів, снігоприбирачі з плугом і обертовим шнеком. Повинні бути і комбіновані дорожні машини з різними шасі, відвалами, розкидачами і щітками.

Все це ідеально підійде для прибирання на великих відстанях, площах і рясних опадах. Але, на жаль, таким автопарком мало хто може похвалитися, тому, якщо в комунальній службі є хоч кілька подібних одиниць такої техніки – це вже добре, але при великих завірюхах виконати прописані вимоги буде важко.

Куди подавати скарги в разі поганого прибирання снігу

У практиці завжди зустрічається таке, що робота виконується погано або взагалі сніг не прибирається. Звичайно, у відповідних служб на цей рахунок завжди знайдеться пояснення, але коли це не просто примха мешканців, а катастрофічна необхідність, з якої слідує негайно розібратися, важливо звертатися у відповідні органи. До такої ситуації потрібно підготуватися заздалегідь.

Мешканці багатоквартирних будинків повинні знати, що з претензією, скаргою або проханням потрібно звертатися в свою відповідальну організацію. Це звернення може бути в усній або письмовій формі, колективне або одноосібне по телефону або в електронну приймальню. Нюансів досить багато і фірми можуть бути різні, адже у кожної території є своє відповідальне установа.

Незадоволення з прибирання прибудинкової зони слід висловити КК, ТСЖ або підрядної компанії. Для цього потрібно чітко скласти і сформулювати скаргу або претензію і відповідно оформити (у вільній формі або за зразком організації) в двох примірниках. У документі мають зазначатися реквізити обох сторін (заявник, адресат), дати, вимоги, номера договору, факти порушення, що стали підставою для заяви. Представники компанії повинні дати відповідь протягом 30 днів (у деяких термінових ситуаціях – 5 діб).

Якщо заяву проігнорували, наступним органом, уповноваженим вирішити це питання, буде Державна житлова інспекція. Вона має право застосувати заходи на бездіяльність КК, дати відповідь протягом місяця.

Коли скарга і в ЖИ не принесла результату, то завершальним ланкою у цій сфері стануть правоохоронні органи або обласна прокуратура, які повинні накласти штраф на виконавчу службу.

Як би те ні було, не варто забувати про те, що стежити за прибиранням повинні і самі власники житлоплощі і в разі необхідності скооперуватися і власноручно або за допомогою спеціально найнятих людей провести прибирання двору. І лише при ігноруванні або регулярному недовиконання своїх обов’язків обслуговуючої фірми, приймати кардинальні заходи, такі як скарги у вищі інстанції та розірвання договірних відносин.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради