Грядки з цегли своїми руками: як зробити, як обкласти, покрокова інструкція

Грядки з цегли своїми руками споруджують для вирощування городніх культур і декоративної рослинності. Огорожі виходять міцними, стійкими до вологи, всіх негативних факторів природного середовища. Матеріал вважається доступним кожному дачникові і власникові заміського ділянки. Для облаштування гряди не знадобляться особливі будівельні навички і дорогі інструменти.

Особливості цегляних грядок

Під поняттям цегляна грядка розуміється споруда у формі корита. Борти викладено з цегли на розчині або без нього. Внутрішньо простір обгородженого ділянки заповнено дренажним шаром і родючим грунтом, де безпосередньо ростуть висаджені культури. Перед заповненням грядки дерновий шар землі зрізають лопатою разом з корінням бур’янів.

029980a2003f64db76252ece17e4ca74 Грядки з цегли своїми руками: як зробити, як обкласти, покрокова інструкціяЦегляні огорожі грядок є довговічними і гарними спорудами

Зважившись створити грядку на дачі з цегли, потрібно знати її основні особливості:

 1. Огорожа повністю стаціонарне. Пересунути його не можна. Якщо з якихось причин у майбутньому передбачається це робити, кладку цеглин ведуть насухо без розчину. У такому вигляді грядку вийде перемістити, але з наступним розбиранням і складанням на новому місці.
 2. Ще однією особливістю є висота. В залежності від потреб огорожу здатне досягати 1 м. Високі стіни виганяють на розчині з обов’язковою закладкою фундаменту у вигляді бетонної стрічки.
 3. Цегла дозволяє створювати грядки будь-яких форм. Для отримання плавних вигнутих стінок використовують половинки. Гряди викладають трикутні, багатокутні, круглі, овальні, квадратні. Комбінуючи співвідношення форм і висоти, виходять цікаві споруди.

Цегла вважається універсальним будівельним матеріалом. Огорожа з нього підійде до будь-якого оформлення ділянки. Грядка впишеться в архітектурний ансамбль, додасть йому оригінальності.

Плюси і мінуси

Перш ніж будувати огорожу грядок з цегли, варто розібратися з його плюсами і негативними сторонами. Детальне знайомство з усіма нюансами дасть можливість знайти вірне рішення. Огляд варто почати з плюсів:

 1. Основною перевагою конструкції є міцність. Навіть із збільшенням висоти огорожа з цегли залишається стійка, витримує великий тиск грунту.
 2. При дотриманні технології цегляної кладки грядка прослужить не один десяток років.
 3. Огорожа виглядає акуратно, не втрачає привабливий зовнішній вигляд протягом всього терміну служби. Не потрібні фінансові вкладення і великі трудовитрати для догляду.
 4. Цегляна стіна повільно промерзає на холоді і прогрівається під час спеки. Коріння рослин гарантовано захищені від низьких і високих температур.
 5. Високі огорожі іноді є перешкодою для собак, які здатні розгорнути грядку і знищити насадження. Цегляна споруда не подолають плазують по землі шкідники.

9cdade54622bcaad83ef65149d7fbe38 Грядки з цегли своїми руками: як зробити, як обкласти, покрокова інструкціяУ цегельної грядки є основний плюс – міцність

Після огляду основних переваг, варто розглянути зворотний бік медалі, тобто, недоліки:

 1. Основним недоліком грядки з цегли вважається складність побудови. У першу чергу це стосується роботи. Щоб кладка вийшла рівна, потрібно терпіння, досвід. Процес ускладниться, коли додатково потрібно залити фундамент, виганяти високі стіни на розчині з розшивкою швів.
 2. Грядку неможливо перенести. Якщо цегла складний без розчину, питання ще вирішується. Розібрати стіни, складені на бетоні, рівнозначно знищенню матеріалу. Більшість цегли перетворитися в бій, який підійде тільки для засипки канави.
 3. На пучинистих грунтах від грядок краще відмовитися або потрібно облаштовувати надійний фундамент. В іншому випадку цегляна кладка розтріснеться. Грядка придбає непристойний вигляд.

Цегляна гряда вважається складною спорудою. Змінити в майбутньому форму, розмір не так вже і просто, а іноді неможливо. Всі параметри потрібно продумати заздалегідь. Те ж саме стосується визначення місця розташування на ділянці.

Види грядок з цегли

Існує багато різновидів гряд. Всі вони відрізняються не тільки зовнішнім виглядом, але і особливістю конструкції. Якщо їх умовно згрупувати і розділити на види за основними параметрами, то вийде 4 групи:

 1. Високі грядки досягають у висоту до 1 м. Під них обов’язково заливають фундамент. Кладку цегли виконують на розчині.
 2. Обкладені цеглою гряди відрізняються невеликою висотою над рівнем землі. Зазвичай це окантовка у види бордюри, складається з 1-2 рядів цегли.
 3. Фігурні грядки володіють особливою декоративністю. Вони бувають високі на фундаменті і низькі бордюри. Форма будь-яка, крім класичного прямокутника.
  67f94cb1e9453663633b6f219d34aff4 Грядки з цегли своїми руками: як зробити, як обкласти, покрокова інструкціяФігурні огорожі часто створюють групами, які утворюють основний візерунок великої гряди
 4. Тепличні грядки своїми руками найчастіше викладають з цегли старого, так як декоративність тут неважлива. Висота буває різною, що залежить від вирощуваних культур за певною технологією. Фігурні форми тут не потрібні. Гряди роблять прямокутні, з обмеженням по ширині для зручності обслуговування. Протяжність може бути на всю довжину теплиці.

Кожен вид грядки призначений для певного використання. Якщо передбачається закладка органіки, борти роблять високі. Для простого огорожі досить вигнати 1-4 ряду.

Як зробити своїми руками грядки з цегли

Огорожі гряд споруджують двома способами: високою стінкою і бордюром в 1-2 цегли. Перший варіант складний. Велику вагу конструкції вимагає заливки бетонної стрічки. Бажано підстава армувати, щоб запобігти розтріскуванню під час весняного зсуву ґрунту. Кладку рядів здійснюють на цементний розчин. Рівнем і розмічальних шнуром перевіряють рівність кожного ярусу. Ширина капітальної стіни від 1 до 1,5 кирпичины.

Другий варіант простий. По суті, це окантовка грядок цеглою насухо без розчину. Викладають зазвичай 1-2 ряди. Ширина бордюри половину або одну цеглину. Часто їх просто вкопують руба, створюючи тонку окантовку.

3e545cfed3e852e52bba50adcdee7bd3 Грядки з цегли своїми руками: як зробити, як обкласти, покрокова інструкціяРівність рядів кладки перевіряють рівнем

Важливо правильно вибрати будівельний матеріал. Якщо фундамент відсутній, на землю кладуть тільки червоні повнотіла цегла. Вони не руйнуються від вологи. Біла силікатна або облицювальна цегла укладають на піднесений фундамент. Пустотілі блоки не використовують. Потрапила волога всередину повітряних отворів на морозі перетворитися у лід. Від розширення розірве стіну.

Високі грядки своїми руками з цегли

Відмінною рисою високою гряди є велика вага. Під стіну заливають бетонну стрічку. Потрібно багато розчину. Замісити його простіше і швидше бетономішалкою. З матеріалів готують червоний або білий цеглу, арматуру, цемент, сухий пісок, щебінь. Потрібні ще дошки або шматки фанери, жерсті для установки опалубка.

033907af2cb56c6e5659ac4ce8a0b886 Грядки з цегли своїми руками: як зробити, як обкласти, покрокова інструкціяДля високої гряди заливають бетонну основу, застосовують ложковую кладку

Включає покрокова інструкція грядки з цегли своїми руками наступні роботи:

 1. Будівництво починають з розмітки ділянки. В землю вбивають кілки, натягають шнур. Викопують траншею глибиною 50 см. Ширина залежить від товщини стін. Зазвичай бетонну стрічку заливають так, щоб вона на 5 см виступала з кожної сторони кладки.
 2. Дно виритої траншеї засипають шаром піску завтовшки 15 див. Подушку змочують водою.
 3. По периметру траншеї встановлюють опалубок. Досить закріпити кілками дошки шириною 20 див Всередину траншеї укладають армуючий каркас з арматури. Прути зв’язують в’язальним дротом у два ряди. Траншею заливають бетонним розчином з щебенем. Фундамент роблять піднімається на 15 см над рівнем землі. Бетонної стрічки дають зміцніти близько трьох тижнів.
 4. Кладку стін починають з кутів. Поступово з’єднують їх рядами. Вертикальність перевіряють схилом, горизонтальність – рівнем.

4d0c6e68409cc86e2cda4e656bf54148 Грядки з цегли своїми руками: як зробити, як обкласти, покрокова інструкціяКладку стін починають з кутів, після чого їх з’єднують рядами

Рада! Щоб лав вийшли рівні, від протилежних кутів натягають шнур.

Висоту стін виганяють від 40 до 100 див. Якщо інший обробки не передбачається, виконують розшивку швів. Верх стін бажано накрити будь облицюванням. Вона запобіжить проникненню води всередину швів, від якої здатна зруйнуватися вся кладка.

783edb33c4917809bbcde9d0c74ed4e8 Грядки з цегли своїми руками: як зробити, як обкласти, покрокова інструкціяДля облаштування теплої грядки внутрішній простір заповнюють пошарово органікою

Грядки, обкладені цеглою

Для найпростішої окантовки фундамент не потрібно. Плюс такої споруди не тільки в простоті. При необхідності його можна розібрати, перенести на нове місце.

Щоб обкласти грядку цеглою, використовують один із способів:

 • укладають один на друга блоки по діагоналі;
 • облаштовують окантовку в 1-2 ряди без закапування блоків в грунт;
 • викладають окантовку в 1 блок, заглиблений торцем в грунт.

Діагональна викладка утворює бордюр зубчастої форми. Технологія виготовлення заснована на викопуванні по периметру грядки неглибокій траншеї. Дно присипають піском. Кирпичины встановлюють під нахилом так, щоб вони торцем довгої сторони спиралися один на одного. У такому положенні їх трамбують грунтом. Іноді використовують заливання рідкого цементу, але у разі розбирання кожну цеглину доведеться очищати від розчину.

458ed85ca11eb1bc2562707a212f31ea Грядки з цегли своїми руками: як зробити, як обкласти, покрокова інструкціяДля отримання зубчастого бордюру цегли укладають під нахилом

Коли між грядками вимощена тротуарною плиткою доріжка, бордюр викладають в одну цеглину. При укладанні блоку у висоту, його наполовину заглиблюють, викопавши попередньо траншею. Можна відмовитися від заглиблення окантовки, але тоді кирпичины укладають плиском на поверхню грунту. При такому положенні блоки стійкі, не зсуваються під час проведення земельних робіт на грядці.

0b0ff75a77a17cf8a99f5506011d85b6 Грядки з цегли своїми руками: як зробити, як обкласти, покрокова інструкціяРівний бордюр в одну цеглину красиво виглядає на грядках, доріжки між якими вимощені плиткою або щебенем

Фігурні цегляні грядки своїми руками

Для фігурних гряд важлива не тільки міцність, але і декоративність. Викладають їх на видному місці у дворі або прибудинкової території. Найчастіше використовують облицювальну цеглу, але підійде і звичайний.

c8967ee3b8330974fc458309cf39d236 Грядки з цегли своїми руками: як зробити, як обкласти, покрокова інструкціяФігурні огорожі облаштовують на доступному для огляду місці

Представлені на фото грядки з цегли своїми руками викласти не так вже й просто. Те ж саме стосується інших фігурних огорож. Потрібно складна розмітка. Для створення вигнутих форм застосовують шматки цеглин. Іноді чергують кладку рядів торцем і плазом. Високі стіни зводять на розчині. Простий бордюр викладають на землю або трохи заглиблюють.

Як зробити в теплиці грядки з цегли

Особливістю тепличних гряд є їх прямокутна форма. Тут не потрібні овали, багатокутники і інші фігури. Всередині теплиці присутній постійний сирий клімат. Цегла підійде тільки червоний, повнотіла. Викладати огорожу на фундаменті або без нього, залежить від цільового призначення гряди.

2e7cfec1f1d8afe22602b38c0fa836f1 Грядки з цегли своїми руками: як зробити, як обкласти, покрокова інструкціяВсередині теплиці гряди роблять прямокутної форми

Класикою вважаються довгі гряди уздовж стін теплиці. Їх ширина близько 80 см для зручності обслуговування. Якщо теплиця широка, роблять кілька довгих гряд. Між ними облаштовують доріжки. Коли передбачається вирощувати багато різних культур, теплицю грядками розбивають на невеликі сектора.

Технологія облаштування огорожі нічим не відрізняється від конструкцій, що зводяться на вулиці. Низькі бордюри для грядок з цегли викладають насухо без розчину. Під високі стіни заливають фундамент.

Поради професіоналів

Окантовка гряд цегляними огорожами на перший погляд здається простою справою. Насправді тут потрібно знати вимоги, які пред’являються до конструкцій, тонкощі будівництва. Не допустити грубі помилки допоможуть поради професіоналів:

 1. Високі гряди заповнюють субстратом, підготовленим грунтом або органікою. Ходити по наповнювачу не можна. Щоб зручно було обслуговувати рослини з обох сторін, ширину огорожі роблять максимум 1,2 м. При можливості підходу з одного боку параметр зменшують до 0,8 м.
 2. Для підтримки вологості грунт на високих грядах мульчують. Підійде торф, тирса, дрібна солома та інша суха органіка.
 3. Полив краще організувати крапельний з автоматизованою подачею води.
 4. Перед завантаженням грунту днище котловану застеляють оцинкованої сіткою. Вона захистить проникнення гризунів з городу.
 5. Для підтримки поживності грунту періодично вносять органічні добрива.
 6. Перед зимівлею грунт засипають листям, тирсою, соломою. Органіка знизить ймовірність промерзання грунту, знищення корисних компонентів.

89ea4ad7ce670f1fea0f7467dd02750c Грядки з цегли своїми руками: як зробити, як обкласти, покрокова інструкціяВикладення огорож простіше робити по натягнутому шнуру

Виконуючи найпростіші поради, огородник значно полегшить своє завдання по догляду за насадженнями.

Висновок

Грядки з цегли своїми руками розумно перший раз зводити невеликої висоти без використання цементу. Помилки все одно будуть. В процесі експлуатації з’явиться власний досвід. Ось тоді вже варто подумати про капітальний паркан.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради