Чищення вентиляції у багатоквартирному будинку

У багатоквартирних будинках, особливо в хрущовках, часто засмічується система вентилювання. На це вказує осідання пари на поверхні скла та меблів, а також поява сторонніх запахів в приміщенні. Коли відбувається щось подібне, терміново необхідна чистка вентиляції в багатоквартирному будинку, тому що вона не виконує свої функції.

Хто повинен займатися чищенням вентиляції у багатоквартирному будинку

chistka ventilyacii v mnogokvartirnom dome218 Чищення вентиляції у багатоквартирному будинкуЯкщо з вентиляції йдуть сторонні запахи, значить її пора чистити

Система вентилювання – загальнобудинкові майно. Відповідальність за її зміст та безпечну роботу лежить на керуючої компанії, яка керується правилами перевірки і чищення внутрішньобудинкових каналів вентиляції, прописаними в Постанові Уряду №410.

У відповідності з цими правилами, перевіряти і прочищати димарі і вентиляції зобов’язані компанії, які мають спеціальні ліцензії. Здійснення контролю проводиться за перебудову, після ремонту або при виявленні відсутності тяги.

Планові перевірки проводяться з періодичністю три рази протягом року – перед початком опалювального сезону, в середині і після закінчення його. При цьому ведеться спеціальний журнал Технічного огляду і ремонту вентиляційних систем.

Працездатність вентиляційної системи перевіряється техніками з допомогою спеціального обладнання. Очищення каналів здійснюється пневмонічної щіткової машиною. Разом з цим вони піддаються дезінфекції.

Як почистити вентиляцію в квартирі

chistka ventilyacii v mnogokvartirnom dome219 Чищення вентиляції у багатоквартирному будинкуПочистити стінки вентиляції всередині можна спеціальним йоржиком

Найчастіше керуючі компанії ігнорують існуючі правила і роками не стежать за працездатністю системи вентиляції. З цієї причини мешканці багатоквартирних будинків часто самі займаються діагностикою і очищенням витяжних каналів.

Почистити вентиляцію в квартирі самостійно можна тільки при її незначному забрудненні. Для видалення бруду, яка накопичувалася десятиліттями краще запросити кваліфікованих фахівців.

Щоб провести самостійну очищення потрібно:

 • Зняти захисну решітку і прочистити від пилу та бруду, ретельно промити під струменем проточної води.
 • З допомогою йоржика відчистити стінки вентиляції.
 • Пилососом зібрати сміття.
 • Якщо самостійна чистка вентиляційного каналу не призвела до необхідного результату і тяга не покращилася – це означає, що засмітилася загальна шахта. Її прочищением повинна займатися спеціальна служба. Викликати спеціаліста можна через керуючу компанію.

  Як почистити витяжку у ванній

  chistka ventilyacii v mnogokvartirnom dome220 Чищення вентиляції у багатоквартирному будинкуЩоб почистити витяжку у ванній, її треба зняти

  На низьку ефективність повітрообміну у ванній кімнаті вказує осідання пара на всіх поверхнях. При цьому утворюються крапельки води. Також може з’явитися неприємний запах, який потрапляє всередину ванної кімнати з вентиляції, коли повітряний потік змінює свій напрям. Якщо вентиляційна система функціонує некоректно, необхідно почистити витяжку у ванній.

  Коли виявлено сильне забруднення каналу – потрібно викликати фахівців, тому що самостійно впоратися з забрудненням проблематично.

  Перед тим як зняти витяжку у ванній, щоб помити, не забудьте захистити стіну під вентиляційним отвором папером, старими шпалерами або плівкою. Це обереже її від забруднення.

  Панелі, що маскують витяжні канали потрібно демонтувати, забезпечивши до них прямий доступ.

  Якщо всередині каналу встановлений вентилятор примусової витяжки – його також необхідно зняти і ретельно очистити лопаті від забруднень, а потім промити їх під струменем теплої води. Дрібне сміття і пил, які накопичилися всередині воздуховода прибрати пилососом.

  Після завершення прибирання встановити все в зворотному порядку на свої місця.

  Перевірити наявність тяги. Якщо вона відсутня – слід звернутися в керуючу компанію, написавши письмову заяву про необхідність чищення вентиляційної системи будинку.

  Своєчасна прибирання в системах вентиляції забезпечує правильний рух повітря в квартирі. Примусове вентилювання зменшує частоту чисток, але не скасовує їх повністю.

  Засоби для чищення вентиляції

  Якісно очистити вентиляційну систему, захисні решітки та канали допоможе будь-який засіб для миття посуду. Жировий шар краще розчиниться, якщо використовувати густі засоби для чищення кухонних витяжних пристроїв.


  При цьому потрібно розібрати повітропровід, що дозволить більш якісно очистити канал від забруднень. Разом з цим проблемні ділянки потрібно обробити перекисом водню – це вб’є патогенні мікроорганізми, які живуть всередині витяжної системи.

  Для прочищения розгалуженої вентиляційної системи буде потрібно застосування хімікатів і спеціальної техніки.

  Народні засоби

  Якщо вентиляційна решітка не має сильного жирового нальоту, відмити її не складе праці, використовуючи звичайний миючий засіб для посуду.


  При значних забрудненнях можна використовувати содовий розчин. Для його приготування в каструлю набрати 3 літри води і додати половину склянки соди. Помістити в одержаний розчин решітку і прокип’ятити протягом декількох хвилин.

  Позбутися від старих забруднень допоможе нашатирний спирт. На 3,5 літра гарячої води додати півсклянки спирту. Процедуру проводити тільки в масці або респіраторі і відкритому для провітрювання вікні. Це запобіжить опіки слизової носоглотки та гортані аміаком. Брудну сітку замочити в отриманому засобі на 60-90 хвилин, потім промити її під струменем проточної води.

  Також очистити жир з вентиляційної решітки допоможе оцтова кислота. При роботі з нею слід відкрити вікно, адже кислота має їдкий запах. Змочити Губку в оцті і натерти ґрати, залишити на 10 хвилин, після чого промити під проточною водою.

  Ці рекомендації підійдуть і для чищення решіток кухонної витяжки.

  Обладнання

  chistka ventilyacii v mnogokvartirnom dome221 Чищення вентиляції у багатоквартирному будинкуВентиляцію чистять спеціальною щіткою на сталевому тросі

  Ефективність забезпечує спеціальне обладнання для чищення повітропроводів вентиляції. Воно ділиться на побутове і професійне.

  У побутове обладнання для очищення витяжних каналів входять різні щітки, фильтровентиляционные установки і змінні фільтри.

  При професійному вирішенні проблем, пов’язаних з порушенням функцій вентиляції, застосовується ретельний огляд і вивчення ступеня забруднення системи з допомогою спеціальних пристроїв. Це допомагає виявити найбільш проблемні ділянки.

  До складу професійного обладнання входить відеокамера, встановлена на невеликій рухомій платформі. Вона допомагає побачити внутрішній стан витяжного каналу і оцінити ступінь його забруднення.

  Профілактика забруднення вентиляції у багатоквартирному будинку

  Профілактичні огляди вентиляції проводяться 1 раз в 3 місяці, тобто щоквартально. При цьому візуально оглядаються всі кріплення, гнучкі елементи, цілісність ізоляції двигуна.

  Огляд проводиться в такому порядку:

 • Рухомі частини перевіряються на наявність сторонніх шумів, особливо підшипники, і перегрів більше 700 С.
 • Оглядаються ремені. Оцінюється сила натягу і правильність розташування.
 • Контролю піддається електропроводка, а разом з нею і дротяні з’єднання.
 • Ретельно перевіряються нагрівачі системи вентиляції для виявлення несправностей і видалення повітря з контуру.
 • Оглядаються і замінюються повітряні фільтри.
 • Перевіряється стан заслінок, при необхідності вони ремонтуються і очищаються від пилу.
 • Оцінюється ступінь зносу електричних механізмів, вони ремонтуються або замінюються, залежно від стану.
 • При сезонному техобслуговуванні припливно-витяжних систем їх оглядають 1 раз в 6 місяців.

  Якщо своєчасно проводити профілактичні роботи, проблеми з вентиляцією будуть з’являтися набагато рідше.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради