Чим відмити сажу і кіптява в лазні

Сажа і кіптява в різних кількостях з’являються скрізь, де є пічне опалення. Вони псують зовнішній вигляд приміщення, їх частки шкодять здоров’ю, потрапляючи в органи дихання і прилипаючи до шкіри. Особливо це неприємно в лазні, де людина не захищена одягом. Товсті відклади можуть стати джерелом пожежі. Відмити сажу в лазні складніше, ніж в житловій кімнаті, за екстремальних умов в парильні. Саме для таких приміщень необхідно знати способи видалення кіптяви при підвищеній вологості.

Причини появи сажі на стінах лазні

chem otmyt sazhu i kopot v bane52 Чим відмити сажу і кіптява в лазніНа стінах та стелі у лазні часто утворюється кіптяву

Утворення диму в печі відбувається із-за невисокої температури згоряння палива в ній. Але хороша тяга в трубі весь дим виводить назовні. Вихід коптять небо продуктів горіння всередину приміщення відбувається в тих випадках, коли переміщення повітря в пічної системі утруднено. При слабкій тязі неможливо навіть просто відкрити дверцята топки без того, щоб з неї не вирвалися клуби диму.

Причини поганого руху повітря в печі можуть бути різними:

 • Помилки при будівництві. Виправити їх можна лише перекладанням усієї конструкції.
 • Зменшення перерізу труби через попадання всередину сторонніх предметів або сильного заростання димоходу сажею.
 • Тріщини в пічної кладки, через які втягується повітря, порушуючи нормальний обіг.
 • Слабкий приплив кисню з піддувала. Це може відбуватися при мало відкритих дверцятах. Іноді піддувало просто забивається золою від попередніх растопок.
 • Сильний вітер на вулиці, що заважає диму нормально виходити з труби. Частково з цієї причини рятує встановлений нагорі коник, але при невдалому напрямку вітру не допомагає і він.
 • Задимлення на початку розпалювання після тривалої перерви. В таких випадках перед розпалюванням потрібно прогріти пічної стояк, спалюючи в ньому кілька газет або ганчірку, политий бензином.
 • При розпалюванні печі сирими дровами димлення припиниться тільки після тривалого прогрівання топки і димаря.

Постійно відмивати кіптява в лазні доведеться при влаштуванні кам’янки, що розігрівається «по-чорному». У цьому випадку сажа буде виходити назовні разом з парою.

Зазвичай банні зруби на дачі робляться одноповерховими, тому і вихід пічної труби в них знаходиться на малій висоті. У цьому випадку забезпечити хорошу тягу важче, і кожна з причин, що заважають руху повітря, що може призвести до рясного задимлення.

Способи видалення сажі з внутрішніх поверхонь лазні

Вирвалася з печі осідає сажа скрізь всередині парилки – на стінах, стелі, цегляній кладці і металевих деталях печі, на віконному склі. Для кожного з матеріалів, забруднених кіптявою, потрібні свої кошти, з допомогою яких його зручніше очищати.

Найважче відмити сажу в бані дерев’яних стінах і стелі. Просто видалити її за допомогою мильної води не вийде. Кіптява погано розчиняється і просто розтікається по поверхні. Дерево – гігроскопічний матеріал, і частинки сажі проникають разом з водою всередину, проникаючи в дрібні пори і тріщини. Відтерти їх після цього буде неможливо. Доведеться видаляти верхній шар дерев’яного покриття разом з в’ївся кіптявою.

Механічний спосіб

chem otmyt sazhu i kopot v bane53 Чим відмити сажу і кіптява в лазніОчистити сажу з цегли та дерева можна жорсткою щіткою

Щоб прибрати чорні відкладення на стінах і стелі ефективно і без ризику занесення в пори дерева, потрібно отскабливать їх. Це довго і виснажливо, оскільки потрібні чималі фізичні зусилля навіть при обробці рівних поверхонь.

З стиків і щілин сажу потрібно виколупувати, застосовуючи гострі предмети або спеціальні щітки. До того ж такі дії призводять до пошкодження верхніх шарів дерева, яким обшита парилка. В результаті виходять чисті стіни без будь-яких залишків сажі.

Відмити підлогу в лазні від потрапила на нього кіптяви можна тільки механічним способом.

Хімічний спосіб

Застосування відмивають засобів для видалення кіптяви економить сили і час. Але при виборі хімічних препаратів треба бути уважним.

Основа складу сажі – вуглець, а він практично не розчиняється ні в чому. Використання сильнодіючих речовин з кислотами порушить структуру дерева. Для видалення кіптяви застосовуються змиваючі склади на основі лугу. Вони відчищають нагар, але не шкодять дерев’яному покриттю.

Очистити сажу, вже в’їлися в пори, навіть хімічні речовини навряд чи зможуть. Тому застосовувати їх потрібно регулярно, на початкових стадіях утворення чорних відкладень. Тоді вони забезпечать швидке і ефективне видалення сажі.

Попередня підготовка

chem otmyt sazhu i kopot v bane54 Чим відмити сажу і кіптява в лазніВидаляти сажу і кіптява потрібно в захисному одязі

Перш ніж приступати до очищення лазні будь-яким способом, необхідно вжити заходів для нерозповсюдження віддалених частинок сажі:

 • Пройтися по всіх забруднених поверхонь пилососом.
 • Закрити підлогу і полиць поліетиленом чи папером.
 • Надіти захисний одяг, на руки гумові рукавички, на обличчя – маску.
 • Зчистити верхній шар сажі віником або щіткою з жорстким ворсом.
 • Тільки після цих дій можна приступати до основного видалення забруднень.

  Інструменти і засоби, що застосовуються в ході очищення

  При виборі механічного видалення сажі використовуються:

  • різноманітні щітки з жорстким чи металевим ворсом;
  • заточені металеві скребки або шпателі;
  • гострий ніж або шило для вичищення кіптяви з щілин і стиків;
  • спеціальні вузькі щітки-йоржики для тієї ж мети;
  • наждачний папір різної зернистості;
  • болгарка з шліфувальними кругами пелюсткового типу.

  chem otmyt sazhu i kopot v bane55 Чим відмити сажу і кіптява в лазні

  Шило – для видалення сажі з вузьких щілин

  chem otmyt sazhu i kopot v bane56 Чим відмити сажу і кіптява в лазні

  Шліфувальний круг пелюсткового типу для очищення великих поверхонь болгаркою

  chem otmyt sazhu i kopot v bane57 Чим відмити сажу і кіптява в лазні

  Меламінова губка для невеликих легких забруднень

  Легкий наліт кіптяви оттирается меламіновою губкою, діючої на зразок ластику. Але вона швидко зношується, і для приведення в порядок великої площі буде потрібно кілька штук.

  Хороших результатів можна домогтися, застосовуючи народні засоби очищення – подрібнений цегла або дрібний пісок. Прати сажу з їх допомогою потрібно, насипавши шар такого абразиву на густу щітку або жорстку губку, а потім протерти забруднені місця.

  Механічні засоби та інструменти придатні для видалення кіптяви з будь-яких поверхонь в бані дерев’яних деталей обробки, цегляної кладки і металевих елементів печі.

  Побутова хімія від кіптяви

  chem otmyt sazhu i kopot v bane58 Чим відмити сажу і кіптява в лазніDocker Mazbit plus – це ефективний засіб від сажі та копоті

  Щоб відмити баню від нальоту сажі хімічним способом, можна придбати спеціалізовані змиваючі засоби:

  • Mazbit+. Розроблений для видалення слідів пожежі на дерев’яних поверхнях. Легко отчищает свіжу кіптяву, не дозволяючи їй проникати в щілини і пори.
  • БЖ-20. Лужний очищувач, який застосовується для усунення жирних закопчених слідів.
  • Очищувач фасаду №2. Крім відмивання сажі, здійснює знезараження, нейтралізуючи речовини з канцерогенним впливом.
  • Чистий-Дезо. Використовується на заключному етапі для усунення запаху гару.

   

  Перед застосуванням будь-якого покупного кошти потрібно вивчити інструкцію до нього. Особливу увагу зверніть на те, для якого типу поверхні призначений складу. Не порушуйте порядок застосування.

  Народні способи

  Змити сажу з пічного цегли допомагає оцтова есенція, розведений водою в пропорції 1:2. Розчин наносять губкою на тьмяну кладку, а через 10-15 хвилин змивається вологою ганчіркою. Для видалення щільного шару кіптяви оцет не розлучається.

  Почистити цегла від сажі можна нашатирним спиртом. Але потім доведеться довго провітрювати баню від його запаху.

  Найлегше усувається кіптява зі скляних поверхонь, оскільки вона не в’їдається всередину. Застосовні будь-які стеклоочистительные рідини, а в їх відсутність – слабкий розчин оцту.

  Дезінфекція лазні

  chem otmyt sazhu i kopot v bane59 Чим відмити сажу і кіптява в лазніКращі народні засоби для дезінфекції від плісняви та грибка

  Відмити від сажі дерев’яна підлога в лазні не важче, ніж стіни або стелю. Але рекомендується для його очищення не користуватися хімічними препаратами, а застосовувати скребки та абразиви. Підлога знаходиться під постійним впливом вологи, тому кіптява не затримується на поверхні дерева, а в’їдається в неї. Вологість призводить до того, що на дошках і в щілинах з часом з’являється цвіль або грибок. Тому мало почистити підлогу, потрібно його і дезінфікувати.

  Дезінфекція лазні, що проводиться в домашніх умовах, полягає у видаленні слідів гниття і профілактичному нанесенні складів, оберігають дерево від грибка.

  Видалити з’явилася на дошках цвіль можна, протираючи заражені місця такими речовинами:

  • Будь-які антисептики, що містять у складі хлор. Не рекомендується застосовувати звичайну хлорку через її впливу на дерев’яні поверхні.
  • Етиловий спирт. Добре усуває гнильні відкладення, але його не можна застосовувати одночасно з хлорвмісними очисниками.
  • Слабкий розчин марганцівки.
  • Самостійно приготований антисептик. На 1 л води додається 18 г кухонної солі, 22 г залізного купоросу, 44 г квасцов алюмокалиевых.

  Після протирання дезинфікуючим засобом обов’язково нанесення профілактичних складів для запобігання нового зараження.

  Купуючи антисептики в магазині, потрібно вибирати з урахуванням особливих умов у парильні – високих температур і вологості. Також необхідно, щоб нанесене речовина не заважало дереву «дихати», тобто було паропроніцаємим.

  Любителі натуральних засобів можуть просочувати оброблені статеві дошки лляною олією. Цей природний антисептик, крім захисту від гнильних бактерій, надає дереву приємний вигляд.

  Профілактика утворення кіптяви і сажі в лазні

  chem otmyt sazhu i kopot v bane60 Чим відмити сажу і кіптява в лазніДимар в лазні потрібно регулярно чистити від сажі жорстким йоржиком

  Головна перешкода виходу диму з печі в парилку – гарний стан димовідвідних каналів. Для підтримки тяги в пічної труби потрібно регулярно вживати заходів:

  • Стежити за станом цегляної кладки. Будь-які тріщини в ній повинні відразу кріпитися цементним розчином.
  • Чистити димохід від нашарувань сажі всередині. Можна навіть не купувати спеціальні склади, а використовувати відпрацьовані банні віники. Їх потрібно зв’язати пучком гілками вниз, прикріпити до довгої мотузки і підвісити вантаж.
  • Якщо немає можливості прочистити пічку механічними засобами, потрібно іноді протоплювати її спеціальними полінами-трубочистами. Підійдуть для цієї мети вільхові або осикові дрова, або ж картопляні очистки.
  • Вигрібати золу з піддувала після кожної топлення печі.
  • Кілька разів на рік проводити прибирання всієї парилки содовим розчином і твердою щіткою.

  Якщо до приміщення підведено водопровід з гарячою водою, рекомендується в остиглої бані окатывать стіни і стеля зі шланга під тиском.

  Все це зменшить наростання сажі в парильні, і її не доведеться часто відчищати.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради