Доріжки між грядками: з чого зробити на дачі і як оформити своїми руками

Зробити доріжки між грядками потрібно відразу, щоб отримати зручний підхід для обслуговування рослин. Існує безліч варіантів і ідей, але дорогий матеріал використовувати нерозумно. Доріжки найчастіше вимощують тим, що є непотрібне під рукою. До красивого облаштування вдаються, коли грядка розташована на загальному огляді у дворі.

Для чого потрібні садові доріжки між грядками

Основна мета садової доріжки – забезпечити зручний підхід до грядці в будь-яку погоду. Їх рідко вимощують дорогим матеріалом. До того ж не укладають його капітально. По-перше, розташовані на далекому ділянці двору стежки ніхто не бачить. Вони потрібні тільки для господарських цілей. По-друге, грядки можуть бути перенесені на інше місце при перепланування ділянки. Разом з ними потрібно буде переміщати доріжки.

bdfa62d49e8e14e82dab815e2edaf296 Доріжки між грядками: з чого зробити на дачі і як оформити своїми рукамиКапітальні доріжки облаштовують у дворі, де грядки встановлені на постійній основі

Крім забезпечення підходу, покриття доріжок між грядками необхідно для вирішення наступних проблем:

 1. Не облаштована заростає стежка бур’янистою травою. Її постійно потрібно скошувати. Якщо цього не робити, доспілі насіння бур’янів потраплять на грядку і проростуть.
 2. Траву можна знищити гербіцидами, але тоді залишиться гола земля. Після кожного дощу або поливу городникові доведеться бродити по бруду.
 3. Через оголену біля грядки ґрунт швидко випаровується волога. Насадження доведеться частіше поливати.
 4. Наявність стежок покращує комфорт обслуговування зростаючих культур. Збільшується продуктивність праці, а разом з цим і врожай.
 5. Оформлений стежками ділянку красиво виглядає. Особливо це важливо, якщо грядки розташовані на доступному для огляду місці.

Крім всіх перерахованих моментів, користь від доріжок витягує сам господар. Якщо терміново знадобилося, навіть під час проливного дощу можна підійти до грядці, зірвати огірків, томатів або інших плодів. В іншому випадку доведеться чекати, поки налагодиться погода, підсохне бруд.

Як вибрати матеріал

При бажанні закрити доріжки між грядками можна будь-яким матеріалом, який завалявся будинку. Дачники використовують навіть старі килимові доріжки або шматки лінолеуму, який збиралися викидати. Якщо підійти з усією відповідальністю, то матеріал повинен відповідати наступним вимогам:

 • екологічна чистота;
 • стійкість до розкладання в грунті;
 • здатність пропускати кисень, але перешкоджати проникненню у грунт УФ променів;
 • стійкість до перепаду температур, механічних впливів;
 • доступність за ціною.

Перевагу віддають довговічності матеріалу, не разрушающемуся від контакту з водою.

Важливо! Використовується для доріжок укривний матеріал між грядками не повинен бути слизький при намоканні. Інакше людина здатна посковзнутися, отримати травму.

Чим застелити доріжки між грядками від бур’янів: популярні рішення

На практиці рідко використовують матеріали, що відповідають усім вимогам. Стежки частіше вимощують тим, що можна отримати безкоштовно і його не шкода. Однак деякі господарі ретельно підходять до вирішення проблеми, купують плити або спеціальні настили.

Дошки

З екологічної точки зору це самий безпечний матеріал природного походження. Однак з економічної сторони не вигідно. Купувати дошки дорого. Прослужать вони максимум 5 років. Можна продовжити їх термін експлуатації, обробивши контактує з землею бік бітумом. Однак це ненадовго.

857a386bdda88b4e9c642da4b683bef2 Доріжки між грядками: з чого зробити на дачі і як оформити своїми рукамиДошки від контакту з вологою землею швидко згниють

Рада! Щоб продовжити термін експлуатації дощок, на зиму їх знімають з доріжок, прибирають на зберігання в сарай.

Спиляти дерева

Обрізки колод є аналогічно екологічно чистим природним матеріалом. Чурки мають всі ті ж недоліки, що і дошки. Однак якщо перші можна на зиму унести в сарай, то з спилами фокус не пройде. Витягати восени вертикально закопані колоди, а навесні знову їх закопувати не так вже й легко. Однак за рахунок великої товщини чурок з твердих порід дерева, обробленого бітумом, можна домогтися терміну служби доріжки до 10 років.

0b29ca176e54737085a4955b0e565143 Доріжки між грядками: з чого зробити на дачі і як оформити своїми рукамиНа доріжці з спилов дерева після дощу слизько

Гумові доріжки

Всім вимогам відповідає гумове покриття. Матеріалом можна вкрити землю від бур’янів між грядками, забезпечити неслизький прохід. Гума не гниє, стійкий до температурних перепадів, сонячного світла. Єдиним недоліком є високі витрати. В магазинах можна знайти велику різноманітність гумової продукції. Дешевше обійдуться плитки. Зазвичай вони мають замкове з’єднання, що дозволяє збирати конструкцію за принципом пазлів.

0ae35a6223b8c50dcf4023e4e3956943 Доріжки між грядками: з чого зробити на дачі і як оформити своїми рукамиГумова плитка прослужить від 10 до 20 років

Хорошою декоративністю володіє плитка з гумової крихти. Її випускають різних кольорів, що дозволяє отримувати красиві доріжки. Однак з-за великої вартості таке оформлення прийнятно для грядок, розташованих у дворі на загальному огляді.

32a5ed74c6e62eef770ccf2c8c15bf94 Доріжки між грядками: з чого зробити на дачі і як оформити своїми рукамиПлитка з гумової крихти має антиковзною поверхнею

Якщо немає бажання возитися з плиткою, виробники пропонують рулонне модульне покриття. Воно аналогічно виготовлено з гумової крихти. Матеріал розкочують по доріжці біля грядки, як килимове покриття.

2e1930a325c343c3209491004832c241 Доріжки між грядками: з чого зробити на дачі і як оформити своїми рукамиРулонне покриття не пропускає повітря і воду, за рахунок чого не створює для грунту «парникового ефекту»

Пластик

ПВХ плитки володіють аналогічними якостями, що і гумове покриття. Матеріал не розкладається в грунті, виключає утворення «парникового ефекту». Завдяки рифленої поверхні, плитки не слизькі. Їх легко перекладати на інше місце при переплануванні грядок.

dd68b95b80d30185d85b2025e4402c11 Доріжки між грядками: з чого зробити на дачі і як оформити своїми рукамиНедоліком ПВХ плитки є висока вартість

Цегла

Тверде покриття завжди було в ціні. Оптимально доріжки між грядок закрити червоною цеглою. Можна використовувати шматки бетонних блоків. Біла силікатна цегла в землі розкладається, але при відсутності іншого варіанту можна його використовувати. Однак вигідний цей матеріал, якщо він залишився після будівництва. Купувати цеглу для викладання доріжок дорого.

83e6a71565cd0c68b62336e499ec570d Доріжки між грядками: з чого зробити на дачі і як оформити своїми рукамиДля викладання стежок підійдуть цілі кирпичины і половинки

Агроткань

На один сезон можна застелити доріжки від бур’янів між грядками щільним нетканим матеріалом. Агроволокно використовують чорного кольору. Мінімальна щільність 120 г/м2. Тонке полотно використовувати марно. Під ногами воно швидко прорветься.

b32eefbd9f6bf9c08abf9103ff93cf81 Доріжки між грядками: з чого зробити на дачі і як оформити своїми рукамиАгроволокно використовують чорного кольору щільністю 120 г/м2

Руберойд

Гідроізоляційний матеріал стійкий до вологи, але боїться механічних навантажень. Під руберойд оптимально облаштувати тверду основу. Можна насипати просіяний від каменів пісок і утрамбувати. Однак при будь-яких зусиллях руберойду вистачить на один сезон. При частій ходьбі по доріжці він буде продавлюватися, прориватися, стиратися.

9d19a41f43fcc5a4ffe353f74e840bce Доріжки між грядками: з чого зробити на дачі і як оформити своїми рукамиПід руберойд облаштовують тверде підставу

Доріжки між грядок з щебеню

Використовувати щебінь чи гравій розумно, якщо грядки не передбачається переносити на інше місце. Камені насипають на підкладку з геотекстилю, інакше вони змішаються з грунтом. Доріжка вийде гарна, без бур’янів, пропускає вологу і кисень. Однак ходити по щебінці не дуже комфортно.

43d49f1852e112ad3eff0fddc89e9ad8 Доріжки між грядками: з чого зробити на дачі і як оформити своїми рукамиЩоб гравій не змішався з землею, його насипають на підкладку з геотекстилю

Тротуарна плитка

Міцним, надійним, екологічно чистим покриттям є доріжка з тротуарної плитки. Матеріал дорогий. Оптимально його використовувати для грядок, розташованих у дворі. Плитки укладають на пісок без додавання цементу, що дає змогу їх легко демонтувати при необхідності.

90887e952f7406ab3f5085cdf6d8e55f Доріжки між грядками: з чого зробити на дачі і як оформити своїми рукамиТротуарну плитку укладають на пісок без додавання цементу

Газонна трава

Щоб не витрачатися на покупку матеріалів, доріжку просто засівають газонної травою. Наприклад, насіння Мітлиці пагононосної вносять в середині вересня. В грунт додають добрива, пісок. Навесні проростає красива зелена травичка. По мірі зростання її підстригають тріммером.

eb46c0c2836c6587a91059e3d028e5ee Доріжки між грядками: з чого зробити на дачі і як оформити своїми рукамиГазонну траву періодично підстригають, щоб не заростали грядки

Бетон

Технологія облаштування доріжок бетоном вимагає великих трудовитрат. До того ж їх неможливо перенести, якщо з’явиться бажання перепланувати грядки. Тонкий шар бетону при сезонному русі грунту розтріснеться. Щоб вийшла надійна доріжка, підсипають піщано-гравійну подушку, укладають армосетку. Технологія не тільки вимагає трудовитрат, але і грошових вкладень.

c22bef42c8563fce00de934d248af12c Доріжки між грядками: з чого зробити на дачі і як оформити своїми рукамиБетонне покриття укладають з дотриманням технології, інакше при сезонному русі грунту воно розтріснеться

Чим можна засипати доріжки між грядками

Насипні матеріали аналогічно використовують для облаштування стежок. Вони мають більше недоліків, порівняно з плитами. Найчастіше це пов’язано зі складністю очищати доріжки від сміття.

Дешевше всього посипати доріжки між грядками піском. Мінімальна товщина шару – 50 див. На піску не накопичується вода. Після трамбування він щільний. Однак пісок прилипає до взуття, розноситься по території і несеться в будинок.

5603b12b7851c152cbfa74bd1541f2c6 Доріжки між грядками: з чого зробити на дачі і як оформити своїми рукамиПісок насипають товщиною 50 см

Кам’яна крихта дрібної фракції вважається хорошим сипучим матеріалом для оформлення стежок. Насипають її на підкладку з геотекстилю. Як і у випадку зі щебенем, по крихті незручно ходити, перекочувати тачку і інші садові пристосування на колесах.

97988b53a6b65189b9c5a9764d698fee Доріжки між грядками: з чого зробити на дачі і як оформити своїми рукамиКам’яну крихту насипають на підкладку з геотекстилю

Ціни на матеріали

Городника хвилює не тільки якість, але і ціна матеріалу. Тут варто засвоїти одне правило: чим він надійніше, тим дорожче. Господар сам повинен вирішити, що бажає одержати: дешеву доріжку на один сезон або дороге надійне покриття, яке прослужить більше 10 років.

Якщо взяти для прикладу бетонну плитку, вартість за штуку від 45 до 400 рублів. Все залежить від розміру, товщини, технології виробництва. Пластикові плитки обійдуться приблизно 1300 рублів/м2. Дешевше за 2-3 тис. рублів взяти рулон щільного геотекстилю довжиною 100 м. Те ж саме стосується руберойду або плівки. Однак покриття з таких матеріалів прослужить сезон, після чого будуть потрібні нові витрати на його придбання.

Правила пристрою доріжок між грядками

Схема облаштування доріжок залежить від розташування грядок. Адже саме заради них облаштовують підхід, щоб зручно було обслуговувати рослини. Стежки повинні забезпечити вільне пересування по них. Цей момент ще продумують на етапі закладки грядок. Оптимально залишити доріжку завширшки 80 див. По ній можна не тільки пройти, але і прокатати тачку. Коли місця на ділянці дефіцит, господарі звужують стежки до 50 см. З тачкою по ній не вийде проїхати, але пройти можна.

08b44cfe13328ea0077c94bb0625325e Доріжки між грядками: з чого зробити на дачі і як оформити своїми рукамиШирини стежки повинно вистачати для комфортного пересування по ній

Оптимально застелити доріжки між грядками знімним матеріалом, щоб його можна було легко демонтувати при перепланування ділянки. Капітальні бетонні стежки заливати нераціонально. Грядки небажано тримати на одному місці. Навіть при постійному удобренні грунту з часом вона виснажується. Грядки потрібно переносити на інше місце, що неможливо буде зробити з бетонними доріжками.

Незалежно від використовуваних матеріалів, облаштовують доріжки по наступним правилам:

 1. Міжряддя очищають від бур’янів. Лопатою зчищають дерновий шар з корінням трави.
 2. Грунт на очищеній ділянці вирівнюють, трамбують.
 3. Поверхня землі вкривають будь-яким матеріалом, що перешкоджає проростанню трави. Зазвичай використовують геотекстиль або щільне агроволокно чорного кольору.
  b71308c001687daf830b367174ae6ba9 Доріжки між грядками: з чого зробити на дачі і як оформити своїми рукамиПідкладка з полотна запобіжить проростання трави на стежці
 4. Поверх укривного полотна укладають один з обраних матеріалів. Причому не важливо, чи буде він сипкий або у вигляді плитки.
  Від підкладки з полотна відмовляються тільки в одному випадку, коли стежку засівають газонної травою.

Доріжки між грядками на дачі своїми руками з відходів

Абсолютно безкоштовно облаштувати підхід до грядок допоможуть відходи. Іншими словами, це сміття, яке зазвичай викидають. Для пошуку матеріалу потрібно озирнутися у дворі по сторонам.

З тирси

Якщо вдома або поблизу є пилорама, посипати доріжки між грядками доступно тирсою, тирсою, стружкою. Під сипучий матеріал укладають підкладку з геотекстилю. За 1-2 сезону деревина перетвориться на природне добриво. Його складають у компостну купу, а на стежки насипають нові тирсу.

60bb3c6a03d0fd47b8963047928db8ff Доріжки між грядками: з чого зробити на дачі і як оформити своїми рукамиПерепріла тирсу використовують для добрива

З газет і журналів

На один сезон можна покрити доріжки від бур’янів між грядками старими газетами, журналами. Однак тонкий папір швидко розкисає від вологи. Оптимально зверху накидати щільний картон від пакувальної тари.

45ecf6609725919f4fe5cb08c80442b0 Доріжки між грядками: з чого зробити на дачі і як оформити своїми рукамиКартонні розірвані коробки розкладають біля грядки поверх скошеної трави

З компосту

Компостні стежки вирішують відразу кілька проблем: виходить добриво, забезпечується хороший підхід до грядок, вирішується проблема з утилізацією органічних відходів. За технологією спочатку міжряддя поглиблюють на 30 див. В канави укладають траву, бадилля городніх культур. Засипають все гноєм, поливають біопрепаратом з живими бактеріями. Органіку накривають агроволокном і твердим покриттям, по якому можна ходити. Коли через рік органіка перепріє, на це місце переносять грядки, а нові міжряддя готують за аналогічним принципом.

eb6e7bc4ed12d95d585898f9c521a935 Доріжки між грядками: з чого зробити на дачі і як оформити своїми рукамиКомпостні доріжки можна закладати восени і навесні, але перший варіант краще, так як після збирання врожаю залишається багато органічної сировини

З кришок

У кого є багато терпіння, інтерес до творчості, укрити доріжки від бур’янів між грядками можна килимками з пробки від пластикових пляшок. Покриття за всіма параметрами вийде гарний і навіть гарне. Однак потрібно назбирати величезна кількість пробок, з’єднати їх між собою дротом. Використання різнокольорових елементів зручно при створенні візерунків.

c7652bdade6eccb73d9291f62c09ddeb Доріжки між грядками: з чого зробити на дачі і як оформити своїми рукамиКилимок з пробок укладають на основу з геотекстилю, а іноді навіть вмуровують у бетон

Поради городників

Для облаштування підходу до пасмам городники радять не використовувати дорогі матеріали. У більшості випадків стежки призначені тільки для обслуговування насаджень і не несуть в собі декоративної мети. Рідко хто захоче висаджувати городні культури у дворі на загальному огляді.

Підручні матеріали завжди можна знайти на смітнику, будівельному об’єкті. Більшою проблемою буде їх доставити на ділянку.

Якщо дивитися по вигоді, то компостні міжряддя є оптимальним варіантом. Робота важка, але огородник гарантовано доб’ється збільшення врожайності.

Висновок

Зробити доріжки між грядками легко поодинці. Для цього не доведеться запрошувати помічників або найманих фахівців. Треба тільки підготувати матеріал, запастися терпінням і слідувати простим правилам.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради