Масляний обігрівач: чому клацає, принцип роботи, що робити, якщо тріщить масло

Найпоширенішим обігрівачем для невеликих приміщень є масляний радіатор опалення. Він не викликає складнощів в процесі управління, має компактні розміри і володіє достатнім коефіцієнтом тепловіддачі. Існує величезний асортимент таких пристроїв, які відрізняються і за кількістю секцій, і потужністю, і часом безперервної роботи. Якщо масляний обігрівач клацає при нагріванні, то необхідно з’ясувати причину несправності і усунути її.

Принцип роботи масляного обігрівача

Зовні пристрій представлено у вигляді секційного радіатора опалення, схожого на гармошку. У герметичній ємності знаходиться мінеральне масло і повітря в обсязі 15%, такий зміст компонентів не дає металу іржавіти. Корпус обладнаний:

 • подвійним теном;
 • термозапобіжником;
 • термореле;
 • вимикачем;
 • індикатором;
 • схилом;
 • електропроводів.

Принцип дії агрегату полягає в розігріванні мінерального масла за допомогою трубчастого електронагрівача, розташованого всередині приладу. Саме за допомогою розігрітого масла корпус пристрою отримує теплову енергію, а вже від нього відбувається обігрів повітря в приміщенні. Завдяки наявності датчика температури ТЕН включається/відключається.

775cb0d61bf5c9d7b646650c94da04d1 Масляний обігрівач: чому клацає, принцип роботи, що робити, якщо тріщить маслоМасляний обігрівач при дотриманні правил експлуатації не є вибухонебезпечним приладом

Важливо! Користуватися пристроєм категорично забороняється, якщо після включення з’явився горілий запах, як у розпеченій міді. Такі несправності можуть спровокувати коротке замикання.

Чому тріщить масляний обігрівач при нагріванні

Серед причин появи тріска в масляному обігрівачі, який проявляється до 3-5 хвилин, варто відзначити:

 1. Попадання вологи (водяної пари) в герметичний корпус з мінеральним маслом. Це явище часто спостерігається при складанні обігрівача в приміщенні з підвищеною вологістю. У відключеному стані і при холодному маслі вода починає конденсуватися. Коли масляний обігрівач включають, рідина нагрівається, причому це відбувається швидше, ніж у олії. Якщо в підігрівачі клацає масло, то це означає, що воно закипає. Через 10-15 хвилин цей сторонній звук зазвичай зникає.
 2. Змішування робочої рідини з повітрям. Це може статися у разі перенесення обігрівача в інше місце, або при необережному поводженні, падінні. При включенні пристрою температура всередині росте, бульбашки повітря розширюються, збільшуючись в обсязі, після чого спрямовуються вгору. Саме в той момент, коли вони починають лопатися, з’являється відчуття, що масляний обігрівач стукає. Такі неприємні прояви зникають після повного прогріву мінерального масла.
 3. Тріск в результаті нагрівання металевих елементів. В більшості випадків в масляному обігрівачі ляскає біметалічний розмикачі, розташований в термореле. Коли він нагрівається, то відбувається розмикання, а при охолодженні до певної температури – змикання. Основною ознакою цього процесу і є клацання.

Важливо! Сторонні звуки, які мають нетривалий характер (10-15 хвилин), на нормальну роботу пристрою ніяк не впливають, позбавитися від них не представляється можливим.

У випадку більш тривалого періоду прояву пристроєм тривожних звуків, ніж 10-15 хвилин, варто почати турбуватися. Масляний обігрівач не має після розігріву клацати, клацати, може бути чутний тільки працюючий вентилятор. Якщо ж звуки є, то причину слід шукати несправність електрики або в дефектах корпусу.

Що робити, якщо масляний обігрівач тріщить при нагріванні

Якщо пристрій після нагріву перестало видавати сторонні звуки, то ніяких передумов до ремонту немає. Якщо справа в контактах, то вразливими місцями є реостат регулювання і вимикач обігрівача. Привести до виходу з ладу контактів у зоні приєднання шнура живлення може сильне «смикання» при його переміщенні.

60cbb71c92fe1668bf435a2bf146dd31 Масляний обігрівач: чому клацає, принцип роботи, що робити, якщо тріщить маслоПереміщати пристрій по кімнаті за шнур — небезпечно, велика ймовірність пошкодження проводу

До явних ознак несправності відноситься чорний колір обплетення, її обвуглювання, а також самого контакту. Також при перекаливании у мідних проводів змінюється відтінок, він стає червоно-рожевим. Щоб вирішити проблему, потрібно провести зачищення контактів, але за умови їх цілісності. Після цього треба переконатися у надійності приєднання.

Якщо дроти мають тендітну структуру, то без повної їх заміни не обійтися. Поміняти потрібно і оплавлені сталеві контакти з мідним провідником.

Боятися, що масляний обігрівач вибухне, не варто, оскільки олія не відноситься до групи вибухонебезпечних речовин. Навіть якщо станеться надмірне його нагрівання або відмовить термореле, максимум, що може статися – втрата корпусом герметичності, гаряче масло витече. А ось вже розігріта рідина є причиною небезпеки – пожежі.

835c70d1dd433341aaa274e40b9a0c45 Масляний обігрівач: чому клацає, принцип роботи, що робити, якщо тріщить маслоОбігрівач не повинен впритул перебувати до стіні, його робота буде не такою ефективною

Щоб забезпечити безпеку в процесі роботи пристрою, потрібно дотримуватися наступних рекомендацій:

 1. Забороняється експлуатувати прилад в приміщеннях з підвищеним рівнем вологості, наприклад, у ванній.
 2. Не можна розвішувати білизну на обігрівачі для сушіння, для цього потрібні спеціальні пристосування. Також не слід складувати на нього речі – із-за перегріву станеться витік мінерального масла.
 3. Не встановлювати прилад дуже близько до стіни, мінімальна відстань становить 0,5 м. В іншому випадку теплове реле буде відключатися.
 4. Перебувати обігрівач має виключно у вертикальному положенні. Враховуючи, що кількість масла не відповідає повного об’єму, заливають його не до самого верху, при укладанні на бік ТЕН обігрівача «оголюється». А це загрожує перегрівом робочої рідини і розгерметизацією корпусу.
 5. Якщо потрібно перенести прилад з одного кутка кімнати в інший, то робити це треба не за шнур, а шляхом його підняття.
 6. У включеному стані провід не повинен контактувати з гарячими секціями, інакше станеться розплавлення ізолюючого шару.
 7. Зберігати в зимовий період обігрівач в холодному та сирому приміщенні не рекомендується.
 8. Якщо датчик температури знаходиться в несправному стані, то експлуатувати обігрівач не можна.

Поради професіоналів

Щоб масляний обігрівач служив якомога довше і справно, необхідно:

 1. Купувати його або у великих торгових центрах, або в спеціалізованому магазині. Саме в таких місцях пристрій буде мати гарантійний талон.
 2. Звертати увагу на глянцевость, прозорість і якість наклеювання стікера. Якщо це звичайна роздруківка на принтері, то від такого пристрою краще відмовитися, товар, швидше за все, неякісний.
 3. Використовувати обігрівач відповідно до вказівок виробника. Якщо термін експлуатації не перевищує 5 років, то після закінчення цього часу прилад утилізують. Адже мінеральне масло втрачає свої робочі характеристики, а ТЕН – стійкість до корозії.
 4. Проконтролювати, чи функціонує термореле не тільки при першому запуску, але і після тривалого періоду експлуатації. Справний термореле після нагріву відключає прилад. Якщо воно вийшло з ладу, то в разі перегріву корпус пристрою розгерметизується.

Висновок

Якщо масляний обігрівач клацає при нагріванні всього 10-15 хвилин, то ніяких проблем з ним немає. Якщо сторонні звуки не довше цього часу не зникають, то варто перевірити дроти, контакти. Бувають ситуації, коли масляний обігрівач клацає при охолодженні, це теж не привід для занепокоєння, корпусні деталі після нагріву охолоджуються, видають подібний шум.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради