Скільки кінських сил в одному коні: у чому ще можна виміряти

c35e63e870ef81d99a22e60cde64efc3 Скільки кінських сил в одному коні: у чому ще можна виміряти

Скільки в коня кінських сил? Здається, що відповідь очевидна: скільки тварин, стільки і сил. Однак не все так просто: тут є своя загадка.

Розкриваємо визначення

Кінська сила (скорочено к. с.) – позасистемна одиниця потужності. В даний час в Україні термін не вживається в офіційній документації. Однак до сих пір застосовується для розрахунку ОСАГО. Визначення поширене для опису двигунів внутрішнього згоряння.

Стандартний спосіб вимірювання бере в розрахунок кіловати. Якщо потужність подана в кінських силах, спосіб вимірювання в різних країнах може відрізнятися. В Америці і Японії, наприклад, свої стандарти визначення роботи двигуна: вимір нетто і вимір брутто.

Історична довідка

Винахідник з Шотландії Джеймс Ватт конструював парові машини з метою замінити ними в деяких видах діяльності коней. Раніше ці тварини служили основним джерелом енергії: приводили в дію насоси і вантажні механізми. Заявлений в статті термін вченому був потрібний для наочності: він хотів пояснити, скільки конячок відразу може замінити всього одна машина.

Був проведений експеримент: Ватт запряг коня в водопідйомний насос і підрахував кількість води, відкочений за день. Після цього до насоса вже під’єднали паровий двигун. Результати двигуна поділили на показники коня: вийшло кількість коней, здатних замінити один прилад.

Джеймс розрахував: жеребець розвиває швидкість близько 33000 футів в хвилину. Тільки після смерті винахідника фути перевели в вати (33000 футів = 735 ват). Так з’явилася нова одиниця потужності (Ватт), названа на честь вченого.

Вимірювання показували дуже приблизний результат. Тому слідом з’явилися кінські сили для розрахунку різних потужностей (котлові, водяні і метричні).

Повернемося до головного питання статті

Всі коні різні. Тварини-важковаговики розвивають потужність до десяти кіловат, що відповідає п’ятнадцяти кінським силам. Миттєве значення може доходити до двохсот к. с. (Наприклад, стрибок).

В звичайному стані кінь виробляє потужність в районі 0,5-0,75 к. с.

a46820cc0b31d91d26043e45113b720c Скільки кінських сил в одному коні: у чому ще можна виміряти

 

Довідка! Цікаво, але середньостатистична конячка не здатна довгий час розвивати потужність , яку вирахував Ватт. Мабуть, йому попалася неймовірно сильна тварина.

Сьогодні будь-який власник особистого авто знає, скільки в його машині «коней». Простий параметр дозволяє здійснити порівняння з іншими видами транспорту. Однак мало хто замислювався, чому в якості зразка використовується саме кінська сила.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради