Колір ультрамарин: з чим поєднується ультрамариновий колір в одязі, де застосовується глибокий відтінок синього

Напевно, кожен чув слова бадьорої пісеньки «Птах кольору ультрамарин». Багато хто, особливо не замислюючись, відразу розуміли — це про синю птицю. Так, ультрамарин — синій колір. Хоча існують різні думки, наприклад про те, що так можна назвати і певні відтінки фіолетового, синього і навіть червоного кольорів. В принципі, якщо вдивитися в глибину фарби, то, дійсно, їх можна там розгледіти. Яскрава, глибока синька… Це і є ультрамарин.

cvet ultramarin: s chem sochetaetsya ultramarinovyjj cvet v odezhde, gde primenyaetsya glubokijj ottenok sinego258 Колір ультрамарин: з чим поєднується ультрамариновий колір в одязі, де застосовується глибокий відтінок синього

Що таке Ультрамарин

Назва барвника не первинно. Раніше, цей пігмент витягували з природного мінералу ляпіс-лазур і називали відповідно — «блакитна фарба» або «лазур». Блакить була рідкісною, отримувати багаторазовим розтиранням мінералу до стану найтоншого порошку було складно, тому художники використовували фарбу нечасто і тільки для найурочистіших випадків. Наприклад, в іконописі нею розписували вбрання Богородиці.

Пізніше, при розвитку хімічних технологій, барвник навчилися отримувати штучно, цінність його дещо зменшилася, але зате процес став на потік, і фарбу стали масово використовувати. Можливо, тоді і з’явилося це ім’я, запозичене з німецької мови: ультра — «понад», «понад», марін — «морське». Воно дуже точно характеризує фарбу: сверхморская, ультраморская. Це колір, який слідує за тоном морської хвилі.

Якщо спробувати отримати цей відтінок шляхом звичайної практики всіх художників (змішуванням), то навряд чи таке вдасться. Не дарма при купівлі фарб початківцям творцям радять купити ультрамарин готовим, в тюбику. Але якщо дуже акуратно і повільно змішувати яскраво-синій і фіолетовий, то в певний момент виникне відтінок найглибшого синього, кольору моря в ясну погоду в штиль перед заходом. Саме цей відтінок, глибокий, дуже яскравий, майже непроникний для погляду і є ультрамарин.

cvet ultramarin: s chem sochetaetsya ultramarinovyjj cvet v odezhde, gde primenyaetsya glubokijj ottenok sinego259 Колір ультрамарин: з чим поєднується ультрамариновий колір в одязі, де застосовується глибокий відтінок синього

Властивості

Природний лазурит входить в групу пігментів, що представляють собою комплексні солі металів, алюмосилікати. Природні солі (а особливо кобальтові) мають глибокі, чисті сині відтінки, і дуже дорого коштують. Застосовуються такі натуральні пігменти тільки для виготовлення недешевих, у тому числі художніх, фарб.

Натуральний пігмент ультрамарин світлостійкий і стійкий до високих температур. Навіть при температурі 500°С він не втрачає своїх відтінків. Але ось покриваність його залишає бажати кращого.

У 1828 році був відкритий метод отримання штучного барвника. Аналіз синього нальоту, що залишається в содових печах, показав, що речовина по своїй кристалічній структурі ідентично барвнику з ляпіс-лазурі. Сплавлення алюмосилікат натрію з сіркою і з включенням полісульфідів натрію дозволило, нарешті, отримати синтетичний пігмент.

Ультрамарин — синій порошок, хімічно стійкий до багатьох впливів, зокрема до лугів і органічних розчинників. Але кислоти руйнують речовина.

Застосування

Застосування ультрамарину обумовлено інтенсивністю і глибиною його синяви. Завдяки особливим властивостям цей пігмент заглушає жовті відтінки в продуктах і матеріалах, тому його додають в мікроскопічних кількостях, щоб посилити відтінки білого і надати їм чіткість і яскравість.

Також його широко використовують в промисловості для фарбування тканин, лінолеуму, шпалер, плитки, а також при виготовленні художніх фарб — масляних, гуаші, акрилу, пастелі.

cvet ultramarin: s chem sochetaetsya ultramarinovyjj cvet v odezhde, gde primenyaetsya glubokijj ottenok sinego260 Колір ультрамарин: з чим поєднується ультрамариновий колір в одязі, де застосовується глибокий відтінок синього

Ультрамарин в мистецтві

Прекрасний, глибокий, чистий синій барвник цінувався художниками ще з епохи Відродження на вагу золота. «Королівський синій» — такого епітета удостоївся натуральний порошок, одержуваний з ляпіс-лазурі і імпортований з Афганістану через Італію. Користуватися такою рідкою фарбою могли лише обрані, картини написані з використанням ультрамаринового кольору були розкішними.

cvet ultramarin: s chem sochetaetsya ultramarinovyjj cvet v odezhde, gde primenyaetsya glubokijj ottenok sinego261 Колір ультрамарин: з чим поєднується ультрамариновий колір в одязі, де застосовується глибокий відтінок синього

Не можна не згадати і про International Klein Blue (IKB). Цей відтінок був запатентований французом Івоном Клейном в 1960 році. Художник надавав синього кольору найважливіше значення. Палітра неба і моря, їх особлива ультрамариновость надихнула художника на створення монохромних картин.

Особливу трудність Кляйн відчував при змішуванні пігменту з закрепителями. Він багато працював з цією проблемою, і тільки зустріч з паризьким продавцем фарб допомогла йому отримати бажаний ефект. Смола Rhodopas M60A, продана йому чисто випадково, при змішуванні з ультрамарином надавала фарбі справжню стійкість. Цю суміш Івон Кляйн запатентував під назвою Klein Blue.

Синій період художника почалася в 1957 році. Він створив близько 200 картин у синій «оксамитової» гаммі, які після його смерті вдова пронумеровала. Всі картини отримали номери з першого до сто дев’яносто четвертого.

Полотнами для Івона Кляйна служила не тільки тканина. Найвідомішими антропометриями (картинами-відбитками, зробленими з нафарбованого людського тіла) він прославився на весь світ.

cvet ultramarin: s chem sochetaetsya ultramarinovyjj cvet v odezhde, gde primenyaetsya glubokijj ottenok sinego262 Колір ультрамарин: з чим поєднується ультрамариновий колір в одязі, де застосовується глибокий відтінок синього

У сучасних художніх фарбах використовують синтетичний ультрамарин. Без застосування найглибшого тони синього неможливо написати пейзажі, передати натуральність неба і води ні в якій техніці, ні в олійному живописі, ні в акварелі, ні в пастелі.

cvet ultramarin: s chem sochetaetsya ultramarinovyjj cvet v odezhde, gde primenyaetsya glubokijj ottenok sinego263 Колір ультрамарин: з чим поєднується ультрамариновий колір в одязі, де застосовується глибокий відтінок синього

В побуті

Ультрамарин застосовується повсюдно. Якщо подивитися навколо, то, напевно, можна знайти десятки різних об’єктів, при виготовленні яких використовується барвник. Це і лакофарбові матеріали (лаки, фарби, просочення), і продукти (цукровмісні, наприклад), і пластмасові вироби, і лінолеум. Також використовується для додання кольору виробів косметології, фармацевтики та легкої промисловості (фарбування тканин).

cvet ultramarin: s chem sochetaetsya ultramarinovyjj cvet v odezhde, gde primenyaetsya glubokijj ottenok sinego264 Колір ультрамарин: з чим поєднується ультрамариновий колір в одязі, де застосовується глибокий відтінок синього

Ультрамарин в одязі — поєднання з іншими кольорами

При створенні дизайнерських колекцій відтінки найяскравішого синього в самих різних поєднаннях використовують дуже часто. Така прихильність до кольору у художників-дизайнерів виникла не дарма. Ультрамариновий незвичайно гарний, як сам по собі, так і в різних поєднаннях. Особливо вдалими бувають компонування з морськими відтінками (фіалкою, рожевої камеєю, блакитним, зеленим лілією), коричнево-жовтою гамою (золотий мед, смажений кавовий французька), а також чистими білими відтінками.

Глибокі сині тони особливо добре підходять жінкам з кольоротипом «зима». Контрастна, яскрава зовнішність таких дам виграє в цьому тандемі дуже сильно. Трохи небезпечніше використовувати колір жінки-осені. Теплі тони шкіри і волосся можуть стати блідіше, болючіше від такого поєднання. Для них це швидше відтінок-вампір. Однак, в невеликій кількості і правильно обіграний він може послужити хорошу службу і зробити образ яскравіше.

Ультрамарин — досить сміливий тон, в якійсь мірі ризикований, навіть нервовий. Поєднання його з звичною повсякденною гамою призводить до яскравим, цікавим і несподіваним ефектам.

Чорний

Поєднання в одязі відтінку неба і чорного кольору — дуже вдало і майже класика. Зустрічається часто, одне з улюблених поєднань різних дизайнерських напрямках. Використовувати його можна в будь-яких комбінаціях, єдине — необхідно уникати деяку зайву діловитості образу.

cvet ultramarin: s chem sochetaetsya ultramarinovyjj cvet v odezhde, gde primenyaetsya glubokijj ottenok sinego265 Колір ультрамарин: з чим поєднується ультрамариновий колір в одязі, де застосовується глибокий відтінок синього

Сірий

Також прекрасне, цікаве поєднання кольорів. Але існує небезпека «холоду» у стилі, тому дуже важливі доповнення, нюанси.

cvet ultramarin: s chem sochetaetsya ultramarinovyjj cvet v odezhde, gde primenyaetsya glubokijj ottenok sinego266 Колір ультрамарин: з чим поєднується ультрамариновий колір в одязі, де застосовується глибокий відтінок синього

Білий

Як і поєднання «ультрамарин-чорний, білий+ультрамариновий — це практично класика. Холоднувате, майже сніжне настрій від цього дуету дуже освіжає.

cvet ultramarin: s chem sochetaetsya ultramarinovyjj cvet v odezhde, gde primenyaetsya glubokijj ottenok sinego267 Колір ультрамарин: з чим поєднується ультрамариновий колір в одязі, де застосовується глибокий відтінок синього

Жовтий, червоний, зелений, оранжевий

Це дуже яскраво і сміливо. Креативні поєднання в стилі «вирви око» насправді такими не є. Вишукана жінка з тонким смаком підбере відтінок кольору партнера дуже точно. Наприклад, відтінок помаранчевого «колір нагідок» або «колір буйволової шкіри» — це саме те, що потрібно для такого дуету. Також можна пограти з іншими квітами.

cvet ultramarin: s chem sochetaetsya ultramarinovyjj cvet v odezhde, gde primenyaetsya glubokijj ottenok sinego268 Колір ультрамарин: з чим поєднується ультрамариновий колір в одязі, де застосовується глибокий відтінок синього

Спробуйте поєднувати колір травневої трави з липневим грозовим небом, якщо досі не наважувалися на це. Такий образ виглядає дуже ефектно.

cvet ultramarin: s chem sochetaetsya ultramarinovyjj cvet v odezhde, gde primenyaetsya glubokijj ottenok sinego269 Колір ультрамарин: з чим поєднується ультрамариновий колір в одязі, де застосовується глибокий відтінок синього

Коричневий

Ефектним поєднанням можна вважати каву з ультрамариновым джинсовим. Дуже непогано зіграє в цьому тандемі рудий.

cvet ultramarin: s chem sochetaetsya ultramarinovyjj cvet v odezhde, gde primenyaetsya glubokijj ottenok sinego270 Колір ультрамарин: з чим поєднується ультрамариновий колір в одязі, де застосовується глибокий відтінок синього

Рожевий

Звичайно, звичний рожевий, колір Барбі — тон нервовий, дратівливий і дуже самодостатній. Поєднувати його з таким же егоїстом, як глибокий синій ризиковано. Але рожевий можна пом’якшити. І тоді дует стане неповторним.

cvet ultramarin: s chem sochetaetsya ultramarinovyjj cvet v odezhde, gde primenyaetsya glubokijj ottenok sinego271 Колір ультрамарин: з чим поєднується ультрамариновий колір в одязі, де застосовується глибокий відтінок синього

Пастельні відтінки

Поєднання сміливого, яскравого, самодостатнього тони з ніжністю пастелі — це художня робота, майже майстерність. З’єднати пастель і креатив, особливо «тон в тон» так, щоб образ заграв, буде вашою удачею. Але результат того вартий.

cvet ultramarin: s chem sochetaetsya ultramarinovyjj cvet v odezhde, gde primenyaetsya glubokijj ottenok sinego272 Колір ультрамарин: з чим поєднується ультрамариновий колір в одязі, де застосовується глибокий відтінок синього

Відео про відтінки синього

У відео показано ультрамариновий принт на шифоні — небесна ніжність.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради